Connect with us

Region

Drama na protestu ispred HDZ-a u Zagrebu: Maloljetnik donio ručnu bombu!

Prilikom pretresa jednog od učesnika današnjeg protesta protiv HDZ-a u Zagrebu, policija je pronašla dva molotovljeva koktela i ručnu bombu.

Kako saznaje “Jutarnji list”, pronađena je bomba veličine dlana koja je sastavljena od određenih količina eksploziva i bila napunjena ekserima.

Prema nezvaničnim informacijama, osumnjičena je maloljetna osoba rođena 2005. godine. Policija ga je privela i odvela na ispitivanje.

“Jutarnji” podsjeća da je protest protiv HDZ-a u Zagrebu, koji je započeo danas, prerastao u napad na novinare svih redakcija. Najgnusnija poruka upućena je tragično preminulom novinaru “Indexa”, Splićaninu, Vladimiru Matijaniću, i novinarki HRT-a, Maji Sever, koja je pokušavala da mirno komunicira sa učesnicom protesta koja je vikala na nju.

Na Trgu žrtava fašizma, gdje se nalazi sedište HDZ-a, počeo je protest pod nazivom “Dajemo vam otkaz” na kojem demonstranti traže ostavku Vlade, raspisivanje prijevremenih izbora i referendum o izborni zakon.

Oko fontane na Trgu žrtava fašizma okupilo se nekoliko hiljada demonstranata koji su nosili transparente sa porukama “Vlast dolazi iz naroda i pripada narodu”, “Opet si ukrao Inu”, “Raseljena mladost je tvoj uspjeh” i “Visoke cijene energije su vještački stvorene”.

U jednom trenutku učesnici protesta počeli su da uzvikuju homofobične i antivakserske poruke.

“Osuđujemo i ne prihvatamo programe koji seksualizuju djecu u školama i vrtićima. Oni zbunjuju djecu i podstiču ih u školi da misle da nisu rod sa kojim su rođeni. Ohrabruju ih da promijene pol. Hoćemo li to dozvoliti”, pitao je jedan od govornika.

Region

KUPAČI ZATEČENI: Sluzava stvorenja nalik meduzama preplavila Jadran VIDEO

Društvene mreže preplavila su videa u kojima po Jadranu na plažama plivaju prozirna, sluzava morska stvorenja nalik meduzama.

Jedna korisnica TikToka snimila je video na Cresu na kojem uzima takvo stvorenje u ruke i postavlja pitanje o čemu se zapravo radi. “To su rebraši”, najčešći je odgovor u komentarima. Tezu je za IstruIN potvrdila i dr. sc. Daniela Marić, viša naučnica suradnica u Centru za istraživanje mora Rovinj Instituta Ruđer Bošković.

“Važno je reći da rebraši nisu meduze. Oni pripadaju posve drugoj grupi životinja. Nemaju žarne stanice, ne mogu opeći kupače i stoga nisu opasni za ljude. Umjesto pipaka s otrovnim žarnicama, imaju trepetljike kojima hvataju plankton”, objašnjava znanstvenica.

@producertagsbysara

♬ original sound – Sara

“Rebraši znaju stvarati probleme ribarima jer se zapliću u mreže i smanjuju ulov. Ali najveći problem je ono što ne vidimo odmah – oni se hrane planktonom, istom hranom kojom se hrani sitna plava riba i mnogi drugi organizmi. Ako plankton pojedu rebraši, ostaje ga manje za ribu. Dugoročno, to može izazvati ozbiljne promjene u cijelom hranidbenom lancu”, upozorava naučnica.

Ove godine na području Istre kupači viđaju rebraše u velikim grupama. Zadnjih nekoliko godina krajem ljeta pojavljuju se u većim grupama, pretežno uz zapadnu obalu Istre, gd‌je ih strujanje mora zadržava.

Nastavi čitati

Region

MAJKA SJEKIROM NAPALA SINA DOK JE SPAVAO: Nanijela mu teške povrede

Policija je uhapsila četrdesetdevetogodišnju ženu u opštini Breznica, kod Varaždina, koja je sjerikom napala sina dok je spavao i nanijela mu teške povrede.

Žena je osumnjičena da je juče u svojoj kući u Breznici ušla u sobu u kojoj je spavao njen sin, te ga više puta udarila sjekirom po vratu, glavi, prsima i leđima.

On je uspio da se odbrani i pozvao je policiju, saopšteno je iz Policijske uprave varaždinske.

Napadnutom tridesetogodišnjaku ukazana je medicinska pomoć u Opštoj bolnici Varaždin, gdje su mu utvrđene površinske povrede glave, prelom dva pršljena na vratu i posjekotine.

Policija je izvršila kriminalističko istraživanje nad ženom zbog sumnje da je počinila pokušaj teškog ubistva.

Ona je, uz krivičnu prijavu, predata pritvorskom nadzorniku Policijske uprave varaždinske.

Nastavi čitati

Region

NAPAD MAČETOM U SRBIJI: Policajac sav krvav tražio pomoć u kafiću

Policija u Valjevu uhapsila je i po nalogu Višeg javnog tužilaštva odredila policijsko zadržavanje Aleksi T. (22) zbog pokušaja ubistva policajca M. Đ. (31) noćas u parku u Mionici.

Nezvanično, pripadnik MUP-a posječen je po rukama, glavi i stomaku.

On je u stabilnom stanju u bolnici u Valjevu.

Kako saznaje Telegraf, obračun je nastao u parku. Aleksa je nakon svađe izvadio mačetu i njome posjekao policajca. Pripadnik MUP-a je sav krvav ušao u obližnji lokal i zatražio pomoć.

U trenutku napada policajac nije bio na dužnosti.

Prema riječima svjedoka, policajac je nakon napada samo pao na pod.

Ljekari su mu konstatovali teške tjelesne povrede.

Prema riječima svjedoka, dvojica muškaraca svađala su se i raspravljala u parku. U jednom trenutku Aleksa je izvadio mačetu i njome posjekao policajca.

Nasilnik, koji je iz Mionice, sačekao je policiju i nije se opirao hapšenju.

Policajac je rodom iz sela Velika Marišta kod Mionice.

Nastavi čitati

Aktuelno