Svijet
TRAMP SE U ČETVRTAK PREDAJE SUDU? Više puta je razne optužbe protiv njega opisao kao politički “LOV NA VJEŠTICE”
Bivši američki predsjednik Donald Tramp izjavio da planira da se preda u četvrtak sudu u državi Džordžija kako bi se suočio sa optužbama za miješanje u izbore 2020. godine.
Sudija u Atlanti koji vodi slučaj protiv milijardera odredio je kauciju od 200.000 dolara. Prema odluci, Tramp može da ostane na slobodi do suđenja pod uslovom da ne pokuša da prijeti svjedocima i saučesnicima.
Tramp treba da se pojavi u Džordžiji do 25. avgusta. Bivši predsjednik SAD negira 13 optužbi, između ostalog za reketiranje i lažne izjave.
Na svojoj društvenoj mreži Istina, Tramp je objavio da će otići u četvrtak u Atlantu, u Džordžiji, kako bi ga “uhapsila Fani Vilis”, koju je nazvao “okružnom tužiteljkom koju kontroliše radikalna ljevica”.
“Ona je vodila kampanju i nastavlja da vodi kampanju i prikuplja novac za ovaj lov na vještice. Ovo se sve radi u strogoj koordinaciji sa Odjeljenjem pravde pokvarenog Džozefa Bajdena”, naveo je on.
Tramp je sugerisao da uslovi kaucije ukazuju da je tužiteljka sigurno mislila da bi mogao da pokuša da pobjegne iz SAD.
“Da li bih mogao da koristim moj veoma ‘potcijenjeni’ avion sa zlatnim natpisom TRAMP da ga svi vide”, napisao je sarkastično.
“Vjerovatno ne, bilo bi mi mnogo bolje da putujem redovnim letom siguran sam da me niko ne bi prepoznao!”
Ispred suda su postavljene barikade uoči očekivanog Trampovog pojavljivanja ove nedjelje.
Tramp je prošle nedjelje, zajedno sa grupom saradnika, optužen za pokušaj da potkopi volju birača u Džordžiji miješanjem u rezultate izbora u državi nakon što je izgubio od kandidata Demokratske stranke Džozefa Bajdena 2020.
Snimljen je navodni telefonski poziv Trampa kako vrši pritisak na republikanskog državnog sekretara Džordžije Breda Rafenspergera da “pronađe još 11.780 glasova” tokom prebrojavanja glasačkih listića.
On se suočava sa desetinama krivičnih prijava i biće mu suđeno nekoliko puta u narednih 18 mjeseci, a uporedo s tim vodi kampanju da ponovo bude izabran za predsjednika SAD na izborima 2024. godine.
Osim optužbe za miješanje u izbore u Džordžiji, optužen je i na Floridi za nezakonito držanje povjerljivih dokumenata na njegovom imanju i odbijanje da ih vrati kada mu je to zatraženo.
Treća optužnica je podignuta ovog mjeseca u Vašingtonu, gdje ga tužioci terete da je u više navrata iznosio lažnu tvrdnju da je pobijedio na posljednjim predsjedničkim izborima.
Više puta je razne optužbe protiv njega opisao kao politički “lov na vještice”.
Uprkos svim ovim pravnim problemima, Tramp je i dalje najveći favorit među biračima naklonjenim Republikanskoj stranci, pokazuju ankete.
Svijet
HITAN SASTANAK U BELGIJI ZBOG DRONOVA: “Viđeni su iznad vojnih baza”
Belgijski savjet za nacionalnu bezbjednost održaće hitan sastanak danas nakon što su misteriozni dronovi izazvali haos u vazdušnom saobraćaju i podstaknli ozbiljnu bezbjednosnu zabrinutost.
Letovi na najprometnijem belgijskom aerodromu u Briselu bili su obustavljeni satima u utorak naveče, a bespilotne letjelice uočene su i iznad nekoliko vojnih baza, što je dovelo do otkazivanja desetaka letova i zastoja za stotine putnika, piše The Guardian.
Haos u vazdušnom saobraćaju
Zbog obustave dolaznih i odlaznih letova u utorak naveče, na aerodromu u Briselu otkazano je 95 letova, a portparol je potvrdio da je između 400 i 500 ljudi provelo noć na terminalima.
Putnici su i u srijedu upozoreni na moguća kašnjenja jer su mnogi avionu ostali na pogrešnim lokacijama.
Vazdušni prostor bio je zatvoren i iznad aerodroma Liège, važnog evropskog čvorišta za teretni saobraćaj, što je uzrokovalo dodatna otkazivanja i preusmjeravanja, prenosi Index.
Istovremeno, gradonačelnik flamanskog grada Diesta izvijestio je da su policajci i vojnici primijetili četiri drona u blizini vojne aerodroma Schaffen.
Incidenti su uslijedili nakon što su belgijske vlasti već pokrenule istragu o viđenjima dronova iznad nekoliko vojnih baza tokom vikenda, uključujući bazu Kleine-Brogel, gdje su smješteni belgijski borbeni avioni F-16 i za koju se vjeruje da skladišti američko nuklearno oružje.
Sumnja na koordinirani ‘hibridni napad’
Belgijski ministar obrane, Theo Francken, izjavio je parlamentarnom odboru kako se čini da su incidenti koordinisani s ciljem izazivanja poremećaja.
Svijet
LUVR OPLJAČKAN PO TAJNOM NALOGU: Nakit vrijedan 88 miliona evra u rukama misterioznih klijenata
Osumnjičeni za pljačku muzeja Luvr izjavili su da su djelovali po naređenju neidentifikovanih stranih klijenata, objavio je list “Le Parizjen”.
List piše da su dvojica osumnjičenih, Abdulaje N. i Ajed G, rekli tokom saslušanja da su ukrali neprocjenjive francuske krunske dragulje “po narudžbini”.
Ajed G. je prvi pomenuo klijenta iz inostranstva, ali nije otkrio ime. Abdulaje N. je kasnije priznao da je djelovao po naređenju neidentifikovanih pojedinaca.
Jedan od muškaraca je navodno rekao istražiocima da nije shvatio da pljačka Luvr, vjerujući da je muzej ograničen na područje oko njegove čuvene staklene piramide. Drugi osumnjičeni je rekao da je mislio da ciljaju zgradu koja bi nedjeljom bila prazna.
List ističe da dvojica osumnjičenih nisu bili mozak pljačke, već karike u mnogo većem lancu.
Policija istražuje sve mogućnosti u vezi sa tajnom mrežom uključujući organizovani kriminalni lanac, lanac trgovine umjetninama ili kombinaciju oba.
Lopovi su 19. oktobra provalili u Luvr i ukrali devet komada nakita iz kolekcije od 23 djela pod nazivom “Napoleon i carica”.
Ukradeni predmeti uključuju tijare, minđuše, ogrlice i broševe koji su nekada pripadali francuskim kraljicama i caricama. Šteta nastala pljačkom procjenjuje se na 88 miliona evra. Do sada je privedeno sedam osumnjičenih. Četvoro je optuženo, a troje je pušteno.
Svijet
DODATNA TENZIJA! Amerika vježbala nuklerani udar na Rusiju
Sjedinjene Američke Države su u oktobru sprovele vježbu preventivnog nuklearnog raketnog udara na Rusiju, izjavio je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Belousov je naglasio da su vježbe uključivale preventivne nuklearne raketne udare na rusku teritoriju.
“Smatram da je svrsishodno odmah početi sa pripremama za nuklearne probe u punom obimu”, naglasio je Belousov.
Belousov je ocijenio da SAD aktivno povećavaju svoje strateško ofanzivno naoružanje i kontinuirano se povlače iz Sporazuma o strateškoj stabilnosti.
Belousov je predložio Putinu da pripreme za nuklearne probe počnu bez odlaganja u arhipelagu Nova zemlja u Arktičkom okeanu.
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ: „U gradu gdje je manje od jedan posto Srba – smetaju Srbi. KOME I ZAŠTO?“
-
Politika2 dana agoUstavni sud BiH ODBIO APELACIJU Milorada Dodika
-
Politika1 dan agoSTANIVUKOVIĆ O MOSTU U ČESMI: “Žalim što sam nasjeo na prevaru”
-
Društvo1 dan agoPreminuo mladi Banjalučanin PETAR ŠARIĆ
-
Banjaluka1 dan agoSTANIVUKOVIĆ: Banja Luka i cijela Republika Srpska danas tuguju za Petrom Šarićem
-
Region2 dana agoUZ POVIKE “SMEĆA SRPSKA” spriječili održavanje Dana srpske kulture u Splitu, POJAVILI SE SNIMCI
-
Politika2 dana agoPREOKRET: Obustavljena istraga protiv DODIKA, VIŠKOVIĆA I STEVANDIĆA za napad na ustavni poredak BiH
-
Politika2 dana agoOpozicija u NSRS “Vlast ignoriše Viaduct, SPREMA SE SMJENA PETRA ĐOKIĆA, MAZALICA ŽURI DA PEČE VOLA”
