Banjaluka
KOMARCI NISU BILI DOVOLJNI! Banjaluku preplavili i sitni skakavci

Banjaluku su u proteklim danima preplavili sitni, zeleni skakavci koje u večernjim satima izmami svjetlo sa ulice, iz stanova i kuća.
Skakavce privlači ulična rasvjeta, oko koje se okupljaju u rojevima, tako da posmatračima sa strane sve liči na pravu malu najezdu.
Banjalučani kažu da je nekada pravi poduhvat proći kroz zeleni roj na pasareli koja vodi do naselja Petrićevac, a uveče nije poželjno otvoriti vrata i prozore, jer ih privlači svjetlost iz kuća i stanova.
Mještani banjalučkog naselja Petrićevac rekli su novinaru Srne da gotovo svake godine imaju problema sa raznoraznim insektima.
Osim komaraca, koje, kako kažu, ni zaprašivanje ne može dovoljno suzbiti, sada se “suočavaju” sa skakavcima.
Stručnjaci objašnjavaju da se sitni zeleni skakavci obično pojavljuju od jula do oktobra.
Riječ je o vrsti koja se najčešće pojavljuje u vlažnim i močvarnim predjelima, ne spada u štetočine i ne izaziva alergijske reakcije.
(Srna)
Banjaluka
U SUSRET VASKRSU: Pridružite se radionici ukrašavanja vaskršnjih jaja

Uoči najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa sutra, 19. aprila biće održane tradicionalne vaskršnje aktivnosti, te su pozvani sugrađani da se pridruže.
U duhu tradicije, uz tradicionalne vaskršnje pjesme, biće organizovana dječija radionica dekorisanja vaskršnjih jaja u porti Hrama Hrista Spasitelja, sa početkom u 11.00 časova, uz podršku Udruženja „Radost“.
Aktivnostima povodom Vaskrsa u Banjoj Luci u organizaciji Grada Banje Luke i Hrama Hrista Spasitelja, pridružiće se i Humanitarno udruženje žena „Duga“ i Kolo srpskih sestara.
Banjaluka
BANJALUKA SPREMA SPEKTAKL! Najveće kozaračko kolo u čast Danu grada

U čast Danu grada i 80. godišnjici oslobođenja Banje Luke u utorak, 22. aprila sa početkom u 19.00 časova u srcu našeg grada kod Hrama Hrista Spasitelja više stotina učesnika odigraće tradicionalno pleteno kozaračko kolo i svim Banjalučanima i posjetiocima prirediti veče za pamćenje.
Iz banjalučke Gradske uprave pozivaju sve sugrađane da uzmu učešće u ovom događaju i da zajedno sa kulturno-umjetničkim društvima izvedu najveće kozaračko kolo kako bismo iz Banje Luke u svijet poslali najljepše slike povodom Dana grada.
Postoje brojne narodne priče i sjećanja da je oslobođenje Banje Luke bilo popraćeno proslavama i bogatim kulturnim manifestacijama, na kojima su se igrale tradicionalne igre, među kojima je nezaobilazno bilo i kozaračko kolo.
S obzirom na to da je oslobođenje prije svega značilo novi početak, kozaračko kolo je – sa svojim zajedništvom, energijom i simbolikom borbenog duha – zasigurno bilo idealan izraz te radosti i obnove identiteta, zbog čega je odlučeno da u čast 80. godišnjici oslobođenja Banje Luke bude odigrana upravo ova tradicionalna igra.
Naime, svi sugrađani i posjetioci moći će uživati u spektaklu koji će zajedničkim izvođenjem kozaračkog kola prirediti predstavnici kulturno-umjetničkih društava sa područja grada: KUD „Piskavica“, KUD „Čajavec“, RKUD „Pelagić“, ANIP „Mladost“, KUD „Sveti Sava“, KUD „Opanak“, KUD „14. februar“, KUD „Srpski vitezovi“, KUD „Potkozarje“ i KUD „Dragočaj“, a najvećem kolu moći će se pridružiti i sugrađani.
Osim kozaračkog kola, KUD „Piskavica“ odigraće i saborske igre iz stare Banje Luke, a riječ je o koreografiji profesora Vase Popovića.
Banjaluka
POKLON GRAĐANIMA! Besplatna vožnja Banj busom na Dan grada

Mini panoramski autobus “Banj bus”, koji vozi do jednog od najposjećenijih banjalučkih izletišta Banj brda, biće dostupan svim sugrađanima i posjetiocima u turističke svrhe za Dan grada Banjaluke, odnosno u utorak 22. aprila i to potpuno besplatno.
Banj bus će, kao i u prethodnom periodu, saobraćati od Tvornice obuće “Bema” do spomenika na Banj Brdu.
Tako će se u utorak 22. aprila prevoz obavljati na sljedeći način:
– polasci sa TO Bema: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00 i 19.00 časova;
– polasci od Spomenika: 9.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30, 18.30 i 19.30.
-
Hronika3 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Svijet3 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Politika3 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?
-
Politika3 dana ago
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”
-
Politika2 dana ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO ĐAJIĆU “Lopov misli da svi kradu!”
-
Društvo1 dan ago
SRCE HRABROG PSIĆA KOJEM SU RAZNIJELI VILICU I DALJE KUCA! Danas slijedi operacija (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI “Imam ponudu moćnih evropskih ljudi DA ODEM I BUDEM SLOBODAN”