Svijet
ŠTA SE DEŠAVA? “TUŽNI MJESECI” Pred njemačkom autoindustrijom
Automobilska industrija je jedan od stubova njemačke privrede i jedan od simbola njene snage. Sada se, međutim, automobili Made in Germany suočavaju sa žestokom konkurencijom iz Kine, kaskaju za novom tehnologijom i slabije se traže.
Na prvi pogled, sve je sjajno. Premijum brendovi BMW i Mercedes prijavljuju značajan rast proizvodnje, profit je izdašan, novi modeli su u najavi, a probleme sa nabavkom čipova više ne pominju.
Par dana pred otvaranje minhenskog sajma automobila i saobraćaja IAA Mobility 5. septembra u Minhenu, pogled ispod haube ipak otkriva probleme.
Naime, odnos proizvođača i dobavljača je sve napetiji, jer dok prvi odlično zarađuju, drugi, posebno firme srednje veličine, često jedva drže nos iznad površine držeći se za sve skuplje kreditne linije.
Još gore, njemačke fabrike sada plove uz vjetar na najvažnijem tržištu, kineskom, koje se snažno pomjera ka električnim automobilima. Tako je Folskvagen, koji je u Kini decenijama dominirao, zbog slabe prodaje e-automobila nedavno tamo izgubio vodeće mjesto.
“Njemački proizvođači automobila su poslovanje u drugim djelovima svijeta tradicionalno finansirali iz prodaje benzinskih motora u Kini,” rekao je Filip Kupferšmit (Philipp Kupferschmidt) iz konsultantske kuće Accenture.
U Kini su kupci razvili sliku da njemačkim automobilima fale softverska i tehnološka rješenja, dodao je uz primjedbu da “čekanje nije opcija” čak ni ako se “razorni rat cijenom e-automobila u narednih nekoliko godina primiri.”
“Njemački proizvođači automobila neće moći sami i nemaju opciju osim da prave partnerstva i nadoknade manjak kompetencije i brzo povuku neophodne korake”, kaže Kupferšmit. “Nije pametno da na tržištu u fazi rasta ne budu sa dobrim proizvodima.”
Folksvagen je upravo povukao jedan takav korak i sa kineskim proizvođačem e-automobila Xpeng razvija zajedničke modele bazirane na kineskoj tehnologiji. Audi, dio grupacije, isto se spotiče u Kini i traži dublje veze sa lokalnim partnerima.
Mercedes je krajem prošle godine morao značajno da obori cijenu premijum modela iz električnog segmenta, mada je prodaja u gornjem segmentu bolja nego u masovnom.
Dakle, ni luksuzni njemački brendovi u Kini više nisu neprikosnoveni.
Problemi nisu ograničeni na kinesko tržište. Naime, Kinezi sve snažnije pritiskaju i u Evropi, a to će biti lako uočljivo i na IAA, bukvalno u prednjem dvorištu njemačkih brendova.
Ovogodišnji sajam biće “IAA kineskih proizvođača” i “prekretnica kineskog interesa za evropsko tržište električnih automobila,” rekao je Ferdinand Dudenhefer (Dudenhöffer) iz Centra za istraživanje tržišta automobila.
Dudenhefer, dakle, procjenjuje da će IAA otvoriti borbu kineskih firmi za dio evropskog kolača. Najveći kineski proizvođač, BYD, ove godine će globalno prodati oko 2,5 miliona vozila.
Kupferšmit, pak, ne računa na bilo kakvu dramu iza prve krivine.
“Njemački električni automobil u prosjeku košta 20.000 eura manje od njemačkog,” rekao je. “Međutim, Kinezi će u Njemačkoj postaviti veću cijenu nego u Kini i razlika više neće biti ogromna.”
Njemačka automobilska industrija prije svega treba da promisli o proizvodima sa kojima će opstati.
“Sljedeći izvozni hit njemačke autoindustrije mora biti softverski kompetentan, umjesto da se tradicionalno poziva na mikronsku preciznost spojeva,” rekao je Kupferšmit.
“Vrijeme je da se prebacimo sa prerade metala i oslonimo sa na softver i obradu podataka,” nastavio je analitičar. “To zahtijeva kulturni zaokret i promjenu u kompetencijama i vještinama, moramo obučavati i edukovati, a za to imamo uslove.”
Izglede njemačke autoindustrije muti i stanje matičnog i evropskog tržišta, ne najmanje zbog uporne inflacije i poskupjelih kredita.
Knjige su dobro popunjene narudžbama još iz vremena pandemijskih zastoja, ali ne i u električnom segmentu. Na primjer, zbog toga je pogon VW u Emdenu nedavno smanjio proizvodnju.
Fabrike su računale na snažan rast prodaje još ove godine, ali to je izostalo. Kada još isteknu ili se smanje sve subvencije za kupovinu e-automobila, industriju će dočekati “tužni mjeseci,” kaže Dudenhefer, a prenosi CdM.
Svijet
KADIROV PITAO PUTINA ” Mogu li ja da izaberem METU U KIJEVU”
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da je “Orešnik” savremeno oružje, a ne modifikacija iz sovjetskog vremena, i pozvao Zapad da ukrste “koplja” iznad Kijeva. Odmah se oglasio Ramzan Kadirov.
On je rekao da je raketa ”orešnik” savremeno oružje proizvedeno na osnovu prethodnih projekata koji su bili dorađeni, i potvrdio da je učestvovao u donošenju odluke o proizvodnji tih projektila.
”Nema nikakve šanse da obore orešnik. Ako zapadni eksperti tako misle, nek obezbijede da organizujemo visokotehnološki dvoboj. Mi smo spremni za takav eksperiment. Pa da vidimo šta će biti. Nek zapadni eksperti odrede objekat u Kijevu koji ćemo gađati orešnikom. Spremni smo na to”, rekao je Putin.
Međutim, prvi koji je reagovao na ove riječi ruskog lidera bio je čečenski vođa Ramzan Kadirov.
Kadirov je zatražio od Putina dozvolu da izabere metu u Kijevu u slučaju napada “orešnikom”.
“Mogu li ja da izaberem metu u Kijevu, Vladimire Vladimiroviču?”, upitao je Kadirov na Telegramu.
Ruski predsjednik Vladimir Putin drži godišnju konferenciju, prenosi “b92”.
Svijet
ZELENSKI SE PROTIVI “Ukrajina neće nastaviti da vrši tranzit ruskog gasa u Evropu”
Ukrajina neće nastaviti da vrši tranzit ruskog gasa u Evropu nakon što postojeći ugovor o tome istekne krajem godine, izjavio je predsjednik Vladimir Zelenski.
– Ne bismo produžavali tranzit ruskog gasa – rekao je Zelenski na konferenciji za novinare tokom samita EU u Briselu.
Iz Evropske komisije ranije je saopšteno da ovo tijelo nije uključeno u pregovore o produženju ugovora o transportovanju ruskog gasa u Evropu preko Ukrajine.
Portparol Komisije rekao je da ovo tijelo ne podržava nikakve razgovore o produženju ugovora, niti druga rješenja za održavanje tranzitnih tokova i nije uključeno u bilo kakve pregovore o tome.
SRNA
Svijet
PUTIN “BRIKS ne radi ni protiv koga i NE PREDSTAVLJA INSTRUMENT protiv Zapada”
BRIKS ne radi ni protiv koga i ne predstavlja instrument protiv Zapada, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin.
“BRIKS nije sredstvo za suprotstavljanje Zapadu, mi ne radimo ni protiv koga, radimo za svoje interese, za interese članica ove organizacije. Ne gradimo nikakvu agendu konfrontacije u okviru BRIKS-a”, rekao je Putin na godišnjoj konferenciji za novinare.
On je dodao da se mnogo zemalja zanima za razvoj BRIKS-a, jer se sve odluke ove organizacije donose konsenzusom.
Putin je rekao da za sada nema planova za formiranje sjedišta BRIKS-a.
-
Banjaluka3 dana ago
BANJALUCI SE SPREMA SCENARIO IZ PAKLA! SNSD najavljuje oduzimanje nadležnosti Skupštini i GRADONAČELNIKU!(VIDEO)
-
Politika2 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika2 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Banjaluka3 dana ago
SKUPŠTINA počela i ZAVRŠILA! LUKAČ i bivši GRADONAČELNIK među odbornicima
-
Banjaluka3 dana ago
DOKTOR SELAK BEZ BLAMA “Sve protiv Stanivukovića, A STRUJA MOŽE DA POSKUPI”
-
Politika2 dana ago
KAKVA FARSA! Košarac pita “ODKUD BANDIT KURTI U SARAJEVU”, a SNSD ambasador mu izdao vizu!
-
Politika2 dana ago
“NIJE KUM DUGME” ZA ZGRADU UIO IPAK 100 MILIONA! Odbijena deklaracija o zaustavljanju kupovine
-
Politika1 dan ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)