Connect with us

Svijet

PUTIN ERDOGANU “Rusija spremna da oživi sporazum o žitu čim joj se ISPUNE OBEĆANJA”

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je danas nakon sastanka sa turskim kolegom Redžepom Tajipom Erdoganom u Sočiju da će se Rusija vratiti sporazumu o žitu čim se ispune obećanja koja su joj data.

Dodao je da postoje problemi sa pravednom distribucijom žita, ali da to nema veze sa sporazumom.

Putin tvrdi da je Kijev koristio humanitarne koridore za “terorističke napade na civilne objekte”, dok je Rusija jasno dala garancije za bezbjednost plovidbe.

Istakao je da ruski predlog da se afričke države snabdeju sa milion tona žita preko Turske, uz finansijsku podršku Katara, nije zamišljen kao alternativa dogovoru o transportu žita preko Crnog mora.

“Zapad je obmanjivao Moskvu o humanitarnim ciljevima žitnog sporazuma – od 32,8 miliona tona izvezenih iz Ukrajine, više od 70 odsto je otišlo u bogate zemlje. Zapadni partneri su prevarili Rusiju u ispunjavanju obaveza iz žitnog sporazuma”, istakao je ruski predsednik.

Erdogan je napomenuo da smatra da su očekivanja Rusije u vezi sa Crnomorskim sporazumom pravedna.

Predsjednik Turske je kazao da veruje da se uskoro može naći rješenje za oživljavanje Ugovora o izvozu crnomorskog žita uz posredovanje UN, uključujući rješavanje preostalih pitanja, prenio je Rojters.

Erdogan je rekao je da je Turska spremna da pomogne u preradi ruskog žita za dalju isporuku u zemlje kojima je najpotrebnije.

Prenio je da je Putin tokom razgovora rekao da je Moskva spremna da pošalje milion tona žita u zemlje kojima je to potrebno.

“Takođe, mi smo spremni da damo doprinos. Rekli smo da možemo da sameljemo ovo žito i pošaljemo ga u siromašne afričke zemlje u obliku brašna. Nadamo se da ćemo raditi zajedno na ovom pitanju”, rekao je Erdogan.

On je kazao da Ukrajina treba da ublaži pregovaračku poziciju u pregovorima o oživljavanju sporazuma o izvozu žita.

Erdogan je naglasio da više žita treba isporučiti Africi nego evropskim zemljama.

Govoreći o sukobu u Ukrajini, predsjednik Turske je izrazio spremnost da postane posrednik između strana u sukobu.

Prvi dio razgovora održan je uz učešće članova delegacija, a zatim su lideri dve zemlje nastavili da komuniciraju za večerom.

Svijet

PUTIN UDARIO ŠAKOM O STO! Zakon zabranjuje prodaju energetskih pića djeci!

Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim su predviđene kazne do 5.500 evra (500.000 rubalja) za prodaju energetskih pića djeci, objavljeno je na sajtu zvanične publikacije ruskih pravnih akata.

.Zakonom su utvrđene novčane kazne za kršenje pravila maloprodaje bezalkoholnih energetskih pića maloljetnicima.

Za građane i pravna lica predviđena je novčana kazna do 5.500 evra, a za službenike do 2.200 evra, prenijele su RIA Novosti.

Predsjednik ruske Državne dume Vjačeslav Volodin izjavio je ranije da će ovaj zakon biti nastavak sistematskog zakonodavnog rada na zaštiti zdravlja mlađe generacije.

Poslanik Državne dume Aleksej Govirin napomenuo je da je u pojedinim regionima ograničenje prodaje energetskih pića maloljetnicima važilo i ranije, ali da su samo u nekim regionima bile predviđene kazne, na primjer, u Moskovskoj oblasti i Sankt Peterburgu, kao i da su bile znatno niže nego što je to određeno na osnovu novog zakona.

Nastavi čitati

Svijet

ZELENSKI OTKRIO SVE DETALJE VELIKOG NAPADA “Nisu znali ništa”

Predsjednik Ukrajine Vladimir Zelenski izjavio je da su ruske kamiondžije, koje su prevozile opremu korišćenu u nedavnom velikom napadu dronovima na ruske vojne baze, učestvovali u toj operaciji ne znajući pravu prirodu tereta.

“To su učinili nesvjesno” rekao je Zelenski u razgovoru za “ABC News”.

Prema njegovim riječima, ljudi koji su upravljali vozilima nisu znali da se u mobilnim kućicama i kontejnerima nalaze dronovi koji će kasnije biti iskorišteni za napade na ruske aerodrome, pri čemu je pričinjena šteta na vojnim letjelicama vrijednim više milijardi dolara.
“Nisu znali ništa” naglasio je Zelenski.

U istom intervjuu Zelenski je istakao da su u ovoj akciji korišteni isključivo ukrajinski resursi i da je cilj bio da se napravi jasna razlika u odnosu na vojnu pomoć saveznika.

“Želio sam da koristimo samo ono što mi proizvodimo i da to bude jasno razdvojeno” istakao je ukrajinski lider.

Napad, koji je izveden 1. juna i koji je nosio kodni naziv “Paukova mreža”, organizovala je Služba bezbjednosti Ukrajine (SBU). Prema tvrdnjama izvora iz ukrajinske obavještajne zajednice, tom prilikom je uništeno više od 40 ruskih aviona, uključujući i modele A-50, Tu-95 i Tu-22 M3.

Dronovi su bili programirani da ciljaju letjelice koje se redovno koriste za bombardovanje ukrajinskih gradova, prenosi “24Sedam”.

Nastavi čitati

Svijet

MASOVNO SILOVANJE U NORVEŠKOJ: Ljekar zloupotrebljavao položaj dvije decenije, osuđen na 21 godinu

Sud u Norveškoj osudio je pedesetpetogodišnjeg ljekara na 21 godinu zatvora zbog masovnog silovanja i seksualnog zlostavljanja više desetina pacijentkinja, u slučaju koji je šokirao tu skandinavsku zemlju.

Lekar Arne Bie proglašen je krivim po 70 tačaka optužnice za silovanje i seksualni napad, kao i za 82 slučaja zloupotrebe svog položaja, prenosi BBC.

Gotovo sva krivična djela dogodila su se tokom pregleda pacijentkinja u vrijeme kada je Bie radio u gradiću Frosta, sa manje od 3.000 stanovnika.

Sud je razmatrao optužnicu koja je obuhvatila gotovo dvije decenije njegovog rada i odnosila se na 94 žene.

Čitanje presude trajalo je više od jedan sat, a za to vrijeme Bie je stajao mirno i bez emocija.

Odbrana je tražila blažu kaznu od 17-18 godina, jer je Bie priznao silovanje 21 žrtve, a tužioci su rekli da su zadovoljni presudom, ali će ipak razmotriti mogućnost žalbe.

(FoNet)

Nastavi čitati

Aktuelno