Connect with us

Politika

BIVŠA SUPRUGA STAŠE KOŠARCA PISALA PREDSTAVNIČKOM DOMU: Traži sankcije za Sanju Vulić

Sanja Stanković, novinarka i bivša supruga Staše Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, poslala je pismo Predstavničkom domu BiH u kojem traži sankcije protiv Sanje Vulić, poslanice u ovoj instituciji, zbog branjenja njenog bivšeg supruga.
Naime, Vulićeva je na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, prilikom rasprave o Prijedlogu rezolucije o sprečavanju svih oblika nasilja nad ženama i uznemiravanju žena u BiH, pričala o slučaju nasilja u porodici Košarac.

Ona je na sjednici krajem avgusta bila na strani Košarca, rekavši da je priča o nasilju u porodici dok je bio u braku sa Stankovićevom iskonstruisana.
Dosta je više da slušamo o tim starim temama nasilja koje su iskonstruisane i napravljene u kuhinji pojedinih aktera. Na toj omisiji nismo imali ništa osim nekog svjedočenja, nikakve dokaze, ljekarske nalaze, već plač i žalopojke jedne žene. Uvijek se postavlja pitanje šta je razlog za taj plač i suze. Ako je živjela s nasilnikom, zašto se nikada nije obratila policiji ili donijela nalaz o batinanju. Dozvolila je sebi da uđe u ralje bivših opozicionih poslanika. Izvještaj komisija za ovaj dom nije obavezujući, a to je urađeno samo da bi se degradirala jedna ličnost i to je strašno – navela je, između ostalog, tada Vulićeva.
Sanja Stanković u pismu koje je ustupila redakciji „Nezavisnih novina“ ističe da je od strane Vulićeve iznesen niz neistina, notornih laži i uvreda, te da zahtijeva da, shodno Kodeksu o ponašanju poslanika i delegata u PS BiH, ona bude odgovarajuće sankcionisana.

U vremenu kada gotovo svakodnevno svjedočimo nasilju nad ženama, u vremenu kada, nažalost, sahranjujemo žene žrtve nasilja – drznuti se i iznositi laži o ženi koja je preživjela nasilje – više je nego sramotno! Ozbiljan političar, parlamentarac, pri tom još i žena – ne bi smio sebi dozvoliti ad hoc iznošenje podataka, improvizovano i bez provjere o bilo čemu, a kamoli o nasilju. Ko treba podsjetiti Sanju Vulić da nasilje može biti staro, ali ne i zastarjelo?! Ko joj daje pravo da moje preživljeno fizičko i psihičko nasilje pripisuje konstrukciji i kuhinji pojedinih aktera?! Ko joj daje pravo da bezočno laže o mom svjedočenju pred Komisijom za utvrđivanje stanja u pravosuđu BiH Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine?! Jasno je meni da Sanja Vulić i njoj slični odavno ne slušaju običnog čovjeka, da narod dijele u tabore, odnosno torove! Ali, trebalo bi Sanji Vulić i njoj sličnim biti jasno da nismo svi ovce. Trebalo bi Sanja Vulić da zna da postoje i žene koje ne kmeče i ne kleče, i da takve kada imaju problem zavrću rukave, a ne suknju! Ko je Sanji Vulić dao pravo da javno prizna da je agresivna kada je ugrožena, a pritom istovremeno očekuje da istinska žrtva nasilja ćuti o preživljenim traumama!? – upitala je Sanja Stanković.
Navela je da pita ko je Sanji Vulić dozvolio da određuje ko je nasilnik, a ko ne, te otkud Vulićeva zna s kim je ona živjela.

Da, živjela sam s nasilnikom i obratila sam se zbog toga Policiji Republike Srpske, i to više puta. Obraćala sam se i drugim zvaničnim institucijama RS i BiH. Ko je dozvolio Sanji Vulić da me svrstava u ralje opozicije!? S obzirom na tvrdnju Sanje Vulić da izvještaj Parlamentarne komisije pred kojom sam svjedočila za nju nije obavezujući – pitam ima li ikakvu obavezu i poštovanje prema narodu koji zastupa i koji je za njene uvrede još i plaća?! Poštujem da Sanja Vulić ima različito mišljenje od mog, iskreno to me i raduje. To joj, međutim, ne daje za pravo da laže o meni i mojoj đeci. Istup Sanje Vulić na sjednici 28. 8. 2023. godine uvreda je za svaku ženu, ne samo žrtvu nasilja. Uvreda je to za Parlament Bosne i Hercegovine i cijelo društvo. Shodno tome, očekujem odgovarajuću sankciju za poslanika Sanju Vulić – istakla je u pismu Stankovićeva.
Podsjećamo, ona je u julu prošle godine pred Parlamentarnom komisijom PS BiH opisala šta je trpjela od Košarca, rekavši, između ostalog, da su to davljenje đeteta, udarci u potiljak, napad na život i tijelo, te verbalne prijetnje kao što je „progutaće vas mrak“.

Vulićeva je kratko za „Nezavisne“ poručila da je svoj stav rekla na sjednici i da ne odstupa od njega, te da ne želi ništa dalje da komentariše u vezi s ovim slučajem.

Politika

HOĆE LI 2025. doći do POVEĆANJA boračkog dodatka?

Povećanje mjesečnog dodatka za 80 feninga, budući da je raniji iznos tog boračkog prava bio 2,20 KM, nije pretjerano oduševilo brojne ratne veterane Vojske Republike Srpske, pa su tako tokom cijele prošle godine trajale žestoke polemike, pa čak i otvorene svađe između predstavnika pojedinih boračkih udruženja i predstavnika vlasti.

Najglasniji u zahtjevima da se mjesečni borački dodatak poveća na najmanje 7 KM bili su predstavnici Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”.

Obrazloženja za takav zahtjev kretala su se od toga da je ponižavajuće da čak i borci koji su u rovovima na prvim linijama proveli 40 mjeseci, po odluci vlasti, mogu da dobiju maksimalno 120 KM, pa do toga da dodatak od 3 KM po mjesecu učešća u ratu, u svjetlu inflacije i skoro svakodnevnih poskupljenja, ne predstavlja nikakvu pomoć.

Takođe, ono što je ratne veterane posebno “raspalilo” jeste izjava ministra rada i boračko-invalidske zaštite u Vladi Srpske, Danijela Egića, da pravo na borački dodatak ostvaruje negdje oko 194.000 ljudi. Ta informacija izazvala je šok i nevericu u brojnim udruženjima koja okupljaju ratne veterane i bivše pripadnike VRS, koji su isticali da čak i u najtežim ratnim vremenima ukupan broj boraca VRS nije prelazio više od 155.000.

Naime, prema zvaničnim podacima, u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu poginulo je skoro 24.000 boraca VRS, a nakon rata veliki broj veterana odselio je iz BiH, dok je isto tako veliki broj učesnika rata od tada do danas prirodnim putem otišao s ovog svijeta. Zbog toga je ostalo nejasno kako se u evidencijama VRS, odnosno bivših boraca koji ostvaruju pravo na mjesečni dodatak, nalazi skoro 200.000 korisnika tog prava? Zbog toga su predstavnici ratnih veterana tražili hitnu reviziju boračkih statusa i da se odvoji “žito od kukolja”, odnosno da se utvrdi ko su pravi, a ko lažni borci. Nakon učestalih prijetnji protestima, iz Vlade RS stigla su uvjerenja da će proces revizije uskoro biti pokrenut.

Ono što je krajem 2024. godine dodatno podgrijalo strasti između predstavnika ratnih veterana i vlasti, ali i BORS, jeste informacija da su predstavnici krovne boračke organizacije, navodno, bez znanja i odobrenja ostalih boračkih udruženja potpisali sporazum s Vladom Srpske prema kojem do povećanja boračkog dodatka neće doći prije 2026. godine.

Međutim, predsjednik Predsjedništva BORS, Milovan Gagić, za Srpskainfo nedavno je utvrdio da u potpisanom sporazumu s Vladom Republike Srpske, kojim je dogovoreno da se visina mjesečnog boračkog dodatka neće mijenjati do 2026. godine, nema ničeg “tajnog ni spornog”.

– S jedne strane potpisnik tog sporazuma bio je predsjednik BORS Radan Ostojić, a na drugoj strani potpisnik je bio premijer Radovan Višković. Uslov od strane vlasti, kada je donesena uredba o uvođenju svih boraca u pravo dobijanja mjesečnog boračkog dodatka, bio je da se ne traži povećanje boračkog dodatka do 2026, s tim da je BORS tražio da se povećanja, odnosno ona sredstva koja ostaju po osnovu gubitka prava, odnosno toga što više od 5.000 boraca godišnje umre, kao i nekih drugih odbitka, što na kraju godine iznosi između 5 do 8 miliona KM, da se ta sredstva ne raspoređuju u neke druge resore, već da ostaju za povećanje davanja našim kategorijama – objasnio je Gagić.

Zadnji sastanak Na pitanje šta očekuje u 2025. godini, kad su u pitanju boračka prava i zahtjevi za njihovim poboljšanjem, potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedjeljko Klincov, za Srpskainfo kaže da “sve zavisi od samih boraca”.

– Ako budemo pasivni, nećemo dobiti ništa. Ova vlast sigurno neće dobrovoljno ništa uraditi kako bi poboljšala položaj boračke populacije – smatra Klincov.

Dodaje da njegovo udruženje ozbiljno razmatra koje poteze da povuče ukoliko ne budu ispunjeni zahtjevi koji su bili aktuelni i u prošloj godini, a to su, prvenstveno, povećanje boračkog dodatka i pokretanje revizije boračkih statusa.

– Krajem februara tražićemo zadnji sastanak o ovoj problematici s nadležnim institucijama, a ako ne bude rezultata moraćemo da posegnemo za nekim radikalnijim potezima u ovoj godini. Sigurno nećemo sjediti skrštenih ruku – najavljuje Klincov.

Nastavi čitati

Politika

ARNO GUJON O SRPSKOJ! “33 godine bastion srpstva”

Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon poručio je da je Republika Srpska 33 godine bastion srpstva, a da će Srbija uvijek zastupati stavove i interese srpskog naroda u Srpskoj i njene ustavne nadležnosti predviđene Dejtonskim sporazumom.
Čestitajući rođendan Republici Srpskoj, koji se ove godine obilježava pod sloganom “Za vječnost rođena”, Gujon je rekao da je Srpska stvorena kao odgovor na separatističke težnje bošnjačkih i hrvatskih snaga i decenijama predstavlja svijetli simbol herojstva i borbe srpskog naroda za slobodu.

– Danas, narušavanje Dejtonskog sporazuma od unitarističkih težnji političkog Sarajeva ugrožava poredak uspostavljen i potvrđen međunarodnim pravom – naveo je Gujon u pisanoj izjavi.

Gujon je ukazao da se stalni napadi na Republiku Srpsku i njenog predsjednika Milorada Dodika sprovode u sklopu sveukupnih pritisaka na srpski narod i njeno državno rukovodstvo, naglasivši da se Srbija zalaže za apsolutno poštovanje Dejtonskog sporazuma, poštovanje integriteta BiH, ali i Republike Srpske kao njenog entiteta.

– U skladu sa usvojenom Deklaracijom o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, Srbija će uvek će zastupati stavove i interese srpskog naroda u Republici Srpskoj i njene ustavne nadležnosti predviđene Dejtonskim sporazumom. 33 godine bastion si srpstva, srećan ti rođendan, Republiko Srpska! – poručio je Gujon, koji će u četvrtak, 9. januara, biti na proslavi u Banjaluci.

Republika Srpska nastala je 9. januara 1992. godine pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.

Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.

Nastavi čitati

Politika

KASNE PLATE U DRŽAVNIM INSTITUCIJAMA! Evo šta je razlog

Ministarstvo finansija i trezora BiH koje predvodi Srđan Amidžić obavijestilo je Ministarstvo spoljnih poslova BiH da će decembarske plate kasniti.

Prema saznanjima “Avaza” iz Ministarstva finansija i trezora kao razlog za to navedena je nadogradnja informacionog Sistema finansijskog upravljanja (ISFU).

ISFU je zbog toga u prekidu od 3. do 8. januara, a iz Ministarstva finansija i trezora su kazali da će plate biti isplaćene najkasnije od 13. do 15. januara.
“Ujedno bi zamolili one koji su upoznati o ovome i koji će u budućnosti dobijati informacije o kašnjenju isplate plata da obavijeste sve zaposlene u MVP BiH”, naveli su iz Ministarstva finansija i trezora BiH.

S obzirom da Ministarstvo finansija i trezora BiH je zaduženo za isplatu plata i u ostalim državnim institucijama, pretpostavlja se i da je kod njih situacija ista.

Tako uposlenici neće dobiti plate prije Božića, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Aktuelno