Connect with us

Politika

IAKO VLAST TVRDI DA JE SRPSKA FINANCIJSKI STABILNA! Dodik posuđuje novac od Orbana

Samo dva dana nakon što je na banjalučkoj berzi prodala petogodišnje obveznice za 130 miliona maraka, Vlada Republike Srpke je juče donijela dvije odluke o novim zaduženjima u ukupnom iznosu od 73,7 miliona maraka.
Prvo zaduženje u iznosu od 58,7 miliona maraka ili 30 miliona evra će se realizovati kod Izvozno-uvozne banke Mađarske.

„Namjena kredita je obezbjeđivanje sredstava za finansiranje budžetskog deficita i refinansiranje dijela duga, a u skladu sa Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama Republike Srpske“, navodi se u odluci Vlade.

Rok otplate kredita je deset godina po fiksnoj kamatnoj stopi od pet odsto godišnje.

Glavnica i kamate će se plaćati godišnje, a već od 21. decembra ove godine treba da se vrati prvi dio.

Podsjećamo, u decembru prošle godine Srpska se kod iste banke zadužila za 110 miliona evra pod gotovo identičnim uslovima.

Vlada Srpske novac traži na sve strane
dodik

Milioni od Viktora Orbana neće biti dovoljni, pa će se ponovo posegnuti za novcem domaćih banaka i fondova.

Vlada je na istoj sjednici usvojila odluku i o 63. emisiji petogodišnjih obveznica u vrijednosti 15 miliona KM.

Investitorima će biti ponuđeno 15.000 obveznica pojedinačne vrijednosti 1.000 maraka.

Kamata je šest odsto na godišnjem nivou, glavnica se isplaćuje godišnje u pet jednakih rata, gdje će svake godine biti vraćeno 20 odsto od nominalnog iznosa.

„Kamata se računa na neotplaćeni dio glavnice i isplaćuje jednom godišnje (po isteku svake godine od dana registracije emisije“, piše u odluci Vlade.

Inače, kada je ova godina u pitanju, Srpska je na berzi 13 puta pozajmljivala novac i povukla 685 miliona KM.

Preliminarni podaci, zaključno sa 31. julom ove godine pokazuju da je javni dug Republike Srpske 5,18 milijardi maraka odnosno 33,6 odsto procijenjenog BDP-a za ovu godinu.

Ukupan dug Republike Srpske iznosi 6.16 milijardi maraka i iznosi 39,9 odsto procijenjenog BDP-a za 2023. godinu.

CAPITAL

Politika

SLJEDEĆE SEDMICE nastavak suđenja Dodiku i Lukiću

Pred Sudom BiH će u srijedu, 22. maja, biti nastavljen sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Miloša Lukića zbog nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

Na prethodnom ročištu 29. aprila, Sud BiH i odbrana nisu prihvatili kao dokaz Tužilaštva BiH Aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je riječ o “dokumentu” koji je Tužilaštvo BiH skinulo sa internet stranice UN i prevelo na “bosanski jezik”.

Sudija u ovom postupku Sena Uzunović zatražila je od Tužilaštva BiH da dostavi dokument Aneks 10 Dejtonskog sporazuma na engleskom jeziku i sa adekvatnim prevodom.

Uzunovićeva je odbacila da kao dokaze prhvati i 30 novinskih članaka, te istakla da se kao dokazi mogu prihvatiti jedno orignalni dokumenti, ovjerene kopije i kopije.

Tužlaštvo BiH je tada kao dokaze predočilo i kopije odluka Kristjana Šmita skinute sa strance OHR-a kojima je van snage stavio oluke Narodne skupštne Republike Srpske kojima se ne primjenjuju ne prihvataju Šmitove odluke, kao i one o nepriznavanju odluka Ustavnog suda BiH.

Lukićev advokat Miljkan Pucar rekao je da, prema Zakonu o krivičnom postupku, kao valjani dokumenti mogu da se prihvate jedino original ili ovjerene kopije, te da ove odluke nemaju ni potpisa ni pečata, te da se ne mogu prhvatiti.

Nastavak suđenja predviđen je za 13.00 časova, objavljeno je na sajtu Suda BiH.

Nastavi čitati

Politika

GDJE MI ŽIVIMO? Narkokartel preko plaćenika iz CIK-a PLANIRAO IZBORNU KRAĐU

Prepiske sa aplikacije “Skaj” Harisa Behrama, uhapšenog u akciji “Crna kravata dva”, i vođe narkokartela Edina Gačanina pokazuju da je taj narkokartel iz Dubajia, preko osobe iz Centralne izborne komisije /CIK/ BiH, finansirao i namiještao izbornu krađu na izborima u BiH, piše “Avaz”.

Sarajevski dnevnik navodi da je preko “Skaj” aplikacije otkrivena prepiska u kojoj Behram 15. aprila 2020. godine piše Gačaninu da je “uzeo Nermina Kljaku, brata savjetnika Fahrudina Radončića”, tadašnjeg ministra bezbjednosti u Savjetu ministara, koji, između ostalog, ima “jednog od glavnih iz CIK-a”.

Behram u prepisci navodi da je od Kljake dobio informacije koliko plaća kutije, ljude i veze, te da Kljako ima sposobnih ljudi po cijeloj BiH.

“Dva dana sam s njim proveo i moj brat je njegov prijatelj koji ga je zajedno sa mnom uvjerio. Njega se SDA u Mostaru najviše boji”, kaže Behram u poruci.

“Avaz” navodi da je iz prepske vidljivo da je narkokartel planirao osnovati stranku, ali da su došli do zaključka da je bolje sačekati izbore, pa uz pomoć osobe iz CIK-a glasove SBB-a i SDA, prebaciti sebi, prenosi Avaz.

“Koliko su kutije važne, toliko je važno i da imamo nekoga u CIK-u, a on ima jednog kojeg redovno plaća”, navodi se u porukama između Bahrama i Gačanina od 20. aprila 2020. godine.

Gačanin u porukama piše i kada im je momenat.

“SDA gubi Zenicu jer je ovaj pričao NiP-u. Sarajevo im je labavo, pogotovo zbog afere zadnje sa Sarajlićem. Mostar imaju zbog vas brate, a to je čak struja Čampare, ne Bakira. U suštini, imaju Mostar i ostale gradove, a Sarajevo ako izgube i Zenicu, to je početak kraja. Sada nam je momenat”, poručio je Gačanin svojim podređenim.

Nastavi čitati

Politika

LAGUMDŽIJA: “Usaglašen tekst rezolucije, učinili smo sve što smo znali i mogli”

Stalni predstavnik BiH pri Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija objavio je na Tviteru da je usaglašen konačni tekst Rezolucije o kojem će se 23. maja izjasniti Generalna skupština Ujedinjenih nacija, ističući da su sastavni dio dokumenta postala i dva amandmana.

Zlatko Lagumdžija je naveo da se prvi amandman odnosi na to da se krivična odgovornost za slučaj genocida ne može odnositi na neku zajednicu u cjelini.

“Tekst glasi: ‘Ponavljamo da se krivična odgovornost po međunarodnom pravu za zločin genocida ne može odnositi na bilo koju etničku, vjersku ili neku drugu zajednicu u cjelini’”, napisao je Lagumdžija.
Drugi amandman, naveo je, ukazuje na jačanje jedinstva u različitostima, koje, prema njegovim riječima, nije samo moto EU, nego i priroda BiH.

“Tekst glasi: ‘Ponavljamo čvrstu posvećenost da održavamo i jačamo jedinstvo u različitostima u Bosni i Hercegovini’”, napisao je Lagumdžija.

Učinili smo sve što smo znali i mogli, poručio je on.

Nastavi čitati

Aktuelno