Connect with us

Svijet

RASTUĆI NACIONALIZAM! Kina razmatra zabranu odjeće koja ‘vrijeđa osjećaje’ nacije

Kinesko zakonodavno tijelo predložilo je izmjene zakona koje će, ako budu usvojene, omogućiti vlastima da novčano kazne i pritvaraju osobe koje nose odjeću koja “vrijeđa osjećaje nacije”, što je izazvalo zabrinutost oko slobode izražavanja u zemlji, piše CNN.

Stalni odbor Nacionalnog narodnog kongresa, koji je ranije ovog mjeseca objavio prijedlog na svojoj web stranici, traži zabranu odjeće i simbola koji se smatraju “štetnima za duh kineske nacije” – izraz koji se često koristi za označavanje patriotizma ili nedostatka istog.

Formulacija nacrta amandmana podsjeća na jezik kojim se Peking koristi kako bi zauzdao slobodu govora kod kuće ili kako bi uzvratio udarac stranim državama i kompanijama koje su uvrijeđene.

Ovo bi bilo još jedno u nizu ograničenja ličnog stila posljednjih godina, uključujući propise o emitovanju usmjerene na protjerivanje umjetnika sa ” ženstvenim stilovima” iz emisija i kontinuirano suzbijanje tetovaža.

Ako se usvoji, revidirani zakon bi učinio nezakonitim “nošenje ili prisiljavanje drugih da nose” uvredljive predmete na javnim mjestima – iako nacrt dokumenta ne precizira koja bi vrsta odjeće mogla biti zabranjena. Prestupnici bi se mogli suočiti s pritvorom do 15 dana i novčanom kaznom od 5000 juana (681 USD).

Nacrt amandmana takođe cilja na govor i zabranjuje “proizvodnju, širenje, objavljivanje i širenje članaka ili primjedbi” za koje se smatra da štete kineskom “duhu”.

Pravila su predloženi amandmani na Državni zakon o kažnjavanju Uprave za javnu sigurnost, koji je stupio na snagu 2006. godine. Postojeće mjere već daju policiji ovlasti pritvaranja osumnjičenih na nekoliko sedmica zbog širokog spektra zločina, od vandalizma do kršenja javnog reda i mira.

Kinesko zakonodavno tijelo saopštilo je da će prikupljati povratne informacije javnosti o prijedlogu tokom septembra.

Neki kineski korisnici društvenih medija online su izrazili zabrinutost i pozvali druge da se suprotstave nacrtu. Nekoliko pravnih znanstvenika također je dovelo u pitanje implicitne nedostatke predloženog amandmana i nepostojanje posebnih smjernica.

– Ko će potvrditi duh kineske nacije i kojim postupcima? – napisao je profesor ustavnih studija Tong Zhiwei, s Istočnokineskog fakulteta političkih nauka i prava u Šangaju, na kineskoj platformi Weibo sličnoj Twitteru.

– Ako (Stalni odbor) usvoji ovaj član prema sadašnjem nacrtu, to će neizbježno dovesti do toga da policija i pravosuđe uhapse i osude ljude na temelju volje svojih vođa, što će uzrokovati beskrajnu štetu – upozorio je.

Profesor kaznenog prava Lao Dongyan sa Univerzitetu Tsinghua u Pekingu rekao je u međuvremenu da bi zakon mogao predstavljati kršenje ljudskih prava.

– Državna vlast direktno se miješa u područje svakodnevnog odijevanja pojedinih građana, što je očito pretjerana intervencija – napisala je na Weibu.

Lao je također izrazio zabrinutost da bi amandman mogao potaknuti ekstremni nacionalizam i “mogao pojačati antagonizam s nekim zemljama, stavljajući (našu zemlju u) diplomatski pasivan položaj.”

Rrastući nacionalizam
Predloženi amandman dolazi u vrijeme kada izbor odjeće postaje sve više političan u današnjoj Kini, posebno kada je riječ o japanskoj odjeći.

Rastući pokret “Hanfu” , prema kojem ljudi nose tradicionalnu odjeću kakva se nosila u Kini prije dinastije Qing, naširoko se smatra odrazom rastućeg nacionalizma među mladima u zemlji.

U međuvremenu, tradicionalna japanska odjeća, poput kimona, našla se na udaru kritika zbog porasta nacionalističkih osjećaja protiv Japana.

Prošlog avgusta kineska obožavateljica anime rekla je da ju je policija uhapsila nakon što je pozirala za fotografije u kimonu – tradicionalnoj japanskoj nošnji – u istočnom gradu Suzhou.

Žena, čiji je cosplay izgled inspirisan japanskom manga serijom “Summer Time Rendering”, kasnije je bila predmet široke rasprave na kineskim društvenim mrežama, a neki su korisnici tvrdili da je njezina odjeća nepatriotska.

Sličan incident iz 2019., u kojem su radnici obezbjeđenja univerziteta snimljeni kako napadaju muškarca u kimonu, takođe je izazvao žestoku internetsku raspravu u Kini o tome kako je u toj zemlji lako potaknuti antijapanske osjećaje.

Nakon ovog mjeseca nacrta amandmana, jedan korisnik Weiba postavio je pitanje mogu li se cosplayeri ili zaposlenici japanskih restorana u kimonima ogriješiti o predložena pravila.

– Zakon bi trebao barem navesti tačne simbole koji će biti zabranjeni i šta će biti dopušteno – napisao je.

Objavljujući na kineskoj platformi za razmjenu poruka WeChat, drugi korisnik društvenih medija pitao je hoće li odijela, koja je opisao kao utjelovljenje “zapadnog kapitalizma”, biti dopuštena.

– Zašto ne nosimo kineske tunike ili Hanfu? – upitao je.

Svijet

EVROPSKA UNIJA NE ODUSTAJE! Usvojili novi paket sankcija RUSIJI

EU je usvojila novi, 17. paket sankcija Rusiji, saopštila je visoki predstavnik Unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas.

Ona je na “Iksu” napisala da su sankcije usmjerene protiv gotovo 200 ruskih brodova.

Prema njenim riječima, nove mjere tiču se i “hibridnih prijetnji” i ljudskih prava.

Kalasova je dodala da su u toku pripreme za nove sankcije Rusiji.

Nastavi čitati

Svijet

RUBIO PORUČIOI DA JE NEOBIČNA SITUACIJA U MEĐUNARODNIM ODNOSIMA: SAD trenutno imaju “predsjednika mira”

Međunarodni odnosi su danas došli u neobičnu situaciju u kojoj su SAD protiv rata, a Evropa u potpunosti za rat, izjavio je američki državni sekretar Marko Rubio.

On je tokom govora u centru “DŽon F. Kenedi” naglasio da SAD trenutno imaju “predsjednika mira”.

“Zapravo, jedan od kardinala sa kojima sam se juče sastao pred misu mi je rekao da je za njih veoma neobično što je američki predsjednik neko ko želi mir, dok pojedini Evropljani konstantno pričaju o stvarima koje se tiču rata, tako da se svijet u njihovim glavama, na neki način, okrenuo naopačke. Obično je obrnuta situacija”, rekao je Rubio.

Prema njegovim riječima, predsjednik SAD Donald Tramp je usredsređen na prekid sukoba u raznim dijelovima svijeta i podržava što skorije pronalaženje rješenja za veće oružane sukobe, prenio je TASS.

Rubio je pojasnio da iako SAD sada ulažu ogroman novac u državnu bezbjednost, Vašington ipak želi da obezbijedi situaciju u kojoj taj novac može da bude preusmjeren na javni sektor u polju ekonomije.

Nastavi čitati

Svijet

MERC NAKON RAZGOVORA TRAMPA I PUTINA: Evropa će pojačati pritisak sankcija na Rusiju

Njemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da će Evropa povećati pritisak na Moskvu kroz sankcije.

Merc je nakon što je američki predsjednik Donald Tramp razgovarao sa ključnim evropskim liderima, odmah nakon telefonskog razgovora sa ruskim liderom Vladimirom Putinom, istakao da su Evropa i SAD ujedinjene u “tjesnoj podršci Ukrajini na njenom putu ka prekidu vatre”.

“Predsjednik SAD i evropski partneri su se dogovorili o sljedećim koracima, da tijesno koordiniraju proces pregovora i da održe dodatni tehnički sastanak”, naveo je portparol njemačke vlade Štefan Kornelijus.

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen zahvalila je Trampu na „njegovim neumornim naporima da se uspostavi prekid vatre u Ukrajini“, prenosi Tanjug.

“Želim da se zahvalim predsjedniku Trampu na njegovim neumornim naporima da obezbijedi prekid vatre u Ukrajini. Važno je da Sjedinjene Države ostanu angažovane. Nastavićemo da podržavamo Volodimira Zelenskog u postizanju trajnog mira u Ukrajini”, navela je ona na platformi X.

Tramp je nakon telefonskog razgovora sa Putinom razgovarao sa Mercom, Fon der Lajen, ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom, finskim predsjednikom Aleksandrom Stubom i italijanskom premijerkom Đorđom Melon i obavijestio ih o ishodu razgovora sa Putinom, prenosi Dojče vele.

Sjedinjene Američke Države su se složile da održavaju “tjesnu koordinaciju” sa evropskim saveznicima u pregovorima o Ukrajini.

Nastavi čitati

Aktuelno