Uncategorized
KO O ČEMU, KU*VA O POŠTENJU! Sinhronizovano agitovanje ĐAJIĆEVIH PIJUNA na Gradsku upravu! NOVE SJEDNICE nema ni na vidiku! (VIDEO)

Nakon što je završen današnji Kolegijum Skupštine Grada održana je pres konferencija koja je još jednom rezulturala nemuštim optužbama, opstrukcijama SNSD-ovih odbornika, pozivima na anarhiju te raspravom Ljube Ninkovića sa novinarima. Sve u svemu ničim što bi išlo u korist građanima. Naravno nova sjednica Skupštine Grada nije zakazana.
-Ljubo Ninković nije zakazao novi termin za sjednicu Skupštine, nije stavio 59 tačaka na razmatranje nego se raspravljalo o naručenom zapisniku koji ima za cilj da se za 403 zaposlena u GU Banjaluka ospori povećanje plate za složenost posla koju je paradoksalno uveo SNSD kadar Igor Radojičić, rekao je u svom obraćanju medijima gradski menadžer Bojan Kresojević.
Ne shvatajući šta rade Ninković i ostali SNSD puleni faktički se na ovaj način bore sami protiv sebe, odnosno protiv 350 zaposlenih kojima je uvećanje plate po ovom osnovu uveo i odobrio upravo Radojičić. O radu skupštinske većine, ili bolje rečeno neradu još jednom je sve rečeneo. Umjesto da se bave poslom za koji ih plaćaju građani oni se bave človom na vještice. SNSD ima nekoliko gradova koje vodi jedan od njih je i Prijedor u kojem je danas poskupjelo sve od grijanja do pogrebnih usluga, dok su građani već odavno na rubu gladi. Njihova stručnost ogleda se u svakom potezu koji čine po nalogu svog šefa Vlade Đajića koji izgleda nikom nije dužan da pravda pokradene milione na UKC, ali se zato aktivno bavi Gradskom upravom Banjaluka.
Današnji Kolegijum sazvan je iz jednog razloga i ne to nije sjednica Skupštine, u pitanju je zapisnik budžetske inspekcije kojim se Ninković bavi dok je sekretar Skupštine na višemjesečnom bolovanju, nepostpisani akti skupljaju prašinu a Skuština grada ne radi ništa, tačnije ništa od onog za šta su plaćeni.
-Danas sam prezentovao nalaze budžetske inspekcije, spreman sam i da ih pročitam jer mi ništa ne krijemo, ali da jedina tačka na kolegijumu bude razmatranje tog zapisnika prije nego što se razmori 59 tačaka od kojih je najvažniji nacrt rebalansa budžeta, gdje se čeka dodatnih milion maraka za socijalna davanja, to je neprihvatljivo, kazao je Kresojević, koji dodaje da takve stvari idu samo na štetu građana.
Nakon Kresojevića pres je nastavio odbornik SNSD-a Dragoslav Topić koji je nastavio da inzistira na dostavljanju zapisnika budžetske inspekcije iz Ministarstva finansija Republike Srpske koji je dostavljen onima kojima treba biti, sa sve potpisom Zore Vidović.
-Pozivam Tužilaštvo da u što kraćem roku pokrene krivičnu prijavu protiv gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića ili da odbace prijavu predsjednika Skupštine ako nema dovoljno dokaza. Mi smo danas na Kolegijumu htjeli istinu. Mi znamo šta je naša obaveza, a to je da kontrolišemo vas koji primate platu sa budžeta, rekao je Topić, zaboravivši napomenuti da istu takvu platu prima i on i njegove kolege ali da sjednica nema.
On je nakon toga nastavio u istom stilu dodavši kako broj zasjedanja Skupštine ne znači efikasnost???
– Ja predosjećam da se nešto krije, mi ne znamo, kako vas kao novinare ne zanima šta je gradonačelnik radio u proteklih godinu dana. Naredno zasjedanje Skupštine…pa što mene to pitate, o tome donosi odluku Kolegijum (na kojem je samo pola sata ranije i sam prisustvovao), ja evo isto kao i kolega Lazić jedva čekam Skupštinu, rekao je Topić.
-Mi ne možemo natjerati odbornike da dolaze, narod ih je bitrao, narod nek im sudi, neću ja da nosam kandžiju po Skupštini. Završeni su godišnji odmori, počela je škola nadam se da su sada svi tu i da nećemo imati one maratonske sjednice koje su prekidane zbog nedostatka kvoruma, rekao je Topić.
Predsjednik Skupštine Grada Ljubo Ninković osim rasprave sa novinarima indirektno je rekao da je protiv gotovo svih velikih projekata koji se rade u Banjaluci, a gradskog menadžera Bojana Kresojevića nazvao je “umišljeni menadžer”.
Oran nakon nedavno održane kotlićijade za koju vjerovatno nikada nećemo saznati koliko je koštala i odakle njegovom šefu novac uložen u dernek Ninković se “zakačio” za pomoć udruženjima građana i sportskim klubovima.
Njega je posebno razljutilo pitanja da prokomentariše činjenicu da je ovo nejneefikasniji saziv Skupštine nakon čega je ušao u raspravu sa novinarkom.
-Ko to kaže, jel vi kažete, rekao je Ninković
Na konstataciju da nije uvrstio da dnevni red tačku vezanu za višečlane porodive, nego je tu učinio tak kada je izvršen pritisak i kada su te iste porodice došle u Gradsku upravu, Ljubo se brecnuo “to opet Vi tvrdite”!
-Nije mi namjera da sa vama polemišem o vanrednim sjednicama vi ne znate proceduru, završio je Ninković nakon čega je krenuo u vršljanje po kancelarijama Gradske uprave u potrazi za famoznim zapisnikom.
Region
UŽAS! Mladiće napali na plaži u Šibeniku, dočekale ih psovke i prijetnje

Nekoliko mladića došlo je juče popodne na kupanje u Šparadiće kod Grebaštice, u Šibeniku, ali ih tamo nisu dočekali ni mir ni sunce, već prijetnje, psovke, zamahivanje metalnom šipkom i polivanje vodom iz baštenskog crijeva.
Kako navode, stigli su do betonskog mola gdje su ostavili stvari, ali ubrzo su ih napala dvojica starijih muškaraca koji su tvrdili da se nalaze na “privatnoj plaži”, piše Šibenik.in.
Cijeli incident snimljen je mobilnim telefonom, a na snimku se vidi jedan muškarac kako zamahuje metalnom šipkom, dok drugi mladiće i njihove stvari poliva vodom.
Mladići su izjavili da nisu zvali policiju jer su se muškarci nakon kratkog vremena primirili i povukli u kuću.
“Shvatili su da nisu u pravu i povukli se. Mi smo ostali da se kupamo, naravno, ali koristili su strašne riječi, nazivali nas četnicima koji im kvare mir”, izjavili su za Šibenik.in, prenosi Index.
Dodaju da im je čitava situacija istovremeno bila i smiješna i tužna, te da je žalosno što je u Šparadićima obala gotovo u potpunosti zauzeta, puna je betonskih molova i uređenih plaža.
“Prirodne stijene ovdje gotovo da i ne postoje”, napominju.
Prema hrvatskom Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, sve plaže, molovi i morska obala spadaju u pomorsko dobro, što znači da su u vlasništvu Republike Hrvatske i dostupni svim građanima.
“Pomorsko dobro je opšte dobro u vlasništvu države i svi građani imaju pravo slobodnog korišćenja”, navodi se u članovima 11. i 12. Zakona.
Ni vlasnici kuća uz obalu nemaju pravo da ograničavaju pristup plaži, osim ukoliko nemaju važeću koncesiju, a čak i tada su dužni omogućiti pristup u skladu sa zakonom. U konkretnom slučaju u Šparadićima, nije bilo nikakvih oznaka, zabrana ni dokaza da koncesija postoji.
Društvo
SAMO ZA HRABRE! Gradina dobija viseći čelični most, 140 metara straha i adrenalina!

Avanturistički kompleks na lokalitetu Gradina, nadomak Bosanske Krupe, uskoro će dobiti još jedan adrenalinski sadržaj, a radi se o prekrasnom visećem mostu iznad kanjona rijeke Une.
Implementator ovog projekta je Klub adrenalinskih sportova iz Bosanske Krupe, a zahtjevan posao povezivanja dvije litice čeličnim sajlama i nogostupima, na visini od oko 100 metara, izvode članovi Kluba ekstremnih sportova “Škorpio” iz Zenice.
Ovaj klub se bavi izgradnjom ovakvih elemenata planinarske infrastrukture, pa su tako sličan viseći most nedavno izgradili i na planini Mulež, nadomak Sanskog Mosta.
“Na pomolu je nešto zaista posebno, a radi se o 140 metara dugom visećem ferata mostu. Idejni začetnik Denis Džajić, osnivač i voditelj Kluba adrenalinskih sportova Bosanska Krupa, zaslužuje sve čestitke, prije svega na hrabrosti da se upusti u ovakve izazove, a potom i na istrajnosti i da ih realizuje, uz svesrdnu pomoć prijatelja i probrane ekipe koja zajedničkim snagama, idejom i voljom ostvaruje rezultate vrijedne divljenja”, navode iz zeničkog kluba.
Dodaju kako su ovaj projekat i njegova atraktivnost prava rijetkost, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i šire, te da im je kao izvođačima čast i ponos biti dio ovako divne priče.
Završetak radova na ovome megamostu, kako navode, očekuje se do polovine ljeta.
Inače, treba istaći kako je prije dvije godine na istom lokalitetu izgrađen i jedan od najatraktivnijih zip lajna u Bosni i Hercegovini.
Sa strmim nagibom od gotovo 12 posto i dužinom od 230 metara, ovaj zip lajn nudi nevjerovatnu brzinu i do 65 kilometara na sat, te jedinstven adrenalinski doživljaj.
Društvo
NAFTA NA IVICI EKSPLOZIJE! Ormutski moreuz pod prijetnjom, u BiH strahuju od novog UDARA NA DŽEP!

Zatvaranje Ormuskog moreuza moglo bi izazvati snažan energetski šok i lančanu reakciju rasta cijena širom svijeta, a naši sagovornici upozoravaju da ni BiH neće ostati pošteđena.
Prema njihovim riječima, posljedice bi bile višestruke – od rasta cijena goriva do poskupljenja osnovnih životnih namirnica.
Ormutski moreuz je jedan od najvažnijih naftnih puteva na svijetu, kroz njega se transportuje oko 20 do 25 odsto ukupne svjetske trgovine naftom.
Milenko Stanić, ekonomista, ističe da bi potencijalno zatvaranje Ormuskog moreuza moglo imati značajne posljedice i za naše tržište naftnih derivata, s obzirom na to da oko 20 do 25 odsto svjetske trgovine naftom prolazi upravo tim pravcem.
“Iskustvo nam govori da kada cijene nafte krenu rasti, dolazi do lančane reakcije i drugi počinju da koriguju cijene naviše”, naglašava Stanić i dodaje da kada se desio pad cijena na svjetskim berzama, uprkos očekivanjima, nije bio vidljiv na domaćem tržištu.
“Iako je cijena nafte znatno pala na svjetskom tržištu tokom protekle godine, taj pad se nije odrazio na cijene drugih proizvoda koji zavise od nafte ili u čijoj proizvodnji ona učestvuje. Dakle, kada cijene idu dolje, efekti su gotovo nevidljivi, ali kada krenu gore, brzo se prilagodimo”, pojašnjava Stanić.
Dodaje da je i u BiH već sada vidljiv uticaj globalnih dešavanja na cijene goriva.
“Čak i ako dođe do smirivanja tenzija između Irana i Izraela, energetika će i dalje ostati jedan od faktora koji će dugoročno održavati visoke cijene. To će se svakako odraziti na cijene proizvoda u BiH i dodatno ugroziti životni standard stanovništva”, upozorava Stanić.
Ekonomista Admir Čavalić rekao je za “Nezavisne novine” da bi eventualno zatvaranje Ormuskog moreuza imalo direktan uticaj na rast cijena nafte i naftnih derivata na domaćem tržištu.
“To bi bio šok od kojeg se ne bismo mogli brzo oporaviti niti ga izbjeći. Indirektno, takav poremećaj bi imao uticaj i na ostale troškove u proizvodnim lancima. Dakle, mogući su posljedični rast cijena finalnih proizvoda i usluga”, pojasnio je Čavalić.
Dodaje da bi, ako se najcrnji scenariji obistine i dođe do zatvaranja ovog moreuza, to predstavljao energetski šok kakav nije viđen u posljednjih nekoliko decenija, a koji bi se neminovno odrazio i na tržište Bosne i Hercegovine.
“U tom slučaju došlo bi do porasta cijena osnovnih životnih namirnica koje uvozimo, a koje, iako ih dijelom proizvodimo, i dalje zavise od globalnih lanaca snabdijevanja. Sve to bi u kratkom roku povećalo troškove i dovelo do novog pritiska na standard građana”, zaključuje Čavalić.
I ekonomista Igor Gavran kaže da bi to dovelo do znatnog povećanja cijena nafte i smanjenja dostupnih količina na tržištu pa samim tim i rasta cijena goriva, uključujući i bh. tržište.
“Tada bi, naravno, što opravdano, što neopravdano, i mnogi drugi iskoristili priliku za povećanje svojih cijena pravdajući to rastom troškova goriva i transporta”, kazao je Gavran.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, izjavio je za “Nezavisne novine” da će trenutna dešavanja sasvim sigurno imati posljedice i po BiH.
“Ako dođe do stvarnog zatvaranja možemo očekivati i dramatičnije promjene kada je riječ o cijeni nafte”, upozorava Bečarević.
Pojašnjava da oko 20 odsto ukupne svjetske trgovine naftom prolazi upravo kroz ovaj strateški prolaz, što ga čini izuzetno važnim za stabilnost globalnog tržišta energenata.
“Nama preostaje da ispratimo odluke Irana. Ako se desi potpuno zatvaranje ovog moreuza, realno je očekivati skok cijena nafte na svjetskom tržištu, a samim tim i rast cijena na domaćim benzinskim pumpama”, kaže Bečarević.
Ističe da bi ovakav potez pogodio globalna tržišta bez izuzetka jer nijedna ekonomija ne može ostati imuna na ovakav poremećaj u lancima snabdijevanja.
“Niko ne može tačno predvidjeti razmjere, ali je gotovo sigurno da bi uslijedio rast cijena svih proizvoda u čijoj proizvodnji se koristi nafta kao ulazna komponenta. Drugim riječima, poskupjela bi široka lepeza robe i usluga”, zaključuje Bečarević.
-
Svijet2 dana ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika3 dana ago
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!
-
Politika2 dana ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Društvo2 dana ago
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica
-
Politika3 dana ago
DODIK IMA NOVU IDEJU! ” U studentskom kampusu izgraditi vrtić i crkvu?!”
-
Politika1 dan ago
DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH
-
Politika1 dan ago
SVE JE POGAZIO: Stanivuković najavio krivičnu prijavu protiv Dodika zbog “KAPITULACIJE” pred Tužilaštvom BiH!
-
Društvo1 dan ago
PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina