Connect with us

Banjaluka

PORODICA JE POBIJEDILA! Uvažena inicijativa za izmjenu zakona u vezi sa štednjom

Porodica je pobijedila, jer je Odbor za zdravstvo, rad i socijalnu poltiku Narodne skupštine Republike Srpske uvažio inicijativu u vezi sa izmjenom Porodičnog zakona, koja se odnosi na raspolaganje novčanom imovinom djeteta.

Poručio je ovo gradski menadžer Bojan Kresojević, iskoristivši priliku da se zahvali udruženjima koja se bave zaštitom prava djece i porodice, koja su izrazila spremnost da reguju na nepravilnosti i na taj način doprinesu usvajanju inicijative, a samim tim i zaštiti porodice.

Kako je istakao, održan je i sastanak sa predstavnicima Ministarstva pravde Republike Srpske i članovima Radne grupe zadužene za pripremu ovog zakona, koji su takođe izrazili spremnost da podrže ovu inicijativu, te dodao da se uskoro može očekivati i izmjena ovog zakona.

Ovo je veliki uspjeh i raduje me što je Ministarstvo pravde pokazalo razumijevanje za našu inicijativu. S obzirom na to da je inicijativa uvažena prestaju i razlozi za pokretanje peticije. Ipak, zajedno sa udruženjima nastavićemo aktivnosti na učvršćivanju instituta porodice u našoj legislativi, za šta u našim zakonima i propisima itekako ima dovoljno prostora jer je potrebno eliminisati sve mogućnosti za eventualnu zloupotrebu nadležnosti a na štetu porodice – istakao je gradski menadžer.

Kresojević je rekao da nas u ovoj sedmici očekuje velika Porodična šetnja, te najavio da će u ime Grada Banjaluke ali i kao roditelj učešćem u ovoj šetnji dati svoju podršku jačanju instituta porodice u našem društvu.

Predsjednica Udruženja građana „Roditelji za prava djece“ Jelena Sarafijan poručila je da je ovo udruženje otvorenim pismom informisalo javnost o novom porodičnom zakonu i članovima tog zakona koji su za nas roditelje bili zabrinjavajući u pogledu ograničenja roditeljskih prava.

– Ono što je pohvalno u cijeloj ovoj priči je to što smo kao društvo pokazali spremnost da zajednički djelujemo s ciljem da se porodica kao temelj društva čuva i brani- istakla je ona, te izrazila zadovoljstvo što je resorno Ministarstvo izrazilo spremnost da se detektovane manjkavosti Zakona riješe u narednom periodu.

Predsjednik Udruženja 4+ Jovan Radovanović izrazio je zadovoljstvo što su napravljeni pomaci u kontekstu izmjena ovog zakona, istakavši da je porodica pobijedila na kraju.

Radovanović je najavio da će u nedjelju 8. oktobra biti održana Porodična šetnja, koja će krenuti od zgrade Vlade Republike Srpske u 11.55 časova prema tvrđavi Kastel, te pozvao sve porodice da im se pridruže.

Banjaluka

MILADA ŠUKALO “Banjaluka i ove godine sprema NAJTOPLIJU ZIMSKU PRIČU”

Banjaluka i ove godine sprema najtopliju zimsku priču. Banjaluka će zasijati u svom punom prazničnom sjaju, a magija „Banjalučke zime“ ponovo će objediniti porodice, prijatelje i posjetioce iz svih krajeva zemlje i regiona.

Poručila je ovo projekt menadžer Grada Milada Šukalo, istakavši da u duhu sjajnih turističkih rezultata, gradska administracija na čelu sa gradonačelnikom Stanivukovićem nastavlja da radi na tome da do kraja godine Banjaluka obori i nove rekorde posjećenosti.

-Ponosni smo na rezultate koje Banjaluka ostvaruje. Iz godine u godinu obaramo nove rekorde -za devet mjeseci ove godine naš grad posjetilo je gotovo 100.000 turista, što je za devet odsto više turista u odnosu na isti period prošle godine. Uz to zabilježeno je i 148.000 noćenja, a ove brojke su i najbolja potvrda da Banjaluka postaje poželjna turistička destinacija tokom cijele godine – istakla je Šukalo.

Dodala je da će „Banjalučka zima“ biti kruna jedne uspješne godine za banjalučki turizam.

-Uveliko se pripremamo za još jednu sjajnu „Banjalučku zimu“, a već 30. novembra u predivnom ambijentu Parka „Petar Kočić“ „Zimzobal“ će otvoriti svoja vrata za sve naše sugrađane i posjetioce. Te večeri grad će zasijati, upalićemo prazničnu rasvjetu, pustiti više od hiljadu lampiona i na jedan neuobičajen način tradicionalno dočekati Djeda Mraza – rekla je projekt menadžer Grada, dodavši da će Banjaluka izgledati kao prava zimska bajka.

Kako je pojasnila, u čarima „Banjalučke zime“ posjetioci će moći uživati tokom cijelog decembra, ali i dijela januara naredne godine.

-Bogata gastronomska ponuda u prazničnom ambijentu, klizalište i luna park na Trgu Krajine, koncerti i nastupi domaćih umjetnika na „Zimzobalu“, praznične vožnje kočijama sa Djedom Mrazom u Parku Mladen Stojanović samo su dio onog što vas očekuje u okviru „Banjalučke zime“ – rekla je Šukalo.

Podsjetivši da gradska administracija već nekoliko godina sistematski radi na tome da obogati turističku ponudu i stvori nove sadržaje koji privlače posjetioce iz regiona i šire, ona je naglasila da će Grad nastaviti da svake godine postavlja nove standarde u turizmu i kulturi.

Nastavi čitati

Banjaluka

PODRŠKA MLADIMA: Banjaluka izdvaja 1,8 miliona KM, otvoren konkurs za STUDENTSKE STIPENDIJE

Konkurs za dodjelu stipendija studentima prvog ciklusa na visokoškolskim ustanovama, za akademsku 2025/2026. godinu je u toku i studenti prijave mogu dostaviti do 3. decembra.

Poručila je ovo ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za društvene djelatnosti Danijela Kajkut, podsjetivši da studenti mogu da konkurišu za jednu od tri vrste stipendija, i to: stipendije za uspjeh u školi odnosno na studiju, stipendije prema socijalnom statusu i stipendije za deficitarna zanimanja.

– Dodjelom stipendija Grad pokazuje da prepoznaje trud, rad i ambiciju mladih ljudi. Naš cilj je da studentima obezbijedimo podršku kako bi mogli nesmetano da se posvete studijama i ostvare svoj puni potencijal – poručila je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za društvene djelatnosti Danijela Kajkut.

Ona je dodala da je ovo ujedno i način da se podstakne školovanje za struke koje su deficitarne na tržištu rada, jer upravo te oblasti predstavljaju značajan potencijal za dalji razvoj zajednice.

-Kada je riječ o deficitarnim zanimanja za akademsku 2025/2026. godinu, to su: Matematika i informatika, nastavni smjer – Diplomirani profesor matematike i informatike – 240 ECTS, Fizika, nastavni smjer – Diplomirani profesor fizike – 240 ECTS i Biologija, nastavni smjer – Diplomirani profesor biologije – 240 ECTS – rekla je Kajkut.

Takođe je napomenula da su programom stipendija obuhvaćeni i studenti čije su porodice slabijeg materijalnog stanja upravo s ciljem da kroz ovaj vid podrške svi mladi dobiju jednake šanse za obrazovanje.

Inače, prijave na konkurs, sa potrebnom dokumentacijom, potrebno je dostaviti do 3. decembra 2025. godine putem Prijemne kancelarije Gradske uprave (kancelarija 16).

Obrasci za podnošenje zahtjeva za stipendiju, zainteresovani mogu preuzeti ispred prijemne kancelarije u Gradskoj upravi (pretinac broj 64), a nalaze se i na ovoj internet stranici.

Sve informacije o javnom konkursu zainteresovani mogu dobiti putem zvanične internet stranice Grada Banja Luka, www.banjaluka.rs.ba, a za dodatna pojašnjenja i na telefon Gradske uprave, broj: 051/244-496.

Visina stipendija za studente prema socijalnom statusu i stipendije za uspjeh na studiju iznosi 150 KM, a za deficitarna zanimanja 400 KM.

Inače, za stipendije iz budžeta Grada ukupno za učenike i studente biće izdvojeno 1,8 miliona KM.

Kompletan konkurs pogledajte OVDJE. 

Nastavi čitati

Banjaluka

U novom gradskom parku u Banjaluci u toku SADNJA VIŠE OD 150 SADNICA

U novom gradskom parku u Banjaluci u toku je sadnja više od 150 sadnica, čime počinjemo uređenje prostora koji će u narednim godinama dobiti potpuno novi izgled, navela je na društvenim mrežama gradski menadžer Mirna Savić Banjac.

Ona je dodala da je njihov cilj čuvati i stvarati nove zelene površine, ali i čuvati javni prostor.

“Ovaj park je samo jedan od primjera kako oplemeniti i sačuvati naš grad i ostaviti zdravo naslijeđe budućim generacijama. Banjaluka dobija novo lice, zelenije, sadržajnije i okrenuto ljudima”, istakla je Savić Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno