Politika
DODIK TRAGA ZA PARAMA! MMF zatvorio vrata, on obilazi svijet, SLJEDEĆI NA REDU PUTIN
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik boravio je juče u Mađarskoj, gdje je razgovarao s premijerom te zemlje, Viktorom Orbanom.
Kako je ranije najavio, poslije Mađarske, sljedeća destinacija koju bi već do kraja ovog mjeseca predsjednik Srpske trebalo da posjeti je Moskva, gdje će se sastati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, a nakon toga slijedi put na Daleki istok.
– Trebao bih ići i u Kinu, gdje ću se sastati s predsjednikom Si Đinpingom – nedavno je izjavio Dodik.
Dugovi dolaze na naplatu
Takođe, kako je obznanio, narednih dana ili mjeseci u planu je posjeta i Azerbejdžanu, gdje bi se trebao sastati s predsjednikom te države, Ilhamom Alijevim.
Serija putovanja predsjednika Republike Srpske po zemljama Istoka u javnosti je pokrenula polemiku da li Dodik tamo putuje zato što su mu zatvorena skoro sva vrata na Zapadu ili je u pitanju nešto drugo. To drugo, kako mnogi tvrde, jeste teška finansijska situacija u kojoj se nalazi Republika Srpska i sve veće rupe u budžetu koje se, bez stranih kredita, ne mogu zakrpiti.
Koliko je situacija ozbiljna, potvrđuje i nedavni izvještaj MMF u kojem se, između ostalog, navodi da će za Republiku Srpsku “biti teško da ispuni svoje potrebe za finansiranjem u drugom polugodištu 2023. samo putem izdavanja obveznica na domaćem tržištu”.
– Federacija BiH ima umjerene potrebe, dok se Republika Srpska mora zadužiti za oko 1,2 milijarde KM (oko 610 miliona evra) za finansiranje dospijevajućeg duga i budžetskog deficita – navodi se u izvještaju MMF.
Od Mađara nema “hljeba”
Komentarišući za Srpskainfo planirana putovanja predsjednika Srpske, od Budimpešte, Moskve, Bakua, pa do Pekinga, stručnjak za međunarodne odnose i bivši karijerni diplomata Srećko Đukić tvrdi da, osim pokušaja da se dobije preko potrebni novac, ne vidi drugi smisao Dodikovog “putešestvija”.
– Jasno je da Republici Srpskoj fali novca, a strašno je sužen izbor onih koji bi taj novac mogli da pozajme. Od Mađara nema “hljeba”, tako da iskreno sumnjam da će put u Budimpeštu, osim lijepih riječi i obećanja, donijeti išta konkretno. Od Rusije i Putina takođe ne treba imati velika očekivanja. U situaciji u kojoj se nalaze, od njih se eventualno može dobiti politička podrška – smatra Đukić.
Ni Kinezi, prema njegovoj ocjeni, nisu “laki” kad je u pitanju otvaranje novčanika, pa je tako jedina opcija od koje se može očekivati pomoć ostao Azerbejdžan.
– Opet, Azerbejdžan se strašno oslanja na Tursku, tako da je bolja adresa za posredništvo u tom poslu bila Ankara i Erdogan. Vidjećemo šta će biti, ali nisam pretjerani optimista – kaže Đukić.
Nema spasa od MMF
Za razliku od nekih ranijih godina, kad je MMF “pritrčavao” u pomoć svojim kreditima svaki put kad je zafalilo novca u budžetu, ovog puta, prema ocjeni Srećka Đukića, takav “spas u posljednji čas” ne treba očekivati.
– Poznato je da MMF sada uslovljava svoju pomoć potpunom promjenom politike u Republici Srpskoj, a od Dodika to trenutno nije realno očekivati. Aranžmani s MMF u prošlosti mnogo su pomagali, ali sada to djeluje potpuno neostvarivo – kaže Đukić.
Srpskainfo
Politika
JEDNOGLASNA ODLUKA! Sindikat RiTE Ugljevik uputio potpisane zahtjeve za SMJENU UPRAVE (FOTO)
Od Nadzornog odbora Preduzeća i Vlade Republike Srpske tražimo hitnu i neodložnu smjenu kompletne Uprave RiTE Ugljevik, navode iz Sindikalnog odbora ZP RiTE Ugljevik.

Sindikalni odbor ZP „RiTE“ Ugljevik nakon održanog sastanka jednoglasno je odlučio da zajedno sa radnicima Preduzeća traži od Nadzornog odbora Preduzeća i Vlade Republike Srpske hitnu i neodložnu smjenu kompletne Uprave.
Oni traže smjenu Dike Cvijetinovića, direktora RiTE Ugljevik, kao i kompletne uprave ovog preduzeća. Iz Sindikata upozoravaju nadležne da je stanje u preduzeću krajnje alarmantno i da prijeti da ugrozi opstanak samog preduzeća, javlja Info Bijeljina.
Ranije su se u javnosti pojavili nepotpisani zahtjevi gdje se navodilo da traže smjenu resornog ministra Petra Đokić, povećanje koeficijenta i dolazak u RiTE Ugljevik prmijera Republike Srpske Save Minića da bi im objasnio sve po pitanju iskopavanja kopa “Istok 2”.
Minić je ranije poručio da zahtjevi nisu potpisani, a da su prvobitni zahtjevi, koji se odnose na isplatu zaostalih potraživanja i garancije da će radnici koji su i do sada angažovani na iskopavanju uglja u RiTE Ugljevik obavljati taj posao. Te da će se odazvati na poziv kad dobije konkretan poziv.
Politika
DODIK: Nisam razočaran odlukom, USTAVNA BIH VIŠE NE POSTOJI
Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a rekao je da nije razočaran odlukom Ustavnog suda BiH, koji je potvrdio da je dio plana kojim bi se razgradio Dejtonski mirovni sporazum.
“Juče je bio dan nevezan za Milorada Dodika. Juče su ukinuli Ustav Republike Srpske i rekli nam da nemamo pravo na to”, rekao je Dodik.
On je rekao da se od početka radilo na tome da se razgradi ustavna pozicija Republike Srpske te da su posljednjom odlukom poništili sve svoje prethodne odluke, a da su juče rekli nešto potpuno drugo.
“Ovo nije Ustavni sud, ovo je inkvizicijski sud i ovdje nema ni v ni p od vladavine prava. Od strane Ustavnog suda BIH srušen je ustavni poredak i on više ne postoji. Oni su srušili Dejtonski mirovni sporazum i Republika Srpska nije odgovorna za to”, rekao je Dodik.
On je rekao da ne postoji ustavna BiH te da se radi o svjesnoj namjeri da se napravi odluka koja je greška.
“Pozivam u Republici Srpskoj da malo razmisle. BiH je propala zemlja i nije siguran za Srbe i Srbi moraju vidjeti što prije da pobjegnu iz nje”, rekao je Dodik.
On je rekao da od početka nije imao šanse ali da će nastaviti borbu političkim sredstvima i da će vrijeme koje dolazi biti teško.
“Situacija u BiH što se nas tiče je završena stvar. Okrećemo se Republici Srpskoj i vrijeme je da pričamo o nama. Ne zanima me više šta se priča u Sarajevu i Federaciji i to je za nas inostranstvo”, rekao je Dodik.
Dodik najavio povećanje plata i penzija
Dodik je rekao da će Republika Srpska nastaviti sa povećanjem plata i penzija i da rastu više nego što je inflacija.
“Penzije ćemo uskladiti u januaru ali povećanje plata očekujemo da bude nakon marta i to će biti u rasponu između sedam i deset posto. Naša jedina politika biće politika povećanja standarda i za to imamo kapacitete”, rekao je Dodik dodajući da će Republika Srpska u decembru isplatiti dvije penzije, novembarsku početkom decembra, a decembarsku do nove godine.
Prosječna plata na ljeto 2.000 KM
Dodik je rekao da se može očekivati da na ljeto prosječna plata bude 2.000 KM ili hiljadu evra.
“To je mnogo više nego inflacija. Hvala i poslodavcima”, rekao je Dodik dodajući da je Republika Srpska u ranijim periodima dozvolila svojim privrednicima da stabilizuju svoja preduzeća kroz visoke dobiti.
Politika
DRINIĆ “Zdravstvo na aparatima, VLAST U NOĆNIM KLUBOVIMA”
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić oštro je kritikovao stanje u zdravstvenom sistemu Republike Srpske, poručivši da je „zdravstvo na aparatima, dok je vlast u noćnim klubovima“.
– Trudnice ostaju bez prenatalnih testova, ali zato imamo noćne žurke na kojima se toči alkohol maloljetnicima. Najteži bolesnici ostaju bez lijekova i terapije, ali imamo garažu–klizište od 50 miliona! Pacijenti u UKC-u ostaju bez čiste posteljine, ali privatnicima plaćamo višemilionske usluge vešeraja – rekao je Drinić.
On je podsjetio da roditelji–njegovatelji već godinama vode tešku životnu borbu, suočeni s izborom da li da pošalju djecu s poteškoćama u razvoju u vaspitno-obrazovne ustanove ili da preživljavaju od skromne socijalne pomoći koja im ne omogućava dostojanstven život.
– To je sramotna slika sistema koji je godinama urušavao zdravstvo, zanemarivao najosjetljivije građane i služio isključivo ličnim i tajkunskim interesima – poručio je Drinić.
Dodao je da se prvi čovjek Univerzitetskog kliničkog centra bavi „političkim igrama umjesto liječenjem pacijenata“.
– Umjesto da se posveti zdravlju ljudi, on liječi svoje frustracije i politički se revanšira u najvećem gradu Srpske. Dok on broji poene u lokalnoj skupštini, pacijenti broje dane bez terapije. Kad već toliko naglašava svoje obrazovanje, neka se konačno posveti onome za šta se školovao – ako uopšte još zna kako to izgleda – zaključio je Drinić.
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ: „U gradu gdje je manje od jedan posto Srba – smetaju Srbi. KOME I ZAŠTO?“
-
Politika3 dana agoNSRS VAŽNIJI DRAGOCJENI METALI OD LJUDI! Vukomanović: “Roditelji-njegovatelji godinama trpe nepravdu!”
-
Politika2 dana agoUstavni sud BiH ODBIO APELACIJU Milorada Dodika
-
Politika3 dana agoCVJETINOVIĆ TVRDI “Radnici RiTE prevazilaze strah”?
-
Društvo23 sata agoPreminuo mladi Banjalučanin PETAR ŠARIĆ
-
Region2 dana agoUZ POVIKE “SMEĆA SRPSKA” spriječili održavanje Dana srpske kulture u Splitu, POJAVILI SE SNIMCI
-
Banjaluka22 sata agoSTANIVUKOVIĆ: Banja Luka i cijela Republika Srpska danas tuguju za Petrom Šarićem
-
Politika2 dana agoPREOKRET: Obustavljena istraga protiv DODIKA, VIŠKOVIĆA I STEVANDIĆA za napad na ustavni poredak BiH
