Connect with us

Društvo

KOLIKO NOVCA GRAĐANI POTROŠE NA LIJEKOVE?: Sve više njih hrli ZA TABLETAMA koje se izdaju bez recepta

Trend porasta potrošnje lijekova u Hrvatskoj se nastavlja, građani su prošle godine oko 130 miliona evra potrošili na bezreceptne lijekove, najviše na analgetike i lijekove protiv povišene temperature, a bilježi se i porast potrošnje D vitamina, podaci su Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) za 2022. godinu.

prosjeku svaki je stanovnik Hrvatske dnevno popio po jednu i po tabletu, na lijekove na bazi acetilsalicilne kiseline, poput Aspirina i Andola, potrošeno je lani 39,5 miliona kuna, a na one s paracetamolom, kao što su Lekadol ili Lupocet, 35,2 miliona kuna.

Visoka potražnja bila je i za ibuprofenom, pa su na lijekove protiv bola poput Neofena i sličnih, građani potrošili 58,4 miliona kuna, navodi se u godišnjem izvještaju Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED.

Ukupna potrošnja lijekova u 2022. iznosila je oko 13,85 milijardi evra, dvostruko više nego 2015. godine i 5,3 odsto više nego prethodne 2021. godine. Prvi put ovaj je iznos premašio deset milijardi kuna.

Oko deset odsto tog iznosa, oko milijardu kuna, ostavili su građani u apotekama za lijekove koji ne idu na recept Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).

Lijekovi za šećernu bolest i probavni sustav na drugom mjestu po potrošnji
Značajno više nego prethodnih godina trošio se ibuprofen, čak 31 odsto više u odnosu na 2021., a više se trošila i folna kiselina, lijekovi protiv visokog pritiska i kardiovaskularnih bolesti. Ubjedljivo najveće povećanje potrošnje imao je vitamin D3, korišten, uz ostalo, u prevenciji i terapiji kovida. Čak tri puta porasla je potrošnja vitamina D3 po stanovniku u proteklih pet godina.

Ukupno gledajući, najveću potrošnju tradicionalno imaju lijekovi za kardiovaskularni sistem, odnosno lijekovi za srčane bolesti. Slijede lijekovi za probavni sistem, a na trećem su mjestu lijekovi za nervni sistem, za smirenje i ublažavanje drugih tegoba mentalne prirode.

Prema terapijskim skupinama, najviše novca je otišlo na imunomodulatore, odnosno na lijekove za liječenje malignih bolesti – 3,8 milijardi kuna. Slijede antidijabetici, lijekovi za šećernu bolest i probavni sistem na koje je potrošeno nešto više od milijarde kuna. Na trećem su mjestu lijekovi za smirenje.

Podaci HALMED pokazuju i da je 90,6 odsto potrošnje lijekova bilo na teret HZZO (9,4 milijarde kuna), dok su 9,4 odsto platili građani (975,9 milijuna kuna).

S obzirom na način izdavanja, 93,1 odsto lijekova izdato je na recept HZZO, dok su ostali bili iz skupine tzv. bezreceptnih lijekova.

Društvo

DANAS JE 9. MAJ – DAN POBJEDE NAD FAŠIZMOM! Srpski narod dao neprocjenjivu žrtvu za slobodu

Danas se obilježava 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom, jedan od najznačajnijih datuma u svjetskoj istoriji, dan kada je okončan Drugi svjetski rat u Evropi i kada su saveznici, predvođeni odlučnošću i ogromnim žrtvama svojih naroda, slomili fašističku ideologiju.

U toj borbi, srpski narod je dao nemjerljiv doprinos. Kroz redove partizanskog pokreta, kao i kroz borbu protiv nacističke okupacije, Srbi su podnijeli ogromne ljudske gubitke, ali su pokazali neviđenu hrabrost, prkos i odlučnost da se odupru zlu. Više od milion života izgubljeno je tokom rata na prostoru tadašnje Jugoslavije, a najveći broj žrtava upravo je bio srpske nacionalnosti. Ubijani su na kućnom pragu, u logorima, masovnim pogubljenjima – samo zato što su pružali otpor ili su bili ono što jesu.

U znak sjećanja na ovu veliku pobjedu, danas se širom svijeta održavaju ceremonije, a Parada pobjede u Moskvi ostaje jedan od najupečatljivijih simbola poštovanja prema onima koji su porazili fašizam. Rusija, kao nasljednica Sovjetskog Saveza koji je dao ogroman doprinos oslobađanju Evrope, tradicionalno na Crvenom trgu organizuje veličanstvenu vojnu paradu, uz prisustvo veterana, državnog vrha i međunarodnih gostiju.

Ovaj dan nas podsjeća da sloboda nije data, već izborena krvlju i otporom. Srpski narod, iako često nepravedno zapostavljen u svjetskim narativima, bio je jedan od stubova te borbe, a naša je dužnost da njegujemo istinu, čuvamo sjećanja i učimo nove generacije vrijednostima mira, slobode i antifašizma.

Neka vječna slava i hvala svim herojima koji su dali svoje živote za slobodu koju danas imamo.
Banjaluka24

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Stabilizacija, kiša samo još ponegdje

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje stabilizacija vremena, a kratkotrajna, slaba kiša moguća je samo ponegdje.

Ujutro će biti hladnije, a po kotlinama i dolinama rijeka očekuje se magla. U ostalim predjelima biće pretežno oblačno, na jugu sunčanije i uglavnom suvo, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U drugom dijelu dana biće sve više sunčanih perioda i toplije.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do 10, u višim predjelima od dva, a dnevna od 15 na sjeverozapadu, do 21 stepen Celzijusov na jugu.

Kasnije poslije podne i uveče očekuje se prolazna umjerena oblačnost s juga.

Vjetar će biti slab do umjeren, a u Hercegovini uveče pojačan, promjenljiv ili sjevernih smjerova.

Nastavi čitati

Društvo

SRPSKA BEZ STRUJE? Istovremeni remonte u Gacku i Ugljeviku izazivaju zabrinutost

Remonti Rudnika i termoelektrane Gacko i Rudnika i termoelektrane Ugljevik datumski se poklapaju iako to nije praksa, pa se još ne zna kako će Republika Srpska izdržati ovaj period znajući da ove dvije termoelektrane proizvode oko 65 odsto ukupne električne energije u Srpskoj.

Tako je Rudnik i termoelektrana Ugljevik već započela remont, i to 21. aprila, te će on trajati do 5. juna ove godine.

Sa druge strane, kapitalni remont u RiTE Gacko počinje 24. maja i trajaće do 2. avgusta.

Ovo znači da će se godišnji remonti preklapati za 13 dana, što dovodi do toga da će u tim danima morati da se uvezu ogromne količine električne energije, koje su na inostranom tržištu dosta skuplje.

Ono što nije jasno jeste to zbog čega će se godišnji remonti termoelektrana koje su najveći proizvođači struje poklopiti i time stvoriti dodatne troškove matičnom preduzeću, te ko će te troškove platiti.

Damir Miljević, član Upravnog odbora Centra za održivu energetsku tranziciju (RESET) i stručnjak za energetiku, rekao je za “Nezavisne novine” da je uobičajeno da se, kada se planiraju generalni remonti, pazi da značajni kapaciteti ne rade remonte u isto vrijeme kako ne bi dolazilo do vremenskog preklapanja tih remonta.

“Ovdje imamo situaciju da je preklapanje oko 15 dana, što, po mom mišljenju, ne može biti kompenzovano proizvodnjom iz hidroelektrana. Opcije su ili uvoz ili kupovina od Termoelektrane Stanari, ali nisam siguran je li to moguće. Tu cijenu će neko morati da plati, a to su potrošači električne energije. “Elektroprivreda RS” ovo neće izdržati, samo je pitanje na koga će se teret prebaciti. Uvijek se prebaci na kupce, samo je pitanje da li će to ići na preduzeća ili građane, a to, nažalost, zavisi od procjene političara šta im je manja šteta. Uglavnom, uslijediće jedan vrlo negativan period koji će imati svoju cijenu”, objasnio je Miljević.

Ekonomista Milenko Stanić kaže da smo za nekoliko godina od najvećeg aduta za izvoz električne energije postali najveći uvoznik.

“Uvoz električne energije se približava uvozu nafte i naftnih derivata, čije izvore i potencijale uopšte nemamo. Ovo pokazuje podatke lošeg stanja u elektroenergetskom sektoru. Cijene električne energije dosta variraju, a okolnosti i sukobi u svijetu mogu dovesti do daljeg povećanja cijena svih energenata, pa tako i električne energije. Energetika je ključni segment ne samo za proizvodnju industrijskih proizvoda, nego i velikog broja usluga, tako da gubimo i na strani konkurentnosti našeg izvoza. Mnogo nepovoljnih efekata će izazvati povećan uvoz električne energije. Na kraju sređivanja svih bilansa, to se fakturiše građanima. Oni kao krajnji potrošači isfinansiraće sve dugove i sve deficite koji se ostvare”, naglasio je Stanić za “Nezavisne novine”.

Podsjećamo, Luka Petrović, generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske”, ranije je rekao da će ova i sljedeća godina biti veoma teške za ovo preduzeće, te da će od racionalizacije troškova u preduzeću zavisiti da li će i u kojem obimu doći do poskupljenja struje.

Ipak, Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske, u martu je izjavio da do kraja godine neće doći do povećanja cijena struje.

“Činjenica je da mi, bez obzira na povećanje cijena struje od sedam-osam odsto na početku godinu, imamo ubjedljivo najjeftiniji električnu energiju za domaćinstva u regionu”, naveo je Višković.

Dodao je da je svim preduzećima iz sistema “Elektroprivrede” naloženo da prije nego što se obrate za bilo kakvo poskupljenje moraju da sagledaju svoje unutrašnje rezerve i smanje troškove.

Kako pokazuje finansijski izvještaj RiTE Gacko za prvi kvartal ove godine, dobit preduzeća je oko 1,5 miliona KM, što je bolje u odnosu na isti period prošle godine.

Ipak, RiTE Ugljevik je u istom periodu imao gubitak od 5,3 miliona KM, što je dosta lošije u odnosu na tri mjeseca 2024. godine, kada su imali dobit od 3,6 miliona KM.

Nastavi čitati

Aktuelno