Connect with us

Društvo

KOLIKO NOVCA GRAĐANI POTROŠE NA LIJEKOVE?: Sve više njih hrli ZA TABLETAMA koje se izdaju bez recepta

Trend porasta potrošnje lijekova u Hrvatskoj se nastavlja, građani su prošle godine oko 130 miliona evra potrošili na bezreceptne lijekove, najviše na analgetike i lijekove protiv povišene temperature, a bilježi se i porast potrošnje D vitamina, podaci su Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) za 2022. godinu.

prosjeku svaki je stanovnik Hrvatske dnevno popio po jednu i po tabletu, na lijekove na bazi acetilsalicilne kiseline, poput Aspirina i Andola, potrošeno je lani 39,5 miliona kuna, a na one s paracetamolom, kao što su Lekadol ili Lupocet, 35,2 miliona kuna.

Visoka potražnja bila je i za ibuprofenom, pa su na lijekove protiv bola poput Neofena i sličnih, građani potrošili 58,4 miliona kuna, navodi se u godišnjem izvještaju Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED.

Ukupna potrošnja lijekova u 2022. iznosila je oko 13,85 milijardi evra, dvostruko više nego 2015. godine i 5,3 odsto više nego prethodne 2021. godine. Prvi put ovaj je iznos premašio deset milijardi kuna.

Oko deset odsto tog iznosa, oko milijardu kuna, ostavili su građani u apotekama za lijekove koji ne idu na recept Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).

Lijekovi za šećernu bolest i probavni sustav na drugom mjestu po potrošnji
Značajno više nego prethodnih godina trošio se ibuprofen, čak 31 odsto više u odnosu na 2021., a više se trošila i folna kiselina, lijekovi protiv visokog pritiska i kardiovaskularnih bolesti. Ubjedljivo najveće povećanje potrošnje imao je vitamin D3, korišten, uz ostalo, u prevenciji i terapiji kovida. Čak tri puta porasla je potrošnja vitamina D3 po stanovniku u proteklih pet godina.

Ukupno gledajući, najveću potrošnju tradicionalno imaju lijekovi za kardiovaskularni sistem, odnosno lijekovi za srčane bolesti. Slijede lijekovi za probavni sistem, a na trećem su mjestu lijekovi za nervni sistem, za smirenje i ublažavanje drugih tegoba mentalne prirode.

Prema terapijskim skupinama, najviše novca je otišlo na imunomodulatore, odnosno na lijekove za liječenje malignih bolesti – 3,8 milijardi kuna. Slijede antidijabetici, lijekovi za šećernu bolest i probavni sistem na koje je potrošeno nešto više od milijarde kuna. Na trećem su mjestu lijekovi za smirenje.

Podaci HALMED pokazuju i da je 90,6 odsto potrošnje lijekova bilo na teret HZZO (9,4 milijarde kuna), dok su 9,4 odsto platili građani (975,9 milijuna kuna).

S obzirom na način izdavanja, 93,1 odsto lijekova izdato je na recept HZZO, dok su ostali bili iz skupine tzv. bezreceptnih lijekova.

Društvo

VELIKA GUŽVA NA IZLAZU IZ BiH! Pojačan saobraćaj u Gradišci i Gradini

Na graničnim prelazima Gradiška i Gradina pojačan je saobraćaj na izlazu iz BiH.

Na ostalim prelazima zadržavanja za putnička vozila nisu duža od 30 minuta, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

U MAGLAJU PROGLAŠENO STANJE PRIRODNE NESREĆE! Klizište napravilo ogromne probleme

Stanje prirodne nesreće proglašeno je u dijelu opštine Maglaj gdje je klizište ugrozilo najmanje sedam stambenih objekata, odlučio je opšinski Štab civilne zaštite.

Na putu Novi Šeher–Strupina juče je aktivirano klizište, usljed čega je blokiran i put koji predstavlja alternativnu vezu sa Tešnjem.
Riječ je o regionalnom putu R474 prema Crnom Vrhu, na dionici dugoj 350 metara, a na terenu su pripadnici Civilne zaštite, prenijeli su federalni mediji.

Nastavi čitati

Društvo

PONOVO PROBLEMI SA STRUJOM KOD NOVOG GRADA! Kvarovi na elektromreži zbog vjetra

U Novom Gradu pada snijeg, u višim predjelima formiran je manji snježni pokrivač, a vjetar je prouzrokovao kvarove na elektromreži, rečeno je Srni u lokalnom Centru za obavještavnje.

Bez napajanja električnom energijom su dalekovodi Dolina Japre i Kuljani, a više kvarova prijavljeno je na niskonaponskoj mreži.

Vodostaji rijeka Une i Sane su u opadanju.

Vodostaj Une jutros je 367 centimetara, što je za 30 manje nego juče, a vodostaj Sane 384 centimetra, za 32 manje nego juče.

Nastavi čitati

Aktuelno