Connect with us

Politika

OPSADNO STANJE U SUDU BIH: Stiže više od 700 ljudi

Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD Milorad Dodik izjasniće se danas o krivici u Sudu BiH, prema potvrđenoj optužnici Tužilaštva BiH za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

Pored Dodika, Tužilaštvo BiH je optužilo i Miloša Lukića, v. d. direktora “Službenog glasnika RS”.

Veliki broj novinarskih ekipa trenutno je ispred Suda BiH gdje je u 13 sati zakazano ročište Miloradu Dodiku, javlja nobinar “Nezavisnih” sa lica mjesta..

Osim uposlenika obezbjedenja Suda BiH nije primijećeno prisustvo većeg broja policajaca Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.

Dodikov dolazak izaziva veliki interes javnosti i medija. U Sud je stiglo na stotine zahtjeva brojnih udruženja da prisustvuju Dodikovom ročištu. Zbog svega toga od petka vlada pravo opsadno stanje u ovoj instituciji, budući da se mora osigurati nesmetan početak suđenja.

Prema saznanjima Avaza, Sud BiH ima procjenu da će ispred ove institucije danas biti više od 700 osoba. No, kako je Dodik, kao predsjednik RS, štićena osoba vrše se procjene oko njegove sigurnosti, tačnije da li može biti ugrožena.

Zbog Dodikovog dolaska u Sarajevu pojačano prisustvo policije

Prema svemu sudeći, Dodik bi u Sud BiH mogao ući na VIP ulaz (donji ulaz), isti onaj kada je dolazio na ispitivanje u Tužilaštvo, a sve kako bi se izbjegli bilo kakvi incidenti.

Kako bi se otklonile sve sigurnosne smetnje, zatražen je i veći angažman policijskih snaga, prije svega Policijske uprave Novi Grad, koja će, uz pomoć Sudske policije, osiguravati red ispred Suda i Tužilaštva BiH. Za red unutar Suda zadužena je Sudska, a za van policija KS. Naravno, zadužena je o svemu i Direkcija za koordinaciju policijskih tijela.

Politika

FINANSIJSKI SISTEM BiH? Vidović kaže da ga više NEMA

O finansijskom sistemu BiH ne treba ni razgovarati, jer više i ne postoji, poručila je u našem Јutarnjem programu ministarka finansija Republike Srpske i član Fiskalnog savjeta BiH Zora Vidović.

Podsjetila je da je Fiskalni savjet usaglasio budžet za 2025. godinu i to je podržao Savjet ministara.

– I sada imamo dva člana Predsjedništva BiH koji preglasavaju srpskog člana sa namjerom da povećaju budžet. Žele da se poveća budžet za Oružane snage BiH za 60 miliona KM. Ko uopšte napada BiH? – istakla je Vidovićeva.
Naglasila je da je posebna tema kultura.

– Kultura je u nadležnosti entiteta i to je definitivno kršenje Ustava. Nadam se da ovo neće proći u Parlamentarnoj skupštini BiH – jasna je Vidovićeva.

Naglasila je da ako se usvoji ovakav budžet, da će doći do urušavanja finansijskog sistema BiH.
Podsjetila je i na djelovanje Kristijana Šmita.

– Nelegalni Šmit je odredio da se sredstva za “Vijadukt” prebace na Kanalka ostrva, koja su primjer of-šor zone. On je to uradio bez ikakve odgovornosti. I našao se neko ko će to izvršiti, to nije normalno – poručila je Vidovićeva.

Navela je da su to sve sredstva građana.

– Iz tih sredstava se grade putevi koje koriste svi građani. Čak se čudim i da FBiH sve to prihvata – navela je Vidovićeva.

Nastavi čitati

Politika

VUKOVIĆ “Vlast Srpske će iskoristiti referendum SAMO KAO ANKETU”

– Moja pretpostavka je da će vlast još jednom iskoristiti referendum kao anketu, te da ćemo dobiti odgovor koji znamo i bez održavanja referenduma, rekao je Nenad Vuković (PDP), delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH
Kako navodi, s obzirom da se neki čude zašto do sada nema u najavi sjednice NSRS, rekao bih da je odgovor da predstavnici vlasti čekaju da bude poznat datum prijevremenih izbora kako bi u odluci o referendumu podesili datum održavanja na 7 ili 15 dana prije tog datuma.

“To je oprobani recept koji je SNSD patentirao 2016. godine i vjerujem da će ga ponoviti i ovaj put. Tada su uspjeli prevariti veliki broj birača sa tom, kako su je oni kasnije nazvali “anketom”, navodi Vuković i dodaje:
“Danas, poslije niza neprovedenih zakona i zaključaka, poslije brojnih obmana i prevrtljivih stavova po najvažnijim pitanjima, neće biti lako predstavnicima vlasti da ubjede narod da je referendum ključan i važan.”

Iz krugova rukovodstva SNSD-a dolaze informacije, kako navodi, da već licitiraju sa imenima kandidata svoje stranke na prijevremenim izborima dok sa druge strane plasiraju u javnost priče da ne treba prihvatiti izbore ukoliko budu raspisani.

“To podsjeća na prošlu godinu kada su govorili da neće učestvovati na lokalnim izborima koje CIK raspiše pa su, naravno, kao što će vjerovatno biti i sada, učestvovali.

Sve to potvrđuje sumnje da priče o potrebi da se narod na referendumu izjasni su opet u interesu pripreme vlasti za prijevremene izbore”, poručio je Vuković.

Zbog toga, kako ističe, imamo razloga reći da je u pitanju zloupotreba referenduma što je suprotno svim patriotskim porukama kojima nas obasipaju predstavnici vlasti svakodnevno.

Dakle, smatra Vuković, teško je razgovarati i o najvažnijim temama za Republiku Srpsku sa onima kojima se ne može vjerovati, koji su izigrali puno prilika i čija riječ ne znači ništa.

“Veliku je štetu napravio SNSD što je devalvirao referendum kao jednu od najvažnijih političkih riječi za Srpski narod u Republici Srpskoj”, jasan je on.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

“TO ŠTO SU RADILI DODIKU JE ZLOČIN” Vučić: Srbija će uvijek biti tu za narod u Srpskoj!

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da podrška Srbiji Republici Srpskoj nije pitanje lične politike, nego opstanka i budućnosti Srpske.

„Nije reč o Miloradu Dodiku već o sudbini Republike Srpske. Druga je stvar što kod nas Srba se sve vezuje za ličnost. To što su radili Miloradu Dodiku je zločin bez presedana. I pored svih priča o korupciji na kraju su se sveli na odluku okupacionog aulejtera i verbalni delikt koji je on počinio. Što se tiče Srbije, Srbija će uvek biti uz Republiku Srpsku, neće čak ni da se meša u unutrašnje stvari Republike Srpske, njihove izbore, ali ćemo uvek da stojimo na raspolaganju svom narodu da mu pomognemo na svaki mogući način“, rekao je Vučić za RTS.

Dodao je da je to zakonska, ustavna i ljudska obaveza Srbije.

„U skladu sa Dejtonskim sporazumom i to je ono što ćemo da radim“, istakao je Vučić.

Nastavi čitati

Aktuelno