Banjaluka
PREVENCIJA I RANO OTKRIVANJE ključni za pobjedu ove bolesti: Obilježavanje Međunarodnog dana BORBE PROTIV KARCINOMA DOJKE
Dijeljenjem letaka i rozih mašnica na Trgu Krajine, Savez žena oboljelih od raka dojke „Iskra“ obilježava Međunarodni dan borbe protiv karcinoma dojke.
Obilježavanju je u ime Grada Banje Luke prisustvovala Milada Šukalo, koja je istakla da Grad Banja Luka podržava aktivnosti i rad Saveza „Iskra“, ali i da gradska administracija kroz druge različite aktivnosti podržava borbu protiv karcinom dojke
– Upravo s ciljem veće prevencije ove opake bolesti, Grad je podržao inicijativu za nabavku najnovijeg mamografa, a osim toga redovno se izdvajaju i sredstva za preventivne preglede – poručila je Šukalova.
Takođe, ona je najavila da je s ciljem podizanja svijesti o važnosti ranog otkrivanja i prevencije karcinoma dojke sa ovim udruženjem dogovoreno da se u okviru osmomartovske kampanje ženama umjesto cvijeća podijele kuponi za besplatan pregled dojke.
Direktorica Doma zdravlja Banja Luka Nevena Todorović istakla je da se u ovoj ustanovi svakodnevno rade preventivni pregledi, te da je tokom mjeseca oktobra fokus upravo na mamografskim pregledima.
– Grad Banja Luka izdvaja namjenska sredstva za preventivne preglede kroz projekat „Za tvoje dobro“, a takođe sredstvima Grada je prije dvije godina nabavljen i najnoviji mamograf sa tomosintezom, koji nemaju javne ustanove na teritoriji Republike Srpske niti Federacije BiH. Ovog mjeseca identifikovano je pedeset pacijentica kojima će biti urađen mamografski pregled. Pregledi će započeti već od sutra – kazala je ona.
Todorovićeva je iskoristila priliku da ukaže na značaj podizanja svijesti o ovoj bolesti, istakavši da je odziv na današnji događaj ipak slab, te da je potrebno da institucije ali i kompletno društvo pruži veću podršku ženama oboljelim od ove bolesti, ali i da podizanjem svijesti rade na njenoj prevenciji.
Predsjednica Saveza žena oboljelih od raka dojke „Iskra“ Suzana Kekić poručila je da prema najnovijim informacijama Centra za dojku u ovoj godini izvršeno je 220 operativnih zahvata karcinoma dojke, što je poražavajući broj za Republiku Srpsku.
-to je zaista prevelik broj dijagnostifikovanih karcinoma, a posebno je poražavajuće da od ove opake bolesti oboljevaju mlađe populacije – kazala je ona.
Takođe, istakla je da prevencija izuzetno značajna u borbi protiv ove bolesti.
-Rano otkriven karcinom izlječiv je u 99 odsto slučajeva, stoga svakodnevno apelujemo na žene da se redovno pregledaju i rade ultrazvuk, dok je za žene preko 40 godina izuzetno važno da rade mamografiju – rekla je Kekićeva.
Glavna sestra Klinike za onkologiju Silvija Gambiroža istakla je da je prevencija suština svega, te da je potrebno da na tome rade zajedno zdravstveni radnici, udruženja i samo stanovništvo.
Banjaluka
PROSLAVITE NAJLUĐU NOĆ U BANJALUCI! Otkrivamo detaljan plan za novogodišnje praznike
Banjalučka zima počinje 30. novembra sa otvaranjem „Zimzobala“ zimskog marketa u parku „Petar Kočić“, otkriva za BL portal projekt menadžer Grada Banjaluka Milada Šukalo.
„Isto veče zasijaće cijeli grad i biće otkrivena sva novogodišnja dekoracija. Naravno, tada ćemo ponovo dočekati na jedan neobičan način Djeda Mraza i pustiti preko hiljadu lampiona“, kaže Šukalo.
Što se dočeka Nove godine tiče, Šukalo ističe da je Odjeljenje za privredu Grada Banjaluka u postupku javne nabavke. „Naravno, ono što će biti spektakl, kako se i očekuje, je doček Nove godine, kao i repriza. Za atmosferu dočeka biće zadužena Nataša Bekvalac, a za reprizno veče zapjevaće Aco Pejović koji će nastupiti kod teniske arene. Planirana sredstva koja su ranije navedena u početku raspisivanja javne nabavke, nažalost, kao i svake godine, nisu dovoljna, ali uz pomoć prijatelja Grada i odgovornih kompanija i to će biti riješeno“, navodi Šukalo.
Šukalo ujedno najavljuje još iznenađenja, kako i priliči prazničnoj groznici. Tradicionalno, na Trgu Krajine biće klizalište i luna park za najmlađe. U prostoru “Zimzobala” planirani su koncerti i radionice.
„Paralelno s tim organizujemo niz dešavanja u Domu omladine. Takođe, ni ovaj put ne izostavljamo park Mladen Stojanović gdje će se najmlađi moći provozati kočijima sa Djeda Mrazom. Naravno, pripremamo se i za Dječiju novu godinu, Deveti januar kao i za Srpsku novu godinu“, kaže Šukalo za BL portal.
Što se tiče tradicionalnog kićenja Banjaluke, Šukalo uvjerava da će i ovaj put posebno zasijati Gospodska ulica, kao i da će praznično ruho dobiti i novi parkovi u gradu.
„Ove godine nam se odazvao veliki broj prijatelja i društveno odgovornih kompanija koji će ukrasiti određene dijelove grada. Naravno, u skladu sa bužetom i Grad je učestvao, ali većinom sa prijašnjim dekoracijama“, pojašnjava Šukalo.
Banjalučka zima trajaće tokom cijelog mjeseca decembra, kao i dio januara.
BL- PORTAL
Banjaluka
SAVANOVIĆ “Dok Ninković gostuje po televizijama, REDOVNE SJEDNICE NEMA”
Banjaluka bi danas izgledala mnogo bolje i brže napredovala da SNSD-ova skupštinska većina radi ono za šta je plaćena. Umjesto toga, njihov predsjednik Skupštine, Ljubo Ninković, više vremena provodi na RTRS-u nego u zgradi Skupštine. Izgleda da mu je televizija postala radno mjesto, a ne institucija koju vodi. Rekao je ovo član Predsjedništva Sigurne Srpske, Zoran Savanović.
-Dok gostuje po emisijama i izgovara neistine o gradonačelniku i radu Gradske uprave, redovne sjednice stoje — nema ih. Preko stotinu tačaka dnevnog reda čeka u fioci. To je svjesna opstrukcija svega što je dobro za ovaj grad. Ninković, koji prima ozbiljnu platu iz gradskog budžeta, već mjesecima ne radi ništa što bi opravdalo taj novac. Njegov jedini posao, čini se, jeste da blokira sve što dolazi iz Gradske uprave i da zaustavi napredak Banjaluke – kaže Savanović i dodaje:
-Uprkos tome, mi u Sigurnoj Srpskoj ne stajemo. Dok oni ruše, opstruišu i blokiraju, mi gradimo, mi idemo naprijed i ne odustajemo od brige za građane Banjaluke. To je razlika između nas koji Banjaluku volimo i njih koji je samo koriste za političke obračune. Dok oni računaju kako da nas zaustave, mi svakog dana računamo nove korake napretka. Banjaluka se mijenja, postaje grad u kojem se radi, gradi i živi punim plućima. Od novih parkova i dječijih igrališta, do kružnih tokova, mostova i uređenih ulica – sve to je dio naše vizije moderne Banjaluke. Obnavljamo što je zapušteno, gradimo što je obećano, i dokazujemo da ljubav prema svom gradu pobjeđuje svaku prepreku – jasan je on.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ: Banja Luka i cijela Republika Srpska danas tuguju za Petrom Šarićem
Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković oglasio se povodom smrti Petra Šarića, mladog Banjalučanina čija je borba za život inspirisala mnoge širom Republike Srpske.
„S velikom tugom sam primio vijest da nas je napustio Petar Šarić, mladi Banjalučanin koji je pokazao da hrabrost, vjera i ljubav mogu pobijediti i najveći strah“, naveo je Stanivuković u svojoj objavi.
Dodao je da je Petrova borba ujedinila ljude i podsjetila da iznad svih razlika koje postoje u društvu stoje dobrotа i humanost.
„Svojom borbom nas je ujedinio, podsjetio da iznad svih razlika prisutnih u društvu stoji ono što nas čini ljudima – dobrota i humanost. Danas ne tuguje samo Banja Luka, danas tuguje cijela Republika Srpska“, poručio je gradonačelnik.
Stanivuković je porodici preminulog mladića uputio izraze najdubljeg saučešća
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ: „U gradu gdje je manje od jedan posto Srba – smetaju Srbi. KOME I ZAŠTO?“
-
Politika3 dana agoNSRS VAŽNIJI DRAGOCJENI METALI OD LJUDI! Vukomanović: “Roditelji-njegovatelji godinama trpe nepravdu!”
-
Politika1 dan agoUstavni sud BiH ODBIO APELACIJU Milorada Dodika
-
Politika3 dana agoCVJETINOVIĆ TVRDI “Radnici RiTE prevazilaze strah”?
-
Društvo20 sati agoPreminuo mladi Banjalučanin PETAR ŠARIĆ
-
Region2 dana agoUZ POVIKE “SMEĆA SRPSKA” spriječili održavanje Dana srpske kulture u Splitu, POJAVILI SE SNIMCI
-
Banjaluka19 sati agoSTANIVUKOVIĆ: Banja Luka i cijela Republika Srpska danas tuguju za Petrom Šarićem
-
Politika2 dana agoPREOKRET: Obustavljena istraga protiv DODIKA, VIŠKOVIĆA I STEVANDIĆA za napad na ustavni poredak BiH
