Connect with us

Banjaluka

UMIČEVIĆ PROTIV POVEĆANJA PLATA “Ne mogu se ja sa njima takmičiti, oni prodaju STRUJU KOJU JE PRAVIO TITO, kod njih nema BOLOVANJA”

To je samo šuplja priča – tako Marinko Umičević, tehnički direktor fabrike obuće “Bema”, komentariše prijedlog za povećanje minimalne plate u Republici Srpskoj na 1.050 maraka. Za BL portal objašnjaca da fabrike, poput njegove, to ne bi mogle ispoštovati.
U startu dodaje i da je pitanje povećanja minimalne plate, kako kaže, ishitreno.

“Ne znam iz kojeg razloga je predsjednik Republike to dozvolio. Ako se ova odluka donese, industrija obuće se gasi. A ona donosi do 450 do 500 miliona maraka deviza godišnje”, kaže Umičević.

Prema njegovom mišljenju, plata se mora zaraditi, a za privredu bi bilo pogubno da se ovakvim, kako kaže, dekretom, pravi uravnilovka.

“Mora se raditi, imati neka škola i znati raditi. Plata se ne može dati, već se mora zaraditi”, tvrdi Umičević i dodaje da bi ukinuo minimalnu platu.

Ono što ljudima više smeta od pitanja minimalne plate, kako kaže Umičević, je nepravda.

“Republika Srpska mora početi da više živi od javnih preduzeća. A ne da Šume Srpske, Elektroprivreda i ostali svake godine budu na gubitku i tako opterećuju budžet”, navodi on, uz komentar da to “cipela ne može namiriti”.

Opšti kolektivni ugovor još veća opasnost
Govoreći o opasnostima za privredu, a naročito za granu obućarstva, Umičević upozorava i na pitanje opšteg kolektivnog ugovora.

“Kako ja mogu imati isti kolektivni ugovor, kada vidim da je prosječna plata u Elektroprivredi 1.600 maraka. Ne mogu se ja sa njima takmičiti, oni prodaju struju koju je pravio Tito, kod njih nema bolovanja, rade većinom muškarci”, tvrdi on i objašnjava da su jedino rješenje u ovom slučaju granski ugovori.

Prijedlog o značajnom povećanju minimalca na 1.050 KM nedavno je iznio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, što je odmah izazvalo brojne komentare, a među poslodavcima opšte negodovanje. Sa druge strane, predstavnici sindikata pozdravili su ovakav prijedlog.

Srđan Banović, BL portal

Banjaluka

ZLATNA SRCA MALIH BANJALUČANA! Najmlađi uručili donaciju javnoj kuhinji

Javnu kuhinju posjetili su najmlađi i najslađi donatori našeg grada, zajedno sa svojim tetama iz novog vrtića “Jana”.

“Svoje igračke, garderobu, slikovnice i slatkiše poželjeli su pokloniti svojim vršnjacima koji nisu u mogućnosti da priušte ovakve stvari”, kazali su iz Udruženja građana “Mozaik prijateljstva”, te dodali kako je bilo prelijepo družiti se s humanom dječicom.

“Onako mali i preslatki u svojim ručicama su donijeli poklone i prešli za njih impozantnu razdaljinu od Rebrovca do naše javne kuhinje”, ispričali su oni.

Kako dodaju, njihove divne tete sad već po navici zajedno s njihovim roditeljima rade na zdravom odrastanju po onim pravim i jedino ispravnim ljudskim vrijednostima.

“Hvala od srca, mali drugari, hvala vašim roditeljima i vašim tetama, uživajte u svom djetinjstvu, a mi vam i ovim putem šaljemo milion najljepših želja”, kazali su oni.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠUKALO “Banjaluka POSEBNO PONOSNA na Đurđevdanski festival”

U banjalučkoj Sportskoj dvorani „Borik“ održan je 30. Đurđevdanski festival, na kojem su briljirale 23 male-velike đurđevdanske zvjezdice, izvodeći premijerno 20 novih kompozicija. Pobjednik je Nečujna pesma“ Danijela Alibabića, u izvođenju Maše Milovanović.

U svojevrsnom produkcijskom i muzičkom spektaklu nastupili su izvođači iz deset zemalja: Kine, Letonije, Rusije, Bugarske, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Republike Srpske i BiH, odnosno iz 16 gradova Evrope i Azije.

Grad Banja Luka je podržao i ovogodišnji Đurđevdanski festival, koji se nalazi u Kalendaru kulturnih manifestacija za 2024. godinu.

Upravo za dugogodišnju podršku, Gradu je uručena plaketa, koju je u ime Grada primila savjetnica gradonačelnika Milada Šukalo.

-Banja Luka može da se ponosi mnogo čime, ali posebno Đurđevdanskim festivalom. Grad Banja Luka, na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem zahvalan je osnivačima i organizatoru što njeguje dječije stvaralaštvo već 30 godina i što su postali vjerni prijatelji djece u Banjoj Luci, ali i u cijelom svijetu. Zadovoljstvo nam je da je Banja Luka bila centar muzičkog stvaralaštva i da smo na 30. jubilarnom Đurđevdanskom festivalu imali priliku da ugostimo djecu od Kine do Rusije, evropskih i zemalja sa ovih prostora. Grad Banja Luka je podržavao ovaj festival kroz godine iza nas i svakako će to da nastavi i u budućnosti – poručila je savjetnica Šukalo.

Nastavi čitati

Banjaluka

GRADONAČELNIK NAJOŠTRIJE OSUDIO NAPAD NA MEDRESU! “Grad će finansirati obnovu oštećenja”

Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, najoštrije je osudio napad na banjalučku medresu i pozivao nadležne da sankcionišu počinioce.

Naveo je da je Banjaluka grad u kome ima mjesta za sve osim za mržnju i da onaj ko to radi ne voli ni svoj narod, ni Banjaluku.

“Poruke koje su iz Banjaluke poslate sa liturgija, misa, iftara, otvaranja crkvi i džamija ne mogu i neće zasjeniti ovakvi činovi. Mnogo puta smo pokazali da u ovom gradu ima mjesta za sve i da pojedinci koji misle drugačije nisu u pravu”, naveo je gradonačelnik na Twitteru.

Istakao je da će Grad Banjaluka će finansirati obnovu oštećenja i polupani prozori na medresi “nisu prava slika našeg grada”.

“Banjaluka je grad iz koga su otišle najljepše fotografije i poruke zajedništva, grad koji ne pravi razliku između svojih stanovnika i dokaz da je, ne samo moguće živjeti zajedno, nego i lijepo. Tako će biti i dalje!”, dodao je Stanivuković.

Podsjećamo, nepoznata osoba rano jutros kamenom je razbila prozor na objektu medrese “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić” u Banjaluci.

Razbijeni prozor primijetili su zaposleni medrese po dolasku na posao.

Uvidom u snimke nadzornih kamera konstatovano je da se ovaj čin dogodio u 4.38 časova.

Muris-ef. Spahić, direktor medrese, izjavio da su o ovom slučaju obaviješteni nadležni policijski organi u Banjaluci.

Nastavi čitati

Aktuelno