Connect with us

Politika

DA LI JE SDS MRTVA PARTIJA? Milan Radović upotpunio EGZODUS iz ove stranke!

Svi SDS-ovi poslanici i delegati na nivou Republike Srpske i BiH te odbornici u lokalnoj skupštini, koji su mandate osvojili u posljednjih deset godina, a da prebivalište imaju u Banjaluci, napustili su najveću opozicionu stranku u Srpskoj.

Ovaj, gotovo nevjerovatan podatak, upotpunio je u četvrtak Milan Radović, potpisavši ispisnicu iz SDS-ovog članstva, iako je prošle godine osvojio poslanički mandat, vodio neko vrijeme banjalučki odbor, a bivši stranački lider, Mirko Šarović, promovisao ga je u drugog čovjeka partije, funkcijom zamjenika predsjednika. Do ovakvog raspleta došlo je nakon što je aktuelni lider SDS-a, Milan Miličević javno kritikovao Radovića jer ove godine nijednom nije došao na sjednicu republičkog parlamenta.

– Razočaravajuće i degutantno jeste to što Radović ne dolazi na sjednice Narodne skupštine Republike Srpske. Pokušao sam u nekoliko navrata ostvariti kontakt sa njim, ali nisam uspio. To nisu uspjeli ni drugi. Ukoliko neko ne dolazi na sjednice iz mjeseca u mjesec, bilo bi moralno da barem vrati mandat – rekao je Miličević.

Radović je najavio da će vratiti mandat i poručio kako se povlači iz politike te dodao da će se posvetiti privatnom biznisu i porodičnim obavezama.

Ovo je, međutim, samo jedan u nizu odlazaka banjalučkih visokih funkcionera iz SDS-a. Prethodno je to učinio bivši poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Davor Šešić, upravo zbog sukoba sa Radovićem i vrhom stranke te političku karijeru nastavio u Socijalističkoj partiji. Nenad Stevandić osvojio je mandat u republičkom parlamentu sa liste SDS-a 2014, iste godine kada je Ognjen Tadić, tadašnji stranački kolega, imenovan za delegata u Domu naroda BiH. Prvi je najveću opozicionu partiju napustio 2015. te osnovao Ujedinjenu Srpsku, dok je drugi 2017. formirao Narodnu stranku, koja se kasnije “utopila” u DNS. Nedeljko Milaković, koji je sredinom 2018, kao narodni poslanik, prešao iz SP-a u SDS, zadržao se u novoj partiji oko šest mjeseci te, takođe, zatražio ispisnicu. Na lokalnom nivou nije bilo ništa bolje po SDS. Na izborima 2016. osvojili su tri mandata, ali su stranku napustili godinu dana kasnije Predrag Vulin i Ljubo Ninković. Prvi je trenutno u DEMOS-u, a drugi u SNSD-u. Aleksandar Petković završio je tadašnji mandat kao odbornik SDS-a te bio jedini koji je u ime pomenute stranke obezbijedio mandat 2020. godine, ali ih je napustio početkom ove godine. Nedavno je pristupio DNS-u.

Nakon izlaska Petkovića i Radovića najveća opoziciona stranka u Srpskoj više nema niti jednog odbornika u gradskoj skupštini niti poslanika u republičkom parlamentu iz Banjaluke. Politički analitičar Nebojša Tojagić za “Glas Srpske” kaže da se začeci infrastrukture SDS-a po banjalučkim mjesnim zajednicama i biračkim odborima prečesto ruše kao “kula od karata” te da je teško na svake dvije godine raditi, kako kaže, Sizifov posao.

– Takvi udarci i takav odliv članstva, pa čak i kompletnih mjesnih odbora, uticao bi na rezultate Komunističke partije Kine u Pekingu, a već poljuljani SDS je gotovo uništen u glavnom gradu Republike Srpske – zaključio je naš sagovornik.

Kako ubijediti birače

Nebojša Tojagić kaže da je veliko pitanje ima li banjalučki SDS snage da, po ko zna koji put, gradi novu infrastrukturu sa nekim novim ljudima i starim problemima koji se “talože pod tepihom”.

– Centralno pitanje koje je sada pred njima jeste kako nakon toliko kandidata, koji su sa ili bez mandata napustili SDS, ponovo ubijediti birače i simpatizere da novi kandidati na izborima neće učiniti isto što i velika većina njihovih prethodnika, a to je pobjeći što dalje od stranke na čijoj se listi nalaze – kaže Tojagić.
Glas

Loading...

Politika

NIŠTA OD IZGRADNJE HE BUK BIJELA! Još jedan posao VLADE SRPSKE PROPAO!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da zbog opstrukcija u Sarajevu propada investicija od 300 miliona evra, a odnosi se na izgradnju hidroelektrane Buk Bijela.

“U isto vrijeme Federacija BiH je riješila 250 sličnih pitanja. Propada nam investicija od 300 miliona evra. Tako je i sa aerodromom u Trebinju”, rekao je Dodik odgovarajući na pitanja građana u Derventi.

On je dodao kako nije takav čovjek već da podržava sve razvojne projekte.
Dodik je ukazao da opozicija nije postavila nijedno pitanje koje se na to odnosi. “Oni smatraju da se treba obračunati sa nama u Republici Srpskoj, a ne da pomognu Republiku Srpsku i bore se za nju”, rekao je Dodik.

On kaže da PDP-om upravlja britanska obavještajna služba i da je Srpska najveća ovblašćenja izgubila za vrijeme Mladena Ivanića.

Nastavi čitati

Politika

HRVATSKA I SLOVENIJA SLOŽNE! Neće uvesti sankcije Dodiku?

Uvođenju sankcija se, navodno, protivi Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije sa Tanjom Fajon na čelu.

Slovenija neće uvoditi sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, saznaje Istraga.ba iz više diplomatskih izvora u Ljubljani.

Uvođenju sankcija se, navodno, protivi Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije sa Tanjom Fajon na čelu.

Za ovakav stav Ministarstva najzaslužniji je, prema informacijama Istrage, gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković koji se direktno uključio u lobiranje protiv sankcija jer ne želi pokvariti svoje odnose sa srpskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem. Dio Vlade Republike Slovenije je za uvođenje sankcija, ali, s obzirom na to da ne postoji konsenzus unutar koalicije, sankcije u ovom trenutku neće biti izrečene.

Nastavi čitati

Politika

NIKŠIĆEVO NE SRPSKOJ! “Ne da novac Federacije za otplatu duga prema Viaduktu”

Ministar Toni Kraljević i ja smo glasali protiv oba prijedloga za namirenje duga Republike Srpske prema Viaduktu, a pošto sam jedini Bošnjak, onda se moj glas tretira kao veto.
Poručio je ovo premijer FBiH Nermin Nikšić, nakon što je, danas, na sjednici Fiskalnog savjeta BiH uložio veto na njihove prijedloge otplate duga Republike Srpske u arbitražnom postupku Viadukt.

Kaže da su na stolu bila dva prijedloga. Prvi je, navodi, podrazumijevao da se iz sredstva od 200 miliona KM dobiti Centralne banke, koja su prethodno bila planirana za transfere entitetima, u omjeru dvije trećine Federacija, jedna trećina Republika Srpska, izdvoji 110 miliona za isplatu obaveza prema arbitražnoj presudi u ovom predmetu.
–Dakle, 73 miliona na teret Federacije, a 37 miliona na teret stvarnog dužnika. Drugi prijedlog je podrazumijevao da se okvir za institucije Bosne i Hercegovine poveća za 68 miliona KM i to tako da ukupan okvir iznosi 1.638.500.000 KM, gdje bi izvor finansiranja bio iz prenesenog viška/finansijskog rezultata iz 2024. godine. Smatram da je bilo neozbiljno ponuditi dvije varijante, od kojih ni u jednoj nije planirano plaćanje duga prema Viaduktu od strane Republike Srpske, nego od Bosne i Hercegovine, pri čemu bi Federacija plaćala u prvoj varijanti sama dvije trećine duga, a u drugoj bi se dio prelio i na kantone. Za mene je to bilo neprihvatljivo – ističe Nikšić.
Navodi da Savjet ministara može tražiti od Predsjedništva ili Parlamenta Bosne i Hercegovine da kroz budžet preuzmu plaćanje na teret BiH, ali da bi, i u tom slučaju, dvije trećine platila Federacija.

-Sumnjam da će za takav prijedlog biti podrške i u Predsjedništvu BiH i u Parlamentu. Što se tiče sjednice Fiskalnog savjeta ministar Kraljević i ja smo glasali protiv oba prijedloga, tako da prvi prijedlog nije prošao zbog veta, dok drugi prijedlog svakako ne bi prošao, jer nije imao podršku ni iz Savjeta ministara – zaključio je Niškić.

Kamate
Na vanrednoj sjednici Fiskalnog savjeta Bosne i Hercegovine nije postignuta suglasnost o prijedlozima Ministarstva finansija i trezora BiH za rješavanje arbitražne presude ICSID Tribunala u predmetu Viadukt d.o.o. Portorož i drugi protiv Bosne i Hercegovine.
Iz Savjeta ministara BiH ističu da izmirenjem višemilionske obaveze, koja je posljedica arbitražnog spora sa slovenačkom firmom Viadukt d.o.o Portorož protiv Bosne i Hercegovine, želi zaustaviti daljnji obračun kamata koje na dnevnoj osnovi iznose 9.000 evra i omogućiti neometano funkcionisanje BHANSA, ali i zaustaviti postupke tužilaca pokrenute u Bosni i Hercegovini (u Mostaru, Banjaluci, Brčkom i Sarajevu) i inostranstvu (Luksemburg i Belgija), koji, navode, idu u pravcu ugroze imovine Centralne banke BiH i proračunskih sredstava institucija BiH.

-Takođe, osvrtom na pojedine informacije koje se iznose u medijima u vezi sredstava iz dobiti Centralne banke Bosne i Hercegovine, napominjemo da dobit Centralne banke BiH, koja se u skladu sa Zakonom o Centralnoj banci uplaćuje u proračun institucija BiH, vlastiti je prihod proračuna institucija BiH i koristi se za pokrivanje rashoda unutar proračuna institucija BiH ili se eventualno raspoređuje na neki drugi način isključivo i jedino kako se to propiše Zakonom o proračunu institucija BiH i međunarodnih obvezaBiH – navode u Savjetu ministara BiH.

Najjednostavniji, najbrži i najzakonitiji način da se arbitražna presuda izvrši kako bi se, kažu, spriječile daljnje štetne posljedice za BiH i koji neće uzrokovati probleme u funkcionisanju institucija BiH, kako u ovoj, tako i u narednim godinama, jeste korekcija Zakona o proračunu institucija BiH na strani rashoda kroz direktne transfere.

Nastavi čitati

Aktuelno