Connect with us

Hronika

BIVŠI VASPITAČ u Domu “Rada Vranješević” osuđen na 14 GODINA ZATVORA za obljubu štićenice

Aleksandar Kragulj (43) bivši vaspitač i portir u Domu za djecu bez roditeljskog staranja “Rada Vranješević” u Banjaluci osuđen je na jedinstvenu kaznu od 14 godina zatvora za krivična djela obljuba sa djetetom mlađim od 15 godina i iskorištavanje djece za pornografiju.

Žrtva je bila 13-godišnja štićenica ovog doma, a djela obljube su počinjena u periodu od januara do septembra 2020. godine u takozvanoj “garsonjeri” u Domu kada je Kragulj radio na poziciji vaspitača.

Vijeće Okružnog suda ga je osudilo na po šest godina zatvora za dva krivična djela obljube i na tri godine zatvora za dječiju pornografiju, a kazna mu je objedinjena na jedinstvenu od 14 godina zatvora, piše Mondo.

Takođe, izrečena mu je mjera zabrane približavanja žrtvi na manje od 50 metara i komunikacije s njom, sve do njenog punoljetstva. Djevojčica je inače 2008. godište.

On je uhapšen u januaru 2022. godine zbog sumnje na obljubu djevojčice, a u pretresima mu je pronađeno preko 150 video snimaka i 13 fotografija sa sadržajima dječije pornografije, te je istraga proširena, pa je optužen, a danas i osuđen za ovo krivično djelo.

Snimci će nakon presude biti ustupljeni MUP-u RS radi daljih provjera zbog sumnji u seksualnu eksploataciji.

Presuda je prvostepena i dozvoljeno je pravo žalbe Vrhovnom sudu RS. Ovaj slučaj i cijeli tok suđenja bili su zatvoreni za javnost zbog zaštite maloljetne žrtve.

Kragulj je uhapšen krajem januara 2022. godine zbog sumnje da je seksualno zlostavljao 13-godišnju štićenicu banjalučkog Doma “Rada Vranješević”, koja je u ovu ustanovu smještena kao žrtva dugogodišnjeg seksualnog nasilja. Za to su ranije osuđeni njena baka S.S. na sedam godina zatvora za podvođenje djeteta i porodično nasilje, te muškarac S. S. na 12 godina za obljubu djeteta.

Ovaj slučaj je naišao na burne reakcije u javnosti, zbog čega je i dotadašnji direktor Doma Vladimir Kajkut podnio ostavku, te je tada imenovana nova uprava kao i komisija za vanredni nadzor.

Prema ranijim saznanjima iz istrage, uprava Doma “Rada Vranješević” je prva saznanja o odnosu između Kragulja i djevojčice dobil kada se u domu pojavilo pismo upućeno njoj, a za koje su, po načinu kako je napisano, posumnjali da je napisao osumnjičeni.

Zatim je pronađena prepiska preko aplikacije Instagram između žrtve i profila za koje su postojale sumnje da koristi osumnjičeni, što je on negirao.

Tada je protiv njega pokrenut disciplinski postupak.

Potom je jedan vaspitač prijavio sumnje da je osumnjičeni imao seksualne odnose sa oštećenom, te je sve prijavljeno policiji.

Hronika

MASOVNA TUČA KOD BANJALUKE: Dvoje završilo u bolnici nakon obračuna ispred lokala

Pripadnici Policijske uprave Banjaluka uhapsili su lica iz ovog grada čiji su inicijali M.DŽ. i O.Z. i identifikovali dva maloljetna lica koja se dovode u vezu sa tučom u mjestu Jagare, u kojoj su povrijeđena dva lica.

Lice iz Banjaluke čiji su inicijali D.Š. prijavilo je nadležnoj policijskoj stanici da je juče, 19. jula, ispred ugostiteljskog objekta u Jagarama došlo do tuče više nepoznatih lica.

Policijski službenici su zatekli dva lica sa vidnim povredama, zbog čega su ona upućena u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske radi ukazivanja ljekarske pomoći, gdje su zadržani na daljem liječenju.

Iz Policijske uprave Banjaluka saopšteno je da će se prema maloljetnim licima postupati u skladu sa Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima Republike Srpske, prenosi Srna.

O događaju je obavješten tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, koja se izjasnila da se radi o krivičnom djelu učestvovanje u tuči, te se sve mjere preduzimaju pod nadzorom Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.

Nezavisne

Nastavi čitati

Hronika

HOROR U SLOVENIJI: Desetine policajaca tragaju za muškarcem iz BiH osumnjičenim za ubistvo partnerke

Tijelo žene (36) koju je ubio partner (39) iz BiH pronašao je njihov maloljetni sin, koji je nakon toga pozvao ujaka koji živi u blizini, a za osumnjičenim tragaju desetine policajaca.

“Nakon incidenta, sin osumnjičenog je pozvao svog ujaka, koji živi u blizini, i on ga je odveo u zdravstveni centar u Radlju ob Dravi. Tamošnji ljekar je pozvao 113 neposredno prije jedan sat ujutru”, istakao je to na konferenciji za novinare Aleš Slapnik, šef Sektora kriminalističke policije u Policijskoj upravi Celje.

U potragu uključene desetine policajaca

Kako je dodao, angažovano je 30 kriminalističkih istražitelja i policajaca, uključujući i one iz drugih policijskih uprava, zatim vazduhoplovna jedinica, vodiči pasa i konjica iz Maribora. Kako je istakao, brigu o djetetu je preuzeo Centar za socijalni rad, prenosi “Žurnal24”.

Slapnik je istakao da o traženom osumnjičenom su obaviještene i kolege u Hrvatskoj i Austriji, a zbog mogućnosti da je pokušao samoubistvo površina rijeke Drave je pregledana helikopterom, dronom i konjicom.

Prema njegovim riječima, osumnjičeni nije gonjen ni za jedno krivično djelo, već samo za saobraćajni prekršaj, a bio je u lošem psihičkom stanju zbog ličnih problema.

Nastavi čitati

Hronika

TUŽILAŠTVO NALOŽILO ISTRAGU: Oglasili se o napadu na srpske povratnike u Sanskom Mostu

Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona naredilo je istragu napada na srpske povratnike u Lušci Palanci kod Sanskog Mosta.

Iz ovog tužilaštva su za “Nezavisne novine” potvrdili da je dežurna tužiteljka upoznata o događaju u mjestu Lušci Palanka.

Šta je zatražilo tužilaštvo

“Postupajuća tužiteljica je ovlaštenim službenim licima naredila provođenje istražnih radnji, koje se i dalje poduzimaju, a u cilju rasvjetljavanja svih okolnosti predmetnog događaja i utvrđivanja potpunog i pravilnog činjeničnog stanja”, rekla je za “Nezavisne novine” Aldijana Poprženović Kurtagić, portparol Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona.

Prethodno je, podsjetimo, Goran Selak, ministar pravde Republike Srpske, na društvenim mrežama naveo da su u Lušci Palanci kod Sanskog Mosta srpske povratnike Miku Davidović i njenog supruga Željka Matića napali Bošnjaci Suvad Bašić, Hasan Rekić i Muharem Bašić iz Fajtovaca.

“Došla su njih trojica”

Mika Davidović je za “Nezavisne novine” ispričala da se napad dogodio u utorak, 14. jula, oko 15.30 u kafani čija je vlasnica.

“Oni su došli, njih trojica, u pripitom stanju i tražili su neku muziku, pa su sjeli kraj cure koja im je pustila tu muziku. Ona je otišla u WC, i jedan je krenuo za njom. Ja sam mu rekla: ‘Nemoj ići za curom  u WC, nemoj mi praviti probleme’. I onda se taj Rekić vratio, uhvatio me i iskrenuo mi ruku, govoreći: ‘Tebe treba ubiti’. Nisam se tome nadala”, priča Davidovićeva.

Zatim su, kako kaže, momci koji su bili u blizini pozvali Željka da dođe.

“Na njihovo pitanje ko je on, Željo je rekao da je on gazda kuće, pa su onda napali njega. Počeli su ga tući, poderali su mu majicu. Odmah smo pozvali policiju, koja je došla nakon sat i po”, kaže Davidovićeva.

“Pili i na benzinskoj pumpi”

Dodaje da je policija otišla za njima, no, prema njenim riječima, neko od komšija ju je kasnije obavijestio da su svu trojicu vidjeli da piju na benzinskoj pumpi.

Ona navodi da je i 2011-2012. godine imala kafanu na istom mjestu, nakon čega ju je izdala, a ponovo je otvorila prije dvije-tri godine.

“Mi tu imamo kuću, zemlju. Doživjele smo neke prijetnje 2011. godine i otad se ništa slično nije dešavalo”, priča ona za “Nezavisne novine”.

Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno