Politika
Umjesto dogovora, “trojka” PROVOCIRA I KRŠI ZAKONE!
Nikola Špirić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH smatra da su lideri “trojke” trebali da dođu u Banjaluku da se dogovore o zakonima koje je neophodno usvojiti, pa i onaj o praznicima na nivou BiH, a ne da provociraju stanovništvo Republike Srpske grubo kršeći ustavno uređenje i zakonske propise.
“Nevjerovatno je odsustvo odgovornosti i ozbiljnosti kod predstavnika stranaka takozvane `Trojke` jer njihov jučerašnji neuspješni pohod u Banjaluku i Mrkonjić Grad samo je pokazao kako očajno nastoje da nam pokažu da su veći i bolji od SDA. Zaklinju se u državu, a ne poštuju ustavno uređenje i činjenicu da nema zakona o praznicima na niovu BiH i da Republika Srpska ima svoj zakon o praznicima kao i Federacija BiH”, rekao je Špirić.
On je istakao u izjavi za Srnu da je bilo otužno gledati promrzle predstavnike stranaka “trojke” kako prave predstavu za društvene mreže tražeći dobre kadrove za fotografije u znak proslave praznika kojeg nema.
“Da su imalo ozbiljni i da imaju ikakav odgovoran odnos i državničko ponašanje svoje praznike slavili bi dostojanstveno, a ne bi došli da provociraju borce i ostale stanovnike Republike Srpske namećući im ono što nama u parlamentu nikada neće nametnuti. Nisu uspjeli izazvati incident jer Republika Srpska je uređeno društvo na koje oni treba da se ugledaju”, naglasio je Špirić.
On je podsjetio da se bliži 5. decembar kada su predstavnici vlasti na svim nivoima BiH pozvani u Brisel zbog reformskih zakona i obaveza prije otvaranja pregovora za pristupanje EU.
“Možda im je to mogao biti dobar povod i tema za razgovor, ali njima je bilo važnije da u Banjaluci poruče ljudima da ne žive u Srbiji. Kao da bilo kome u Banjaluci išta znače ti njihovi usklici. Oni su, u stvari, poruku slali SDA da su jači od njih jer ovakav jeftin performans niko do sada nije pravio. Ako im je ovo plan za ulazak u Eropsku uniju onda krećemo slijepom ulicom”, naglasio je Špirić.
On je rekao da očekuje kako će partneri u vlasti na niovu BiH iza sebe ostaviti predrasude i inat politiku, te da će se konačno posvetiti poštovanju političkih dogovora, Ustava i važećih zakona kako bi ostvarili bilo kakav napredak za BiH.
Politika
JEDNOGLASNA ODLUKA! Sindikat RiTE Ugljevik uputio potpisane zahtjeve za SMJENU UPRAVE (FOTO)
Od Nadzornog odbora Preduzeća i Vlade Republike Srpske tražimo hitnu i neodložnu smjenu kompletne Uprave RiTE Ugljevik, navode iz Sindikalnog odbora ZP RiTE Ugljevik.

Sindikalni odbor ZP „RiTE“ Ugljevik nakon održanog sastanka jednoglasno je odlučio da zajedno sa radnicima Preduzeća traži od Nadzornog odbora Preduzeća i Vlade Republike Srpske hitnu i neodložnu smjenu kompletne Uprave.
Oni traže smjenu Dike Cvijetinovića, direktora RiTE Ugljevik, kao i kompletne uprave ovog preduzeća. Iz Sindikata upozoravaju nadležne da je stanje u preduzeću krajnje alarmantno i da prijeti da ugrozi opstanak samog preduzeća, javlja Info Bijeljina.
Ranije su se u javnosti pojavili nepotpisani zahtjevi gdje se navodilo da traže smjenu resornog ministra Petra Đokić, povećanje koeficijenta i dolazak u RiTE Ugljevik prmijera Republike Srpske Save Minića da bi im objasnio sve po pitanju iskopavanja kopa “Istok 2”.
Minić je ranije poručio da zahtjevi nisu potpisani, a da su prvobitni zahtjevi, koji se odnose na isplatu zaostalih potraživanja i garancije da će radnici koji su i do sada angažovani na iskopavanju uglja u RiTE Ugljevik obavljati taj posao. Te da će se odazvati na poziv kad dobije konkretan poziv.
Politika
DODIK: Nisam razočaran odlukom, USTAVNA BIH VIŠE NE POSTOJI
Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a rekao je da nije razočaran odlukom Ustavnog suda BiH, koji je potvrdio da je dio plana kojim bi se razgradio Dejtonski mirovni sporazum.
“Juče je bio dan nevezan za Milorada Dodika. Juče su ukinuli Ustav Republike Srpske i rekli nam da nemamo pravo na to”, rekao je Dodik.
On je rekao da se od početka radilo na tome da se razgradi ustavna pozicija Republike Srpske te da su posljednjom odlukom poništili sve svoje prethodne odluke, a da su juče rekli nešto potpuno drugo.
“Ovo nije Ustavni sud, ovo je inkvizicijski sud i ovdje nema ni v ni p od vladavine prava. Od strane Ustavnog suda BIH srušen je ustavni poredak i on više ne postoji. Oni su srušili Dejtonski mirovni sporazum i Republika Srpska nije odgovorna za to”, rekao je Dodik.
On je rekao da ne postoji ustavna BiH te da se radi o svjesnoj namjeri da se napravi odluka koja je greška.
“Pozivam u Republici Srpskoj da malo razmisle. BiH je propala zemlja i nije siguran za Srbe i Srbi moraju vidjeti što prije da pobjegnu iz nje”, rekao je Dodik.
On je rekao da od početka nije imao šanse ali da će nastaviti borbu političkim sredstvima i da će vrijeme koje dolazi biti teško.
“Situacija u BiH što se nas tiče je završena stvar. Okrećemo se Republici Srpskoj i vrijeme je da pričamo o nama. Ne zanima me više šta se priča u Sarajevu i Federaciji i to je za nas inostranstvo”, rekao je Dodik.
Dodik najavio povećanje plata i penzija
Dodik je rekao da će Republika Srpska nastaviti sa povećanjem plata i penzija i da rastu više nego što je inflacija.
“Penzije ćemo uskladiti u januaru ali povećanje plata očekujemo da bude nakon marta i to će biti u rasponu između sedam i deset posto. Naša jedina politika biće politika povećanja standarda i za to imamo kapacitete”, rekao je Dodik dodajući da će Republika Srpska u decembru isplatiti dvije penzije, novembarsku početkom decembra, a decembarsku do nove godine.
Prosječna plata na ljeto 2.000 KM
Dodik je rekao da se može očekivati da na ljeto prosječna plata bude 2.000 KM ili hiljadu evra.
“To je mnogo više nego inflacija. Hvala i poslodavcima”, rekao je Dodik dodajući da je Republika Srpska u ranijim periodima dozvolila svojim privrednicima da stabilizuju svoja preduzeća kroz visoke dobiti.
Politika
DRINIĆ “Zdravstvo na aparatima, VLAST U NOĆNIM KLUBOVIMA”
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić oštro je kritikovao stanje u zdravstvenom sistemu Republike Srpske, poručivši da je „zdravstvo na aparatima, dok je vlast u noćnim klubovima“.
– Trudnice ostaju bez prenatalnih testova, ali zato imamo noćne žurke na kojima se toči alkohol maloljetnicima. Najteži bolesnici ostaju bez lijekova i terapije, ali imamo garažu–klizište od 50 miliona! Pacijenti u UKC-u ostaju bez čiste posteljine, ali privatnicima plaćamo višemilionske usluge vešeraja – rekao je Drinić.
On je podsjetio da roditelji–njegovatelji već godinama vode tešku životnu borbu, suočeni s izborom da li da pošalju djecu s poteškoćama u razvoju u vaspitno-obrazovne ustanove ili da preživljavaju od skromne socijalne pomoći koja im ne omogućava dostojanstven život.
– To je sramotna slika sistema koji je godinama urušavao zdravstvo, zanemarivao najosjetljivije građane i služio isključivo ličnim i tajkunskim interesima – poručio je Drinić.
Dodao je da se prvi čovjek Univerzitetskog kliničkog centra bavi „političkim igrama umjesto liječenjem pacijenata“.
– Umjesto da se posveti zdravlju ljudi, on liječi svoje frustracije i politički se revanšira u najvećem gradu Srpske. Dok on broji poene u lokalnoj skupštini, pacijenti broje dane bez terapije. Kad već toliko naglašava svoje obrazovanje, neka se konačno posveti onome za šta se školovao – ako uopšte još zna kako to izgleda – zaključio je Drinić.
-
Politika1 dan agoSTANIVUKOVIĆ: „U gradu gdje je manje od jedan posto Srba – smetaju Srbi. KOME I ZAŠTO?“
-
Politika3 dana agoNSRS VAŽNIJI DRAGOCJENI METALI OD LJUDI! Vukomanović: “Roditelji-njegovatelji godinama trpe nepravdu!”
-
Politika1 dan agoUstavni sud BiH ODBIO APELACIJU Milorada Dodika
-
Politika3 dana agoCVJETINOVIĆ TVRDI “Radnici RiTE prevazilaze strah”?
-
Društvo15 sati agoPreminuo mladi Banjalučanin PETAR ŠARIĆ
-
Region1 dan agoUZ POVIKE “SMEĆA SRPSKA” spriječili održavanje Dana srpske kulture u Splitu, POJAVILI SE SNIMCI
-
Banjaluka14 sati agoSTANIVUKOVIĆ: Banja Luka i cijela Republika Srpska danas tuguju za Petrom Šarićem
-
Politika1 dan agoPREOKRET: Obustavljena istraga protiv DODIKA, VIŠKOVIĆA I STEVANDIĆA za napad na ustavni poredak BiH
