Connect with us

Politika

NEPOSLUH MEĐU PRVIMA POKAZAO VLADO ĐAJIĆ! Zabrana obavljanja “DUPLIH FUNKCIJA” opet u NSRS

Nakon što je Dodik u novembru prošle godine najavio kraj za “duple funkcije”, neposlušnost mu je, među prvima, pokazao Vlado Đajić.

PDP će na narednoj sjednici Kolegijuma Narodne skupštine Republike Srpske koja će se povodom sljedeće redovne sjednice održati u petak, 1. decembra, ponovo tražiti glasanje Kolegijuma o zaključku da se ukine praksa duplih funkcija.

To bi, u praksi, trebalo da znači da svi poslanici koji su, istovremeno, direktori, izvršni direktori, dekani, zamjenici direktora i slično odmah vrate poslaničke mandate ili podnesu ostavke na drugu funkciju.

– Nakon što je SNSD podržao ovu ideju u Bijeljini, pokušaćemo da ubijedimo i kolegu Žunića da se ovaj zaključak usvoji i u NSRS, jer je to u interesu Republike Srpske – rekao je Igor Crnadak, šef Kluba poslanika PDP u NSRS.

Ističe da se ova sjednica Kolegijuma čeka sa velikom pažnjom, jer se pojavila informacija da je SNSD obećao OHR i drugim predstavnicima međunarodne zajednice da Vlada Republike Srpske neće više vraćati na dnevni red Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske, iako je bio u hitnoj proceduri.

– Predsjednik Vlade Radovan Višković je još 26. septembra, nakon što je naprasno povukao Zakon, najavio da će se naći pred poslanicima na narednoj sjednici, nakon”dodatnih konsultacija”. Sve će biti jasno u petak – rekao je Crnadak.

Kaže da, ukoliko se na dnevnom redu Kolegijuma nađe Zakon o imunitetu, kao prijedlog koji je najavio predsjednik NSRS Nenad Stevandić, PDP će biti protiv te ideje, jer Republici Srpskoj ne trebaju zakoni koji popravljaju položaj funkcionera, nego oni koji donose poboljšanja običnom čovjeku i svakodnevnom životu.

– To je besmislena ideja i pozvaćemo cjelokupnu javnost da ustane protiv nedodirljivosti političara i funkcionera – poručio je Crnadak.

Priča o zabrani “duplih funkcija” bila je aktuelna mjesec dana nakon prošlih opštih izbora kad je Milorad Dodik, predsjednik RS i šef vladajućeg SNSD-a, najavio kraj za “sjedenje na dvije stolice”, ali se ubrzo nakon toga ućutao.

Prvi koji je javno odbio poslušnost stranačkom šefu bio je Vlado Đajić, direktor UKC RS i poslanik u NSRS.

Vlado Đajić

On je tada reagovao na najavu predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, da izabrani ili imenovani funkcioneri mogu obavljati samo jednu funkciju.

– Nisam željan nijedne funkcije, u svakom smislu sam se dokazao. Što se ovog tiče ništa se ne može posmatrati kao crno ili bijelo. Ostvario sam maksimalni broj glasova, odricanje od mandata bi se moglo tumačiti da sam slagao i prevario te glasače. S druge strane na mjesto direktora sam imenovan na osnovu konkursa. Od propalog UKC-a napravio sam najbolju bolnicu u regionu. Da li zbog toga imam pravo da prekinem neviđeni razvoj Kliničkog centra – upitao je Đajić.

Iznenađujuće, bijeljinski gradski odbor SNSD-a je, naprasno prije dva dana, donio odluku da odbornici ove stranke, koji su i direktori, vrate mandate stranci. 

Takođe, u bijeljinskom SNSD-u je usvojena je i odluka da direktori iz reda SNSD-a koji su i članovi nekog Upravnog ili Nadzornog odbora odmah stranci vrate mandat na članstvo u tim odborima.

Trenutno, samo u NSRS ima više poslanika koji obavljaju više funkcija među kojima su, pored pomenutnog Đajića, i Srđan Mazalica kao direktor Operativnog područja Banjaluka u “Elektroprenosu BiH”, Ranka Perić Romić kao dekanesa Fakulteta političkih nauka, Aleksandar Krsmanović kao rukovodilac zvorničke filijale “Zavod za zapošljavanje RS”, Maksim Skoko je v.d. direktora RiTE „Gacko“, a tu su i mnogi poslanici SPS, SP, DEMOS-a i Ujedinjene Srpske.

Poslanici koji su u stalnom radnom odnosu u Narodnoj skupštini, tzv. profesionalni poslanici, imaju osnovnu neto platu 3.075 KM. Predsjednici skupštinskih radnih tijela, odbora i komisija, imaju platu uvećanu za 299 KM. Poslanici koji nisu u stalnom radnom odnosu u Narodnoj skupštini, nego na nekom drugom mjestu, imaju pravo na mjesečni paušal koji iznosi neto 2.063 marke. Prema izveštaju Glavne službe za reviziju javnog sektora RS za 2022. godinu, bruto plate narodnih poslanika koštale su nas više od 6,6 miliona KM.

Politika

NAJVEĆA POSTRATNA KRIZA DRMA BIH: Ima li izlaza iz političkog ambisa?

Političkoj krizi, koju mnogi nazivaju najvećom od Dejtona do danas, ne nazire se kraj, a sudeći po stavovima domaćih i međunarodnih aktera, status kvo mogao bi ostati do daljeg, s obzirom na to da u ovom trenutku nijedno potencijalno rješenje nije izvjesno.

Republika Srpska rješenje vidi u unutrašnjem razgovoru i dogovoru te odlasku OHR-a, međutim, sa druge strane Bošnjaci i sve bošnjačke političke partije od SDA do SDP-a to ne žele ni da čuju, odbijajući bilo kakav razgovor sa, kako kažu, onima koji “ruše ustavni poredak”.

Dakle, od razgovora, barem u skorijoj budućnosti, neće biti ništa.

Za razliku od Republike Srpske, Bošnjaci rješenje problema vide u hapšenju Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, i Radovana Viškovića, premijera Republike Srpske, ali ni od toga, barem za sada, nema ništa, i mali su šanse da njih trojica budu uhapšeni, a u slučaju da se to i desi, mnogi su mišljenja da će se politička situacija samo dodatno radikalizovati i zakomplikovati.

Istovremeno, Bošnjaci insistiraju i na tome da reaguje međunarodna zajednica, prije svih OHR, koji bi, kako kažu, trebalo da nametne određene odluke i razriješi političku krizu u BiH, dok sa druge strane, u Republici Srpskoj smatraju da je upravo međunarodna zajednica i OHR glavni krivac za krizu koju imamo danas.

Takođe, jedna od opcija za razrješenje krize mogla bi biti i eventualna međunarodna konferencija o BiH, ali i od toga u ovom trenutku neće biti ništa s obzirom na probleme sa kojima se suočavaju i EU i SAD.

Načelno, gotovo sve svjetske sile, barem do sada, podržale su BiH i njenu cjelovitost, ali osim deklarativne podrške, još niko nije preduzeo konkretne korake u smjeru rješavanja političke krize.

“SAD su se definitivno povukle ne samo iz naše države, već se povlače i iz ostalih dijelova svijeta i nemaju više interes da troše resurse na rješavanje naših problema. EU sa jedne strane ima mnogo većih svojih problema za čije rješenje im treba mnogo više vremena i resursa, dok sa druge strane, ni sami ne znaju kako bi mogli da riješe problem u jednoj nefunkcionalnoj državi kao što je BiH”, rekao je Velizar Antić, politički analitičar.

On kaže da ni opcija hapšenja nije realna ne samo iz realne snage i moći onoga ko bi to izvršio, već i sa pravne strane, jer kako kaže, upitno je po kom osnovu izvršiti to hapšenje.

Takođe, ističe i da je najizvjesnija opcija izlaska iz krize da se preko nje pređe kao da se ništa nije dogodilo, što ne bi bilo prvi put, i u tom slučaju “svi nastavljaju srećni i zadovoljni”.

“Veliku odgovornost za krizu snose bošnjačke političke elite koje nemaju hrabrosti da kao predstavnici najbrojnijeg naroda u BiH poslušaju drugu stranu i naprave određeni konsenzus. Oni su se ‘zakopali’ u svoje pozicije i boli kakav kompromis sa drugom stranom vide kao znak slabosti i uništavanje nacionalnih interesa. U tom stavu ih je do sada podržavala međunarodna zajednica kroz instituciju visokog predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu. U ovom trenutku, kada međunarodna zajednica niti ima moć kao što je imala ranije, a niti ima interesa da se miješa u unutrašnja pitanja BiH, bošnjačka strana ne zna šta da radi i kako da se ponaša”, ističe Antić.

Nastavi čitati

Politika

VUKOMANOVIĆ: SIPA hapsi po Srpskoj, a MI IZDAJNICI jer upozoravamo na besmislene zakone

Кo se još sjeća mučnih sjednica i najgorih uvreda na račun opozicije, upitala je ona.

Dobro jutro, SIPA i jutros djeluje u Republici Srpskoj, a jedino što ne djeluje na teritoriji Republike Srpske jesu zakoni koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske.

Napisala je ovo na društvenim mrežama poslanik PDP-a u NSRS Tanja Vukomanović.

On je objasnila da neustavna SIPA djeluje, ali ne i zakoni NSRS.

Кo se još sjeća mučnih sjednica i najgorih uvreda na račun opozicije? Ako smo mi bili “izdajnici i dezerteri” kada smo upozoravali na pogrešne zakone, kako se onda zovu oni što su glasali za njih i sada ih krše? NSRS nikada nije bila ponižavana koliko od strane ove vlasti. Sada je potpuno jasno ono na šta od početka upozoravamo – zakoni nisu doneseni da bi se poštovali, već da bi služili kao političko oružje u rukama onih koji nemaju ni plan, ni viziju, ni odgovornost, već samo jedan cilj – da sačuvaju sebe ma kolika šteta na putu do tog cilja napravljena – navela je Vukomanovićeva.

Nastavi čitati

Politika

PREKINUT MU KONTAKT SA PORODICOM! Radovana Karadžića optužili da planira bijeg!?

Sonja Karadžić Jovičević, kćerka prvog predsjednika Republike Srpske, Radovana Karadžića, izjavila je za “Glas Srpske” da njen otac u britanskom zatvoru trpi nove pritiske, te da mu prekinut kontakt sa porodicom.

– Nakon dva dana bez ikakvog kontakta, upravo smo saznali da je Radovan izložen dodatnoj torturi i maltretiranju nakon što su ga, zamislite, optužili da je spremao bijeg iz zatvora. Dakle, čovjek od 80 godina, kojeg iscrpljuju neadekvatnim liječenjem, ima plan da bježi sa ostrva u kanalu LaManš! – rekla je Karadžić Jovičević za “Glas Srpske”.

Ona je dodala da je zbog ovakvih optužbi Karadžiću pooštren režim u zatvoru, usljed čega mu je uskraćena zdravstvena njega i hrana, dok je stalno uznemiravan čestim premještanjima iz pritvorske jedinice.

– Zbog te konstrukcije mu ne daju lijekove, uskraćena mu je hrana i pozivi porodici. Više puta dnevno nekoliko čuvara ga premješta iz zgrade u zgradu bez objašnjenja. Takav scenario o bijegu nosi ogromnu opasnost da takvi umovi mogu iscenirati navodni pokušaj bijega sa ciljem da ga u toj prilici likvidiraju.

Sonja Karadžić Jovičević je krajem januara izjavila da njen otac u zatvoru trpi užasne bolove koji ga sve češće vode u polusvjesno i nesvjesno stanje, te da uprava i medicinsko osoblje zatvora Albani odbijaju da mu pruže odgovarajuću zdravstvenu njegu, što je nazvala tvorenim pokušajem ubistva. Tokom februara Karadžić je prebačen u ambulantni dio zatvora, gdje mu je ukazana medicinska pomoć. Početkom marta je potvrđeno da se Karadžić osjeća bolje.

Karadžić je od maja 2021. smješten u zatvor Albani na ostrvu Vajt, gdje izdržava doživotnu kaznu nakon što je osuđen u Haškom tribunalu.

Nastavi čitati

Aktuelno