Region
SEDAM MJESECI OD MASAKRA U RIBNIKARU: U toku suđenja protiv roditelja dječaka ubice

Sedam mjeseci od tragedije koja i danas boli cijelu Srbiju i boljeće – tog 3. maja u OŠ “Vladislav Ribnikar” trinaestogodišnji dječak ubica je ubio devetoro djece i čuvara škole.
Zbog ovog zločina pred sudom će odgovarati njegovi roditelji, čije suđenje se bliži. Paralelno sa time, u toku su suđenja po privatnoj tužbi roditelja ubijenih, koji su tužili školu, oca i majku dječaka ubice.
Nakon pet mjeseci od masakra u osnovnoj školi na Vračaru Više javno tužilaštvo u Beogradu je podiglo optužnicu protiv oca dejčaka ubice Vladimira Kecmanovića, majke Miljane Kecmanović, Ratka I., predsjednika streljačkog kluba “Partizan Practical Shooting” , kao i Nemanje M. koji je radio kao instruktor u ovom klubu.
Nakon mjesec dana, ova optužnica je odlukom Višeg suda potvrđena, ali ona još uvek nije pravosnažna. Nakon što sve stranke u postupku prime ovo rješenje, u roku od tri dana mogu podnijeti žalbu Apelacionom sudu. Predmet je još uvek u fazi izjavljivanja žalbi.
Kada optužnica bude pravosnažna očekuje se zakazivanje suđenja i početak krivičnog postupka.
Vladimir Kecmanović je optužen za teško djelo protiv opšte sigurnosti, Miljani Kecmanović se stavlja na teret neovlašćeno držanje oružja, dok su zaposleni iz streljane optuženi za davanje lažnog iskaza.
Dječak ubica u tom kobnom trenutku nije imao navršenih 14 godina, te nije krivično odgovoran. Očekuje se da će na suđenju njegovim roditeljima biti otkriveni novi detalji, koji će rasvijetliti detalje tragedije, ali i rezultirati preuzimanjem odgovornosti za to što je jednom trinaestogodišnjaku omogućeno oružje, kojim je on umio da barata, što je i vježbao čestim odlascima u streljanu.
Dok se čeka početak suđenja roditeljima najmlađeg i najsurovijeg masovnog ubice na svijetu, u toku je parnični postupak po privatnoj tužbi roditelja žrtava.
Saslušanje porodica ubijenih
27 članova porodica ubijene djece i čuvara škole Dragana Vlahovića tužili su dječaka ubicu, njegove roditelje i školu. Oni traže nadoknadu nematerijalne štete zbog smrti bliske osobe. Pripremno ročište je održano 20. oktobra, kada su advokati istakli svoje prijedloge, kritike i dalje smjernice.
Na tom ročištu je Ognjen Božović, advokat porodica ubijenih, ukazao na netransparentan rad škole. Kao primjer naveo je da o prebacivanju dječaka ubice iz jednog odeljenja u drugi ne postoje nikakvi zapisi.
Istakao je i da je otac Angeline Aćimović, žrtve dječaka ubice u januaru 2023. godine tražio da se ona prebaci u drugo odjeljenje, a škola mu nikada nije odgovorila.
– Dok je dječak ubica prebačen urgentno bez procedure što ukazuje na netransparentan rad škole – rekao je.
Na pripremnom ročištu pred početak parničnog postupka predloženo je i da budu saslušani svi tuženi – dječak ubica, njegov otac Vladimir, kao i majka Miljana Kecmanović.
Sa druge strane, odbrana dječaka ubice je predložila da se saslušaju nastavnici iz OŠ “Vladislav Ribnikar”.
– Predlažemo da se sasluša učiteljica dječaka ubice, razredna u 5. i 6. razredu, kao i razredna 7. razreda, na okolnosti kakvo je bilo vaspitanje dječaka ubice – rekla je advokatica Marina Ivelja, koja zastupa porodicu Kecmanović.
Dok je advokatica koja zastupa školu istakla da ne postoji solidarna odgovornost škole i predložila je da se saslušaju tadašnja direktorka, psiholog, pedagog i pomoćnik direktora.
Kada je riječ o jutru 3. maja, advokatica je predložila saslušanje čistačice, nastavnika geografije i nastavnika fizičkog vaspitanja.
Za sljedeća ročište koje se održava 28. decembra zakazano je saslušanje porodice ubijene Katarine Martinović i Ane Božović. Za naredni dan, 29. decembra, trebalo bi da budu saslušane porodice Angeline Aćimović i Dragana Vlahovića.
Pred Višim sudom u Beogradu u novembru je počeo još jedan parnični postupak protiv roditelja dječaka ubice. Četiri člana porodice jedne žrtve iz Ribnikara su odvojeno podnijeli privatnu tužbu, za naknadu nematerijalne štete.
Godinu dana išao u streljane, oružje uzeto 1. maja
Optužena Miljana Kecmanović je osumnjičena da je neovlašćeno držala municiju, s obzirom da je tokom istrage na jednom od metaka za pištolj “češka zbrojevka” pronađen njen nesporni DNK trag, preciznije, na jednoj čauri koja je pronađena kod vrata u učionici-kabinetu istorije.
Ratko I. i Nemanja M. iz streljane se terete za davanje lažnog iskaza jer su tvrdili kako nisu videli dječaka ubicu da puca, niti su mu oni to dozvolili. Kako je saopštilo tužilaštvo, ovaj iskaz je suprotan sa prikupljenim dokazima.
Kako je saopšteno javnosti, postoji opravdana sumnja da je okrivljeni Vladimir Kecmanović u periodu od godinu dana prije tragedije u OŠ “Vladislav Ribnikar” obučavao svog sina od 13 godina da rukuje vazdušnim i vatrenim oružjem, kao i pripadajućom municijom, te da gađa u mete u obliku koncentričnih krugova i silueta ljudi, da puni okvir, zatim kako da stoji i diše prilikom korišćenja vatrenog oružja.
Takođe, sumnja se da Vladimir Kecmanović oružje nije držao obezbjeđeno po propisima, te je umjesto u sefu pištolje držao u plastičnim koferima namjenjenim za transport oružja.
Tako je dječak ubica kako se sumnja, došao u posjed neadekvatno obezbjeđenog oružja dana 1. maja 2023. godine, kada je napunio šest pripadajućih okvira sa municijom za pištolje “češka zbrojevka” i “Ruger” sa ukupno 92 metka i stavio ih kod sebe, a zatim ih 3. maja prebacio u svoj ranac i ponio sa sobom u OŠ “Vladislav Ribnikar”, koju je pohađao.
To znači da je dječak ubica dva dana prije masakra uzeo pištolje, a njegovi roditelji to nisu primijetili.
On je tada ušao u školu opasan oružjem i krenuo je da ispaljuje hice – ubio je čuvara škole, Dragana Vlahovića, dežurne učenice Bojanu Asović i Anu Božović, Sofiju Negić koja se našla na hodniku škole i djecu iz njegovog odjeljenja koja su bila u kabinetu istorije na času – Andriju Čikića, Maru Anđelković, Katarinu Martinović, Adrianu Dukić, Emu Kobiljski i Angelinu Aćimović koja je preminula u bolnici.
U kabinetu je teško ranjena i nastavnica istorije Tatjana Stevanović, koja se još uvijek oporavlja, a pokrenuta je i peticija za to da ona dobije nacionalnu penziju.
Region
VLASNIK ZGRADE: Još jedan osumnjičeni zbog požara u diskoteci smrti

Osnovno javno tužilaštvo u Kočanima saopštilo je danas da je izdalo naredbu o sprovođenju istražnog postupka, kojom se istraga o požaru u kočanskoj diskoteci”Puls” u kojem je poginulo više od 60 osoba, proširuje na vlasnika zgrade.
Prema saopštenju suda, on je osumnjičen da je saučesnik za teška krivična djela protiv javne bezbjednosti.
– Iz dosadašnjih preduzetih radnji u toku postupka, pruženi su dokazi koji ukazuju na osnovanu sumnju da je osumnjičeni, kao vlasnik nepokretnosti – zgrade u kojoj diskoteka godinama posluje, istu izdao u zakup jednom od prethodnih osumnjičenih – navelo je tužilaštvo, prenio je portal Skopje1.
Tužilaštvo je navelo da je osumnjičeni vlasnik nepokretnosti, bez podnošenja zahtjeva i dobijanja odobrenja za prenamenu zgrade od nadležnog organa, zajednički i u dogovoru sa osumnjičenim neformalnim vlasnikom diskoteke u više navrata u periodu od 2012. do marta 2025. godine “preduzimao građevinske aktivnosti” kojima je sproveo nezakonitu prenamenu zgrade.
Kako je saopšteno, ti građevinski radovi su doveli do prenamene zgrade u veliku ugostiteljsku jedinicu, “i omogućio nezakonito obavljanje ugostiteljske djelatnosti diskoteke/kabarea”.
Požar u diskoteci “Puls” u Kočanima izbio je 16. marta, dva i po sata posle ponoći, a prema izvještajima, požar je izbio tokom koncerta grupe “DNK” a uzrok je najvjerovatnije bila upotreba pirotehnike.
U požaru je povrijeđeno više od 200 osoba, uglavnom mladih, a preminulo je 61.
Za požar u Kočanima osumnjičeno je ukupno 35 osoba, istragom je obuhvaćeno 28 fizičkih i tri pravne lica, a istražne radnje provode se i protiv sedam policijskih službenika Policijske uprave Štip i Policijske stanice Kočani.
Region
NOVO NASILJE NA KIM: Tzv. kosovska policija upala u prostorije Sportsko-turističke organizacije Leposavić

Pripadnici tzv. kosovske policije upali su danas u prostorije Sportsko-turističke organizacije Leposavić.
Sa pripadnicima tzv. kosovske policije su i gradonačelnik Leposavića Ljuljzim Hetemi i njegova zamjenica Marina Bogojević.
Srpske zastave ispred zgrade su uklonjene i zamijenjene zastavama tzv. Kosova, a skinuta je i tabla na ulazu u sportsku halu i postavljena nova.
Ispred sportske hale se nalaze radnici, kao i nekoliko automobila tzv. kosovske policije.
Pripadnici tzv. kosovske policije su od 13. maja upali i zatvorili više srpskih institucija i javnih preduzeća na sjeveru Kosova i Metohije.
Region
HEROJ! Milica spasila putnika pred smrt na 10.000 metara visine

Situacija da nekome pozli u avionu nije toliko rijetka, ali borba za život putnika koji leti nekoliko sati iznad okeana ne ostavlja bilo koga ravnodušnim. Pravu sreću imao je jedan 50-godišnjak, nakon što mu je pozlilo i našao se u sigurnim rukama doktorke Milice Vukičević iz Beograda, koja se zadesila na istom tom letu, vraćajući se sa poslovnog puta iz Bostona.
Doktorka Milica nije očekivala da će poslije napornog poslovnog puta, morati da spašava život na visini od deset hiljada metara.
“Vraćala sam se za Srbiju i prilično sam bila umorna, ali po nekom starom običaju nisam mogla da spavam tokom leta. Međutim, nekoliko sati pred sletanje desilo se da me je probudio vrisak gospođe koja je bila negde pozadi, iza mene u avionu. Kako sam se probudila iz nekog dubljeg sna, u tom trenutku naravno nisam znala šta se događa, bojala sam se da nije počeo avion da se ruši. Međutim, kroz koji sekund naravno shvatila sam, okrenula sam se, pogledala ispred toaleta, bio je pacijent koji je bio na podu u tom trenutku” prisjetila se doktorica.
Potom je dodala:
“Hvala Bogu to se dogodilo ispred, a ne unutra, jer da se dogodilo unutra verovatno bi se zaglavio. Čovek je bio svestan, komunikativan, ali izrazito bled i delovao je dehidrirano. Ja sam naravno kao lekar pritekla u pomoć, predstavila sam se, oko njega su već bile stjuardese koje su izvanredno bile obučene, one su već izmerile krvni pritisak, saturaciju, kiseonik, takođe srčanu frekvencu. I nekim mojim fizikalnim pregledom ustanovila sam da je reč o pacijentu koji je evidentno dehidriran, koji je u aritmiji u datom trenutku i koji je hipotenzivan, odnosno sa nižim vrednostima krvnog pritiska.”
Doktorka kaže da nije imala strah, ali je adrenalin svakako bio prisutan.
“Više je to bilo uzbuđenje, zato što je to ogroman avion, prekookeanski let je u pitanju. Mi smo svi bili na podu zajedno sa pacijentom, tj. sa putnikom i nekako pokušavate da se sve to dobro završi i da uradite pravu stvar u pravom trenutku i da prosto pomognete čoveku. Tako da, onako, bila sam prilično uzbuđena posle svega toga, to mi je bio šok.”
Kako je izgledao trenutak spasavanja?
“Razmišljala sam na koji način, kojim namirnicama, kojom tečnošću ja mogu da nadomestim nešto što eventualno njemu fali. Znači, jako su mi bili bitni podaci anamnestički od njega, prosto fizikalni, neki grubi fizikalni pregled da ja vidim kako čovek izgleda. To su neke stvari koje lekara retko kada mogu da prevare. Na kraju se sve stabilizovalo, mi smo njemu čak uključili i kiseonik u tom trenutku, zato što je na početku svega došlo i do pada saturacije kiseonikom.”
Na sreću, sve se završilo na najbolji mogući način.
“On je čovek vidno bio uplašen, tako da na kraju smo se svi malo i šalili, ne bismo li malo skrenuli te neke misli njemu iz glave. Ja engleski zaista govorim odlično, meni lično ništa nije bio problem u komunikaciji, ali sam sigurna da bi jezička barijera mogla da bude problem, naročito kada je potrebno da dobijete neke osnovne podatke od čoveka u smislu da li je nešto konzumirao, da li je pio, da li je jeo, čime se bavi, da li je lečen do sada. Znači, to su sve neke osnovne stvari koje uz jezičku barijeru teško možete da saznate.”
Doktorica i van radnog mjesta
Doktorica Milica navodi da ne bi voljela da ikada ikome zatreba pomoć u avionu, ali ako do toga dođe, uvijek će rado pomoći.
“Ono što je pozitivno jeste da čovek nije bio sam na letu, bio je sa suprugom, tako da verovatno u tim nekim situacijama supružnik, prijatelj ili neko ko je uz čoveka kome se to događa može da pomogne u toj komunikaciji. Ne bih volela da se ponavlja, volela bih da svi budu zdravi i srećni, da putuju i tako, ali, naravno, u bilo kakvoj sledećoj situaciji na isti način bih postupila. Tako da, eto, mislila sam da posle jednog dimnog boravka u bolnici u Bostonu, gde sam zaista imala čast da sa najvećim stručnjacima iz oblasti srčane insuficijencije sarađujem, smatrala sam, ajde, najzad, malo u avionu ću moći da se odmorim, pošto je zaista bio veoma naporan tempo. Međutim, eto, nekad prosto ne možete da planirate ni to.”
Još je dodala:
“Meni je srce puno zato što sam ja uspela nekome da pomognem i smatram da svaki lekar po nekom automatizmu mora da ima i tu empatiju i poriv da pomogne čoveku. Zato smo i, pretpostavljam, izabrali ovu profesiju” zaključila je doktorica Milica Vukićević, prenosi “24Sedam”.
-
Zdravlje3 dana ago
JEDNOSTAVAN RECEPT ZA UKUSAN DORUČAK Omlet iz rerne
-
Politika2 dana ago
DODIK KOD PUTINA: Predsjednik Srpske stigao u Moskvu
-
Hronika2 dana ago
STRAŠNO! Učenik izvršio samoubistvo u Prijedoru
-
Politika1 dan ago
ŽELI BITI POSLJEDNJI! Zatvara li Šmit vrata OHR-a?
-
Banjaluka2 dana ago
PET GODINA BEZ SLUŽBENOG VOZILA! Stanivuković ostao dosljedan, i dalje vozi samo privatni auto
-
Hronika1 dan ago
PUCNJAVA U SARAJEVU! Migranti otvorili vatru, više teško ranjenih (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
Cvijanovićeva šalje jasnu poruku: Republika Srpska traži PARTNERSTVO sa Amerikom
-
Politika1 dan ago
GUTAJU NAS KAMATE! Srpska kasni s isplatom Slovencima, dug raste svaki dan