Svijet
ŠTA KAŽU ANALITIČARI? Kako će predsjednički izbori u Rusiji uticati na rat

Analitičari kažu da će Rusija vjerovatno nastojati da povrati inicijativu u Ukrajini u vojnom pritisku tokom oštrog zimskog perioda, uoči predsjedničkih izbora u martu, na kojima sadašnji prvi čovjek Vladimir Putin traži novi mandat tokom kojeg bi ostao u Kremlju najmanje do 2030. godine.
Nakon što je godinu dana provela ukopana među snažno utvrđenom linijom fronta kako bi potisnula kontraofanzivne napore Kijeva, istraživački centar Instituta za proučavanje rata sugeriše da Rusija sada pokreće napade duž ogromne linije fronta i nastoji da povrati inicijativu.
Međutim, istraživački centar je skeptičan u pogledu uspjeha bilo kakvog zimskog pritiska Moskve. Institut za proučavanje rata napominje da Ukrajina koristi oštrije vremenske prilike da izgradi sopstvena utvrđenja u dijelovima linije fronta, “čuvajući na taj način ljudsku snagu i sredstva za buduće ofanzivne napore”, prenosi Telegraf.
“Teški vremenski uslovi su vjerovatno usporili brzinu ruskog napredovanja duž većeg dijela linije fronta, povećali ruske gubitke i dodatno narušili moral ruskih vojnika”, navodi istraživački centar.
Prema centru, uspostavljanje ukrajinskih taktičkih odbrambenih pozicija će najverovatnije ojačati sposobnosti ukrajinskih snaga da se brane od tekućih i skupih ruskih napada sa manje sopstvenih snaga i/ili uz manje žrtava u odbrani.
“Uspostavljanje ukrajinskih taktičkih odbrambenih pozicija može postati odskočna daska za buduće ukrajinske ofanzivne operacije gdje i kada ukrajinske snage odluče da ponovo pokrenu ofanzivne operacije”, dodaje centar u izvještaju.
Institut za proučavanje rata kaže da je ruskim vojnicima naređeno da pojačaju napade na ukrajinske snage uoči ruskih predsjedničkih izbora kako bi podržali Vladimira Putina.
Putin želi da njegove snage u napadu tokom najizazovnijih zimskih vremenskih uslova impresioniraju ruske glasače, dodaje institut.
“Ruske snage su pod pritiskom da u potpunosti preuzmu i održe inicijativu u prvim mjesecima 2024. prije predstojećih martovskih ruskih predsjedničkih izbora”, dodaje institut.
Analitičari kažu da Putin želi da iskoristi svoju invaziju na Ukrajinu kao središnji dio svoje predizborne kampanje. On je potvrdio da će se kandidovati na izborima u petak na ceremoniji dodjele medalja u Kremlju za vojnike.
Ruske snage napadaju grad Avdijevku u blizini Bahmuta na liniji fronta u istočnom ukrajinskom regionu Donbasa od početka novembra 2023.
Rat u Ukrajini počeo je u februaru 2022. godine.
Svijet
PREMIJERKA ITALIJE razgovarala sa BIN SALMANOM: Meloni pozvala na PREKID SUKOBA u GAZI

Premijerka Italije Đorđa Meloni razgovarala je danas telefonom sa prestolonasljednikom Saudijske Arabije Mohamedom Bin Salmanom i pozvala na hitan prekid vatre u Gazi, prenijeli su italijanski mediji.
Prema njenim riječima, plan Izraela da okupira grad Gazu je zabrinjavajuć i neophodno je okončati dramatičnu humanitarnu situaciju u Pojasu Gaze, navodi Ansa.
Njen kabinet je saopštio da su dvoje lidera izrazili zabrinutost zbog najnovijih odluka Izraela, za koje navode da vode daljoj vojnoj eskalaciji. U saopštenju se ističe potreba da se, bez daljeg odlaganja, okončaju neprijateljstva i da se otpočne sa rekonstrukcijom Gaze, gdje je, kako navodi Melonijeva, uloga arapskih zemalja od suštinskog značaja.
Meloni je tokom razgovora rekla da se samo političkim procesom koji vodi dvodržavnom rješenju može postići dugotrajni mir, prenosi Tanjug.
Svijet
UKRAJINA POPUŠTA? Mladići od 18 do 21 godinu mogu u inostranstvo?

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da je zatražio od vlade da ukine ograničenja na putovanja u inostranstvo za ukrajinske muškarce starosti između 18 i 21 godine.
“Vjerujem da je ovo pozitivna odluka i da će pomoći mnogim mladim Ukrajincima da održe veze sa Ukrajinom i ostvare se u Ukrajini, prije svega u sferi obrazovanja”, rekao je Zelenski, prenosi Rojters.
Većina muškaraca starosti između 18 i 60 godina, koji se smatraju sposobnim za vojnu službu, trenutno ima zabranu putovanja u inostranstvo, a u zemlji koja je u četvrtoj godini rata sa Rusijom i dalje je na snazi vanredno stanje.
Zelenski je izjavio da bi nova starosna granica trebalo da bude pomjerena na 22 godine.
Nezavisne
Svijet
Pobjede nad NAPOLEONOM i HITLEROM u TRAMPOVOM GOVORU o Rusiji

Rusija je jaka zemlja koja zna kako da dobija ratove, izjavio je američki predsjednik Donald Tramp novinarima u Bijeloj kući.
Tramp je na konferenciji za novinare pomenuo svoj razgovor sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, koga je pitao da li smatra da je moguće da Ukrajina pobjedi u sukobu sa Rusijom.
„Pogledao me je kao da kaže: ‘Kakvo glupo pitanje’… Rekao je: ‘Rusija je ogromna zemlja i oni se bore da povrate svoju zemlju i svoje živote ratovima’“, citirao je Tramp mađarskog premijera. Trudnica sa Balkana pronađena mrtva, njenom mužu odrubili glavu i nabili na kolac
Američki lider istovremeno je kao primjer naveo pobjedu Rusije nad Hitlerom i Napoleonom.
„Jedan moj prijatelj je rekao da je Rusija jaka, jer se stalno bori. Pobjedili su Hitlera… Pobedili su Napoleona. Znate, oni to rade već dugo vremena“, zaključio je Tramp, piše Sputnjik.
-
Horoskop16 sati ago
HOROSKOPSKI ZNAKOVI KOJE PRATI SREĆA! Jeste li među njima?
-
Politika19 sati ago
STANIVUKOVIĆ KAO GLAS RAZUMA “Dodik više nije predsjednik Republike Srpske, ali borićemo se protiv novih nametanja!”
-
Politika3 dana ago
ZA NJEGA ODLAZAK NIJE OPCIJA! Dodik najavio seriju referenduma
-
Politika3 dana ago
DODIK BEZ MANDATA – otvoreno pitanje: Ko je šef Republike Srpske?
-
Region3 dana ago
Zbog SPOMENIKA vojvodi ĐURIŠIĆU – ODREĐEN PRITVOR
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “PDP ostaje dosljedan – nećemo izlaziti na izbore, ali ako bude neizbježno, PODRŽAĆEMO NESTRANAČKOG KANDIDATA”
-
Društvo3 dana ago
PROMJENE NA GRANICAMA EU! Nova pravila od OKTOBRA
-
Svijet2 dana ago
Evropa o strahu od dogovora Putin – Tramp: “Mogli bismo ostati fusnota u istoriji”