Politika
ŠULIĆ ZADOVOLJAN SAM SOBOM, ali kaže da može i bolje

Šta je ministar trgovine i turizma u Vladi Republike Srpske Denis Šulić, rekao za portal SrpskaCafe o turističkoj sezoni u Srpskoj, posjetama i smještajnim kapacitetima, te o mnogim drugim pitanjima, pročitajte u nastavku:
1. Republika Srpska ove godine bilježi rekordnu sezonu, međutim koliko su dostupni podaci vjerodostojan pokazatelj, s obzirom da još uvijek nemamo centralni informacioni sistem?
Tako je. Statistički pokazatelji govore u prilog tome da Republika Srpska ostvaruje značajan rast i u broju dolazaka i u broju noćenja turista. Statistika, naravno, bilježi samo broj prijavljenih dolazaka i noćenja i ovdje možemo govoriti o tome da su ove brojke u stvarnosti dosta veće. Svjesni smo sive zone u ovoj oblasti i odmah po dolasku na mjesto ministra sam održao sastanak sa direktorom Republičke uprave za inspekcijske poslove i glavnim tržišnim inspektorom kako bismo pojačali kontrole i u trenutnim okvirima pokušali riješiti ovaj problem. Ove kontrole su dale dobre rezultate, posebno kada su u pitanju pružaoci usluga u kategoriji „stan na dan“, koji su nakon najava kontrola mahom pokrenuli postupke registracije svojih objekata. Naravno, za bolje, brže i efikasnije rješavanje problema potrebno je da i kroz zakonska rješenja obezbijedimo okvir za to i upravo zbog toga smo kroz izmjene Zakona o ugostiteljstvu definisali uvođenje Centralnog informacionog sistema. Kroz ovaj sistem ćemo u realnom vremenu imati pokazatelje o stanju i popunjenosti smještajnih kapaciteta, a kroz izmjene zakonskog okvira će i i pružaoci usluga u stanovima na dan i apartmanima biti dužni da prijavljuju boravišnu taksu za goste, a ne paušal kako je to sada slučaj.
2. Koliko nadležna inspekcija uspijeva stati u kraj pružanju neregistrovanih smještajnih kapaciteta?
Zaista moram pohvaliti saradnju koju imamo sa Republičkim inspektoratom, koji se u okviru svojih kapaciteta trudi da obuhvati i kontrole u sektoru turizma. Nažalost, zbog malog broja inspektora, a velikog obima posla jer ove kontrole vrše tržišni ispektori, nemoguće je postići dinamiku i obim kontrole koji bi bio neophodan. Ovo je, takođe, jedan od razloga zašto kroz zakon i uvođenje Centralnog informacionog sistema želimo da poboljšamo sistem direktog uvida u stanje stvari i olakšamo i rad kontrolnim ogranima.

3. Koliko je važno turističke kapacitete prilagoditi licima sa invaliditetom i koliko bi ovo uticalo na povećanje broja turističkih posjeta?
Naš cilj je da pokažemo da je Republika Srpska otvorena za sve i to je bilo i tema okruglog stola o pristupačnom turizmu, koji smo održali povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom. Na tom okruglom stolu okupili smo predstavnike udruženja osoba sa različitim vidom invaliditeta, koji su nam predočili koji su to problemi sa kojima se oni susreću kada su u pitanju turizam i ugostiteljstvo. Dio tih problema je možda lako jednokratno riješiti obezbjeđivanjem pristupa ili nekim sličnim intervencijama, ali jako je mnogo problema koji zahtijevaju sistemski pristup i dugotrajni i posvećen zajednički rad na njihovom rješavanju. Ono što želim istaći jeste naša spremnost da se posvetimo ovom problemu, da zajedno radimo i da to da je Republika Srpska destinacija za sve ne bude samo fraza ili slovo na papiru već stvarnost – i kada je u pitanju smještaj, pa preko ugostiteljskih do kulturnih i sportskih sadržaja.
4. S tim u vezi, da li su planirana ulaganja u infrastrukturu smještajnih kapaciteta i prilagođavanje istih licima sa invaliditetom?
Kada su u pitanju smještajni kapaciteti, pravilnicima iz oblasti ugostiteljstva propisano je kako ugostiteljski objekti treba da obezbijede uslove za smještaj osoba s invaliditetom, odnosno na koji broj soba je neophodno da bude obezbijeđen i smještaj za ove kategorije. Nažalost, svjedoci smo malog broja objekata koji svojim kapacitetima ispunjavaju ove norme, a samim tim javlja se i problem obezbjeđivanja smještaja za osobe sa invaliditetom. U praksi se često dešavalo da postoji namjera održavanja skupova ili sportskih takmičenja za osobe sa invaliditetom na nekoj od naših destinacija, a da se zbog problema sa smještajnim kapacitetima moralo odustati od toga. Lično sam, kao i kolege u Ministarstvu trgovine i turizma, na raspolaganju svim ugostiteljima koji su spremni ili imaju namjeru da ulažu u ove smještajne kapacitete – kako bismo im pomogli u logističkom smislu, uslovima koje treba da ispune ili da ih povežemo sa potencijalnim donatorima ili investitorima.
5. Počela je zimska turistička sezona na Jahorini, kakva se zimska sezona očekuje i da li će opravdati dosadašnja ulaganja na Jahorini?
Fokus ulaganja Republike Srpske je, kada je u pitanju razvoj zimskog turizma, u proteklim godinama bio na Jahorini gdje smo, kroz značajne investicije, doprinijeli tome da olimpijska planina postane i prepoznatljiva i posjećena zimska destinacija u regionu. Sezonu smo prošlog petka otvorili prvi u regionu i prema podacima već na samom otvaranju bilo je 5.000 skijaša. Prema trenutnim vremenskim uslovima i najavama za naredni period – očekujemo da će Jahorina ove sezone oboriti sve rekorde u posjećenosti i broju skijaša koje je do sada postavila, a uz Jahorinu će ove godine zimske sadržaje imati i Igrišta i Kozara gdje, takođe, očekujemo dobru posjećenost i sigurni smo u više nego uspješnu zimsku sezonu.

6. Kampanja “Društveno odgovorni”, koliko je uspješna i kakav je odziv trgovaca i distributera?
Kampanja „Društveno odgovorni“ je kampanja koju su pokrenuli Ministarstvo trgovine i turizma i Vlada Republike Srpske u saradnji sa privrednim sektorom, kako bi omogućili građanima da namirnice kupuju po nižim cijenama. Za razliku od prethodnih mjera Vlade Republike Srpske kroz koje su ograničene marže na osnovne životne namirnice i naftu i naftne derivate koje su obavezujuće i čije je nepoštovanje podložno kontroli i sankcijama, ova kampanja je kreirana na bazi dobrovoljnog učešća privrednika, koji su uključivanjem u kampanju pokazali gest solidarnosti sa građanima, posebno onim kategorijama koje su najviše pogođene inflacijom i rastom cijena.
Drago mi je da su, prije svega, domaći proizvođači prepoznali značaj uključivanja u kampanju i kroz nju građanima ponudili dio svog asortimana sa 0% marže, te da su to prepoznali i distributeri i trgovci i da građani 45 domaćih proizvoda mogu kupiti po proizvođačkim cijenama, odnosno da su se zarade na njih odrekli svi u lancu snabdijevanja.
Uz ove proizvode distributeri snizili i cijene više stotina proizvoda, koji su na prodajnim mjestima označeni voblerima „Društveno odgovorni“, a riječ je o širokom spektru proizvoda od mesnih prerađevina, konzerviranih mesnih prerađevina i povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda, marmelade, konditorskih proizvoda, proizvoda za higijenu i slično koji su građanima dostupni uz cijene snižene od 10 do 50%“.
7. Kakav je Vaš stav o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljstvu?
Svoj stav sam u više navrata iznosio u javnosti, a on je da moramo stvarati zakonodavni okvir koji će pogodovati razvoju privrede, a ne biti njen kočničar. Ovdje posebno mislim na dio zakona koji je izazvao najviše polemike u javnosti, a koji se odnosi na stručnu spremu zaposlenih u ugostiteljskim objektima, gdje smo imali otpor školstva tome da omogućimo da te poslove rade i ljudi drugih stručnih sprema osim ugostiteljske. Drago mi je da smo u konačnici uspjeli da postignemo dogovor oko toga i da je zakon u takvoj formi pred poslanicima već na ovoj sjednici. Centralni informacioni sistem smo već pominjali kao ne samo način unapređenja i digitalizacije u ovoj oblasti, već i način borbe protiv sive ekonomije kroz koji ćemo raditi na uređenju prijave broja gostiju, a time i rastu prihoda u turizmu Srpske.
8. S obzirom da ste početkom godine preuzeli funkciju ministra, a sada je kraj godine, kako ste zadovoljni onim što je do sada postignuto?
Funkciju ministra sam preuzeo sredinom marta ove godine i za ovih devet mjeseci smo pokrenuli mnogo stvari i tema. Po prirodi sam takav da uvijek smatram da može i više i bolje, ali pred nama je još vremena. Tako da mogu reći – zadovoljan sam, a i dobar dio aktivnosti koje smo realizovali daće pune efekte tek u narednom periodu. Svakako, nastavkom ovih i narednim aktivnostima dodatno ćemo i građanima i privredi pokazati da u nama imaju pouzdanog partnera.
SrpskaCafe
Politika
“BOLJE ČASTAN BIJEG NEGO NEČASTAN PORAZ” Alanfordovska pobjeda Milorada Dodika nad “zabranjenim” Sudom i Tužilaštvom BiH

Predsjednik Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik, prekjuče je, u “akšam”, burno i uz pjesmu proslavio odluku Suda i Tužilaštva BiH da mu ukinu mjere pritvora zbog navodnog napada na ustavni poredak BiH.
Dodik je, podsjećamo, preksinoć bez prethodne najave otišao u Sarajevo i u pratnji advokata dao iskaz pred pravosudnim institucijama BiH koje je Republika Srpska, u skladu s odlukama njene Narodne skupštine, proglasila nelegalnim i zabranila njihovo djelovanje na teritoriji Srpske.
Takođe, vrijedi podsjetiti da su se tih dana, kada je skupštinska većina u parlamentu Srpske izglasavala zakone kojima se zabranjuje rad Suda i Tužilaštva BiH, VSTS, SIPA i OBA na teritoriji Srpske, svi oni koji su govorili suprotno od toga proglašavali “izdajnicima” i “stranim plaćenicima”. U isto vrijeme, lider SNSD pozivao je Srbe zaposlene u tim institucijama da napuste svoja radna mjesta, a onima koji taj poziv ne ispoštuju prijećeno je oduzimanjem imovine i, praktično, protjerivanjem iz Republike Srpske.
Kako bilo, Milorad Dodik je svojim prekjučerašnjim odlaskom “na noge” sudijama i tužiocima u Sarajevu grubo prekršio odluke i zakone usvojene u Narodnoj skupštini RS, a sve to, kako je već pomenuto, vatreno je proslavio na svom porodičnom imanju u Bakincima.
Inače, ovo nije prvi put kako su odluke najvišeg zakonodavnog tijela u Republici Srpskoj grubo pogažene i ignorisane od strane lidera SNSD. Naprotiv, skoro svaki svaki put kada su institucije na nivou BiH, ili pak Kristijan Šmit, koga institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, donosili određene odluke koje su, navodno, bile na štetu Republike Srpske i njene vlasti, Narodna skupština RS donosila je zaključke koje su “poništavale” te odluke.
Međutim, nijedna od navedenih odluka i zaključaka, koje su, između ostalog, predviđale ponovno formiranje Vojske Republike Srpske, formiranje UIO Republike Srpske, Agencije za lijekove RS ili pak zabranu rada brojnih institucija sa nivoa BiH na teritoriji Republike Srpske, nije bila ispoštovana.
Šta je sa Stevandićem i Viškovićem: Dodik se u Tužilaštvu BiH pojavio u pratnji svog advokata, PRITVOR MU EKSPRESNO UKINUT
Ako se ranije radilo o “neobavezujućim” odlukama i zaključcima, koji su i ranije donošeni u NS RS povodom aktuelne političke i ustavne krize u BiH, ovog puta, nakon prvostepene presude Miloradu Dodiku kojom mu se određuje kazna zatvora u trajanju od jedne godine i šest godina zabrane obavljanja dužnosti predsjednika Srpske, Narodna skupština Srpske donijela je konkretna zakonska rješenja.
Tako je, na primjer, NS RS krajem februara usvojila predložene zakone kojima se zabranjuje rad Suda i Tužilaštva BiH, SIPA, OBA i VSTS BiH na teritoriji Srpske. Takođe, istim zakonima nalaže se formiranje VSTS RS, koji, “by the way”, do danas nije formiran.
Komunikolog Mladen Bubonjić ocjenjuje da je odlazak “poslije zalaska sunca” Milorada Dodika u Sarajevo i davanje iskaza pred institucijama koje Republika Srpska, odlukama Narodne skupštine, smatra nelegalnim i nelegitimnim, predstavlja dodatno podizanje ljestvice u brojnim dosadašnjim primjerima ponižavanja inistitucija RS.
– Ovog puta, to je lično uradio prvi i najmoćniji čovjek u Republici Srpskoj. Opet, sa strane vlasti i Dodika to nije ništa neobično. Sto puta do sada su postavljali neke smjernice, usvajali zakone i ukaze, a onda su ih sami kršili. Istovremeno su etiketirali druge da se toga ne pridržavaju, prozivajući ih da su izdajnici i plaćenici. Kada oni to urade, onda se to proglašava “trijumfom”, “zdravim razumom”, “dijalogom za budućnost Republike Srpske” – kaže Bubonjić za Srpskainfo.
Dodaje da se odmah nakon Dodikovog “pokajničkog” odlaska u Sarajevo u medijima pod kontrolom vlasti počelo s relativizacijom tog događaja.
– Već je postala praksa da svaki put kada vlast prekrši ono što je ranije govorila, njeni mediji promptno reaguju i to pokušavaju da relativizuju. S istom matricom, koja prolazi već godinama, nastaviće i u narednom periodu. Krenuće se s optužbama na račun opozicije, s optužbama na račun tzv. političkog Sarajeva i međunarodne zajednice. Građanima koji sve to posmatraju ovo predstavlja dodatni razlog da postanu još više apatični – zaključuje Bubonjić.
Srpskainfo
Politika
TAJNI PREGOVORI U SJENCI MOĆNIH! Amerikanci guraju Cvijanovićevu umjesto Dodika?!

Amerčki zvaničnici dolaze u BiH kako bi se “nasamo” sastali sa Željkom Cvijanović. U pregovore uključeni i zvaničnici iz Sarajeva koji su “završili” i prvi slučaj.
Novi tajni pregovori u toku: U sve uključeni Amerikanci, žele Željku Cvijanović umjesto Dodika
U četvrtak, 10. jula, dvojica visokopozicioniranih američkih diplomata doputovaće u Sarajevo. Brandon Hanrahan, vd. pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu, i njegov zamjenik Mark Fleming održat će kratki, protokolarni sastanak sa troje članova Predsjedništva BiH. A onda će, nasamo, u zgradi Predsjedništva, održati sastanak sa predsjedavajućom Željkom Cvijanović.
Kada je krajem maja bila u Vašingtonu, Željka Cvijanović je imala nekoliko formalnih sastanaka sa američkim zvaničnicima.
Ali, o jednom sastanku održanom u blizini Bijele kuće zbog kojeg je umalo zakasnila i na avion, Cvijanovićeva nije obavijestila javnost. A upravo je taj sastanak u direktnoj vezi sa zahtjevom zvaničnika State Departmenta da 10. jula nasamo razgovaraju sa Željkom Cvijanović, jednom od najbližih saradnica Milorada Dodika.
Prema informacijama Istrage, Amerikanci žele vidjeti Željku Cvijanović na čelu SNSD-a. Ali ne žele baš svi iz SNSD-a Željku Cvijanović za predsjednicu.
Jedan od njih je Igor Dodik, sin aktualnog predsjednika Milorada Dodika. Igora Dodika podržava veći broj SNSD-obih zvaničnika koji obavljaju funkcije na državnom i entitetskom nivou. Među njima su ministar finansija i trezora BiH Ognjen Amidžić, državni zastupnici Sanja Vulić i Milorad Kojić.
Na strani Željke Cvijanović su, pak, direktor Uprave za indirektno oporezivanje Zoran Tegeltija te biznismeni bliski SNSD-u poput Milana Milanovića Kaje.
Željka Cvijanović je, kako saznajemo, svojim saradnicima rekla da njen predsjednik može biti samo Milorad Dodik, ali ne i njegov sin Igor.
I, upravo ovakvo stanje u SNSD-u, aktualni šef stranke i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik vidi kao svoju šansu.
On je, naime, započeo pregovore sa dijelom međunarodne zajednice u koje je uključen i direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Almir Džuvo u vezi sa svojim “povlačenjem”.
Dodik, naime, traži da svi procesi i istrage koje se vode protiv njega budu okončani u njegovu korist. U tom slučaju, on bi se povukao s mjesta predsjednika SNSD-a, a kormilo bi prepustio Željki Cvijanović.
U skladu s tim dogovorom, protiv Dodika je, faktički, okončan slučaj koji se vodi zbog napada na ustavni poredak BiH.
Nakon što ga je direktor OSA-e Almir Džuvo odvezao u Tužilaštvo, postupajuća tužiteljica Vedrana Mijović je predložila Sudu BiH ukidanje rješenja o određivanju pritvora Miloradu Dodiku koje je bilo na snazi protekla tri mjeseca i po kojem niko nije postupao.
Nakon što je uspješno realizovan dogovor u slučaju “državni udar”, Dodik sada, prema informacijama Istrage, insistira na ukidanju prvostepene presude Suda BiH u slučaju “neprovođenje odluka OHR-a”.
Kao kompromisno rješenje sada se razmatraju tri opcije.
Prva – da donošenje drugostepene presude protiv Dodika, zbog navodne kompleksnosti predmeta, bude odgođeno do daljnjeg.
Druga, da prvostepena presuda kojom je Dodik osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja bude ukinuta pa da se “obnovljeni” postupak pred Apelacionim odjeljenjem odugovlači.
I, teća opcija je da Dodik bude osuđen na godinu zatvora, ali da sigurnosna mjera sa šest godina bude smanjena na jednu godinu, što bi mu omogućilo da otplati kaznu zatvora, ali i politički angažman nakon izbora 2026. godine (pozicija premijera RS)
Međutim, izvori Istrage tvrde da bi Dodik u svemu ovome mogao iskoristiti sukobe unutar SNSD-a kako bi ostao na čelu stranke.
Ukoliko bi eskalirao sukob Igora Dodika i njegove politička struktura sa jedne i Željke Cvijanović sa druge strane, Dodik bi ponovo predložio i “međunarodnim zvaničnicima” i lokalnim posrednicima da ostane predsjednik SNSD-a, ali da Željku Cvijanović ponovo predloži za članicu Predsjedništva BiH.
Istraga.ba je već objavila da postoje snimci razgovora predsjednika SNSD-a sa svojim advokatima tokom kojeg ga obavještavaju da je “jedna sutkinja završena”. Upravo ta sutkinja bliska je strukturama u Sarajevu koje su posredovale i u “rješavanju” predmeta “napad na ustavni poredak” u skladu sa Dodikovim interesima.
U Apelacionom vijeću Suda BiH koje odlučuje o Dodikovoj žalbi sjede – Amela Huskić (izvjestilac), Vesna Jesenković (predsjedavajuća Vijeća) i Hilmo Vučinić (član Vijeća). Ročište po žalbama održano je 12. juna. Drugostepena presuda još nije donesena.
Istraga
Politika
SNAŽAN RAST PDP-a! Novi odbor u Osmacima kao znak buđenja Republike Srpske!

Predsjednik Partije demokratskog progresa, Draško Stanivuković, poručio je da PDP nastavlja snažno organizaciono jačanje širom Republike Srpske, a formiranje novog Opštinskog odbora u Osmacima predstavlja još jedan važan korak u izgradnji jake i odgovorne političke alternative.
– Danas smo u Osmacima formirali Opštinski odbor PDP-a kao prvi korak u borbi za bolju i pravedniju budućnost ovog zapostavljenog kraja. Opština sa budžetom od 3,5 miliona KM nema apoteku, banku, bankomat, ni doktora. U školu kreće samo pet prvačića, najmanje do sada. Mjesne zajednice ne rade, javni prevoz skoro ne postoji. Ali, postoji nada, jer postoje ljudi koji ne pristaju na ovakvo stanje. Upravo u tome je naša snaga – rekao je Stanivuković.
Za predsjednika novog odbora imenovan je Dragiša Rebić, čovjek koji ne bježi od borbe i koji će biti glas građana Osmaka.
– Borićemo se za bolji život, ne samo u Osmacima, već u svakoj lokalnoj zajednici naše Republike. Pokazujemo da smo ozbiljna stranka koja obilazi svaki pedalj Srpske i koja ima rješenja za sve izazove – poručio je Stanivuković.
Istovremeno je održan i sastanak Regionalnog odbora i povjereništva OO PDP Zvornik, gdje je sa jasnim fokusom na organizaciono jačanje razgovarano o strateškim koracima i političkoj odgovornosti koju PDP nosi.
Generalni sekretar PDP-a, Nebojša Drinić, izjavio je da PDP vjeruje u promjene koje počinju danas.
– Dok aktuelna republička vlast služi interesima uskih krugova, PDP se bori za interese svakog građanina, opštine i grada. Večeras smo jasno poručili da nećemo dozvoliti da Zvornik ostane sredina u kojoj su pravda i razvoj privilegija pojedinaca, dok mladost nema perspektivu. Nastavljamo da jačamo infrastrukturu stranke, širimo podršku i gradimo povjerenje – rekao je Drinić.
Ovo je vrijeme kada Republici Srpskoj treba ozbiljna, snažna i stabilna alternativa. PDP to jeste i to ćemo svakodnevno pokazivati radom i prisustvom na terenu.
-
Hronika3 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Svijet2 dana ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika3 dana ago
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!
-
Politika2 dana ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Politika3 dana ago
DODIK IMA NOVU IDEJU! ” U studentskom kampusu izgraditi vrtić i crkvu?!”
-
Društvo2 dana ago
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica
-
Region3 dana ago
ŽESTOKA PORUKA VEDRANE RUDAN! “Tompson heroj? Onda znamo sve o tom narodu!”
-
Politika1 dan ago
SVE JE POGAZIO: Stanivuković najavio krivičnu prijavu protiv Dodika zbog “KAPITULACIJE” pred Tužilaštvom BiH!