Connect with us

Svijet

ZNATE LI KOJE SU NAJMOĆNIJE VOJSKE SVIJETA? Na neke od njih nikada ne biste NI POMISLILI

“Global fajerpauer”, poznati portal koji se bavi analizom vojski zemalja širom svijeta, objavio je najnoviju rang-listu najmoćnijih oružanih snaga u 2023.

Na listi je 145 zemalja, poređanih na osnovu njihove vojne moći, a prilikom izrade liste u obzir su uzeti različiti faktori, kao što su obim sofisticiranosti vojne opreme, finansije, geografija i resursi.

Rangiranje uzima u obzir i faktore kao što su količina vojne opreme i trupa koje svaka zemlja ima, kao i njihov finansijski položaj, geografija i raspoloživi resursi.

Međutim, neophodno je navesti da je lista napravljena na osnovu konvencionalnog naoružanja, dok nuklearni kapaciteti nisu uzeti kao odlučujući faktor.

Kako prenosi Jahu njuz, “Global fajerpauer” navodno koristi više od 60 faktora za generisanje podataka.

Ipak, postoje i vojni analitičari koji smatraju da ova lista nije potpuno realna, odnosno da ne odražava u potpunosti stvarne vojne kapacitete i moći rangiranih zemalja.

Na primjer, Aleks Kočarov, analitičar rizika u S & P global market intelidžens, rekao je da je lista koja je napravljena zapravo odraz “percepcije, a ne stvarna slika”, jer mnoge informacije nisu dostupne da bi se nezavisno provjerile, a tiču se sastavljanja spiska.

Takođe, dr Metju Ford, bivši saradnik sa Vest Pointa i vanredni profesor na Švedskom univerzitetu odbrane, izneo je sličan stav. Podaci, kako je rekao, propuštaju faktore kao što su obuka i obrazovanje vojske, njeni obaviještajni udari ili efikasnost njene komandne strukture.

“Mnoge od ovih stvari su teški parametri za kvantifikaciju jer su vjerovatno poznati vojnim planerima u ovim određenim zemljama, ali ne nužno i spoljnim posmatračima”, rekao je on.

Ko je najbolji, a ko najgori:
Prema listi najmoćnijih vojski u 2023. godini, sasvim očekivano na prvom mestu su SAD, a zatim slijede Rusija, Kina, Indija, Velika Britanija, Južna Koreja, Pakistan, Japan, Francuska, Italija, Turska, Brazil, Indonezija, Egipat, Ukrajina, Australija, Iran, Izrael, Vijetnam, Poljska, Španija, Saudijska Arabija, Tajvan, Tajland i Njemačka.

To je lista 25 najmoćnijih.

Što se tiče Vojske Srbije, ona se našla na 58. mestu i ocijenjena je kao zemlja koja poboljšava svoj položaj na ovoj listi najmoćnijih vojski svijeta. Primjera radi, 2017. u tadašnjem izveštaju “Global fajerpauera” Srbija je bila tek na 83. mjestu, a Hrvatska na 68.

Iza sebe Srbija je ostavila, ako posmatramo zemlje regiona, Bugarsku na 59, Hrvatsku, koja je tek na 69. mjestu i ocijenjena je kao zemlja koja kvari svoj položaj, ali i Sloveniju koja je na 86. mjestu.

Crna Gora je tek na 128. mjestu, a BiH na 133. mjestu.

Više mejsto, odnosno jaču vojsku od Srbije, kada je o regionu riječ, imaju jedino Rumunija koja je na 47. mjestu i Mađarska koja je na 54. mjestu, prenosi B92.

Svijet

UPLAŠILI SE TRAMPOVIH PRIJETNJI? Indija traži alternativu za rusku naftu

Indijske kompanije počele su da traže alternative za snabdjevanje sirovom naftom iz Rusije kako bi smanjile svoje oslanjanje na njih nakon najave američkog predsjednika Donalda Trampa da će uvesti sekundarne sankcije ruskoj nafti zbog remećenja ukrajinskog mirovnog sporazuma, prenosi Blumberg, pozivajući se na neimenovane izvore.

Prema izvorima upoznatim sa situacijom, državne kompanije “Bharat Petroleum Corp.” i “Hindustan Petroleum Corp.” traže dodatne zalihe u maju iz regiona kao što su Bliski istok, Sjeverno more i Mediteran.

Trampove riječi su takođe dovele do porasta cijena referentnih fjučersa: na primjer, fjučersi za američki WTI (West Tekas Intermediate) porasli su za 3,1 odsto, što je bio najveći rast u skoro 11 nedjelja, navodi američka agencija.

Slična situacija se razvila nakon što je prethodna američka administracija u januaru uvela “najznačajnije” sankcije ruskom energetskom sektoru.

Prošlog mjeseca su i državne i privatne rafinerije bile uvjerene u svoju sposobnost da prime svu rusku naftu “nakon kratkog prekida izazvanog pooštravanjem sankcija Vašingtona”.

Poslije januarskog paketa sankcija protiv ruske nafte i gasa, Rojters je prenio da će ograničenja natjerati Indiju i Kinu da traže alternative ruskim snabdjevanjima na Bliskom istoku, u Africi i Americi.

Istovremeno, posljednjih godina, snabdjevanje ruskom naftom pomoglo je da se smanji zavisnost Indije od uvoza sa Bliskog istoka i Afrike.

Tako je od aprila 2024. do marta 2025. Rusija pretekla UAE i postala najveći dobavljač nafte u Indiji tokom godine njen udio je porastao sa 14 na 57 odsto.

Indija se nije pridružila sankcijama koje zapadne zemlje uvode Rusiji.

Indijske kompanije suočavaju se sa ograničenjima SAD i EU zbog navoda o umiješanosti u zaobilaženje sankcija Rusiji.

Nakon što su najavile veliki paket ograničenja za ruski energetski sektor, SAD su zahtjevale da Indija istovari naftu iz ruskih tankera do 27. februara.

Ograničenja su tada pogodila, posebno, Gasprom njeft i Surgutneftegaz i više od 180 tankera koje Vašington smatra “flotom u senci“ Rusije.

Nju Delhi je pristao da odbije istovar tankera koji su pod američkim sankcijama, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

DRAMATIČNO NA ISLANDU! Dva jaka zemljotresa nakon erupcije vulkana (VIDEO)

Dva jaka zemljotresa jačine 5,3 i 4,7 stepena po Rihteru pogodili su danas Island.

Meteorološka agencija Islanda danas je saopštila da je u blizini Rejkjavika pod zemljom počela erupcija vulkanske magme, ali da je trenutno nema na površini.

– Za sada magma nije stigla na površinu, ali će vjerovatno doći do erupcije – navodi se u saopštenju.

Pored podzemne erupcije magme, ovo područje takođe je pogodilo više od 100 malih zemljotresa.

Lokalna policija je saopštila da je evakuisana obližnja luksuzna banja “Plava laguna”, kao i ribarski grad Grindavik, u kojem se nalazi oko 40 kuća, prenosi AP.

Meteorološka agencija je saopštila da je zapremina magme ispod vulkana Svartsengi na najvišem nivou od serije erupcija u decembru 2023.

– Akumulacija magme se nastavlja, ali je stopa podizanja usporila posljednjih nedelja – saopštila je agencija.

Seizmička aktivnost se postepeno povećavala posljednjih nedjelja, što ukazuje da pritisak na mjestu erupcije raste, navodi se na sajtu agencije. Island, poznat kao “zemlja leda i vatre” zbog brojnih glečera i vulkana, suočio se sa 10 erupcija južno od Rejkjavika od 2021. godine, a ovo bi mogla da postane 11. erupcija u toj oblasti.

Za sada nema značajnog širenja pepela u stratosferu, zbog čega nije došlo do prekida vazdušnog saobraćaja.

Nastavi čitati

Svijet

JOŠ NIJE KRAJ! Nova istraga protiv Marin Le Pen

Francuske vlasti pokrenule su novu istragu protiv lidera desničarske stranke Nacionalno okupljanje Marine Le Pen koja je juče proglašena krivom u slučaju pronevjere sredstava iz Evropskog parlamenta, prenosi AFP, pozivajući se na pravosudni izvor.

Nova istraga pokrenuta je nakon što su prijetnje upućene sudijama pariskog krivičnog suda, koji su u ponedeljak osudili Marin Le Pen na petogodišnje lišavanje prava da učestvuje na izborima uz trenutno izvršenje kazne – navodi se u izvještaju.
Uoči Vrhovnog sudskog savjeta Francuske rečeno je da su sudije zadužene za slučaj Marin Le Pen dobile prijetnje. Kancelarija prvog predsjednika Apelacionog suda, Žaka Boularda, takođe je na društvenim mrežama izvještavala o “ličnim napadima na tri sudije u panelu”.

Ministar pravde, Gerald Darmanin, sa svoje strane, nazvao je takve prijetnje neprihvatljivim, a premijer Fransoa Bajru rekao je da je nemoguće kritikovati odluke državnog organa.
Le Pen je juče francuski sud osudio na četvorogodišnju kaznu zatvora, od čega dvije godine uslovno, kao i na novčanu kaznu od 100.000 evra.

Osim Le Pen, za pronevjeru javnih sredstava osuđeno je još osam poslanika njene stranke RN.

RIA Novosti

Nastavi čitati

Aktuelno