Društvo
Banjalučani, vlasnici stanova na dan, ne prijavljuju goste

Stanodavci, odnosno vlasnici stanova na dan, ne prijavljuju koliko je tokom jednog mjeseca kod njih boravilo gostiju,kaze Branka Branković, portparolka Turističke organizacije Banjaluka (TOBL).
Kako objašnjava, za stanove na dan, tačnije apartmanski smještaj, plaća se boravišna taksu koja je paušalna i iznosi 30 KM po krevetu, ali je prijava gostiju nikakva, te je istakla da su ušli u proces rješavanje ovog značajnog problema.
“To je elektronska aplikacija koja bi imala ulogu kontrolinga, u smislu da se u aplikaciju uvežu sve relevantne institucije i registrovani smještajni kapaciteti, od onih najvećih hotela do soba za iznajmljivanje”, kaže Brankovićeva.
“Tako bi automatski i Poreska uprava, Republička inspekcija i Turističke organizacije imali evidenciju svakog gosta koji se prijavi u kom je hotelu i koliko dana će ostati”, istakla je Brankovićeva i dodala da se na ovaj način gost ne može sakriti te će morati platiti boravišnu taksu i sve ostale poreze.
“Kada se gost ne prijavi, nije u pitanju samo neplaćanje boravišne takse, jer taj gost, dok boravi, jede i pije, te se tu i republičkom nivo uskraćuju porezi i ostale naknade”, objasnila je ona.
Hoteli, moteli i sobe za izdavanje naplaćuju boravišnu taksu od 2,5 KM po noćenju.
Inače, za prvih osam mjeseci 2022. godine bilo je oko 156.000 KM prihoda od boravišnih taksa, a za cijelu 2021. godinu nešto više od 191.000 KM.
Takođe, za prvih sedam mjeseci, prijavljeno je blizu 75.000 noćenja i oko 50.000 dolazaka.
“Za cijelu 2021. godinu bilo je prijavljeno oko 86.000 noćenja”, kazala je Brankovićeva i dodala da ovi podaci govore da će biti premašena lanjska turistička godina po broju noćenja, odnosno da će, po broju noćenja, biti nadmašena i ona rekordna 2019. sezona, kada je bilo 136.000 noćenja.
“Po našim procjenama, u ovoj godini bilo je i dva i po puta više noćenja”, pojasnila je Brankovićeva i istakla da nisu zadovoljni plaćanjem boravišnih taksa, niti brojem prijavljenih gostiju.
“Smatramo da je mnogo veći broj gostiju koji su došli u naš grad”, naglasila je ona.
Dodala je da Banjaluku najviše posjećuju gosti iz Srbije i Slovenije te se grad na Vrbasu može pohvaliti većim brojem dolazaka turista iz azijskih zemalja: Kine, Japana, Indonezije i Tajlanda.
Dodaje da već 15 godina Banjaluka nije grad sezonskog turizma, ali se bilježi tendencija rasta dolazaka turista od januara do decembra.
“Nemamo sezonski turizam, jer smo grad kontinentalnog turizma. Nemamo more i nemamo neki gotov turistički proizvod, ali imamo fantastične kulturnoistorijske priče koje možemo ponuditi, a ono što je najvažnije, imamo rijeku Vrbas, koja je kategorisana kao rijeka brze vode, na kojoj turisti mogu da dožive avanturistički adrenalinski turizam”, istakla je Brankovićeva i dodala da se trude da turističku razglednicu Banjaluke šalju u svijet kroz sva četiri godišnja doba.
Društvo
PATRIJARH PORFIRIJE na Vaskrs u Pećkoj patrijaršiji

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije najavio je danas da će Vaskrs proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, gdje će se, kako je istakao, moliti za radost i mir u svakom čovjeku i među svim ljudima.
Patrijarh je nakon liturgije u Hramu Svetog Save u Beogradu poručio da sutra ide na Kosovo i Metohiju, saopšteno je iz Informativne službe Srpske pravoslavne crkve /SPC/.
“U Pećkoj patrijaršiji ćemo služiti svetu liturgiju, proslaviti Vaskrsenje Hristovo, proslaviti život, pobedu nad grehom, smrću i najvećim našim neprijateljem – đavolom i moliti se za radost, za mir u svakom čoveku i među svim ljudima” naveo je patrijarh.
Njegova svetost je rekao da će se moliti za čitav srpski narod i sve ljude sa kojima Srbi žive gdje god da se nalaze, ali i za čitav svijet.
Povodom Velikog četvrtka, patrijarh Porfirije je rekao da je ovo dan kada je Gospod svim onim što jeste pokazao da je smirenje jedini put koji vodi punoći i smislu, ispunjava čovjeka kao pojedinca, ali i sve kao zajednicu
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.
Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.
Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.
“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.
Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.
Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.
Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.
Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.
“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.
Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.
Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.
Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.
Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.
Srđan Banović, BL portal
-
Svijet2 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika2 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Politika2 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?
-
Politika3 dana ago
TOLIKO O TOME: Kristijan Šmit u Srpskoj, čuva ga i policija Srpske
-
Svijet3 dana ago
TRAMP IGRA OPASNU IGRU “Teheran mora da odustane od nuklearnog oružja”
-
Politika2 dana ago
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”
-
Politika1 dan ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”
-
Banjaluka3 dana ago
PRAZNIČNI DANI: Kako će raditi prodavnice i institucije za Vaskrs i 1. maj