Connect with us

Društvo

Ukidanje PDV-a javnim kuhinjama NIJE DONIJELO HRANU

Od trenutka kada je ukinut PDV na doniranu hranu, pojedinim javnim kuhinjama u BiH isporučene su dvije velike donacije od strane trgovačkih lanaca, što je, prema riječima predstavnika tih ustanova, ali i fondacija koje su od početka uključene u ovaj projekat, ispod svih očekivanja.

Isto tako, poručuju da treba uzeti u obzir da je ovaj zakon praktično na snazi tri mjeseca, te da je još nerealno suditi da li je ovo bio dobar ili loš potez.

Kada su u pitanju pomenute donacije, “Sarajevski kiseljak” isporučio je prije nekoliko dana 76 paleta soka, koje su fondacije “Pomozi.ba” i “Mozaik” iz Sarajeva podijelile u 11 javnih kuhinja širom BiH. Ova donacija, kako su nam pojasnili iz ovih humanitarnih organizacija, bila je vrijedna oko 100.000 KM.

Četiri palete proslijeđene su i Narodnoj kuhinji Stari grad Sarajevo, iz koje su nam kazali da je to jedino što su dobili kada je u pitanju projekat koji se naslanja na ukidanje poreza na doniranu hranu.

“To je sve što smo dobili. Ja ne znam, možda ljudi nemaju te robe, ne znam šta će biti. Mi ćemo očekivati da će biti, ali problem je kratak rok tih proizvoda”, pojasnili su nam iz ove javne kuhinje.

I pored ovoga, oni tvrde da nemaju problem sa bilo kakvom nestašicom hrane, zahvaljujući donacijama građana i Kantonu Sarajevo.

“Mi imamo 646 korisnika. Naše resorno ministarstvo obezbijedi sve što treba za njih, od voća, povrća do konzervirane hrane. Plus tu imamo i donacije građana Kantona Sarajevo i drugih i, hvala Bogu, imamo sve na vrijeme. Naša kuhinja je u centru Starog grada, donacije dobijemo i u novcu, a sve ono što Ministarstvo ne prikupi, poput deterdženta i slično, kupimo sami”, naveli su iz ove javne kuhinje.

Prethodna velika donacija, u vrijednosti od 20.000 KM, javnim kuhinjama je isporučena početkom oktobra ove godine. Tada je hrana, koju su donirali “Lactalis BH”, “Bingo”, “Mi99”, “Kovo Commerce”, “Džajić Commerce”, “Mik Company” i “Gadžo Comerc”, isporučena korisnicima sedam javnih kuhinja.

“Ta zajednička donacija sedam kompanija bila je u vrijednosti od 20.000 KM. Prije dva dana dobili smo od ‘Sarajevskog kiseljaka’ 76 paleta soka i to smo podijelili. Više nismo imali nijednu. Nadamo se da bi se ovo moglo promijeniti u narednom periodu, ali očekivali smo da će ih biti više i da će biti bolji odziv”, kazala je za “Nezavisne novine” Maja Arslanagić Hrbat, portparolka fondacije “Pomozi.ba”.

Boljim vijestima nadali su se i u fondaciji “Mozaik” iz Sarajeva, iz koje ističu da su u stalnom kontaktu sa kompanijama iz BiH, ali i sa javnim kuhinjama.

“Oni su očekivali da će poteći donacije. Međutim, iako bih zaista voljela da je bilo tako, to se nije desilo. Dešavaju se sporadične donacije, poneka se desi. Ali, u svakom slučaju je bolje nego prije usvajanja zakona”, kazala je Adnana Mahmutćehajić Čamdžić, direktorica za filantropiju fondacije “Mozaik”.

Ipak, ona je pokušala donekle da opravda mali broj donacija, ističući prije svega da je tri mjeseca zaista kratak rok da se vide rezultati.

“Neki kažu ovo je fijasko, ali to je apsurdno reći nakon samo nekoliko mjeseci. Javne kuhinje se nadaju da će donacije više stizati, ali je nerealno očekivati da će njih sada kompanije stalno zivkati”, navodi Mahmutćehajić Čamdžićeva.

Govoreći o kompletnom projektu, kaže da “Mozaik” već radi na pojednostavljenju procedura, koje će dodatno olakšati kompanijama postupak doniranja.

“U ovu svrhu već smo napravili vodič za doniranje, jedan za kompanije, a drugi za javne kuhinje. Tu je tačno opisano koja je njihova uloga i šta sve treba da urade. Druga stvar, ovdje je problem što mi nemamo registar javnih kuhinja, udruženja koja brinu o gladnima. Prema istraživanju, potvrdili smo da ih je oko 50, a kada završimo to, kompletnu listu sa podacima ćemo objaviti kod nas, da bi kompanije imale uvid gdje se one nalaze”, pojašnjava Mahmutćehajić Čamdžićeva.

Najveći problem, ističe, jesu kratki rokovi za isporuku, transport i skladištenje donirane hrane.

“Rok je sada pet dana. Ja bih voljela da je rok tri mjeseca, ali su nam iz UIO BiH objasnili da je to nemoguće. Jer, na primjer, ako stavimo rok i mjesec dana, onda je rizik da će puno te hrane završiti na crnom tržištu, pijacama i slično”, navela je ona.

Ono što izdvaja kao bitno, a što mnogi zanemaruju, jeste da, ukoliko na pakovanju hrane piše da ističe za pet dana, to ne znači direktno da je tako, te da pojedine vrste hrane traju i duže od toga.

“Radićemo na tome da se donese pravilnik u kome bi pisalo koliko je koja hrana sigurna za korištenje kada na njoj piše ‘najbolje upotrijebiti do’ ili ‘upotrebljivo do’, čime bi bilo pojašnjeno da li se ona može koristiti i nakon roka koji je utisnut na pakovanju”, rekla je Mahmutćehajić Čamdžićeva.

Društvo

OBJAVLJENA PROGNOZA Naredna četiri dana snijeg i u nizinama i na planinama

Jutro će biti pretežno vedro i hladno uz mraz, dok se oko rijeka i po kotlinama očekuje prolazna magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana biće sunčano uz postepeno naoblačenje sa zapada.

Uveče će početi da pada kiša na sjeverozapadu koja će u noći zahvatiti većinu predjela i preći u jak snijeg koji će dovesti do formiranja i porasta snježnog pokrivača.

Duvaće slab do umjeren vjetar južnih smjerova, uveče povremeno jak, a u Hercegovini i na planinama i uz olujne udare. Vjetar i snijeg na planinama praviće snježne nanose i mećave.

Јutarnja temperatura vazduha od minus osam do minus dva, na jugu do dva, u višim predelima od minus 14, a dnevna od četiri do osam, na jugu oko 10, u višim predjelima i mjestima sa maglom od minus jedan stepen Celzijusov.

Susnježica i snijeg očekuju se i u ponedjeljak, 23. decembra, te će uslijediti i dalji porast snježnog pokrivača, dok će na krajnjem jugu uglavnom biti kiša i pljuskovi uz obilnije padavine.

Snijeg će i u nižim predjelima napadati od 10 do 20 centimetara.

Јutarnja temperatura vazduha od minus tri do jedan, na jugu do pet, u višim predelima od minus šest, a dnevna od minus jedan do tri, na jugu do 10, u višim predjelima od minus tri stepena Celzijusova.

Slično vrijeme biće i u utorak, 24. decembra, samo će na jugu doći do postepenog razvedravanje uz olujnu buru.

Јutarnja temperatura vazduha od minus tri do tri, u višim predjelima od minus osam, a dnevna od minus jedan do tri, na jugu do osam, u višim predjelima od minus pet stepeni Celzijusovih.

Slabe snježne padavine očekuju se i u srijedu, 25. decembra, a na krajnjem sjeveru povremeno i kiša. Na jugu će biti suvo uz sunčane periode i umjerenu do jaku buru.

Јutarnja temperatura vazduha od minus tri do jedan, na jugu do tri, u višim predjelima od minus 10, a dnevna od minus jedan do tri, na jugu do osam, u višim predjelima od minus četiri stepena Celzijusova.

Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, danas je u Hercegovini i sjevernim područjima pretežno sunčano, a u ostalim predjelima pretežno oblačno. Na istoku su zabilježeni slab snijeg i kiša.

Temperatura vazduha u 13.00 časova: Bjelašnica minus 10, Han Pijesak i Čemerno minus tri, Kalinovik i Sokolac minus dva, Kneževo minus jedan, Gacko nula, Sarajevo jedan, Mrkonjić Grad i Srebrenica dva, Foča, Višegrad, Rudo, Šipovo, Tuzla i Livno tri, Bijeljina četiri, Ribnik pet, Doboj i Novi Grad šest, Banjaluka, Prijedor, Bileća i Bihać sedam, Trebinje, Srbac i Mostar osam stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

OPREZ NA PUTEVIMA Snijeg i poledica usporavaju saobraćaj

Saobraćaj je jutros usporen u višim predjelima i preko prevoja zbog zasniježenih kolovoza i poledice, a zimska oprema je obavezna, saopšteno je iz Auto-moto saveza /AMS/ Republike Srpske.

U nižim predjelima kolovozi su mjestimično vlažni, a zbog niske jutarnje temperature i na ovim dionicama ima poledice.

Preko prevoja Borova glava na magistralnom putu Šuica-Livno česti su izlasci divljih konja na kolovoz, pa se vozačima savjetuje da budu maksimalno oprezni.

Povećana je opasnost od odrona na dionicama u usjecima, a u kotlinama je mjestimično smanjena vidljivost zbog magle.

Na graničnim prelazima Gradiška i Donja Gradina pojačana je frekvencija vozila na ulazu u BiH iz Hrvatske, dok na ostalim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Svakim radnim danom od 8.00 do 16. časova usporeno, jednom trakom, vozi se magistralnim putem od Prijedorske petlje do Klašnica zbog zamjene rasvjetnih tijela.

Zbog radova, izmjene su i na magistralnom putu Crkvina-Modriča, zbog uključivanja i isključivanja mehanizacije angažovane na izgradnji dionice auto-puta Vukosavlje-Brčko.

Takođe, radovi se izvode i na magistralnim putnim pravcima od Bijeljine prema Brčkom, na području Prijedora, Bijeljina-Glavičice, Srbac-Derventa, Han-Pijesak-Sokolac, Trnovo-Miljevina u kanjonu rijeke Bistrice, Gacko-Tjentište u Sastavcima, Dobro Polje-Miljevina, Brod na Drini-Hum, Gradiška-Kozarska Dubica, Teslić-Podjezera i na području Doboja gdje je u toku izgradnja auto-puta.

Do povremene obustave, zbog miniranja terena, dolaziće na dionici regionalnog puta Doboj-Modriča u Kostajnici.

Na regionalnom putu Rudanka-Stanari, u LJeskovim vodama, zbog radova, saobraćaj se za putnička vozila odvija usporeno, dok se teretna vozila preusmjeravaju na alternativni pravac preko Jelaha.

Izmjene su zbog radova na magistralnom putu Gradiška-Nova Topola-Klašnice i izgradnje tri kružna toka na dionici Klašnice-Nova Topola, te na spoju magistralnih puteva Gradiška-Nova Topola i Čatrnja-Gradiška.

Zbog klizišta zabranjen je saobraćaj na regionalnom putu dionica Stari Ugljevik-Glavičice, a jednom trakom vozila naizmjenično prolaze regionalnim putem Ukrina-Gornja Vijaka.

Privremena obustava saobraćaja na snazi je na regionalnom putu Doboj-Modriča u Kostajnici zbog bušenja i miniranja na kamenolomu “Grapska-Kostajnica”.

U FBiH i dalje je, zbog oštećenja kolovoza, obustavljen saobraćaj na magistralnom putu Jablanica-Blidinje.

Počeli su radovi na magistralnom putu u Donjoj Jablanici, na lokalitetu Komadinovo vrelo. U narednom periodu očekuje se usporeno odvijanje saobraćanje, uz moguće kraće obustave.

Zbog radova na vijaduktu Reljevo, na dionici auto-puta Sarajevo sjever-Butila, vozila saobraćaju jednom saobraćajnom trakom u pravcu kretanja. Na dionici Podlugovi-Visoko zbog radova je na mjestu izvođenja radova u funkciji preticajna traka.

Radovi su aktuelni i na magistralnim putevima Pelagićevo-Srebrenik, Turbe-Travnik /Kalibunar/, Husino-Ljubače, Buna-Masline, Lepenica-Han Ploča i Čitluk-LJubuški.

Preko graničnog prelaza Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila iznad pet tona najveće dozvoljene mase. Teretna vozila preko tona preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na graničnom prelazu Rača.

Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati na graničnom prelazu Šepak od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova, piše Srna.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS SU DJETINJCI, ove običaje treba ispoštovati

Srpska pravoslavna crkva (SPC) danas praznuje Djetinjce kada odrasli simbolično vežu djecu, koja se driješe, odnosno oslobađaju pripremljenim darovima.

Djetinjci se slave treću nedjelju pred Božić.

Odrasli rano ujutru ili po dolasku iz crkve sa bogosluženja vežu djecu, a za vezivanje obično koriste kaiš, gajtan, kanap ili deblji konac. Obično se zavežu noge ili ruke, pa se jednim dijelom kanap zaveže za sto ili stolicu.

Vezivanje za Djetinjce, Materice i Oce ima višestruku simboliku. Simbolizuje čvrste porodične veze, slogu, mir, poštovanje i međusobno pomaganje u svim prilikama, zatim upućuje ukućane na štedljivost i istrajnost u vrlinama.

Dobra i štedljiva djeca prikupe nešto sredstava štednjom, pa za taj dan nabave neku čast i driješe se onima koji ih vežu.

Nastavi čitati

Aktuelno