Connect with us

Svijet

BIVŠA ŠEFICA AUSTRIJSKE DIPLOMATIJE “Putin je bio u pravu”

Njemačka je izgubila svoje mjesto kao peta najveća svjetska ekonomija u odnosu na Rusiju, baš kao što je ruski predsjednik Vladimir Putin predvidio, rekla je bivši austrijski ministar spoljnih poslova Karin Knajsl.
“Ruski predsjednik Vladimir Putin bio je u pravu kada je prošlog ljeta sugerisao da će njegova zemlja prestići njemačku na listi vodećih ekonomija po paritetu kupovne moći uprkos sankcijama Zapada”, rekla je Knajslova.

Prema njenim riječima, Rusija je u proteklih godinu dana postigla snažne rezultate kako na ratištu u borbi protiv Ukrajine, tako i na ekonomskom frontu.

“Ekonomska plima se preokrenula u junu 2023. godine, kada je na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu Putin istakao da je Rusija šesta među deset najvećih ekonomskih sila, ali da bi mogla da pretekne Njemačku”, podsjetila je Knajslova, napominjući da se to dogodilo dva mjeseca kasnije, prenosi Srna.

Knajslova, koja se prošle godine preselila u Sankt Peterburg da bi se usredsredila na svoj rad kao šef istraživačkog centra za Geopolitičku opservatoriju za ključna pitanja Rusije, aludirala je na Putinov plenarni govor na forumu, kada je predsjednik rekao da je siguran da će Rusija zadržati šesto mjesto na listi najvećih ekonomija na osnovu pariteta kupovne moći.

Putin je u avgustu objavio da je Rusija postala peta najveća ekonomija na svijetu uprkos mnogim pesimističnim projekcijama. Otprilike u isto vrijeme, Svjetska banka je objavila izvještaj u kojem se navodi da je ruski BDP premašio pet triliona dolara u 2022. godini, malo nadmašivši njemački.

Što se tiče zastoja između NATO-a i Rusije, Knajslova je napomenula da je jedan od najvećih događaja u godini bila ukrajinska kontraofanziva, koja je počela početkom juna, ali je, prema vojnim procjenama, neuspjela.

Zvaničnici u Moskvi su rekli da Kijev nije uspio da da ostvati značajnije pomake, procjenjujući ukrajinske gubitke na oko 160.000 od početka ljeta, podsjeća “Raša tudej”.

Svijet

SAN RAMZANA KADIROVA je da Zelenski završi u njegovom PODRUMU

Sanjam da predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog stavim u svoj podrum u Čečeniji, izjavio je danas čečenski lider Ramzan Kadirov.

To je bio njegov odgovor na pitanje kakva sudbina čeka Zelenskog, objavljeno je na platformi X (Tviter) opozicionog bjeloruskog medija Neksta sa sjedištem u Varšavi.

On je nedavno naložio ministru kulture Musi Dadajevu da učini da čečenska muzika bude “u skladu sa čečenskim mentalitetom”, tako da sada sva muzička, vokalna i koreografska djela moraju da odgovaraju tempu od 80 do 116 otkucaja u minuti.

Nastavi čitati

Svijet

Rezulucija koju usvaja Generalna skupština UN je politički akt i NEMA PRAVNU SNAGU

Rezolucije koje usvaja Generalna skupština Ujedinjenih nacija nisu pravni akti i ne obavezuju države članice skupštine po bilo kom osnovu.

Generalna skupština UN u Njujorku danas će raspravljati i odlučivati o prijedlogu rezolucije o Srebrenici koja je podigla mnogo prašine i stvorila političke tenzije, prije svega u Bosni i Hercegovini i Srbiji.

U ove dvije zemlje stvorena je politička atmosfera koja u stvarnosti ne odgovara stvarnom značaju i snazi rezolucije koju usvaja Generalna skupština UN. Suštinski i veći problem je motiv, način iniciranja, sponzorisanja i lobiranja za donošenje rezolucije koji je očigledno zaobišao ustavne i zakonske procedure koje Ustav BiH predviđa u vođenju spoljne politike i samim tim je narušio (krhke) političke odnose u RS i FBiH.

Profesor Ustavnog prava Milan Blagojević za Mondo pojašnjava da je rezolucija Generalne skupštine UN (GS UN) politički akt i upravo zato nema pravnu snagu te ne može pravno obavezivati.

“Prema Statutu Međunarodnog suda pravde, pravno obavezujući akti su Povelja Ujedinjenih nacija i međunarodni ugovori, pri čemu ugovori mogu biti pod tim nazivom, ali i pod nazivom sporazuma, konvencija, paktova, jer su i to nazivi koji označavaju ugovore po svojoj pravnoj prirodi”.

Blagojević dodaje da je u GS UN uspostavljena praksa donošenja rezolucija pa zbog te prakse taj akt ja mogu nazvati samo tako – rezolucija.

“Nigdje u Povelji UN ne piše riječ rezolucija, da Generalna skupština UN donosi akte pod tim nazivom”, naglasio je Blagojević.

U Generalnoj skupštini UN 193 države imaju pravo glasa. Pretpostavka je da će sada već famoznu rezoluciju podržati skoro sve zemlje zapadnog bloka i veliki broj islamskih zemalja, ali i da će veliki broj zemalja biti uzdržan prilikom glasanja jer i u nekim muslimanskim zemljama rezoluciju vide kao politički čin i “skretanje pažnje” sa stradanja u Gazi.

Političko tumačenje deklarativno ideoloških rezolucija nije novo. U novembru prošle godine je treći komitet Ujedinjenih nacija usvojio rezoluciju o borbi protiv glorifikacije nacizma i neonacizma, a Zlatko Lagumdžija, ambasador BiH u UN je glasao protiv usvajanja!

Rezolucija je usvojena sa 112 glasova za, 50 protiv i 14 suzdržanih. Lagumdžija nije podržao borbu protiv glorifikacije nazicma i neonacizma svrstavši se uz Ukrajinu, SAD, Veliku Britaniju, Kanadu, Njemačku i druge zemlje ЕU. Razlog? Rezoluciju je predložila Rusija.

Mondo

Nastavi čitati

Svijet

ERDOGAN PRIČAO O GAZI, pa se sjetio Alije Izetbegovića

Tokom govora na ceremoniji dodjele međunarodnih nagrada za dobročinstvo u glavnom gradu Ankari, turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan je govorio o trenutnoj situaciji u Gazi, spominjući i primjer prvog predsjednika BiH Alije Izetbegovića.

“Veoma sam zadovoljan današnjim najavama Norveške, Irske i Španije da će priznati državu Palestinu”, rekao je Erdogan.

Odluka da se prizna država Palestina dolazi u trenutku kada Izrael nastavlja brutalnu ofanzivu na Pojas Gaze od 7. oktobra 2023. godine, uprkos rezoluciji Savjeta bezbjednosti UN-a kojom se zahtijeva hitan prekid vatre u enklavi.

“Oni koji pružaju logističku, vojnu podršku okupatorima snose istu odgovornost za krv koja teče u Gazi kao i sami okupatori”, istakao je Erdogan.

Erdogan je izrazio želju da se nastavi rad filantropa na širenju dobrote, bratstva i ljepote u Turskoj i u različitim dijelovima svijeta.

Erdogan se zatim sjetio Alije Izetbegovića, radnog lidera Bošnjaka i kasnijeg člana Predsjedništva dejtonske BiH, za kojeg je rekao da je bio “pobornik i državnik koji je svoj život posvetio slobodi Bosne i Hercegovine, veliki mislilac, ali i iskusan političar koji je vrlo dobro poznavao funkcioniranje globalnog sistema”

“Kada je trebalo, skinuće svoje odijelo i obući vojnu uniformu za svoju zemlju i naciju. Toliko je bio patriota, hrabar, hrabar i uzoran vođa u svakom pogledu. Ne samo njegova borba, nego i njegove ideje, savjeti i riječi bili su primjer. O genocidu u Srebrenici rekao je sljedeće: ‘Šta god učinili, ne zaboravite genocid, jer će se genocid koji se zaboravi ponoviti'”, kazao je Erdogan, prenio je Kliks.

Turski predsjednik je napomenuo da su, nažalost, svi svjedoci bolne istine koja se očituje u primjeru Gaze.

“Od 7. oktobra u Gazi je pred očima cijelog svijeta počinjen jedan od najbrutalnijih genocida ovog stoljeća. Nažalost, više od 15 hiljada djece je ubijeno, 35 hiljada nevinih je ubijeno, više od 80 hiljada Palestinca je stradalo. Gotovo cijela Gaza je pretvorena u ruševine. Zbog toga su Gazu, koja je već bila zatvor na otvorenom, uvelike izgubili ubijajući bebe u inkubatorima, bombardirajući bolnice i bogomolje, napadajući kamione koji dostavljaju pomoć i bacajući bombe na nedužne civile koji čekaju u redu za hranu”, istakao je Erdogan.

Dodao je kako su to sve raditi oružjem, bombama, avionima i bezuslovnom diplomatskom podrškom “onih koji godinama uče ljudskim pravima i slobodama”.

“Niko se ne bi trebao rugati našoj pameti. Niko nas ne smije gledati u oči i lagati. Oni koji pružaju logističku i vojnu podršku osvajačima jednako su odgovorni za krvoproliće u Gazi. Nemojte misliti da tuga jadnih ljudi koji su umrli u Gazi neće biti zapamćena, nemojte misliti da će se tlačitelji izvući sa svojim djelima, nikada. Krv potlačenog naroda Gaze zalijepljena je za čela okupatora i njihovih zaštitnika”, istakao je Erdogan.

Nastavi čitati

Aktuelno