Društvo
HUMANOST NADJAČALA INFLACIJU: Pečenice stigle ugroženima

Iako su cijene kilograma pečenog svinjskog mesa visoke, brojna dobrotvorna udruženja u Republici Srpskoj uspjela su da se izbore i da obezbijede dovoljne količine ovog mesa za ugrožene porodice.
Upravo je tako dobrotvorno društvo “Kolo srpskih sestara” Prnjavor sprovelo tradicionalnu akciju sakupljanja božićnih pečenica u saradnji sa mještanima sela Kremna, zaselak Piplići.
Jelena Demonjić, predsjednica prnjavorskog “Kola srpskih sestara”, kazala je za “Nezavisne novine” da su, iako je meso ove godine izuzetno skupo i teško ga je naći zbog afričke kuge svinja, ipak uspjeli zahvaljujući dobrim i humanim ljudima.
“Mještani mjesne zajednice Kremna su naši tradicionalni i dugogodišnji donatori i obezbijedili su oko 90 kilograma mesa, a zahvaljujući našem prnjavorskom privredniku Borisu Leburiću, koji već desetak godina unazad, između ostalog, poklanja i pečenice za višečlane porodice, obezbijeđeno je 20 do 30 kilograma mesa. Nekom pukom srećom nismo osjetili tu skupoću i nestašicu svinjskog mesa, ali vjerujem da oni koji su donirali, jesu”, kazala je Demonjićeva i zahvalila i firmi “Zekom plus” iz Doboja za paketiće za djecu, kao i preduzećima “Kruna produkt” i “Mladeg pak” iz Prnjavora koji su učestvovali sa svojim prehrambenim proizvodima.
Napomenula je da je “Kolo srpskih sestara” podijelilo prehrambeno-higijenske pakete za socijalno ugrožene porodice sa područja Prnjavora, a poslali su i božićne paketiće za djecu iz Doma “Rada Vranješević” u Banjaluci.
Rukometni klub Kaluđer Banjaluka i ove godine organizovao je akciju “Daruj za Božić”, koja je uspješno realizovana sa prikupljenih 27.340 KM i 10 pečenica.
“Nismo imali probleme prilikom pribavljanja pečenica zbog visokih cijena, jer se momak koji nam obezbjeđuje pečenice baš potrudio”, kazali su iz RK Kaluđer.
Sa druge strane, zbog afričke kuge svinja i visoke cijene prasetine, dobrotvorna organizacija Eparhije zvorničko-tuzlanske “Trojeručica” ove godine neće biti u prilici da obezbijedi pečenice svojim sugrađanima u stanju potrebe, potvrdio je za “Nezavisne novine” sveštenik Velislav Mišura, predsjednik ove organizacije, ali će ipak obradovati one kojima je pomoć najpotrebnija.
“Svjedoci smo velikog pomora svinja na području Semberije, što je prouzrokovalo i skok cijena žive vage prasetine, koja se u Semberiji kreće od 12 do 15 KM, što je veliki izdatak i za nas kao organizaciju, ali i za svakog čovjeka. Mi bismo mogli određeni broj pečenica da obezbijedimo, ali to je nedovoljno. Iz jednostavnog razloga da se ne bismo doveli u problem da nekome donesemo pečenicu, a nekoga da izostavimo, ove godine nećemo ni donirati pečenice”, objašnjava otac Mišura.
Međutim, kako je kazao, zato su ove godine odlučili svoje štićenike pomoći bogatijim paketom koji sadržava prehrambene namirnice, higijenske potrepštine i slatkiše za najmlađe.
Društvo
DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.
Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.
Društvo
NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.
Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.
Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.
Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.
U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.
Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.
Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.
Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.
Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.
Društvo
REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.
Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.
Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.
Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.
„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.
Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.
Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.
-
Hronika2 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Društvo3 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Banjaluka3 dana ago
NEČASNE RADNJE PREDSJEDNIKA SKUPŠTINE! Ninković traži povećanje plata vaspitačima, ALI PREĆUTKUJE ISTINU!
-
Svijet1 dan ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ ” Penzioneri jedva čekaju da Dodik ode u penziju, JER DODIK SVE ZAKONE PRILAGOĐAVA SAMO SEBI”
-
Politika3 dana ago
KOMŠIĆ U BOLNICI! Hospitalizovan u “Centru za srce”