Connect with us

Politika

AKO BI CENZUS BIO PET ODSTO ove partije ne bi ušle u NARODNU SKUPŠTINU!

Lideri partija koje čine vlast na nivou BiH, kako navede pojedini mediji, dogovorili su izmjene Izbornog zakona BiH, a jedna od izmjena moglo bi biti i povećanje cenzusa, koje bi mnogim partijama moglo zakomplikovati ulazak u lokalne parlamente ili Narodnu skupštinu Srpske.

Prema prijedlogu, ulazak u opštinske i gradske skupštine ostvariće partije koje osvoje četiri odsto glasova a u republički one koje “dobace” do pet odsto ukupnih glasova, što je povećanje za dva procenta u odnosu na trenutne propise.

Kada se predloženi procenat preslika na stanje iz 2022. godine dolazi se do podatka da četiri partije i njihovih 14 poslanika ne bi završilo kao dio aktuelnog saziva Narodne skupštine Srpske. Uvećani cenzus ne bi prešao Pokret “Za pravdu i red” Nebojše Vukanovića, koji je osvojio 4,93 odsto glasova i četiri mandata, te bi “za dlaku” ostao uskraćen za parlamentarni status.

Takođe, ispod cenzusa bi ostali i DNS Nenada Nešića (četiri mandata/4,46 odsto glasova), NPS Darka Banjca (tri mandata/3,27 odsto glasova) i SPS Gorana Selaka (tri mandata/3,11 odsto glasova).

U Narodnu skupštinu Srpske bi ušle četiri stranke vladajućeg bloka (SNSD, SP, DEMOS i Ujedinjena Srpska), te tri opozicione (SDS, PDP i Pokret za državu).

Politika

OPOZICIJA KRITIKUJE ZAKON O UKIDANJU FINANSIRANJA STRANAKA U RS: Anticivilizacijski, nečasno, sjevernokorejski…

Na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS u toku je rasprava o Prijedlogu zakona o finansiranju političkih organizacija, po hitnom postupku, na prijedlog narodnih poslanika. Predviđa se ukidanje finansiranja stranaka u RS iz budžeta ovog entiteta.

Prijedlog je uslijedio je nakon odluke Kristijana Šmita da zabrani finansiranje iz budžeta SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj (US).

Isti zakonski prijedlog je u skupštinsku proceduru upućen i prošle sedmice ali mu tada SNSD-ovi koalicioni partneri nisu dali punu podršku pa nije ni uvršten na dnevni red. Iako kolaciji oko SNSD-a ima ukupno 52 poslanika, “za” je tada glasalo 40 poslanika.

Opozicija je i danas apelovala na poslanike vladajuće većine da „dobro razmisle prije nego što pritisnu taster“.

Šef Kluba SDS-a Ognjen Bodiroga smatra da je spomenuti zakonski prijedlog sporan po dva osnova – pravnom i političkom i da će sigurno pasti na Ustavnom sudu RS.

„Ukidate višestranački sistem i demokratiju, ukidate slobodu političkog organizovanja i gušite političke partije“, rekao je Bodiroga.

Podsjetio je na sankcije koje su svojevremeno uvedene SDS-u.

Podsjetio je na odluku OHR-a iz 2004. godine kojom je zabranjeno finansiranje SDS-u iz budžeta RS, a kada je ova stranka bila dio vlasti. Zatim da su 2006. godine dobili kaznu da plate dva miliona KM, a da je od 2002. do 2006. godine smijenjeno preko 90 funkcionera SDS-a.

„Gledajte kakav je masakr doživjela SDS. Nije tada usvajala niti joj je palo na pamet da usvaja sličan zakon. SDS je prihvatila da svoj krst nosi sama. To je pitanje obraza, a bogami i kućnog vaspitanja“, kazao je Bodiroga i podsjetio da su na posljednjim Lokalnim izborima, zbog blokiranih računa, morali da izađu pod nazivom SDS – volja naroda.

Smatra da će se kroz ovaj zakon stvoriti paralelni sistem i otvoriti prostor za korupciju, te da će se odraziti samo na partije koje nisu u vlasti i ne raspoažu javnim sredstvima.

„Ovo je mogla da uradi samo grupa nečasnih i niskomoralnih ljudi“, dodao je Bodiroga.

Poslanik SNSD-a Vlado Đajić je poručio Bodirogi da SNSD ne gasi SDS, nego PDP.

„Dozvolili su sebi da budu privjesak PDP-a i ne vide da će ih oni oglodati u čitavoj RS, kao što su uradili u Banjaluci“, rekao je Đajić.

Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak je ocijenio da je spomenuti zakon katastrofalan i opasan za društvo u RS, te da je „anticivilizacijski“.

“Da podsjetim, Šmit je zabranio finansiranje SNSD-u i US. Došao je prvi mjesec za isplatu tranše, sve političke partije su dobile novac, a samo dvije, SNSD i US, nisu, jer se provodi odluka Šmita kojeg vi ne poštujete. Dakle, provedeno je. Vaša reakcija je ‘e sad pošto mi nemamo pare, vas ćemo ugasiti’. Zamislite, zapali se jedan stan i domaćin ode po beznin i zapali cijelu zgradu. To je ono što vi ovdje radite“, rekao je Crnadak.

Odgovorio mu je predsjednik NSRS i US Nenad Stevandić, rekao je da oni ne provode odluke Šmita, nego da su „banke pristale da to rade“.

Nebojša Vukanović (Lista za pravdu i red) je zakon ocijenio “sjevernokorejskim u kojem se nastavlja diktatura”.

U Prijedlogu zakona o finansiranju političkih stranaka RS, navodi se da politička organizacija može da se finansira iz članarina, dobrovoljnih priloga pravnih i fizičkih lica, izdavačke djelatnosti, prodaje propagandnog materijala i organizovanja svojih manifestacija, prihoda od imovine u vlasništvu političke organizacije i dobiti privrednog društva koje je u vlasništvu političke organizacije.

Nastavi čitati

Politika

VUKANOVIĆ I VUČINIĆ udaljeni sa sjednice NSRS zbog SUKOBA SA STEVANDIĆEM

Predsjedavajući Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić udaljio je poslanika liste “Za pravdu i red” Nebojšu Vukanovića sa sjednice parlamenta, a potom i Đorđa Vučinića, nakon burne rasprave tokom tačke dnevnog reda o finansiranju političkih stranaka.

Do incidenta je došlo nakon što je Vukanović oštro kritikovao jutrošnji govor predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Njegovo izlaganje izazvalo je reakciju Stevandića, koji mu je najprije oduzeo riječ, a zatim u više navrata insinuirao da Vukanović ima psihičke probleme, te da bi trebao posjetiti psihijatra.

Na to su Vukanović i Vučinić uzvratili sugestijom da bi Stevandić trebao da “izmjeri pritisak”, što je dovelo do međusobnog dobacivanja i povišenih tonova u sali.

U nastavku nadvikivanja, predsjedavajući Stevandić je naložio obojici poslanika da napuste skupštinsku salu do okončanja rasprave o spornoj tački dnevnog reda.

Nastavi čitati

Politika

PDP NEĆE PRISUSTVOVATI OBRAĆANJU DODIKA! Crnadak: ovaj zakon je pucanj u demokratiju, SRPSKA KLIZI U DIKTATURU

Poslanici Partije demokratskog progresa neće učestvovati u raspravi o prvoj tački dnevnog reda današnje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, u okviru koje se obraća predsjednik SNSD-a, Milirad Dodik. Ovu odluku jednoglasno je donio Klub poslanika PDP, potvrdio je novinarima šef Kluba, Igor Crnadak.

Crnadak je istakao da PDP ne želi da učestvuje u, kako je rekao, političkom performansu vladajuće stranke, jer je ključni razlog za današnju sjednicu – druga tačka dnevnog reda, nacrt Zakona o finansiranju političkih partija, neprihvatljiv i opasan po demokratski poredak u Republici Srpskoj.

„Ovaj zakon je pucanj na demokratiju. Pripremljen je u kabinetima SNSD-a, a njegov cilj je da uguši slobodu govora, slobodu mišljenja i pravo na kritiku. Republika Srpska ne može postojati bez slobodnih ljudi, bez otvorenog društva, bez mogućnosti da se javno i slobodno govori o problemima. A ovaj zakon pokušava upravo to da ugasi“, rekao je Crnadak dodajući da Srpska klizi u diktaturu.

On je naglasio da PDP neće nijemo posmatrati pokušaje da se institucije pretvore u sredstva kontrole, a ne predstavničkog odlučivanja.

„Mi ćemo se boriti svim političkim i demokratskim sredstvima da spriječimo ovaj nasrtaj na slobodu“, poručio je Crnadak.

Zakon o finansiranju političkih partija izazvao je burne reakcije i unutar drugih opozicionih stranaka.

Nastavi čitati

Aktuelno