Svijet
DRAMATIČNO U SAD-u! Hoće li i Ilinois zabraniti Trampu učešće na izborima?
Izborna komisija države Ilinois u SAD trebalo bi danas da raspravlja o tome da li će Donaldu Trampu biti dozvoljeno da bude kandidat na republikanskim predizborima u toj državi, nakon peticije kojom se traži da se zabrani njegovo učešće.
Sastanak Državne izborne komisije Ilinoisa koji je ravnomjerno podijeljen između demokrata i republikanaca, održava se nešto više od nedjelju dana prije nego što bi američki Vrhovni sud trebalo da donese odluku o sličnom slučaju iz države Kolorado.
Naime, Vrhovni sud Kolorada utvrdio je da je Trampu na osnovu 14. amandmana na Ustav SAD zabranjeno da učestvuje na izborima zbog njegove uloge u podsticanju napada na američki Kapitol 6. januara 2021. godine, kada su njegove pristalice jurišale. Tramp je tada uvjeravao svoje birače da su izborni rezultati namješteni i da su glasovi pokradeni nakon što je izgubio izbore od demokrate Džoa Bajdena.
Poslije kratkih saslušanja prošle nedjelje, službenik komiteta Ilinoisa rekao je da bi sudovi, a ne izborni zvaničnici, trebalo da odluče da li će zabraniti Trampa.
Ali Klark Erikson, penzionisani sudija i republikanac, zaključio je da “prevlast dokaza” ukazuje da je Tramp učestvovao u pobuni i da bi trebalo da bude isključen iz izbornog procesa.
Peticiju je podnijelo pet birača koji su tvrdili da Tramp nije podoban za izbore prema 14. amandmanu – odredbi iz doba građanskog rata koja zabranjuje da obavlja funkciju bilo kome ko se zakleo da će poštovati ustav, a zatim „učestvovao u pobuni“.
Pored Kolorada i Ilinoisa, sličan postupak se vodi i u saveznoj državi Mejn na sjeveroistoku zemlje, ali će konačnu odluku u svim slučajevima donijeti Vrhovni sud SAD.
Blic
Svijet
ZELENSKI IMA „PAKLENI PLAN“ Da li se mijenja tok rata u Ukrajini?
Objava koja je uslijedila nakon razočaranja na bojnom polju i kašnjenja isporuka oružja iz SAD-a gurnula je ovu neobičnu novu klasu oružja u prvi plan ukrajinskih pokušaja preživljavanja i usput reformisala savremeno ratovanje.
Dronovi su se isprepleli s modernim oružanim sukobima godinama prije nego što je ruski predsjednik Vladimir Putin poslao mehanizovane divizije preko ukrajinskih granica 2022. Ali nijedan prethodni sukob nije uključivao tako intenzivno korištenje bespilotnih letjelica u toliko oblika ili u toliko uloga, piše The New York Times.
Ukrajinski štab je spojio nužnost s hladnim proračunom. Nakon što je Ukrajina otupila ruske prodore i borbe su se premjestile u rovove, taktičari su shvatili razorne kvalitete i ekonomske prednosti bespilotnog oružja. Dronovi koštaju mnogo manje od drugog oružja jednake snage ili dometa i smanjuju rizike za one koji ih koriste. Kada su upareni s mobilnim internetskim usmjerivačima i aplikacijama za sigurnu komunikaciju, nevjerovatno su brzi i precizni.
Od minijaturnih letjelica do brutalnog oružja
Ukrajinsko korištenje manjih naoružanih dronova počelo je minijaturnim letjelicama za hobiste, koje se prodaju za rekreativnu upotrebu i snimanje iz vazduha, a dostupne su civilnim kupcima širom svijeta. Isprva je Ukrajina uglavnom koristila modele linije Mavic. Proizvodi ih kineska kompanija DJI, potiču iz radio-upravljanih letjelica-igračaka prethodnih generacija, ali su poboljšane tehničkim supermoćima digitalnog doba: malim kamerama, GPS senzorima, aplikacijama za letenje koje se lako koriste i punjivim litijum-jonskim baterijama.
Čvrsti i relativno jeftini, težili su manje od kilograma, a upareni s civilnim prenosivim računarima i tabletima postali su prikladni za borbenu upotrebu. Njihova minijaturizacija takođe je bila važna. Za razliku od mnogih bespilotnih letjelica s fiksnim krilima, ovi dronovi mogu se nositi u ruci i lansirati s bilo kojeg mjesta.
Uz borce u Siriji i Iraku, Ukrajinci su bili među pionirima. Nekoliko posada koristilo je kvadrokoptere u ratu protiv separatista u istočnoj Ukrajini 2014. Nakon što je počeo rat 2022. godine, ukrajinske jedinice brzo su nabavile dronove za izviđanje, koordinaciju vatrene podrške i bacanje bombi.
Oružje kakvo svijet nikad nije vidio
I ruski vojnici uvidjeli su vrijednost dronova Mavic. Kako se rastao njihov obim upotrebe, Ukrajina je počela eksperimentisati s još jednom klasom maloprodajnih kvadrokoptera: FPV dronovima. Vodili su ih piloti koji su nosili naočare i prikazivali video prenos uživo. Brzi, moćni i jeftiniji od Mavica, zaokupili su pažnju sredinom 2022.
FPV dronovi spojili su snagu protivtenkovskih projektila, domet minobacača i preciznost snajperske vatre, ali s dodatnom osobinom – vazdušnom agilnošću. Sada su imali oružje koje je moglo letjeti vodoravno ili okomito, mijenjati brzinu ili smjer, zaustavljati se u vazduhu, obilaziti uglove i provlačiti se kroz prozore i druge otvore. Ako bi FPV dron promašio metu, mogao bi se okrenuti i pokušati ponovo. I sve to emitujući video svoje uspaničene žrtve.
Uprkos manama, ove bespilotne letjelice pomogle su Ukrajini da održi Bahmut do sredine 2023. godine, nanoseći teške gubitke ruskim napadačima.
Četiri miliona bespilotnih letjelica godišnje
Do prošle jeseni, Ukrajina je imala novi ogranak oružanih snaga posvećen isključivo bespilotnom oružju. U oktobru, Zelenski je objavio da je Ukrajina postigla cilj od milion dronova nekoliko mjeseci prije roka i sada bi mogla proizvoditi čak četiri miliona bespilotnih letjelica godišnje, prenosi Index.
Svijet
DIPLOMATSKA OLUJA! Bajden blokirao dogovor vrijedan 14,9 milijardi dolara i podigao tenzije sa Japanom!
Predsjednik SAD Džozef Bajden odlučio je da zvanično blokira planiranu prodaju američke željezare U.S. Steel, koju je trebalo da kupi japanska kompanija “Nippon Steel”, u vrijednosti od 14,9 milijardi dolara, saopštio je danas izvor.
Odluka da se blokira sporazum donijeta je uprkos protivljenju nekih visokih savjetnika koji su zabrinuti da bi to moglo da naškodi odnosima između SAD-a i Japana, piše list “Vašington post”, koji je prvi izvjestio o ovoj odluci.
Portparol Bijele kuće odbio je da komentariše izvještaje, dok je izvor za Rojters rekao da se ta odluka očekivala.
Portparol za “Nippon Steel” takođe je odbio da komentariše izveštaj, prenosi Tanjug.
Kompanija “U.S. Steel” ranije je izdala saopštenje u kojem je izrazila nadu da će “Bajden učiniti ispravno i pridržavati se zakona, tako što će odobriti transakciju koja očigledno poboljšava nacionalnu i ekonomsku bezbjednost SAD-a”.
Bajden je rekao da želi da “U.S. Steel” ostane u domaćem vlasništvu i da njom upravljaju američke kompanije, dok je novoizabrani predsjednik Donald Tramp obećao da će blokirati taj sporazum nakon što preuzme funkciju 20. januara.
Svijet
ILON MASK KUPUJE TIKTOK? Novi plan bi mogao sve promijeniti!
Sudbina TikToka će se možda riješiti do kraja januara, a do tada ne prestaju nagađanja o tome šta bi sve moglo da se desi s ovom platformom.
TikTok se nalazi u završnoj pravnoj borbi koja će odrediti njegovu budućnost u Sjedinjenim Američkim Državama. Ne prestaju spekulacije o onome što će se dogoditi, a najnoviju, koja zvuči gotovo kao prvoaprilska šala, je lansirao obično dobro obaviješteni TheInformation.
TikTok se suočava s rokom, iako je uticaj Trampa važan i može da produži rasplet, ipak kad-tad mora ili da prekine veze s matičnom kompanijom ByteDance ili da prestane s radom na američkom tržištu. U ovoj situaciji pojavljuje se novi akter koji bi mogao da promijeni tok događaja. TheInformation, portal koji obično daje pouzdane i provjerene informacije, objavio je pomalo nevjerovatnu spekulaciju. Možemo samo reći da gdje ima dima ima i vatre, ali…
U centru pažnje nalazi se Ilon Mask kao potencijalni kupac TikToka. Njegov bliski odnos s Trampom mogao bi ga postaviti u povoljnu poziciju za preuzimanje. Kupovina TikToka uklapala bi se u Maskovu viziju stvaranja sveobuhvatne platforme kroz proširenje mogućnosti X-a. S procijenjenim bogatstvom većim od 430 milijardi dolara, Mask posjeduje finansijske mogućnosti za takvo preuzimanje, moguće uz pomoć grupe ulagača.
Zakon o zabrani ili prodaji TikToka uživa dvostranačku podršku u Vašingtonu. Trampova intervencija vjerovatno nije usmjerena na potpuno poništavanje zakona, već na omogućavanje prodaje željenom kupcu. Drugi zainteresirani, poput bivšeg izvršnog direktora Activision Blizzarda Bobija Kotika i milijardera Frenka Mekorta, nemaju toliko snažne veze s Trampom.
Nekada ranije, TikTok je bio blizu preuzimanja: kada je Tramp 2020. pokušao da zabrani TikTok, Leri Elison, tada jedan od rijetkih Trumpovih prijatelja iz Silicijumske doline, gotovo je osigurao vlasnički udio u TikToku za Oracle, kompaniju čiji je suposnivač i u kojoj je još uvijek predsjedavajući. Uprkos Elisonovim naporima, do dogovora nije došlo, ali Oracle je ipak sklopio novi ugovor o pružanju usluga cloud skladišta za TikTok, piše Bug.
-
Društvo3 dana ago
ZIMA SE VRAĆA! Snijeg, kiša i jak vjetar obilježiće naredna dva dana
-
Zanimljivosti3 dana ago
KAKVA REAKCIJA! Sanidah se obradovala poklonu iz publike, evo gdje je završio (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
“NAŠE MOLITVE SU SA VAMA” Stanivuković uputio saučešće porodicama stradalih na Cetinju
-
Banjaluka3 dana ago
TADEJ PRVA BEBA ROĐENA U BANJALUCI u 2025! Stanivuković darovao bebu i majku
-
Hronika3 dana ago
Umrle BLIZNAKINJE STARE MJESEC DANA povrijeđene u teškom udesu kod Novog Sada
-
Politika2 dana ago
NOVA GODINA, NOVA OBEĆANJA! Ćorić: U toku gradnja 120 kilometara auto-puta, 2026. završetak dvije dionice
-
Hronika3 dana ago
NOVOGODIŠNJI KARAMBOL U PRNJAVORU! Autom uletio u kafić
-
Hronika2 dana ago
KRVAVI PIR NA CETINJU! Napadač u bjekstvu, među žrtvama i ČLANOVI NJEGOVE PORODICE