Connect with us

Svijet

SRUŠIO SE HELIKOPTER ruskog Ministarstva za vanredne situacije

Helikopter “Mi-8” ruskog Ministarstva za vanredne situacije sa tri člana posade srušio se u jezero Onega u regionu Karelija, saopštile su danas ruske vlasti.
“Helikopter je bio na trenažnom letu. U letjelici je bila posada sa iskustvom od više hiljada letova”, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se ističe da je olupina helikoptera pronađena 11 kilometara od obale jezera Onega, koje je drugo po veličini u Evropi, na dubini od 50 metara.

Ruska novinska agencija TASS, prenijela je izjavu guvernera regiona Artura Parfenčikova koji je rekao da su poginuli svi članovi posade.

Region Karelija podijeljen je na dva dijela i jedan je u Finskoj, a drugi u Rusiji između Bijelog i Baltičkog mora.

Svijet

HAOS U BELGIJI! Vojska mora ZAVESTI RED na ulici

Belgijski ministar odbrane Teo Franken i ministar unutrašnjih poslova Bernar Kentin potvrdili su planove za raspoređivanje oružanih snaga na ulicama glavnog grada u okviru hitnog plana za suzbijanje eskalacije nasilja povezanog sa narko-kartelima.

Ova odluka, koja predstavlja značajan pomak u bezbjednosnoj strategiji, dolazi kao direktan odgovor na niz krvavih obračuna i pucnjava koji su potresli Brisel. Prema zvaničnim podacima, samo u 2025. godini registrovano je 57 incidenata pucnjave, od kojih se 20 dogodilo tokom ljeta, što ukazuje na naglu eskalaciju kriminalne aktivnosti.

Ključni elementi operacije

Vojnici će djelovati u zajedničkim patrolama sa pripadnicima policije, formirajući vidljivije i bolje naoružane jedinice. Primarni ciljevi operacije biće metro stanice i problematični okruzi sa visokom stopom kriminala, kao što su Peterbos u Anderlehtu, oblast oko Sjeverne željezničke stanice i park Bonevi u Molenbeku.

Ministar odbrane Franken najavio je da je pravni okvir za angažovanje vojske u unutrašnjim poslovima spreman i da će uskoro biti podnesen Savjetu ministara na usvajanje. Ovaj korak je neophodan jer vojska trenutno nema ovlašćenja za hapšenje ili sprovođenje krivičnih istraga. Plan ,,velikih gradova” takođe uključuje investiciju od 20 miliona evra u proširenu mrežu nadzornih kamera u Briselu i drugim urbanim centrima poput Antverpena, Genta i Liježa.

Vojna logika i kontroverze

Ministar Kentin obrazložio je odluku navođenjem da je ,,rat protiv kriminala vezanog za drogu dio zaštite teritorijalnog integriteta”, postavljajući ga u domen odbrane zemlje. Cilj je oslobađanje policijskih snaga od rutinskih stražarskih dužnosti kako bi se mogle posvetiti dubljim istragama i rasturanju kriminalnih mreža.

Međutim, mjera je izazvala oštre kritike i podjele.

Protivnici (uključujući socijaliste i zelene) ovo vide kao ,,priznanje neuspjeha” države i policije. Oni upozoravaju da militarizacija javnih prostora može da izazove strah među građanima i da predstavlja opasan presedan.

Sindikati vojske izrazili su zabrinutost zbog nedostatka jasnih pravila angažovanja, ističući da vojnici nisu obučeni za gradsko policijsko djelovanje.

Sa druge strane, lokalne zajednice u najpogođenijim oblastima i neki policijski zvaničnici pozdravili su dodatnu prisutnost i nadu da će vojnički autoritet i naoružanje djelovati kao odvraćajući faktor za nasilni kriminal.

Kontekst i istorijski presedan

Ovo nije prvi put da belgijska vojska patrolira ulicama Brisela. Slične mjere sprovedene su nakon terorističkih napada 2016. godine i trajale su preko godinu dana.

Tadašnje iskustvo pokazalo je da dugotrajno angažovanje vojske na unutrašnjim zadacima iscrpljuje jedinice i ograničava njihovu spremnost za klasične odbrambene i međunarodne misije, što je bio jedan od ključnih problema evropskih armija tokom operacije ,,Sentinel” u Francuskoj i drugim zemljama.

Ova operacija stavlja belgijske oružane snage pred novi izazov, testirajući njihovu ulogu, spremnost i prilagođavanje u suočavanju sa netradicionalnim prijetnjama po nacionalnu bezbjednost.

Nastavi čitati

Svijet

UŽAS U RUMUNIJI: Otac vezao lancem dijete i otišao u kupovinu

Policija u gradu Sibinj, u centralnom delu Rumunije, otkrila je bizaran slučaj u ponedeljak, a pošto je primila hitan poziv na broj 112.

Nadležni su obaviješteni da se u jednom domaćinstvu nalazi dječak, koji je vezan lancima, prenosi Observator News.

Po dolasku na lice mjesta, policajci iz stanice Porumbaku de Žos zatekli su uznemirujuću scenu – dijete je bilo vezano lancem za nogu, dok je lanac pričvršćen za sto.

Nadležni saopštavaju da je istragom utvrđeno da je otac vezao mališana i ostavio ga zaključanog u kući, kako bi otišao u kupovinu.

Protiv njega je odmah pokrenut postupak, a policija je izdala privremenu mjeru zaštite za mališana. Otac je zadržan u pritvoru na 24 časa.

Dječaka je preuzela Socijalna služba u Sibinju, pa je premješten u jedan od postojećih centara.

Policija je pokrenula krivični postupak protiv oca zbog sumnje na zlostavljanje maloljetnika i nezakonito lišavanje slobode, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Svijet

OGLASIO SE KATAR “Napad Izraela na Dohu NEĆEMO TOLERISATI”

– Ministar spoljnih poslova Katara Madžed Al Ansari izjavio je danas da ta zemlja najoštrije osuđuje napad Izraela na zgradu u Dohi i nazvao taj napad kao kukavički. Izrael je ranije danas izveo vazdušni napad na zgradu u Dohi uz obrazloženje da se tu nalaze najviši lideri Hamasa.

Al Ansari je rekao da “kriminalni napad (Izraela) predstavlja očigledno kršenje svih međunarodnih zakona i normi i predstavlja ozbiljnu pretnju bezbednosti Katara i stanovnika Katara, prenosi tajms of Izrael.

“Katar neće da toleriše to nepromišljeno izraelsko ponašanje i kontinuirano narušavanje regionalne bezbednosti, niti bilo kakav čin koji cilja na njegovu sigurnost i suverenitet”, rekao je on i dodao da Katar istražuje napad “na najvišem nivou”.

(Tanjug) Foto: AP

Nastavi čitati

Aktuelno