Connect with us

Politika

PREBACIVANJE “VRUĆEG KROMPIRA” Nova vlast će odlučiti o povećanju limita kreditnog zaduženja

Prijedlog za povećanje limita kreditnog zaduženja sa 18 na 25 odsto za gradove još nije dobio zeleno svjetlo Vlade Srpske i po svemu sudeći o tome će se odlučivati nakon izbora, a konačnu odluku donijeće novi saziv Narodne skupštine RS.
Savez opština i gradova RS još u martu na adresu Vlade Srpske uputio je prijedlog za povećanje limita kreditnog zaduženja za gradove sa 18 na 25 odsto prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini. Tom inicijativom obuhvaćene su i veće opštine u Srpskoj, koje dodatnim zaduženjem ne bi ugrozile svoje funkcionisanje. Takav prijedlog otišao je iz Saveza opština i gradova prema Vladi na inicijativu grada Doboja.

“Na neki način ušli u vremenski škripac, u jeku smo izborne kampanje. Još nije ništa razmatrano i mi očekujemo da će o svemu raspravljati novi saziv Narodne skupštine RS”, rekao je “Glasu Srpske” predsjednik Saveza opština i gradova RS Ljubiša Ćosić.

Podvukao je da bi povećanjem limita kreditnog zaduženja gradovi u Srpskoj mogli realizovati više projekata, što bi se u konačnici odrazilo i na njihovom razvoju.

“Gradovi u Srpskoj imaju veće potrebe za investicijama i projektima. Izmirenje obaveza po pitanju kredita kod gradova je mnogo bolje jer nijedna gradska sredina nema problema sa zaduženjem, dok određene manje zajednice, kojima budžeti zavise isključivo od PDV-a imaju problema sa otplatom kredita”, rekao je Ćosić.

Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić podvukao je da oni ne odustaju od svoje inicijative, ali da krajnju riječ daju poslanici u Parlamentu Srpske.

“Čekamo da se završe izbori i da bude formirana nova vlast koja će o svemu odlučiti. Nema nikakvog razloga da naš prijedlog ne bude podržan i da ne dobije zeleno svjetlo od Vlade i Narodne skupštine”, rekao je “Glasu” Jerinić.

Podvukao je da bi gradovi i opštine u Srpskoj koje imaju stabilnije budžete povećanjem procenta zaduženosti mogli da realizuju mnoge kapitalne projekte za koje trenutno nedostaje novca.

“Svaka lokalna zajednica kreiraće politiku zaduženja i vidjeti da li može da poveća zaduženja sa 18 na 25 procenata, a da to ne ugrozi njeno funkcionisanja i sva davanja iz budžeta”, rekao je Jerinić.

Naglasio je da su sve lokalne zajednice ovom inicijativom stavljene u isti koš i da je njihova inicijativa podržana od strane svih gradonačelnika i načelnika u Srpskoj.

Iz Ministarstva finansija RS juče nismo dobili odgovore kada će se prijedlog Saveza opština i gradova naći na dnevnom redu sjednice Vlade Srpske.

Dug
Dug lokalnih zajednica u Srpskoj po osnovu direktnih kredita na kraju 2021. godine iznosio je 365,77 miliona maraka, što je za skoro šest miliona maraka manje u odnosu na kraj 2020. godine.

Najveći procenat zaduženosti u odnosu na redovne prihode ostvarene u prethodnoj fiskalnoj godini, odnosno 2020. godina, imaju Kneževo, Novo Goražde, Bileća i Kozarska Dubica. Nijedna od navedenih opština ne prelazi zakonski limit od 18 odsto prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini.

Politika

DODIK OŠTRO UDARIO PO ŠMITU “Ne postoji za mene, napravio je brljotine, proganjaćemo ga dok je živ!”

Normalizacija stanja u BiH je moguća samo ako se povuku odluke nelegitimnog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Nije trebalo da dođe, neka ide kad god hoće. Što se mene tiče i ne postoji. Јa vjerujem da ćemo mi sve “brljotine” koje je napravio eliminisati – poručio je Dodik.

Predsjednik Srpske naveo je da je Šmit kroz svoje odluke Republici Srpskoj samo prošli petak oteo 200 miliona KM.

– Šmit kroz svoje odluke i kroz odluke Evropske unije samo “trenira strogoću” – kaže Dodik.

Poručuje da nijedna strana do sada nije intervenisala u finansijski sistem Republike Srpske.

– Na ovaj način on je napravio direktnu štetu. Mi tražimo načine kako da ga tužimo i proganjaćemo ga dok god bude živ – zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

KO VODI DRŽAVU?! Pola političke scene BiH pod istragama, a svi i dalje na funkcijama!

Elmedin Konaković, predsjednik stranke Narod i pravda (NiP) i ministar inostranih poslova BiH, pridružio se sve dužem spisku zvaničnika u BiH koji su na meti istražilaca.

Pod lupom istražnih organa u BiH su mnogi aktuelni političari i nosioci bitnih funkcija. Tu su i trojica najviših rukovodilaca u Republici Srpskoj, predsjednik Srpske Milorad Dodik, premijer Radovan Višković i predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić.

Ali, ni tu se lista ne završava, jer su pod istragom, uz Konakovića i Dodika, još dvojica stranačkih lidera – Nenad Nešić, predsjednik DNS-a, te predsjednik SDS-a u ostavci Milan Miličević.

Kada je u pitanju Konaković, riječ je o istrazi koju je ranije vodilo Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS), a, prema dostupnim informacijama, tiče se dodjele grantova dok je on bio predsjedavajući Skupštine KS.

“Tužilaštvo Kantona Sarajevo nema više stvarnu nadležnost za postupanje u ovom predmetu, koji je u fazi popisa s ciljem dostavljanja POSKOK-u”, potvrdila je Azra Bavčić, portparol Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo.

Istovremeno, Konakovićeva stranka je pod lupom Tužilaštva BiH, potvrdili su iz ove pravosudne institucije.

“Provjere koje se tiču finansiranja stranke Narod i pravda, a koje po naredbi Tužilaštva BiH sprovodi Državna agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA), u vezi su sa predmetom “Black Tie” (Crna kravata)”, potvrđeno je za “Nezavisne novine” iz ove pravosudne institucije.

Naime, provjere koje radi SIPA bazirane su na sumnjama da je stranka NIP, čiji je predsjednik Konaković, finansirana novcem koji je pripadao narko-kartelu “Tito i Dino”, na čijem čelu je Edin Gačanin, zvani Tito.

Uz Konakovića, na meti Tužilaštva BiH su i Višković, Stevandić i Dodik, a koji u međuvremenu čeka i drugostepenu presudu Suda BiH, nakon što je prvostepenom osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja pod optužbama za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

U drugom predmetu, Dodik, Višković i Stevandić su osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH, te su nedavno saslušani, nakon čega im je ukinut pritvor.

Pritvor je nedavno ukinut i Nešiću, lideru DNS-a, koji je osumnjičen da se o zakon ogriješio dok je bio na čelu “Puteva Republike Srpske”. Tadašnji, a u međuvremenu smijenjeni ministar bezbjednosti BiH je iza brave proveo skoro pet mjeseci, a istraga protiv njega još uvijek traje.

Pod istragom su i Milan Miličević, gradonačelnik Teslića i lider SDS-a u ostavci, kao i potpredsjednik teslićke Skupštine Mehmed Dubravac i odbornik Meša Jašarević. Oni su uhapšeni početkom juna ove godine, te je za njih predložen pritvor, a Okružni sud u Banjaluci je taj prijedlog odbio.

“Miličeviću i Dubravcu se na teret stavlja da su od oktobra 2024. godine do 22. maja 2025. godine po prethodnom dogovoru, s ciljem promjene skupštinske većine, posredniku u tri navrata dali 80.000 KM, koje je on trebalo da preda Jašareviću, da u okviru svojih službenih ovlaštenja kao odbornik, suprotno političkim uvjerenjima stranke kojoj pripada, glasa za prijedloge skupštinske većine, da bi naknadno stupili u kontakt sa Jašarevićem i dali mu ukupno 250.000 KM, kako bi napustio svoju političku opciju i glasao po nalogu osumnjičenih”, naveli su ranije iz Tužilaštva.

Zajedničko svima njima je što oni i dalje obavljaju bitne funkcije, a Nešić, koji je nakon hapšenja izgubio ministarsku fotelju, kasnije je dobio drugu – imenovan je za zamjenika direktora Republičke uprave civilne zaštite.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da je smiješno vjerovati u integritet pravosudnih institucija u BiH nakon svih egzibicionih poteza i spektakularnih akcija izvedenih pred očima javnosti.

“Prije bih rekla da se istrage sprovode na određeni politički mig kao svojevrsna politička osveta. Mnogi su ‘upetljani’ ili dobro informisani o prljavim rabotama nekih od političara, ali se to u političkoj trgovini na veliko zanemari, zaklope se oči dok se međusobni odnosi ne naruše, i tad se aktivira cjelokupna istražna, medijska, pravosudna artiljerija kako bi se javnosti pokazalo da nema nedodirljivih”, ocjenjuje Topićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Politika

FUDBALSKO-POLITIČKA SKUPŠTINA U TESLIĆU Sjednica ponovo na centru terena, odbornici razdvojeni 100 metara!

Sjednica Skupštine grada Teslića ponovo na fudbalskom stadionu, koju je sazvala jedna trećina odbornika.

Na sjednici se raspravlja o sudskim odlukama koje kažu da je nezakonit opoziv bivšeg predsjednika i zamjenika Skupštine Dragutina Škrebića i Veljka Јotanovića.

Odbornici SNSD, SPS i koalicionih partnera ne prisustvuju sjednici, jer smatraju da je i ovo nezakonito.

Naime, na sredini terena sto za odbornike -100 metara dalje Mehmed Dubravac i Meša Јašarević. Razlog – mjere zabrane, koje je sud odredio gradonačelniku Milanu Miličeviću i njima dvojici prema kojima jedan od drugog moraju biti toliko udaljeni.

Nastavi čitati

Aktuelno