Banjaluka
DONACIJA EU OD 800 000 EVRA NA ČEKANJU! Skupštine nema više od 70 dana, NINKOVIĆ NE ŽURI!

Donacija EU čeka sjednicu Skupštine grada već 70 dana, a riječ je o 800.000 evra, kazao je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, te dodao da ova sredstva mogu biti iskorištena samo po propisima donatora, odnosno za otvaranje Evropske kuće, na lokalitetu u “Staklencu”.
“Tako 800.000 evra može biti uloženo u obnovu, odnosno rekonstrukciju fontana koje su pokvarene, svih vodenih površina u parku ‘Petar Kočić’ i popločavanje oštećenih površina, eventualno u dodatne sadržaje koje prvobitnim projektom treba da uradimo”, objasnio je Stanivuković.
“Odbornici nemaju šta biti sigurni ili nesigurni, jednostavno ovo diktiraju donatori, oni su rekli na kom lokalitetu može i može biti upotrijebljeno za revitalizaciju. To je njihov javni poziv. Ne dirigujemo mi ovdje, nego oni. Mi smo se prijavili i ispoštovali uslove, prema tome moramo iskoristiti priliku i to je suština”, rekao je on.
Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada, istakao je da se nakon davanja u zakup prostora “Staklenac” stvaraju uslovi za donaciju ili grant.
“Mi nismo dobili informacije o planu utroška tih sredstava. Ne znamo da li će se ova sredstva iskoristiti za adaptaciju i rekonstrukciju parka ‘Petar Kočić’, ili je moguće ova sredstva utrošiti u neke druge projekte. Sve je ostalo nedefinisano kod odbornika”, rekao je Ninković.
Kako dodaje, odbornici imaju podijeljeno mišljenje, te se pitaju da li sada u ovom parku treba da promovišemo evropske vrijednosti, a da one naše izvorne, krajiške, za koje se naš Petar Kočić borio, dobiju neku novu namjenu kroz promociju evropske vrijednosti.
“Skupština je jedini organ koji može da utvrdi dnevni red. Ako dođe do dopune dnevnog rada, odbornici će se izjasniti pa će se znati da li će ova tačka biti na dnevnom redu ili ne”, naveo je on, te dodao da su jedni odbornici protiv ugrožavanja vrijednosti, dok bi drugi neku drugu lokaciju.
Nakon uspješnog otvaranja Kuće Evrope u Sarajevu, Kancelarija Evropske unije u Bosni i Hercegovini osigurala je sredstva za otvaranje istog takvog objekta u Banjaluci, predviđenog kao prostor za kulturu, dijalog i razmjenu, izložbe, projekcije filmova, debate, posjete škola i još mnogo toga, kazali su iz EU za “Nezavisne novine”.
Objasnili su da, budući da Bosna i Hercegovina ostvaruje iskorake na evropskom putu, važnije je nego ikad da se ojačaju veze između EU i Bosne i Hercegovine.
Troškove projekta u potpunosti snosi EU.
“Kancelarija EU u Bosni i Hercegovini snažno je opredijeljena da osigura otvaranje Kuće Evrope u Banjaluci i tokom proteklih devet mjeseci radila je na pripremama, uz iscrpne razgovore s Gradskom upravom Banjaluka. Prema preliminarnim planovima sačinjenim zajedno s gradom Banjaluka, Kuća Evrope mogla bi biti smještena u jedinstvenom objektu ‘Staklenca’ u samom centru grada. Investicija koju bi EU uložila u ‘Staklenac’, koji je potrebno renovirati, pomogla bi da se objekat transformiše u moderan centar dobrodošlice koji doprinosi kulturnom životu grada”, dodaju oni.
Prednosti projekta su predstavljene odbornicima Skupštine grada Banjaluke i nadaleko su, kako kažu, prepoznate.
Međutim, za nastavak ovog projekta potrebna je odluka Skupštine grada u što skorije vrijeme.
“Ukoliko do kraja februara Skupština grada ne donese odluku, postoji realan rizik da će rokovi za pokretanje ovog projekta biti propušteni i sredstva će morati da se preusmjere za druge namjene.
Ovo nije ishod koji želi Kancelarija EU, niti vjerujemo da to žele Banjalučani. Ipak, ako u Banjaluci nema političke volje da se ovaj projekat nastavi do kraja februara, onda nećemo biti u prilici u dogledno vrijeme otvoriti Kuću Evrope u tom gradu”, dodaje se u saopštenju.
Banjaluka
DJECA BEZ BAZENA ZBOG SKUPŠTINE Stanivuković: Ovo nikada nije smjelo biti pitanje politike!

Gradski olimpijski bazen u Banjaluci od sutra stavlja katanac na vrata, potvrdio je gradonačelnik Draško Stanivuković, poručivši da su za ovakvu odluku direktno odgovorni odbornici skupštinske većine predvođene SNSD-om.
– Zbog njihovog nemara i ćutanja, bez mogućnosti korišćenja ovog važnog sportskog objekta ostaju djeca, sportisti, plivači, vaterpolisti, rekreativci – rekao je Stanivuković.
On ističe da su odbornici većine amandmanima ukinuli sredstva koja su godinama redovno izdvajana za rad bazena, čime je, kako tvrdi, onemogućeno njegovo funkcionisanje.
– Nedjeljama smo upozoravali: ako ne zakažu sjednicu Skupštine, ako ne izglasaju sredstva, bazen će se zatvoriti. I šta su uradili? Ništa. Njihovo „ništa“ sada postaje veliki problem za hiljade ljudi – poručio je gradonačelnik.
Stanivuković je dodao da je bazen iznjedrio mnoge talente i šampione, te da je zatvaranje posljedica političke osvete.
– Ovo nikada nije smjelo biti pitanje politike, ali jeste, jer su oni izabrali da blokiraju, ćute i ignorišu. Grad će nastaviti da se bori, ali narod mora znati ko zatvara vrata banjalučkog sporta – zaključio je on.
Banjaluka
Drinić na proslavi prve slave u novoj crkvi Svetog Prokopija: „Zajedništvo i vjera nas jačaju“

Danas smo proslavili prvu slavu u novopodignutoj crkvi Svetog velikomučenika Prokopija na Tavanici. Velika je radost vidjeti da se zajednički trud, ljubav i vjera ugrađeni u ovaj sveti hram pretvaraju u duhovno utočište za sve vjernike ovog kraja.
Naveo je ovo šef Kluba odbornika PDP u Skupštini grada Banjaluka Nebojša Drinić.
– Prošle godine, zajedno sa gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukovićem, koji je kum temelja, započeli smo izgradnju ove crkve. Danas, samo godinu dana kasnije, stojimo pod svodovima završenog hrama, u molitvenom jedinstvu sa našim narodom – kaže on.
Kliknite da biste prihvatili marketing kolačiće i omogućili ovaj sadržaj
Poručuje neka ova svetinja bude izvor duhovne snage i sabornosti i za generacije koje dolaze.
Banjaluka
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!

Iz Javnog preduzeća „Akvana“ obavijestili su korisnike usluga Gradskog olimpijskog bazena da su primorani da od sutra 22. jula prinudno zatvore ovaj bazen zbog nepostojanja uslova za funkcionisanje i rad.
-Poštovani korisnici naših usluga, sa dubokim žaljenjem vas obavještavamo da je Gradski olimpijski bazen ponovo primoran da privremeno obustavi sve sportsko-rekreativne aktivnosti. Ova odluka nije donesena olako, već je rezultat višemjesečne, pa i višegodišnje, borbe sa izazovima koji konstantno eskaliraju – naveli su u saopštenju.
Kako je navedeno – ponavlja se, nažalost, isti scenario od prije samo mjesec dana.
-I dalje se suočavamo sa nedostatkom osnovnih uslova za rad, koji su ključni za sigurnost i funkcionisanje. To uključuje nepostojanje mogućnosti angažovanja spasilačke službe, nemogućnost servisiranja obaveza za snabdijevanje električnom energijom neophodnom za rad svih sistema, te kritičan nedostatak finansija za obezbjeđivanje lož ulja za zagrijavanje vode. Bez ovih elementarnih preduslova, jednostavno ne možemo garantovati bezbjedno i kvalitetno okruženje za naše posjetioce i sportiste. Iz tog razloga, Gradski olimpijski bazen prestaje sa pružanjem sportsko-rekreativnih usluga 22. jula 2025. godine – istakli su u saopštenju.
Napominju da je ova teška odluka direktna posljedica nedovoljne podrške lokalne zajednice.
-Želimo ponovo naglasiti, po ko zna koji put, da objekti poput Gradskog olimpijskog bazena nisu i ne mogu biti rentabilni niti samoodrživi nigdje u svijetu. Svaki sličan objekat, bilo da je riječ o plivalištu ili sportskoj dvorani, zahtijeva značajnu podršku lokalne zajednice kako bi se pokrili visoki operativni troškovi. Naši prihodi, koje generišemo kroz prodaju ulaznica i usluga, jednostavno ne mogu pokriti ogromne rashode za održavanje, energente, hemikalije i plate osoblja. Zato očekujemo da Skupština grada Banjaluka revidira svoju odluku o ukidanju sredstava namijenjenih za funkcionisanje Gradskog olimpijskog bazena i JP „Akvana“ – navedeno je u saopštenju.
Kako navode, svjesni su da ovo zatvaranje pogađa sve njihove korisnike – rekreativce, sportske klubove, djecu koja uče plivati i profesionalne sportiste.
-Svi oni ostaju uskraćeni za neophodne uslove za trening i rekreaciju. Nastavljamo da ulažemo maksimalne napore kako bismo pronašli rješenja i obezbijedili uslove za ponovno otvaranje bazena. Vaše razumijevanje i strpljenje u ovim teškim trenucima su nam od neprocjenjive važnosti – zaključeno je u saopštenju.
-
Politika2 dana ago
“DODIK JE MANIPULATOR i najveći izdajnik srpskog naroda!”
-
Politika2 dana ago
BORENOVIĆ: Sanja Vulić više nije mjera za glupost, sad postaje mjera za LAŽ! OTIMAČINA 120 MILIONA KM MORA NA SUD!
-
Banjaluka2 dana ago
DAMJAN VRAČAR predgrupa Ceci Ražnatović na SPEKTAKLU NA KASTELU!
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ U PAVLOVCU: Nova svetinja uzdiže duh i identitet našeg naroda
-
Svijet2 dana ago
INCIDENT U TRAVNIKU: “Mudžahedini” pozvali na obračun s Hrvatima
-
Banjaluka2 dana ago
KAKVE VEZE IMAJU LISICE, KOKOŠINJAC I RASVJETA? Koga je Stanivuković potkačio u odgovoru
-
Politika2 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Društvo3 dana ago
Preminuo legendarni glumac JOSIP PEJAKOVIĆ