Connect with us

Društvo

NOVI PROTOKOL ZA ZAŠTITU: „Svako dijete ima pravo na školovanje bez nasilja”

Škole u Srpskoj do kraja mjeseca trebalo bi da dobiju protokol za zaštitu djece od nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja koji će usmjeriti prosvjetne radnike kako da postupaju u takvim slučajevima, a dokument predviđa i jasne korake koje zahtijevaju reakciju nadležnih.

Istaknuto je to juče tokom stručne rasprave u Banjaluci, gdje je predstavljen prijedlog ovog dokumenta, koji su zajednički pripremili ministarstva, unutrašnjih poslova, zdravlja i socijalne zaštite, porodice, omladine i sporta te prosvjete i kulture RS. Učesnici skupa su istakli da je cilj ovog dokumenta unapređenje i jačanje međusobne saradnje u zaštiti djece od nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja i koordinisanog odgovora na sprečavanje ovih pojava u društvu.

Pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje Nataša Cvijanović istakla je da je sa ciljem zaštite djece neophodan koordinisan i blagovremen odgovor relevantnih institucija te je u tom pogledu veoma značajno donošenje protokola.

Prema njenim riječima, jasno su definisane procedure koje treba preduzeti u slučaju da postoji bar sumnja da dijete trpi nasilje.

“Onog trenutka kada se primijeti ili postoji sumnja da dijete trpi nasilje ili da je zlostavljano treba odreagovati. U tekst protokola uključene su ustanove socijalne zaštite, vaspitno-obrazovne ustanove, a posebno dječji domovi”, rekla je Cvijanovićeva.

Dodala je da očekuje da će do kraja februara protokol biti i zvaničan dokument koji će pomoći, prije svega, prosvjetnim radnicima da adekvatno postupaju u slučaju nasilja nad djetetom, piše Glas Srpske.

“Svako iz svog ugla mora biti spreman i odreagovati na vrijeme. Protokol će definisati pojave nasilja, zlostavljanja, zanemarivanja, ali i postupke nadležnih institucija u slučaju da se pojavi nasilje ne samo u školama, nego i u drugim institucijama”, kazala je Cvijanovićeva.

Voditelj Programa za obrazovanje UNICEF-a BiH Sanja Kabil istakla je da svako dijete ima pravo na školu bez nasilja.

“Nažalost, rastuća raslojavanja u društvu, kulturološke razlike odražavaju se i na škole, koje postaju sve nesigurnija mjesta te uključivanjem cijele zajednice možemo to promijeniti i škole učiniti sigurnim mjestima”, upozorila je Kabilova.

Direktori osnovnih i srednjih škola pozdravljaju donošenje ovog dokumenta, u čijoj su izradi i sami učestvovali te su na osnovu iskustava davali određene prijedloge.

Predsjednica Aktiva direktora osnovnih škola sarajevsko-romanijske i gornje-podrinjske regije Jelena Čančar kazala je za “Glas Srpske” da bi ovaj dokument, između ostalog, trebalo da da­ jasnu sliku šta je to vršnjačko nasilje.

“U školama nekad imamo i sporadične sukobe, koje se olako nazivaju vršnjačkim nasiljem. S druge strane, imamo i situacija da se desi vršnjačko nasilje, a da mi nismo svjesni toga”, kazala je Čančar i dodala da je vršnjačko nasilje nešto što se ponavlja, a ne kad se djeca, koja se prije toga nisu poznavala, pogurala ispred učionice pa se desio neki incident.

Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola regije Semberija Duško Đurić kazao je da nemili događaji u okruženju upućuju na činjenicu da se tom segmentu mora posvetiti posebna pažnja.

“Činjenica je da su nadležni u Srpskoj adekvatno reagovali na pojavu mogućih opasnosti te su, konsultujući se sa školama, preduzeli značajan niz aktivnosti”, kazao je Đurić.

Novi pravilnik kao odgovor na nasilje i krizne situacije dobijaju i škole s druge strane Drine. Škole u Srbiji imaće i timove za krizne događaje, a tim za zaštitu od nasilja ubuduće će procjenjivati da li učenika treba udaljiti iz škole tokom trajanja vaspitno-disciplinskog postupka.

Cilj je osnažiti zaposlene i ublažiti posljedice koje krizna situacija može da ima po učenike i nastavnike, a to je, poručuju nadležni u Srbiji, neophodno nakon tragedije u beogradskoj školi “Vladislav Ribnikar”.

Psiholog Aleksandar Milić kazao je da bi škole i nadležne institucije u okviru novog protokola trebalo da organizuju više radionica sa djecom, koji bi u grupama govorili o nasilju.

“Pored policijskih službenika, koji više represivno djeluju, uz stručne službe trebalo bi da se uključe i ljekari kako bi se razvili stavovi o dobrim odnosima kod djece”, kazao je Milić.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo oblačno sa pljuskovima, POPODNE RAZVEDRAVANJE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se u prvom dijelu dana očekuju lokalno slabi pljuskovi, a poslije podne razvedravanje, te sunčano i toplo vrijeme.

Ujutro će biti umjereno do pretežno oblačno, ponegdje je moguća magla ili niska oblačnost, a na zapadu kiša ili pljusak koji će se zatim premiještati ka istoku i slabiti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U drugom dijelu dana očekuje se razvedravanje uz manju oblačnost i toplije. Slaba kiša je moguća samo još ponegdje na istoku.

Vjetar će biti slab do umjeren, jugozapadni, na planinama i u Hercegovini pojačan.

Jutarnja temperatura vazduha od 12 do 17 u višim predjelima od devet, a najviša dnevna od 22 do 29, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

U ovoj OSNOVNOJ ŠKOLI upisana su samo 3 PRVAČIĆA

U Osnovnoj školi “Branko Ćopić” u Donjem Duboviku, administrativnom centru opštine Krupa na Uni, upisana su tri prvačića, dva manje nego prošle godine.

Direktor škole Andrea Krnetić Grbić rekla je da u ovoj školskoj godini nastavu u Osnovnoj školi “Branko Ćopić” pohađaju 64 učenika

Prema njenim riječima, deveti razred završava sedam učenika.

Nastavi čitati

Društvo

ZA DJEČJU PROSLAVU POTROŠE JEDNU PLATU! Zbog rođendana se roditelji hvataju za glavu

Sendviči, grickalice, torta i hrpa djece u dnevnom boravku – tako su nekad izgledali dječji rođendani. Međutim, nepisano pravilo je postalo da se oni sada raskošno poslavljaju u igraonicama, zbog čega roditelji moraju izdvojiti i do 1.000 KM.

Nekada bi se djeca nakon torte razbježala po dvorištu, a s prvim mrakom proslava bi bila gotova. Sada se proslava rođendana ne može ni zamisliti bez igraonice, animatora, tematske zabave, pozivnica, kostima, odgovarajućih salveta, ali i još mnogo toga.

Srpskainfo je istražila kako se kreću cijene i koliko novca je potrebno odvojiti za dječiji rođendan.

Dragana P. iz Banjaluke kaže da je za proslavu rođendana svog mališana, prije nekoliko dana izdvojila više od 800 KM.

– Na rođendanu je bilo oko 30 djece i 15 odraslih. Torta od oko 50 komada je koštala 150 KM, zakup igraonice 200 KM, klovn 70 KM, meza oko 150 KM, a grickalice 30 KM. Piće nas je izašlo oko 200 KM – rekla je ova majka. Istakla je da tome treba dodati i cijenu pice. Naime, oni su kupili tri i izdvojili 45 KM. Objasnila je da je sam zakup igraonice 180 KM do 15 djece, preko tog broja djece cijena zakupa je 200 KM.

-Kada se sve sabere i stavi na papir, vidi se da nas je rođendan mnogo koštao – rekla je ona.

Starija djeca, veći troškovi

Slično iskustvo dijeli i Milica R. iz Banjaluke koja kaže da su proslave do petog rođendana nekako i podnošljive.

– Što su djeca starija i troškovi su veći. Samo zakup igraonice se kreće od 150 KM do 300 KM. Neke igraonice imaju i pakete, pa nude svoje meze, grickali i sokove, ali to nikako nije isplativo. Mi obično nakupujemo porodične pice, a cijena jedne je sada oko 25 KM – rekla je Milica. U zadnje dvije godine, kako kaže, nevjerovatno je skočila i cijena torti. Tako one sa fondanom i igračkicama koje lijepo izgledaju i za fotografisanje nema ispod 130 KM, dok su one sa šlagom nešto povoljnije.

-Za stariju djecu, sada se obično organizuju tematski rođendani, neke igre u kojima svi učestvuju. Postoje laser tag igraonice, kao i škole sporta koje organizuju „sportske rođendane“ i to je ubjedljivo najskuplje. Mi smo to jednom i nikada više – istakla je Milica.

Naglasila je da sada rođendan ne može proći bez 500 KM, a i to je minimum minimuma.

-Sada djeca hoće i tetu što oslikava lice, a to se dodatno plaća i prošle godine nas je rođendan sa svim tim izašao 700 KM. Zanimljivo je pomenuti da ni pokloni nisu kao nekada čokolade i plišane mede – rekla je ova majka.

Cijene torti

U Kozarskoj Dubici je za tortu sa fondanom u prosjeku po kilogramu potrebno odvojiti 35 KM, a sa šlagom oko 25 KM po kilogramu.

-Cijena se uređuje po količini ukrasa i vrsti torte, tačnije sastojaka koji idu u nju. Najčešće se kupuju torte sa fondanom u količinu od 3-4 kg, a likove prate trenutne aktuelne crtiće, to se svaki čas mijenja – rekla je ona.

Rođendan u dvorištu

Radeći na ovoj temi, ekipa Srpskinfo je saznala da roditelji sve češće zovu i Hidrometeorološki zavod RS (HMZ) da ih pitaju za vrijeme, jer se mnogi odlučuju za proslavu tokom ljetnjih mjeseci u parku ili dvorištu.

To nam je potvrdila i Jelena S. iz Banjaluke, koja je nećaki organizovala rođendan u dvorištu.

-Roditelji moje nećakinje (moja snaja i brat) su teška srca odlučili da našoj djevojčici ne slave rođendan, jer im se to nikako nije moglo uklopiti u kućni budžet. Onda smo se nas dvije tetke organizovale i napravile smo djevojčici rođendan u dvorištu naše kuće (srećom bilo je lijepo vrijeme). Curica već ima u dvorištu ljuljašku, trampolinu, tobogan… Mi smo napravile tortu u kućnoj radinosti i sve ostalo oganizovale, proizvod je bio “top”, a sve je koštalo oko 200 KM – rekla je ova ponosna tetka.

Prednost ovakvih rođendana je, kako kaže, i to što na ovaj način niste vremenski ograničeni, dok se u igraonici može biti svega tri sata.

-Kao mama sam dječje rođendane slavila prije 20-tak godina i moram reći da je u to vrijeme sve bilo i bolje i jeftinije. Igronice su bile veće, bolje provjetrene, imale su animatore i boravak nije bio vremenski ograničen, pa bi klinci ostajali na rođendanu satima. Danas je za proslavu dječjeg rođendana u igraonici potrebno i do 1.000 KM – rekla je ona.

Psiholozi smatraju da megalomanskim proslavama dječjih rođendana roditelji više dokazuju i ostvaruju sebe i svoje neostvarene snove nego li je to samoj djeci zaista neko veliko veselje.

Nastavi čitati

Aktuelno