Connect with us

Politika

LJEPOJEVIĆ OPTUŽIO DODIKA “On je kriv za raspad naše stranke, PREDLOŽIO MU JE OVO ŠTO JE URADIO”

Pet od sedam osnivača pokreta “Mi – glas iz naroda” održalo je konferenciju za medije povodom jučerašnjeg raskola koji je nastao u toj organizaciji.

Siniša Ljepojević jedan od osnivača rekao je da je za raskol u pokretu kriv Milorad Dodik jer je on predložio Nestoroviću da je organizaciji potreban predsednik, a ne kolektivno rukovodstvo.

Jovan Janjić jedan od osnivača pokreta „Mi – glas iz naroda“ rekao je da je Milorad Dodik mnogo uticao na Branimira Nestorovića.

“Imali su sastanak Nestorović i Pavić sa Dodikom, bio je još jedan naš član, bez znanja nas ostalih. Izašli su na konferenciju za medije i iznosili stavove koje su iznosili, predstavljeni su kao poslanici „Mi“ a da ostali osnivači i članovi nisu znali ništa o tome. Govoreno je u naše ime, a da o tome mi ništa nismo znali“ kaže Janjić.

Janjić je dodao da je Dodik predložio Nestoroviću da treba da se uništi kolektivno rukovodstvo i da treba da se izglasa predsednik.

Dragan Stanojević demantovao je sve navode Nestorovića i Pavića koji su izneli o njemu.

“Jedna od laži koji su izneli jeste da sam tražio od knjigovođe 150.000. Ja nemam mogućnost da utičem na bilo šta, ja sam nosio dokumenta koja su mi dali. Nestorović kontroliše račun i fakture, ako je on plaćao knjigovođu kako ja mogu bilo šta da tražim“ kažao je Stanojević.

Dodao je da je u zapisniku sa sastanka konstantovano da su Nestorović i Pavić napustili pokret.

Siniša Ljepojević jedan od osnivača pokreta „Mi – glas iz naroda“ kazao je da pokušaj cepanja neće doneti ništa pokretu.

“Od sedam osnivača ostalo je nas pet i pokret „Mi – glas iz naroda nastavlja sa radom. Mi koji smo ostali treba da izvučemo neke pouke i da neke stvari koje su izvor problema eliminišemo. Između nas pet postoji saglasnost da se odluke donose konsenzusom a onda kada to nije moguće glasanjem“ kazao je Ljepojević.

On dodaje da je bilo puno problema i da je bilo iskakadnja jer se nije znalo ko sa kime komunicira.

“Odlučnost pokreta je da se ne poruši ono što je obećano. Razbijanje će poljuljati poverenje. Ali bih molio da se da malo vremena da se vidi ko je ko“, kaže Ljepojević

On je kazao da će ovaj pokret prerasti u stranku, da će imati kolektivno rukovodstvo koje će se zvati Veće.

Mitar Kovač je upitao kome smeta pokret „Mi“

“Nije se ovo desilo slučajno, i nije se desilo zbog protivrečnosti“ kazao je Kovač.

On je dodao da je odgovornost na onima koji su otišli i da mu je žao što je Aleksandar Pavić zalutao sa njim

“Nestorović je dosta uvežban čovek od SPO-a pa do danas. Ne vidim da je ostao u bilo kojoj organizaciji i sa bilo kime sa kime je sarađivao. Ne znam zašto je to tako, to treba on da objasni javnosti i na koji način uspeva da na političkoj sceni ostvaruje neke privremene ciljeve i da ponovo ulazi u nove aranžmane kao što će sada da uđe u formiranje nove stranke“ kazao je Kovač, a prenosi Nova.rs.

(Nezavisne – Foto: Borislav Ždrnja/Srna)

Politika

“BRAVO” ZA SNSD! Odvoz smeća u Trebinju poskupljuje za 20 odsto

Lokalna vlast u Trebinju na čelu sa gradonačelnikom Mirkom Ćurićem spremila je za građane i privrednike poskupljenje usluge odvoza smeća za 20 odsto i usput uvela dodatni namet u vidu paušala za održavanje komunalne opreme.

Inicijativa za poskupljenje usluga je potekla od preduzeća „Komunalno“, a o njoj će se raspravljati na narednom skupštinskom zasjedanju koje je zakazano za 28. maj.

S obzirom na to da SNSD ima većinu u gradskom parlamentu, a da je predlagač gradonačelnik, nema sumnje da će poskupljenje biti izglasano.

Kako se navodi u prijedlogu odluke, usluga odvoza smeća za domaćinstva trebalo bi da poskupi sa 0,13 na 0,16 KM po kvadratu, Republičke gradske ustanove sa 0,20 na 0,24 KM i za pravna lica sa 0,26 na 0,31 KM.

Odvoz smeća će poskupiti i za one koji plaćaju uslugu paušalno. To su mesnice, piljare i restorani koji će plaćati ovu uslugu 62,40 KM mjesečno, a prethodno je iznosila 59,80KM.

Ugostiteljski objekti, pekare, kladionice i apoteke umjesto 41,4 ubuduće će plaćati 43,2 KM, a butici, zlatare i advokati umjesto 20 plaćaće 24 KM bez PDV-a.

Ovom odlukom svima se uvodi i naknada za održavanje komunalne opreme, sortiranje i reciklažu otpada u paušalnom iznosu od 0,85 KM bez PDV-a, odnosno jednu marku sa porezom.

U obrazloženju odluke navodi se da je poskupljenje neophodno zbog inflacije.

„Davalac komunalne usluge „Komunalno“ Trebinje uputilo je zahtjev za povećavanje usluga sakupljanja i odvoza komunalnog otpada, obrazlažući istu porastom cijene svih pratećih aktivnosti koje su potrebne za pružanje ove usluge kao i inflacijom koja je nastupila u odnosu na period zadnjeg utvrđivanja cijene navedene usluge“, navodi se u odluci.

Nastavi čitati

Politika

DISCIPLINSKI POSTUPAK protiv glavnog tužioca u predmetu “RiTE Gacko”

Kancelarija disciplinskog tužioca pokrenula je, nakon prijave Transparency Internationala u BiH, disciplinski postupak protiv glavnog tužioca Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju, kao postupajućeg u slučaju nabavki goriva za RITE Gacko.
TI BiH je krivičnu prijavu u ovom predmetu podnio još 2021. godine jer je uprava ovog javnog preduzeća bez ikakvog javnog nadmetanja dijelila milionske poslove Optima Grupi.

Okružno javno tužilaštvo u Trebinju odlučilo je još u novembru 2022. godine da neće provoditi istragu po ovoj prijavi, a ta informacija nije dostavljena TI BiH-u kao prijaviocu.

Tek prošle godine nakon upita o ishodu ovog slučaja dostavljena je naredba o nesprovođenju istrage. Na taj način TI BIH-u je uskraćena mogućnost izjavljivanja pritužbe na ovu tužilačku odluku, zbog čega je upućena prijavu Kancelariji disciplinskog tužioca (UDT).

Iz KDT-a su obavijestili TI BiH da je nakon “istrage i prikupljenih dokaza, zaključeno da su navodi pritužbe osnovani, te da je u konkretnom slučaju počinjen disciplinski prekršaj neopravdano kašnjenje u provođenju radnji u vezi s vršenjem funkcije tužioca”.

Odluku o odgovornosti tužioca koji je radio na ovom slučaju donijeće disciplinska komisija VSTS-a. Sa druge strane, slučaj nezakonitih nabavki goriva u RITE Gacko je zatvoren i niko neće odgovarati, iako je po mišljenju više institucija zakon grubo prekršen.

RITE Gacko godinama bez javnog nadmetanja nabavlja gorivo od istog ponuđača, a izgovor je svaki put bila „krajnja hitnost uzrokovana nepredvidivim događajima“ jer su tender obarale žalbe nezadovoljnih ponuđača.

Po mišljenju TI BiH, radi se o otvorenoj zloupotrebi zakonske mogućnosti čije korišćenje se ne može pravdati razlozima koji se mogu povezati sa organom koji sprovodi nabavku.

Ovdje je potpuno jasno da uprava godinama sama uzrokuje ove „nepredvidive događaje,“ a na kršenje zakona su više puta ukazali Kancelarija za razmatranje žalbi, Služba za reviziju Republike Srpske kao i Agencija za javne nabavke koja je takođe tužilaštvu dostavljala infomracije u ovom slučaju.

Ipak Tužilaštvo je zaključilo da nema ništa sporno u ovakvom postupanju, jer žaliocima koji nisu mogli učestvovati u nabavci nije nanesena “nikakva šteta”.

“Nabavkom robe na ovaj način u konkretnom slučaju nije nanesena šteta niti je teže povrijeđeno pravo drugog, jer da predmetnu robu ugovorni organ nije nabavio na tad navedeni i jedini mogući način isti bi došao u situaciju da RITE Gacko obustavi proces proizvodnje što bi imalo nesagledive posljedice za javni interes i štetu samog preduzeća”, navodi se u tužilačkoj odluci.

Tužilaštvo očigledno nije tražilo obrazloženje za činjenicu da je ova praksa trajala skoro deset godina, da su milionski poslovi dodijeljeni istom ponuđaču, a da su u isto vrijeme oštećeni ostali ponuđači koji nisu mogli učestvovati u procesu.

Posljednji takav slučaj zabilježen je u februaru ove godine kada je uprava RITE Gacko dodijelila istom ponuđaču 2,8 miliona KM pregovaračkim postupkom ponovo pod izgovorom krajnje hitnosti.

Po mišljenju TI BiH ovakvom odlukom tužilaštva poslata je loša poruka brojnim ugovornim organima u BiH da mogu otvoreno i nekažnjeno kršiti zakon o javnim nabavkama, bez ikakvih posljedica.

Treba podsjetiti da ovo nije jedini primjer gdje tužioci prave otvorene propuste u predmetima koji se tiču najvećih korupcijskih afera.

Gotovo u istom slučaju TI BiH nije obavješten ni o obustavi istrage u slučaju nezakonitih nabavki Rudnika Kreka Tuzla zbog čega je takođe podnesena disciplinska prijava protiv postupajućeg tužioca.

Zato TI BiH očekuje da se ovakvi propusti adekvatno sankcionišu, posebno zbog poraznih rezultata koje BH pravosuđe ima na polju borbe protiv korupcije.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

SMIJENJEN DRAGUTIN ŠKREBIĆ! Izabran novi predsjednik Skupštine grada Teslić

Novoformirana većina u Skupštini grada Teslića okupljena oko SDS-a smijenila je danas Dragutina Škrebića sa funkcije predsjednika gradskog parlamenta na koju je potom izabrala Slavena Jelića.

Jelić je po preuzimanju dužnosti rekao da je izborna procedura izvršena u skladu Statutom i Poslovnikom o radu.

Za novog potpredsjednika Skupštine grada Teslić izabran je Mehmed Dubravac iz Pokreta za Teslić, dok je sa ove funkcije razriješen Veljko Jotanović iz koalicije “Zajedno za bolji Teslić Demos-Ujedinjena Srpska”.

Nastavku sjednice, koja je počela jutros, prisustvuje 15 od ukupno 29 odbornika, odnosno ne prisustvuje osam odbornika SNSD-a, tri SPS-a, te po jedan koalicije Demos-Ujedinjena Srpska, BH Zeleni i SDA.

Do izbora predsjednika i potpredsjednika Skupštine grada sjednicom je kao najstariji odbornik predsjedavao Neđo Simić iz SDS-a.

Na dnevnom redu sjednice nalazi se 29 tačaka, među kojima izvještaji za 2024. godinu o izvršenju budžeta, o radu načelnika i odjeljenja, te o radu i poslovanju javnih preduzeća i ustanova.

Pred odbornicima se nalazi i izvještaji o planu rada javnih preduzeća i ustanova za tekuću godinu, te prijedlog o razrješenju direktora i članova Upravnog odbora Centra za socijalni rad.

Novu skupštinsku većinu čini 11 odbornika SDS-a, te po jedan iz Pokreta za Teslić, HDZ-a 1990, SDA i nezavisni odbornik Slaven Jelić.

Sjednica Skupštine grada prekinuta je jutros nakon što je formirana nova skupštinska većina okupljena oko SDS-a, kojoj se priključio odbornik SDA Meša Jašarević.

Nakon toga je uslijedila dojava o postavljenoj minsko-eksplozivnoj napravi, pa su evakuisani svi iz objekta. Naknadno je utvrđeno da je dojava bila lažna.

Nastavi čitati

Aktuelno