Connect with us

Svijet

SLUČAJNOST ILI NE: I Danska obustavila istragu o eksplozijama na “SJEVERNOM TOKU”

Danske vlasti obustavile su istragu o eksplozijama iz septembra 2022. godine na gasovodu “Sjeverni tok”, kojim se transportovao gas iz Rusije u Njemačku.

Prethodno je istragu o tom incidentu obustavila Švedska.

Ko je odgovoran za incident u Baltičkom moru mogao bi da otkrije Berlin, jer za sada Njemačka jedina nije zatvorila taj slučaj.

Nema dovoljno osnova da se nastavi sa krivičnom istragom u Danskoj, stoga je policija Kopenhagena odlučila da okonča krivičnu istragu o eksplozijama na gasovodima “Sjeverni tok 1” i “Sjeverni tok 2”, saopšteno je iz danske policije.

“Sjeverni tok 1” i “Sjeverni tok 2”, koji su transportovali gas ispod Baltičkog mora, oštećeni su u nizu eksplozija u švedskim i danskim ekonomskim zonama, nakon čega je velika količina metana dospijela na površinu.

Švedska, Danska i Njemačka o eksplozijama na “Sjevernom toku 1 i 2” vodile su zasebne istrage.

Međutim, Švedska je ranije ovog mjeseca obustavila istragu o eksplozijama, navodeći da nema dovoljno jurisdikcije nad slučajem, ali je predala dokaze njemačkim istražiteljima, koji tek treba da objave saznanja.

Svjetski mediji podsjećaju da su dosadašnji rezultati veoma šturi i da su prošle godine zvanični Stokholm i Kopenhagen potvrdili: tragovi eksploziva pronađeni na licu mjesta ubjedljivo pokazuju da je to namjeran čin i da je riječ o sabotaži.

Gasovod je dignut u vazduh 26. septembra 2022. godine istočno od ostrva Bornholm u Baltičkom moru, od kada više nema dotoka gasa ka Njemačkoj.

Rusija i Zapad upirali su prstom jedni u drugog.

Moskva je osudila sabotažu kao slučaj međunarodnog terorizma, označavajući SAD i Veliku Britaniju kao glavne krivce, ali su, po jednoj verziji, akciju sproveli pripadnici ukrajinske grupe. Međutim, sve strane su negirale bilo kakvu umješanost u incident, a odgovornost niko nije preuzeo, prenosi RTS.

Gasovode je izgradio “Gasprom”, mada “Sjeverni tok 2” nikada nije korišćen jer je Njemačka zaustavila projekat nekoliko dana poslije početka rata u Ukrajini.

Svijet

LUDI ZAOKRET U SAD-u! Predsjednik ZAPRIJETIO DEPORTACIJOM Ilonu Masku!

Predsjednik SAD Donald Tramp rekao je da je otvoren za deportaciju Ilona Maska i upozorio da bi Odjeljenje za vladinu efikasnost moglo da “pojede Ilona”.

– Ne znam. Moraćemo da pogledamo – rekao je Tramp za “Dejli mejl” kada su ga pitali o deportaciji Maska.

On je rekao da će možda Odjeljenje za vladinu efikasnost krenuti na Ilona.

– Znate šta je Odjeljenje za vladinu efikasnost? To je čudovište koje bi možda moralo da se vrati i pojede Ilona – prokomentarisao je Tramp.

Tramp je kritkovao svog nekadašnjeg bliskog saradnika nakon što se Mask okrenuo protiv “jednog velikog, lijepog zakona”.

“Veliki, lijepi zakon”, koji se nalazi pred senatorima, uključuje osim poreskih olakšica i izmjene imigracione politike, kao i smanjenje socijalne potrošnje.

Odnosi Trampa i Maska, koji su nekada bili bliski saveznici, pogoršali su se nakon što je Mask postao glavni kritičar Trampovog zakona. Ukoliko zakon bude usvojen, Mask je zaprijetio i osnivanjem nove stranke.

Mask je naturalizovani američki državljanin. Rođen je u Južnoafričkoj Republici.

Mask se žalio na smanjenje subvencija za elektronska vozila, ističući da to povećava deficit zemlje.

Nastavi čitati

Svijet

ORBAN “NATO će morati da pregovara sa Rusijom, PRIJE ILI KASNIJE”

NATO će morati da se dogovori sa Rusijom kako bi izbjegao novu trku u naoružanju, rekao je mađarski premijer Viktor Orban.
– Prije ili kasnije, NATO će morati da pregovara sa Rusijom o tome koliko ćemo potrošiti na vojsku, jer će u suprotnom nebo biti granica -rekao je Orban za TV2.

On je istakao da se mora izbjeći trka u naoružanju.

– Moramo da jačamo, ali moramo da izbjegnemo trku u naoružanju. I neće ići drugačije, osim da Zapad postigne dogovor sa Rusijom – rekao je Orban.

Sve više članica Alijanse vjeruje da će eventualni konflit između NATO-a i Rusije dovesti do trećeg svjetskog rata i da se to mora izbjeći.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP TVRDI DA JE IRAN UNAZAĐEN: Satelitski snimci govore suprotno

Novi satelitski snimci pokazuju nastavak radova u iranskom postrojenju za obogaćivanje nuklearnog goriva Fordow, koje su prije nešto više od sedmicu dana pogodili američki bombarderi B-2.

Snimke je u nedjelju prikupila kompanija Maxar Technologies. Maxar je saopštio da one otkrivaju kontinuiranu aktivnost na i u blizini ventilacijskih otvora i rupa uzrokovanih prošlosedmičnim napadima na kompleks za obogaćivanje goriva Fordow.

Kako prenosi CNN, slike prikazuju bager i nekoliko osoblja pozicioniranih odmah pored sjevernog otvora na grebenu iznad podzemnog kompleksa, a dizalica radi na ulazu u otvor.

Prema Maxaru, nekoliko dodatnih vozila se takođe vidi ispod grebena i parkirana su duž staze koja je izgrađena za pristup lokaciji.

Ranije ovog mjeseca, američki bombarderi B-2 bacili su više od desetak bombi za uništavanje bunkera na iranske nuklearne lokacije Fordow i Natanz, dok su rakete Tomahawk lansirane s američke podmornice pogodile lokaciju Isfahan u centralnom Iranu.

Američke bombe za masivni prodor ciljale su dva ventilacijska okna u Fordowu, prema riječima načelnika Združenog štaba Dana CaineBivši nuklearni inspektor David Olbrajt, koji sada vodi Institut za nauku i međunarodnu sigurnost, rekao je da snimci iz Fordowa u subotu pokazuju da Iranci aktivno rade na dva mjesta udara MOP-a koja prodiru u ventilacijska okna u postrojenju.

On je procijenio da aktivnost može uključivati ​​zatrpavanje kratera, kao i provođenje procjena inženjerske štete i vjerovatno radiološko mjerenje. Krateri iznad glavnih okana ostaju otvoreni.

“Primijetili smo da su Iranci takođe brzo popravili štetu od kratera bombi na glavnom ulaznom putu od prije samo nekoliko dana. Međutim, još uvijek nema naznaka bilo kakvih napora da se ponovo otvori bilo koji od ulaza u tunel”, objavio je Olbrajt na X.

U nedjelju je šef UN-ovog nadzornog tijela za nuklearno oružje rekao da američki napadi na Iran nisu uspjeli uzrokovati potpunu štetu njegovom nuklearnom programu i da bi Teheran mogao ponovo obogaćivati ​​uranij za nekoliko mjeseci, što je u suprotnosti s tvrdnjama predsjednika Donalda Trampa da su SAD unazadile Teheranove ambicije za decenije.

Nastavi čitati

Aktuelno