Connect with us

Region

NASTAVLJA SE RAT NESTOROVIĆA I BIVŠIH SARADNIKA! A, za to imaju milionske razloge!

Nedjeljama unazad javnost zabavljaju turbulencije u pokretu “Mi – Glas naroda” koje su na kraju rezultirale raspadom.

Sada već bivši lider te skupine Branimir Nestorović žalio se da je odlasku kumovalo i to što je otkrio da su pojedinci raspolagali novcem njemu iza leđa, a ako zagrebemo ispod površine, jasno je da je imao skoro četiri miliona evra razloga da bude ljut. Upravo toliko će im se u naredne četiri godine sliti na račun za rad u Skupštini Srbije, odnosno čak 6. 215 evra po poslaniku.

I to je najmanji iznos na koji mogu da računaju.
Svakako će dobiti značajno više, jer će se budžet povećavati i tokom ove i narednih godina. Raspodjela tog novca po izbornim listama zavisi isključivo od broja dobijenih glasova – rekao je Nemanja Nenadić iz organizacije Transparentnost Srbija.

Na decembarskim izborima grupa građana “Mi – Glas naroda”, sa Nestorovićem na čelu liste, napravio je politički bum jer su kao potpuni autsajderi na političkoj sceni osvojili čak 4.69 odsto odnosno 178.830 glasova. U Skupštini će imati 13 poslanika.

Tako im, prema podacima Transparentnost Srbija, za rad u Skupštini Srbije od početka rada novog saziva, sleduje ukupno 80.800 evra mjesečno na ime redovnog finansiranja.
To znači da će dobijati: 6.215 evra po poslaniku mjesečno, 969.600 evra godišnje, 3.878.400 evra za četiri godine.

Tu međutim, nije kraj, uz taj novac, treba uračunati i 500.000 evra koji su dobijeni na ime troškova kampanje.

Raskol sreću kvari
Istina, sreću kvari to što su poslije raskola kada su Branimir Nestorović i Aleksandar Pavić otišli na jednu, a preostalih pet osnivača pokreta na drugu stranu. Izvjesno je da će od jednog poslaničkog kluba nastati dva.

Prestrojavanje je i dalje u toku, i jedna i druga struja tvrdi da ima više poslanika.

Nestorović kaže da ima “većinu” u Narodnoj skupštini, tačnije sedam poslanika, što znači da suprotan tabor broji šest članova.

To znači da će mjesečno dobijati minimum 43.400 evra na ime redovnih troškova.

Kada se poslažu sve ove finansije, ne čudi što svjedočimo ekspresnom raspadu pokreta “Mi” poslije kojeg Nestorović najavljuje osnivanje novog pokreta.

“Radili su mi iza leđa”
Kao jedan od razloga, Nestorović je upravo naveo to što su mu radili iza leđa i da je kap koja je prelila čašu bio je poziv čovjeka iz agencije koji im vodi knjige i koji je tom prilikom rekao da su neke stvari nezakonite, ali da nije želio da kaže šta.

– U utorak sam na sastanku rekao osnivačima da neću da išta bude tajno i da hoću da znam za šta se troši novac. Takođe, u petak poslije skupa u Pančevu dogodila se neprijatna scena, kada je Stanojević nasrnuo na Pavića rekavši mu: “Razbiću te jer si rekao da ja uzmem pare” – rekao je on.

Lomovi u pokretu “Mi – Glas iz naroda” postali su javni prilikom predaje lista za parlamentarne i beogradske izbore u staroj zgradi Narodne skupštine kada je Aleksandar Jerković sa svojim saborcima upao u objekat i ušao u klinč sa ostalim članovima pokreta. U tom trenutku su htjeli da odustanu od predaje potpisa za beogradsku listu.

“Mi” vs “Pravi Mi”
Već sutradan, kako je pričao Nestorović, prekinuli su kontakt sa Jerkovićem da bi sukob prerastao u gotovo svakodnevno prepucavanje krajem januara.

Onda je kao grom iz vedra neba dan poslije odlaganja sjednice Skupštine grada odjeknula vijest da Nestorović i Pavić napuštaju pokret “Mi – Glas iz naroda” i to zato što je poznati dječiji pulmolog, koji u javnosti ima nadimak “Doktor Haos”, tražio da bude predsjednik pokreta, ali za to nije dobio podršku.

Nakon toga, pokret se oglasio saopštenjem u kome tvrdi da bez obzira na odlazak Nestorovića i Pavića nastavlja sa svojom politikom i transformacijom u političku stranku. Njime će rukovoditi Vijeće Pokreta koje čini pet osnivača – Siniša Ljepojević, prof. dr Mitar Kovač, prof. dr Jovan Janjić, Branko Pavlović i Dragan Stanojević.

U radu Pokreta sve ostaje po starom i planirani ciljevi se ostvaruju – piše, između ostalog, u saopštenju, piše Blic.

Onda je Nestorović rekao da osniva novi politički pokreti da će se zvati “Pravi Mi”. Pokret će navodno imati sedam osnivača, među kojima su, pored Nestorovića, Aleksandar Pavić, dr Borislav Antonijević, Branko Lukić, Milovan Bajagić, Jelena Pavlović i Bogdana Koljević Grifit.

Region

SPREMILI SU NAM U NJUJORKU PERFIDAN TRIK: Ko neće da se bori bolje da ne ide!

Znam kolika je sila koja nam prijeti, ali suprotstavićemo se jače nego što su očekivali, poručio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić povodom sjednice Generalne skupštine UN na kojoj će biti razmatrana rezolucija o Srebrenici.

Istakao je da su nam u Njujorku spremili perfidan trik, da je članovima naše delegacije rekao da ko neće da se bori – bolje da ne ide.

„Garantujem vam da ćemo da se borimo. Znam kolika je sila koja nam prijeti, znam koliko su veliki i snažni, ali jedino u šta sam siguran je da ćemo odati sve od sebe i suprotstavićemo se jače nego što misle“ – rekao je Vučić, gostujući na televiziji „Pink“.

Povodom najave Crne Gore da će glasati za rezoluciju, Vučić je podsjetio da to nije prvi put i da je Podgorica priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Naveo je da su njegovu odluku da se ne miješa u unutrašnje stvari Crne Gore nazvali „umjerenom dozom agresivnosti“.

„Mi poštujemo međunarodno pravo, naše susjede… Za mene je bila odvratna ova igra oko amandmana i sa kim su ti amandmani pregovarani. Sada mogu samo da kažem da je riječ o jednoj prljavoj igri koja je trebalo Srbiji da zapuši usta“, dodao je Vučić.

Vučić je naveo da je jedan od amandmana koje je predložila Crna Gora sadržao izjavu da narodi ne mogu snositi odgovornost, već da je ona samo individualna.

„Ako je to tako, šta će vam rezolucija“, zapitao se Vučić, podsjetivši da su svi koji su optuženi za zločine odgovarali pred sudom u Hagu, i pitao kakvu drugu odgovornost hoće da nametnu Srbiji.

Nastavi čitati

Region

U ČETVRTAK ĆE SE ZNATI ko su prijatelji Srbije i ko to nije

Znam kolika je sila koja nam prijeti, znam koliko su veliki i snažni, ali jedino u šta sam siguran je da ćemo dati sve od sebe i suprotstavićemo se jače nego što misle, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić povodom sjednice Generalne skupštine UN-a na kojoj će biti razmatrana rezolucija o Srebrenici.

Komentarišući najavu Crne Gore da će glasati za rezoluciju, Vučić je rekao da to “nije prvi put”, podsjetivši da je Podgorica priznala jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. Kosova.

Dodao je da su njegovu odluku da se ne miješa u unutrašnje stvari Crne Gore nazvali “umjerenom dozom agresivnosti”.

– Mi poštujemo međunarodno pravo, naše susjede. Za mene je bila odvratna ova igra oko amandmana i sa kim su ti amandmani pregovarani. Sada mogu samo da kažem da je riječ o jednoj prljavoj igri koja je trebalo Srbiji da zapuši usta. Namjerno ostavljaju prostor da postoji jasno zaključivanje moralne i političke odgovornosti – rekao je Vučić, gostujući na Pink televiziji.

Predsjednik Srbije je podsjetio da je jedan od amandmana koje je predložila Crna Gora sadržao izjavu da narodi ne mogu snositi odgovornost, već da je ona samo individualna.

– Ako je tako, šta će vam rezolucija? Svi su već snosili individualnu krivičnu odgovornost. Zašto to radite i zbog čega? Onda vam je jasno o kakvom je triku riječ. Neko je to radio jer je htio sopstvenu savjest da opere što će da glasaju ZA. Najjadnije je to što kažu da se mi iživljavamo nad nekim – rekao je Vučić.

On je ocijenio da će se već u četvrtak znati ko su prijatelji, a ko partneri Srbije.

– Dobro ćemo da znamo ko nam nisu prijatelji. Nikada ne govorim o uspjehu. Јedna mala zemlja se lavovski suprotstavila. Nijednim rezultatom neću biti srećan zbog posljedica koje dolaze, ali ću biti ponosan na našu borbu. Nikada navijači neće da vam zvižde ako gubite, a borite se – rekao je Vučić, prenose agencije.

Nastavi čitati

Region

UN prihvatile amandmane Crne Gore na TEKST REZOLUCIJE O SREBRENICI

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić rekao je da su Ujedinjene nacije prihvatile da uvrste amandamane zvanične Podgorice na nacrt Rezolucije o Srebrenici o kojoj bi trebalo da se glasa 23. maja.

“Suština amandmana koje smo poslali je tu, i mislimo da je to dodatni doprinos regionalnom pomirenju i dobrom odnosu između Srba, Bošnjaka i svih drugih naroda na Balkanu”, kazao je Spajić sinoć za Radio televiziju Crne Gore.

Amandmani Crne Gore su dostavljeni nešto kasnije u procesu predlaganja i pripreme za sjednicu, ali je ranije iz UN saopšteno Glasu Amerike da nadležna tijela “nastoje” da “izađu u susret” intervenciji Vlade u Podgorici, objavila je Beta.

Premijer Spajić najavio je ranije da će Crna Gora glasati za Rezoluciju kojom se 11. juli uspostavlja za dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, ali da je neće kosponzorisati.

Vlada u Podgorici amandmanima traži da se Rezolucijom eksplicitnije precizira da su sudske presude u vezi sa genocidom donijete protiv pojedinaca, a ne etničkih grupa ili država, te da se potvrdi nepovredivost Dejtonskog sporazuma.

Vlast u Podgorici nije jedinstvena u stavu o Rezoluciji u Srebrenici, kojoj se oštro protive aktuelni predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i jedan od čelnika nekadašnjeg Demokratskog fronta Milan Knežević.

Oni su inicirali da Skupština što prije usvoji Rezoluciju o Jasenovcu, što je, kako se ocjenjuje, vid pritiska na Vladu da odustane od podrške Rezoluciji o Srebrenici.

Predlagači Rezolucije o Srebrenici su Njemačka i Ruanda.

Nastavi čitati

Aktuelno