Connect with us

Politika

KRESOJEVIĆ “SNSD je mnogo puta dokazao da NE PREPOZNAJE CRVENU LINIJU koja se u političkoj borbi ne prelazi”

Da li treba obezbijediti vodu na Manjači? To zaista nije trebalo biti pitanje, ni u jednom trenutku. Rekao je ovo gostujući u emisiji Banjalučka hronika gradski menadžer Bojan Kresojević osvrnuvši se na dešavanja u gradskoj skupštini na tu temu, i ujedno naglasivši da je u toku procedura za obezbjeđenje kreditnih sredstava namijenjenih za sanaciju vodozahvata „Banjica“, sa kojeg vodu dobijaju gotovo sva sela na platou Manjače.

– Najvažnije je da prostor koji smo obezbijedili vraćanjem 24 miliona karaka kreditnih sredstava više nego što smo uzeli, iskoristimo na najvažniji, najplemenitiji način za naše građane, a to je da investiramo u vodosnabdijevanje kako bismo riješili problem koji je naslijeđen usljed neadekvatne realizacije projekta izgradnje fabrike vode „Banjica“, te da na taj  način dočekamo mnogo spremnije ljetne mjesece nego što je to bio slučaj ranije – kazao je Kresojević.

On je podsjetio da je sav sistem od samog početka urađen jako loše, da se poprilično odstupilo od projektnog rješenja, te da su prethodne administracije koje su desetak godina radile na izgradnji fabrike vode „Banjica“ načinile niz sistemskih grešaka pri realizaciji ovog projekta.

– Mi smo svjedoci da je to formalno pravno i dan danas gradilište, da nemamo uopšte upotrebnu dozvolu za taj objekat. Obzirom na sve kako je rađeno, bilo je za očekivati da će se pojaviti problemi na sistemu i kvarovi na pumpama – rekao je Kresojević naglasivši da bi sada nakon što je Skupština usvojila odluku o kreditu, i nakon njegove realizacije, radovi na sanaciji izvorišta trebali konačno početni te da bi se to moglo desiti već za nekih deset do 15 dana, te da su se sigurno ova sredstva mogla utrošiti za neke druge namjene da je prethodna gradska adminsitracija na čelu sa SNSD-om taj projekat realizovala kako treba i do kraja.

Foto: SrpskaCafe

On je, komentarišući situaciju vezanu za stopu poreza na nepokretnosti, i plan SNSD-a, da smanji stopu poreza sa 100 na 50% rekao, da je time ova stranka dokazala da je protiv Banjaluke.

– SNSD je mnogo puta dokazao da ne prepoznaje crvenu liniju koja se u političkoj borbi ne prelazi, a da se ne ugrozi osnovno funkcionisanje grada. Ovim prijedlogom oni ne čine nikakvu uslugu običnom građanu, već čine uslugu za najbogatije, jer je poznato ko plaća najviše iznose poreza na nepokretnosti – vlasnici više stambenih jedinica. 5% najbogatijih plaža 50% ukupnog iznosa dobijenog po osnovu ovog poreza – kaže Kresojević, naglasivši da će smanjenjem stope poreza najveću korist imati oni najbogatiji naši sugrađani, dok ćemo za rezultat imati to da nemamo dovoljno sredstava u budžetu grada, te da je ono što je već usvojeno, od besplatnih udžbenika ili subvencija za vrtiće postaje upitno. On je istakao da je SNSD ostao usamljen u takvoj politici, te da će čak i stranke koje čine koaliciju sa SNSD-om glasati za 100% stopu poreza na nepokretnosti jer im je jasno šta to u praksi znači.

Govoreći o subvencijama za mališane koji pohađaju privatne vrtiće, Kresojević je podsjetio da je ova gradska uprava prva koja je prepoznala značaj suufinansiranja boravka djece u privatnim vrtićima. On je naglasio da je prijedlog realokacije sredstava u iznosu od dodatnih milion i tri stotine hiljada maraka, na već za te namjene planiranih milion i četiri stotine hiljade maraka odbijen od strane SNSD-a. On se, kao takav, uopšte nije ni našao na dnevnom redu dodao je Kresojević naglasivši da će i pored svih opstrukcija ova gradska uprava biti istrajna u namjeri da poveća iznos namijenjen za subvencije.

– Ponovo ćemo na kolegijumu koji je zakazan za petak kandidovati naš prijedlog da se ova tačka konačno nađe na dnevnom redu, uvrsti na dnevni red i na kraju izglasa. Ali evo na nama je da sačekamo reakciju SNSD-a, jer skupštinska većina koliko vidimo više ne postoji – rekao je Kresojević.

Govoreći o javnoim prevozu, Kresojević je naglasio da je i ovaj prijedlog doživio sličnu sudbinu kao i nogi drugi kvalitetni prijedlozi ove gradske administracije, jer je ova tačka skinuta sa dnevnog reda nakon sjednice resorne skupštinske Komisije, zahvaljujući intervenciji SNSD-a.

– SNSD je tako odbio odluku o subvencijama za javni prevoz  onemogućivši realizaciju Studije javnog prevoza kojom smo bili predvidjeli da se pojedinačna autobuska karta snizi sa 2,30 na 1,50 KM, dok je istom odlukom bio predviđen besplatan javni prevoz za sve penzionere. To se sada nije desilo, ali ne sumnjam da će pod pritiskom građana, ipak na kraju podržati ovu odluku – rekao je Kresojević.

On se na kraju osvrnuo na izmjene Porodičnog zakona koje su na njegovu inicijativu upućene u skupštinsku procuduru, naglasivši da je to velika pobjeda naroda, u želji da se jedna velika nepravda ispravi.

Ljubinko Spasojević/SrpskaCafe

Politika

STANIŠIĆ TRAŽI HITNO OGLAŠAVANJE: Da li Vlada RS uvodi internet nadzor, građani uplašeni?

Vlada Republike Srpske hitno mora da se oglasi u vezi sa informacijom da je počelo sprovođenje programa čiji je cilj potpuna kontrola građana Republike Srpske na internetu. Za sada imamo samo informaciju iz medija, koja je uplašila stanovništvo.

Ovo je rekao Miloš Stanišić, član Predsedništva PDP, podsećajući da je ćutanje Vlade Republike Srpske o ovim navodima skandalozno.

„Kad se objavi informacija da je Vlada platila program koji će kombinovati razne hardvere, softvere, bezbednosne modele i metode obuke da bi nadzirala građane, onda Vlada mora da se oglasi. Nikome nije u interesu panika, zato apelujem da Vlada hitno objasni o čemu se radi“, rekao je Stanišić.

Portal Kapital objavio je juče da je „pod izgovorom da se radi o sajber bezbednosti i zaštiti dece na internetu Vlada Republike Srpske počela implementaciju infrastrukture za digitalni nadzor nad institucijama, građanima i medijima, kombinujući ruske bezbednosne modele, kineski hardver i softver, te izraelske metode obuke u ovoj oblasti“.

Prema pisanju tog medija, Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske nedavno je predstavila odabranim službenicima i rukovodiocima Vlade RS prve korake ka implementaciji softvera za koji će se potrošiti 57 miliona KM iz budžeta.

Nastavi čitati

Politika

CRNADAK BEZ DLAKE NA JEZIKU “Cvijanović nanosi štetu Srpskoj, TRAŽI PODRŠKU DOK VRIJEĐA POSLANIKE”

Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igor Crnadak, oglasio se uoči današnje vanredne sjednice NSRS na kojoj će se glasati o vetu Željke Cvijanović na zaključke Predsjedništva BiH.

– Gospođa Cvijanović već godinu dana odbija da objasni zašto je, u ime Republike Srpske, postavila osumnjičenog člana međunarodne narko mafije, kojeg traži Tužilaštvo, na poziciju konzula u Panami. Otkud član Predsjedništva BiH u takvom društvu? Da li je to njen izbor ili joj je to ime neko drugi predložio? Cvijanović mora dati odgovore, ne zato što to traže opozicioni poslanici, nego zato što se tako štiti i čuva Republika Srpska – poručio je Crnadak.

On je podsjetio i na aferu “Srpska Open”, naglašavajući da Cvijanović već dvije godine izbjegava da odgovori kako je moguće da su milioni maraka iz budžeta završili kod firme povezane s njenom porodicom.

– Bez ikakvog skrivanja, pod svojim imenom i prezimenom, dobili su ogroman novac od građana Republike Srpske. A da stvar bude gora, na stotine puta ova pitanja su postavljana u sali Narodne skupštine, a zauzvrat smo dobijali samo uvrede i napade od gospođe Cvijanović. Podrška njoj jeste podrška njenim postupcima i ne smijemo se praviti da to danas ne razumijemo – jasan je Crnadak.

Osvrnuo se i na, kako kaže, skandaloznu izjavu Cvijanović uoči sjednice:

– Sinoć je Cvijanović poručila da „od snage SNSD-a zavisi snaga Republike Srpske“. Dakle, poruka glasi: „Molim Boga da vi propadnete i budete što slabiji, ali me zato sutra morate podržati!“ Koliki je to bezobrazluk, arogancija i bahatost! – pita Crnadak.

Zaključuje da Cvijanović ne poštuje Narodnu skupštinu Republike Srpske ni narodne poslanike, da ima loše namjere prema Republici Srpskoj i da time direktno nanosi štetu njenim građanima.

– A što se tiče dijela zaključka o funkcionerima Republike Srpske koje traži Sud – pogledajte snimak. Danas nemamo pravo da zaboravimo stav SNSD-a o toj temi: „Kada čitav jedan narod ispašta, i u Republici Srpskoj i u Srbiji, zato što se neki Karadžić (Dodik) odlučio da se ne preda i ne ode na sud, ili neki Mladić (Višković ili Stevandić)… I onda kaže – ja volim srpski narod! Đavola on voli!“ – poručio je Crnadak.

Nastavi čitati

Politika

21 GODINA OD HAPŠENJA MILOVANA BJELICE: Kako je SFOR sproveo akciju bez znanja domaćih institucija

Na današnji dan prije 21 godinu, pripadnici SFOR-a uhapsili su u centru Sokoca Milovana Cicka Bjelicu, tadašnjeg visokopozicioniranog člana Srpske demokratske stranke, pod sumnjom da finansira skrivanje Radovana Karadžića i vodi tzv. “mrežu podrške” haškom optuženiku.

Bjelica je 14. maja 2003. godine oko 13 časova izvučen iz prodavnice mješovite robe SТР “Branes”, u vlasništvu Novke Teletina, na raskrsnici ulica Marka Ećimovića i Gruje Novakovića. Akciju je izvelo šest pripadnika SFOR-a u civilu, sa dva nenametljiva civilna vozila, a Bjelica je potom odveden u nepoznatom pravcu.

Zanimljivo je da o ovoj akciji Centar javne bezbjednosti Srpsko Sarajevo nije bio obaviješten, niti su domaće institucije učestvovale u bilo kom segmentu hapšenja. CJB je za događaj saznao tek po prijavi građana Sokoca lokalnoj policijskoj stanici. Iz SFOR-a su tek naknadno potvrdili hapšenje, pravdajući se da je ono izvršeno u skladu sa njihovim mandatom.

U kasnijem svjedočenju, Bjelica je otkrio detalje boravka u bazi NATO-a, gdje, kako kaže, nije imao nikakav osjećaj ni za vrijeme ni za prostor.

“Proveo sam ukupno 60 dana u tom kontejneru u bazi. U pritvoru Suda BiH proveo sam 330 dana. Ukupno 13 mjeseci. Nakon suđenja koje su vodili sudija Salem Miso i međunarodni tužioci Erik Larson i Džonatan Ratel, oslobođen sam svih optužbi. Apelaciono vijeće Suda BiH je kasnije potvrdilo tu prvostepenu presudu i pravosnažno me oslobodilo”, naveo je Bjelica.

Koliko su tadašnja hapšenja, pretresi i psihološki pritisci bili učestali i duboko ostavili trag u društvu, pokazuje i skeč koji su o njegovom hapšenju i puštanju snimili glumci Narodnog pozorišta Republike Srpske za humorističku emisiju RTRS-a “Bez pardona”, sa Aleksandrom Stojkovićem, Željkom Kasapom, Ljubišom Savanovićem i drugima.

I danas, više od dvije decenije kasnije, ostaje gorak trag jednog vremena u kojem su mnogi građani Republike Srpske bili mete bez presude, a pravda – bez domaće adrese.

Nastavi čitati

Aktuelno