Svijet
NOVO OBRAĆANJE KEJT MIDLTON! Evo šta je poručila

Princ i princeza od Velsa, Vilijam i Kejt, dirnuti su porukama koje su dobili nakon što je Kejt saopštila da joj je dijagnostikovan rak, saopštio je danas portparol Kensingtonske palate.
Dodaje se da su zahvalni na tome što je javnost razumela njihov zahtev za privatnošću. Princeza od Velsa Kejt u petak je objavila video-poruku u kojoj je saopštila da joj je dijagnostikovan rak dok je bila podvrgnuta velikoj operaciji abdomena na londonskoj klinici početkom godine.
Kejt je posljednji put viđena na zvaničnoj kraljevskoj službi za Božić, kada je sa ostatkom porodice išla u crkvu u Sandringemu. U januaru je primljena u bolnicu na dvije nedjelje i očekivalo se da će se oporavljati nekoliko mjeseci.
Njeno nepojavljivanje u javnosti podstaklo je glasine o njenom zdravlju, koje su se samo pogoršale kada je objavila porodičnu sliku povodom Dana majki, gde je Kejt sjedila okružena sa troje djece. Nakon što se pokazalo da je slika digitalno izmenjena, Kejt se lično izvinila zbog uređivanja slike, ali originalna fotografija nikada nije objavljena.
Ona i Vilijam su tada primećeni u radnji na farmi u Vindzoru, što je izazvalo neobične spekulacije da ju je zamijenio dvojnik.
Princeza je, međutim, istakla da je dobro, da je svaki dan sve jača i da se fokusira na stvari koje će joj pomoći da se izleči, zatraživši privatnost kako bi omogućila porodici da se nosi sa njenim stanjem.
“Nadamo se da ćete razumjeti da nam, kao porodici, sada treba malo vremena, prostora i privatnosti dok završim svoj tretman. Moj rad mi je uvijek donosio osjećaj ispunjenosti i radujem se što ću se vratiti kada budem mogla, ali za sada moram da se fokusiram na potpuni oporavak”, rekla je Kejt.
Svijet
Pribjegli zadnjim sredstvima! Evropa ZELENSKOM DALA ZAMRZNUTU RUSKU IMOVINU…

Ukrajina će dobiti 4 milijarde evra od zamrznutih sredstava Rusije u Evropi.
Evropska unija je prebacila Ukrajini četiri milijarde evra iz zamrznutih ruskih sredstava u Evropi, prenosi “Skaj Njuz”. Lideri Evropske unije trenutno se nalaze u Kopenhagenu na samitu na kom raspravljaju o rasporediđavanju i korišćenju oko 200 milijardi evra koje pripadaju Rusiji, ali je taj novac zamrznut i Rusija ne može da ga koristi.
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je potvrdila ovu vest. Vlasti u Kijevu su potvrdile takođe da je reč o novcu ruske centralne banke koji je zamrznut u Evropskoj uniji. “Jaka Ukrajina je naša prva linija odbrane. Zbog toga moramo da joj pojačamo našu vojnu pomoć.
Danas isplaćujemo četiri milijarde evra Ukrajini. Kao što smo se dogovorili sa njima, polovina te sume je namenjena za dronove”, izjavila je Fon der Lajen, prenosi Mondo.
Svijet
IZRAELSKE SNAGE OTELE STUDENTA IZ SRBIJE: Ognjen poslao poruku (VIDEO)

Ognjen Marković (24), student iz Srbije i član posade broda Adara iz Sumud flotile koja pokušava da odnese humanitarnu pomoć u Gazu, otet je i zarobljen zajedno sa ostatkom posade od strane Izraela, objavljeno je na društvenim mrežama u Srbiji.
“Izraelske snage su upravo preuzele kontrolu nad brodom Adara, jednom od plovila u sklopu Sumud flotile koja je nosila humantiranu pomoć u Gazu. Na ovom brodu nalazio se i naš kolega Ognjen Marković“, napisali su studenti Fakulteta likovnih umetnosti u blokadi, na svom profilu na platformi X.
“Reči ne mogu da opišu bes i zabrinutost koju osećamo u ovom trenutku, iščekujući i tragajući za informacijama koje bi potvrdile da su naš kolega i ostali učesnici u ovom poduhvatu bezbedni.
Zahtevamo momentalnu reakciju naših nadležnih organa kao i Miroljuba Petrovića, srpskog ambasadora u Izraelu, da se objave informacije o Ognjenu i svim volonterima koji su uhapšeni u ovoj akciji ilegalnog presretanja ovog broda po hitnom postupku.
Užasnuti, ali ne i iznenađeni postupcima izraelskih oružanih snaga, najoštrije osuđujemo presretanje Sumud flotile koje se suprotstavlja konvenciji o ljudskim pravima i pozivamo sve fakultete i sve građane da pomno prate razvoj događaja u narednih danima”, poručili su studenti na svom profilu.
FLU je objavio i snimak sa Ognjenovom porukom.
Na njemu Marković poručuje da „ako gledate ovaj video, znači da su nas presreli i nelegalno pritvorili“.
Izraelske snage su upravo preuzele kontrolu nad brodom Adara, jednom od plovila u sklopu Sumud flotile koja je nosila humantiranu pomoć u Gazu.
Na ovom brodu nalazio se i naš kolega Ognjen Marković.
Ovo je Ognjenova poruka, uskoro objavljujemo dodatne informacije. pic.twitter.com/CcgHRmP1DW
— FLU blokada (@FluBlokada) October 1, 2025
„Zovem se Ognjen i dolazim iz Srbije. Ako gledate ovaj video, moj brod je presretnut i nelegalno sam pritvoren od strane izraelskih okupacionih snaga. Pozivam vas da izvršite pritisak na Vladu Srbije da zahteva moje hitno i dostojanstveno oslobađanje i da prekine saučesništvo u genocidu“, rekao je on.
Aktivisti iz Srbije na društvenim mrežama organizuju akciju s ciljem da Ognjen bude oslobođen.
“Najmanje što možemo da učinimo jeste da pošaljemo e-mail na adresu Izraelske ambasade sa zahtevom za zaštitu”, navodi se na jednom od Instagram profila.
Prijedlog njihovog teksta za slanje je na linku u opisu profila.
Izrael je podsjetimo presreo flotilu sa humanitarnom pomoći za Gazu I zauzeo najmanje 13 brodova sa hranom i lijekovima te priveo humanitarce koji su bili na njima. Ostatak flotile od 30 beodova nastavio je svoj put za Gazu.
Svijet
Parlament odlučio da postoje samo dva pola! “TO JE MRAČAN DAN ZA SLOVAČKU”

Slovački parlament u petak je usvojio ustavni amandman kojim je utvrđeno da postoje samo dva pola – muški i ženski. Istim izmjenama ograničeno je i pravo usvajanja isključivo na heteroseksualne bračne parove, dok je surogat majčinstvo u potpunosti zabranjeno.
Nekoliko organizacija za ljudska prava, među kojima su Amnesty International i Venecijanska komisija, izrazilo je zabrinutost ovim potezom, naročito zbog člana koji propisuje da nacionalno zakonodavstvo Slovačke ima prednost nad pravom Evropske unije u „kulturnim i etičkim pitanjima“.
– U ključnim pitanjima temeljnih vrijednosti nacionalno pravo mora imati primat i prioritet nad međunarodnim sporazumima na koje je Slovačka obavezna. To je zdrav razum – izjavio je premijer Slovačke Robert Fico na konferenciji za medije.
Amnesty International je u svom saopštenju naveo da je riječ o „mračnom danu za Slovačku“.
Kontroverzni amandman, koji stupa na snagu u novembru, usvojen je tijesnom većinom glasova. Vladina koalicija, kojoj je u početku nedostajala podrška, obezbijedila je 13 glasova opozicionih konzervativnih hrišćanskih demokrata i konzervativno-populističkog pokreta Slovensko.
Pravni stručnjaci u Slovačkoj smatraju da ovakav ustavni amandman, kojim se propisuje primat nacionalnog ustava nad pravom EU, predstavlja direktan izazov Evropskoj uniji i da će dovesti do pravnih sporova i potencijalnih sankcija.
Neki analitičari tvrde da je ovaj potez samo Ficova taktika da skrene pažnju sa pada rejtinga u anketama i nepopularnih ekonomskih mjera.
– Slovački ustav postao je žrtva plana Roberta Fica da oslabi opoziciju i skrene pažnju sa stvarnih problema društva, kao i mjera štednje koje je morao da sprovede – izjavila je za BBC Beata Balagova, glavna urednica slovačkog lista SME.
– Fico se zapravo ne brine ni za rodna pitanja, ni za zabranu surogat majčinstva, pa čak ni za usvajanja od strane LGBTQ osoba – dodala je.
Ficova stranka Smer – socijaldemokratija toliko se udaljila od progresivnih vrijednosti koje zastupa evropski lijevi centar da će biti formalno isključena iz Partije evropskih socijalista (PES) na konferenciji sljedećeg mjeseca. Smer je suspendovan još 2023. godine nakon što je formirao koaliciju sa krajnje desnom Slovačkom nacionalnom strankom.
-
Politika2 dana ago
Dodik prijeti “Suprotstaviću se SARAJEVSKOJ ČARŠIJI, NEĆU JOJ DOZVOLITI DA DIŠE”
-
Svijet3 dana ago
NOĆAŠNJI NAPAD SAMO UVOD? Ukrajina dobila zeleno svjetlo za američke projektile dometa 300 km
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ O MILANU TEPIĆU “Njegovo ime upisano je ZLATNIM SLOVIMA u vječnost”
-
Politika3 dana ago
STEVANDIĆ OBJAVIO SLIKU! Dokument potvrđuje da je Dodik predložio Minića za mandatara!
-
Politika3 dana ago
VULIĆEVA NE ODUSTAJE “Dodik je simbol naše borbe za slobodu”
-
Društvo2 dana ago
OBJAVLJENO NA NJEGOVOM BLOGU: Preminuo je bloger SLOBODAN VASKOVIĆ
-
Politika1 dan ago
“DA NIJE BILO SNSD, KO ZNA GDJE BI RS BILA”: Da li Milorad Dodik štiti Republiku Srpsku ili sebe
-
Politika3 dana ago
BERJAN PORUČIO VUKANOVIĆU: “SDS ne treba nikoga da konsultuje, MI STOJIMO NA ČELU PROMJENA!”