Connect with us

Banjaluka

ČUVENI OBJEKAT ZASIJAĆE STARIM SJAJEM: U Sokolskom domu biće smještena PRVA SPORTSKA GIMNAZIJA u Banjaluci

Sokolskih društava odavno nema, ali u zgradu se i dalje prvenstveno dolazi zbog sporta.

Na posljednoj održanoj sjednici Skupštine Banjaluke, na prijedlog gradonačelnika Draška Stanivukovića, odlučeno je da Grad dobije prvu sportsku gimnaziju.

Gimnazija će biti smještena u prostorije čuvenog Sokolskog doma.

– Grad ulaže u svoj objekat, koji je trenutno gotovo prazan, a u kojem imamo mogućnost da napravimo učionice, zbornicu, fiskulturnu salu i ostale potrebne prostorije – naveo je nedavno Stanivuković.

Podsjetimo, rješenjem Vrhovnog suda Republike Srpske, Grad Banjaluka je nakon višegodišnjeg spora postao vlasnik Sokolskog doma.

Kakvu istoriju krije ovaj objekat?

Sokolskih društava odavno nema, ali u zgradu staru 87 godina i dalje se prvenstveno dolazi zbog sporta.

Od vremena kada je izgrađen nekokoliko puta je mijenjao ime, koje je uvijek oslikavalo epohu.

Sokolski dom je izgrađen 1937. godine za vrijeme Vrbaske banovine, u seriji značajnih građevinskih poduhvata koji su u Banjaluci ostavili monumentalne zgrade po kojima je i danas prepoznatljiva.

Objekat je rađen po projektu beogradskog arhitekte Branka Jovanovića, a radove je izvodilo građevinsko preduzeće Ljube Jeftića, pod nadzorom poznatog banjalučkog inženjera Stojana Borovnice i projektanta Jovanovića.

Kamen temeljac za banjalučki Sokolski dom postavljen je 20. decembra 1931.godine.

Istoričar Zoran Pejašinović “iskopao” je jednu anegdotu sa ovog događaja koju citiramo iz njegovog naučnog rada:

“Svečanost je počela govorom starješine banjalučke sokolske župe dr Steve Moljevića, koji je istakao napredak Banjaluke u posljednje dvije godine, koji je toliki „da se čak počelo i zavideti”. I ban Milosavljević je održao duži govor o „higijeni duha i tijela” i pokretu sokolstva koji je ban „izjednačio sa narodnom mišlju”, a „ravnodušnost prema Sokolu Kraljevine Jugoslavije”, po mišljenju Milosavljevića „graniči sa izdajstvom svoga naroda”. U budućem domu, „u tom svetilištu telesne i moralne lepote jugoslovenskog nacionalizma, spremaće se oduševljeni organizatori i vatreni propovednici sokolskih ideja za čitavu Mrkonjića Krajinu – govorio je starješina Banovine”.

Dalje se navodi da je ceremonija završena čitanjem povelje, koja je „metnuta u jednu staklenu bocu u zejtinu, te je nakon čitanja stavljena u temelj Sokolskog doma”, po kome je ban Milosavljević po običaju udario tri puta čekićem.

U drugu bocu je stavljeno šest sokolskih znački: članska, naraštajska, „ćorkovačka”, te po jedna sa banjalučkog sleta 1914, sa sleta 1910. u Moštanici i sa sleta 1912. u B. Gradišci. Sve to stavljeno je u pocinčanu kutiju i zabetonirano!

U prvoj fazi izgrađena je fiskulturna sala i opremljena spravama za gimnastiku – tada se zvala “Velika sala za vježbanje i sokolske priredbe” – kao i dva bočna koridora.

Sokolsko društvo je uselilo u objekat 1933.god. nakon čega je počela druga faza izgradnje objekta koja je završena 1937.godine.

Sokolski dom je bio predviđen za kulturno-sportsko-rekreativne sadržaje, za potrebe udruženja “Soko Kraljevine Jugoslavije”. Ova organizacija djelovala je i bila omasovljena u Kraljevini, a cilj joj je bio fizičko i moralno vaspitanje jugoslovenskih državljana i kako je to naveo i ban, popoularisanje tadašnjeg jugoslovenskog nacionalizma po okriljem monarha.

Rat i poratne godine krajem 20. i početkom 21. vijeka nisu uspjele da unište Sokolski dom, ali ostavile su ožiljke.

Tu se i dalje mahom dolazi zbog sporta, odbojke, košarke, borilačkih vještina, penjanja, u “Sokolani” se nalazi legendarna teretana koja je oko sebe vremenom stvorila mitsku auru jer je izbjegla sve “zamke” modernizacije.

Sportska gimnazija omogućiće da ovaj čuveni objekat zasija starim sjajem.

BLink

Banjaluka

GRADONAČELNIK ČESTITAO 9. MAJ – DAN POBJEDE NAD FAŠIZMOM: Jedan od najsvjetlijih dana u istoriji čovječanstva

Gradonačelnik Draško Stanivuković čestitao je 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom, poručivši kako je upravo ovaj dan jedan od najsvjetlijih u istoriji cijelog čovječanstva, dan iz kojeg možemo mnogo toga da naučimo.

-Danas, kada obilježavamo Dan pobjede nad fašizmom, prisjećamo se svih onih hrabrih ljudi koji su se suprotstavili zlu i koji su se hrabro borili za slobodu i ljudska prava. Želim da naglasim i to da ovaj datum za čovječanstvo nije samo istorijski događaj. To je datum koji nas podsjeća i na to da treba da se borimo za vrijednosti koje su temelj slobodnog društva u kojem živimo. Mi, kao narod to znamo, jer, baš kao i u svim drugim ratovima i u ovoj borbi smo podnijeli veliku žrtvu, a to nipošto i nikada ne smijemo da zaboravimo. Dužnost je da pamtimo, da se sjećamo i njegujemo uspomenu – kazao je gradonačelnik.

Poručio je i to kako je istorija oduvijek bila učiteljica života, te da zbog toga ovaj dan treba više da cijenimo.

-Istorija je učiteljica života, nadam se da smo ovu lekciju dobro naučili. Srećan nam Dan pobjede nad fašizmom, srećna nam sloboda, da je čuvamo i više cijenimo – zaključio je u čestitki Stanivuković.

Naglasio je i to kako imamo obavezu da čuvamo uspomenu na sve one koji su svoje živote hrabro položili u Prvom i Drugom svjetskom ratu, te u Odbrambeno – otadžbinskom ratu, a da nas kao narod obavezuje da na buduće generacije sa ponosom pronosimo kulturu sjećanja na sve one koji su hrabro stali pred neprijatelja – za našu slobodu.

Nastavi čitati

Banjaluka

ZAVRŠNICA MALIH OLIMPIJSKIH IGARA SRPSKE u Banjaluci od 10. do 17. maja

Završnica Malih olimpijskih igara Republike Srpske biće održana u Banjaluci od 10. do 17. maja i okupiće više od 2000 učenika osnovnih i srednjih škola.

Preliminarna takmičenja u četiri ekipna i četiri individualna sporta krenula su jesenas i sada su ušla u samu završicu te će se u najvećem gradu Srpske okupiti najbolji od najboljih iz šest regija, banjalučke, prijedorske, dobojske, semberske, sarajevsko-romanijske i hercegovačke. Školarci će se takmičiti u malom fudbalu, košarci, odbojci, rukometu, atletici, gimnastici, šahu i džudu.

– Predstojeća republička finala trebalo bi da budu prava promocija sporta, školskog sporta, patriotizma i olimpizma. Prošle godine proslavili smo 20 godina Malih olimpijskih igara i krećemo sa novom formom republičkih finala koju smo napravili po modelu Olimpijskih igara, naravno, u skromnijem formatu. Tokom osam dana oko 2100 dječaka i djevojčica te momaka i djevojaka nastupiće na finalnim takmičenjima dok je u Banjaluci obezbijeđeno 3000 noćenja za učesnike van banjalučke regije – izjavio je za “Glas Srpske” koordinator MOI za banjalučku regiju Velibor Vidović.

Ceremonija svečanog otvaranja zakazana je za 10. maj od 19 časova u parku “Petar Kočić”.

– Imaćemo i defile učesnika od Narodnog pozorišta Republike Srpske kroz Gospodsku ulicu do parka “Petar Kočić” gdje je pripremljen spektakl. Otvaranje će biti u posebnoj formi sa himnom Republike Srpske i himnom Malih olimpijskih igara dok očekujemo i obraćanje zvanica iz političkog vrha Srpske – naveo je Vidović.

Planirano je da učesnici dolaze u smjenama. Kada jedni završe svoja finala onda će dolaziti drugi. Kraj MOI predviđen je za 17. maj.

– Učesnicima će pored sportskog dijela takmičenja biće priređen i kulturno-zabavni dio. Sport je u osnovi svega, ali ne želimo da to bude svedeno samo na takmičenje već je cilj malo širi i podrazumijeva socijalizaciju, ostvarivanje kontakata kao i to da se djeca doživotno nastave baviti sportom. Bitno je formirati široku bazu iz koje će proisteći kvalitet. Važno je da imamo bunar iz kojeg ćemo crpiti svoje resurse – dodao je Vidović.

Asovi na MOI

Nekoliko vrhunskih sportista Srpske takmičilo se na Malim olimpijskim igrama.

– Fudbalski reprezentativac Srbije Mijat Gaćinović učestvovao je na MOI kao i nekadašnji rukometaši Borca Srđan Trivundža i Aleksandar Međedović. Promotori su bili legendarni rukometaš Mladen Bojinović dok nas je prošle godine posjetila najbolja odbojkašica svijeta Tijana Bošković. Ujedno, pozivam i svu djecu iz Banjaluke i okoline da dođu i navijaju za svoje vršnjake koji su stigli iz drugih mjesta. Isto tako, veliko hvala Gorici Bilak Moconja, Marku Pantoviću i Draganu Vukoviću koji su odradili veliki dio posla da sve ovo bude na izuzetnom nivou – rekao je Vidović.

Nastavi čitati

Banjaluka

HUMANITARNA PREDSTAVA učenika OŠ “Branko Ćopić” za djecu na Kosmetu

Sadašnji i bivši učenici Osnovne škole “Branko Ćopić” iz Banjaluke izveli su večeras vaskršnju humanitarnu predstavu “Mi put svoj znamo”, a sva prikupljena sredstva namijenjena su srpskoj djeci iz višečlanih porodica, te djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju na Kosovu i Metohiji.

Direktor OŠ “Branko Ćopić” Branka Špirić izrazila je zadovoljstvo što je kolektiv ove škole imao priliku da svoje aktivnosti i rad iskoristi u humanitarne svrhe.

– Naša škola ima veoma bogat kulturno-umjetnički život, te nam je želja bila da to prikažemo i neke druge načine, osim na školskoj pozornici – rekla je Špirićeva novinarima u Banjaluci.

Ona je navela da je predstava svojim prvim izvođenjem povodom obilježavanja školske slave Svetog Save izazvala pozitivne utiske, jer kroz svoj sadržaj spaja sav srpski narod, gdje god da se nalazi.

– Posebno želimo poručiti jednu od biblijskim misli, a to je da je život moguć samo uz veliku ljubav i uz mnogo djece – rekla je Špirićeva.

Predsjednik Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji Milorad Arlov istakao da je predstava dokaz humanosti Republike Srpske, koja je sa posebnom pažnjom pomaže Srbima na Kosovu i Metohiji.

– Ova predstava posvećena je njima, njihovoj slobodi i opstanku na Kosovu i Metohiji – rekao je Arlov.

On je naveo da je Odbor već 16 godina posvećen srpskom narodu na Kosovu i Metohiji, te izrazio zadovoljstvo što događaju prisustvuje i porodica Vuković iz Kosovske Mitrovice koja ima 11 djece.

Vuković je zahvalio na podršci i brizi koju građani Banjaluke i Republike Srpske pokazuju za srpski narod na Kosovu i Metohiji.

– Život Srba na Kosovu i Metohiji jeste težak, ali mostovi koje grade ljudi poput Arlova daju nam snagu da izdržimo i da budemo jači. Možda smo malo ostavljeni, ali nismo zaboravljeni – rekao je Vuković.

Predstavi je prisustvovao i savjetnik predsjednika Republike Srpske Marko Romić i ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.

Sva prikupljena sredstva biće usmjerena za Dnevni centar “Podrži me-9. januar” i rehabilitaciju njegovih korisnika, djece i mladih sa poteškoćama u razvoju i djecu iz višečlanih porodica na Kosovu i Metohiji.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno