Društvo
INFLACIJA NEUMOLJIVO JEDE! Koliko je 100 KM iz 2018. vrijedilo na kraju prošle godine?
 
																								
												
												
											Faruk Hadžić,ekonomski stručnjak objavio je koliko je 100 KM iz 2018. godine vrijedilo na kraju prošle godine.
Jasno da 100 KM prije nekoliko godina ne vrijedi isto danas, napisao je Hadžić.
“Upravo zbog mnogih upita, napravio sam analizu i vizualizaciju koja je vrijednost 100 KM iz 2018. godine na kraju 2023. godine. Koristeći prosječnu godišnju stopu inflacije mjerenu Indeksom potrošačkih cijena za svaku godinu, te usklađivajući 100 KM sa tim stopama, a onda novi usklađeni iznos u narednoj godini sa novom inflacijom, dobijemo da 100 KM iz 2018. godine danas vrijedi oko 80 KM.
Naravno, ovo je prosječno kretanje obzirom na statističke podatke, ali vjerovatno, zbog individualne sklonosti potrošnje svakoga od nas, ovaj iznos može biti naravno i manji. Razlog leži u činjenici da je prosječna stopa kretanja cijena hrane dosta viša od ukupnog indeksa, tako da je osobama koje više svog dohotka troše upravo na hranu, inflacija “pojela” veću vrijednost”, objasnio je Hadžić, prenosi N1.
Društvo
ARCELORMITTAL NAPUSTIO BIH: Zenička čeličana i rudnik Prijedor sada u rukama domaće Pavgord Grupe
 
														ArcelorMittal objavio je danas da je završio prodaju svojih operacija u Bosni i Hercegovini, čeličane ArcelorMittal Zenica i rudnika željezne rude ArcelorMittal Prijedor, kompaniji H&P doo Zvornik, koja je dio Pavgord Grupe.
Prodajom, koja je prvi put najavljena u junu ove godine, ArcelorMittal, jedna od vodećih svjetskih integriranih kompanija za čelik i rudarstvo s prisustvom u 60 zemalja i primarnim operacijama proizvodnje čelika u 15 zemalja, zvanično je završio svoje poslovanje u Bosni i Hercegovini.
Vrijednost transakcije nije objavljena ni danas, a ono što se zna iz saopštenja ArcelorMittala od 20. juna ove godine, je da očekuje da će priznati nenovčani gubitak od oko 0,2 milijarde USD (200 miliona američkih dolara) u vezi s ovom prodajom, što odražava računovodstveni učinak, a ne direktan novčani izdatak.
Kompanija prodaje svoje proizvode širokom spektru kupaca, uključujući automobilsku, inženjersku, građevinsku i mašinsku industriju, a u 2024. godini ostvario je prihod od 62,4 milijarde dolara, proizveo 57,9 miliona metričkih tona sirovog čelika i 42,4 miliona tona željezne rude.
Industrijski pogoni u Zenici Prijedoru sada su u vlasništvu domaće grupacije čije se poslovne aktivnosti protežu od energetike do građevinarstva, piše BN.
Iz Pavgord Grupe zasad nije objavljeno kako planiraju upravljati zeničkom čeličanom, koja se godinama suočava s problemima zastarjele infrastrukture i ekoloških standarda.
AMZ se često optuživala da proizvodi visoke nivoe zagađenja zraka u gradu Zenica i okolini,a neki izvještaji pokazuju da kompanija nije ispunila mnoge od mjera iz svoje dozvole.
Na svojoj korporativnoj stranici, ArcelorMittal s druge strane ističe kako je posvećen proizvodnji „pametnijeg čelika za ljude i planetu“, naglašavajući procese s manjom potrošnjom energije i emisijom ugljika, te materijale dizajnirane za višekratnu upotrebu i infrastrukturu obnovljivih izvora energije.
Društvo
DANAS JE SVETI LUKA! Ovo su običaji i vjerovanja o Lučindanu
 
														Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici danas slave Svetog Luku, a mnogi domaćini svoju krsnu slavu. Uz ovog sveca i njegov praznik vezuju se mnoga lijepa i zanimljiva narodna vjerovanja.
Svetog Luku kao zaštitnika ljekara i medicinara danas slavi ljekarska profesija, a pravoslavni vjernici veruju da njegove mošti imaju čudotvornu moć da iscijele i najteže bolesti. Sam Sveti Luka liječio je besplatno.
Naši stari nekada su vjerovali da će nam se baš na ovaj dan – Lučindan kazati kakva nas zima čeka… Običaj je bio među srpskim domaćinima da na ovaj dan puste ovnove da nagnaju ovce. Ukoliko bi se ovca natezala bi il’ ne bi, naši preci su vjerovali da će zima duga, oštra i teška. Ukoliko ne bi odbijale ovnove, vjerovalo se da zima neće biti duga i da će proljeće doći ranije.
Na ovaj dan su domaćini čašćavali svoje čobane kojima su nosili pite – pazarice. I dan danas u narodu se kaže: “Sveti Luka, snijeg do kuka”, a vjerovalo se i da ako domaćin na Lučindansko jutro porani u tor da obiđe stoku pa vidi kako stoka toga jutra leži, takva će biti i zima – ako je podvila noge, vjerovalo se da će zima biti oštra a godina zla, a ako je noge opružila, vjerovali su da ih čeka blaga zima, dobra godina i još bolja letina.
U Srbiji je davno bio običaj i da se torovi s ovcama na ovaj dan opasuju crvenim koncem da u njih ne bi ušli vuci i poklali stoku. U Crnoj Gori narod vjeruje da stopalo Svetog Luke, koje se čuva u jednom tamošnjem manastiru, liječi očinji vid. U Crnoj Gori se vjeruje i da je nebeska duga pojas Svetog Luke.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Jutro oblačno, tokom dana sunčanije
 
														U Bosni i Hercegovini se očekuje umjereno, ponegdje pretežno oblačno vrijeme, uz postepeno razvedravanje. Tokom dana, u većem dijelu zemlje biće sunčanije.
Vjetar će biti slab, južni i jugoistočni.
Temperatura vazduha jutarnja: od 7 do 13°C, dnevna: od 17 do 22°C, na jugu do 24°C.
Pripremite se za ugodan dan, posebno u južnim krajevima gdje će biti toplije i sunčanije.
- 
																	   Politika3 dana ago Politika3 dana agoZA RUSE DODIK VIŠE NIJE PREDSJEDNIK! Evo šta stoji iza sastanka sa Lavrovom u Minsku! 
- 
																	   Politika20 sati ago Politika20 sati ago„ŠUMOVI“ IZMEĐU BEOGRADA I BANJALUKE: Da li je Dodik OKRENUO LEĐA Vučiću 
- 
																	   Politika23 sata ago Politika23 sata agoOBJAŠNJENJE STATE DEPARTMENTA: Zašto su ukinute sankcije Miloradu Dodiku i ostalima 
- 
																	   Svijet2 dana ago Svijet2 dana agoKRVAVA RACIJA: Najmanje 64 mrtvih u najvećoj policijskoj akciji u istoriji Rija 
- 
																	   Politika3 dana ago Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ STAO UZ BLANUŠU “Puna podrška Pokreta Sigurna Srpska” 
- 
																	   Politika3 dana ago Politika3 dana agoVULIN UDARIO NA DODIKA! “Odustajanje od referenduma PAMTIĆE ISTORIJA” 
- 
																	   Politika3 dana ago Politika3 dana ago“NAPUŠTA DUŽNOST”: Kristijan Šmit odlazi iz BiH? 
- 
																	   Svijet2 dana ago Svijet2 dana agoORBAN “Evropa nema nikakav značaj, TRAMP GRIJEŠI U VEZI PUTINA” 

 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											