Connect with us

Politika

UPITNO PORIJEKLO IMOVINE! Evo šta je sve u vlasništvu Fadila Novalića

Bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u Vojkovićima čeka ishod apelacije pred Ustavnim sudom BiH, kao posljednju nadu za izlazak na slobodu nakon pravosnažne presude za kriminalnu nabavku respiratora.

Prema podacima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN), političar koji je i odlazak na izdržavanje kazne povezivao s džuma-namazom, pa slagao, jer se u zatvor javio dan ranije, u dobroj mjeri je naplatio svoju “borbu” za interese Bošnjaka. Posebno nakon što je 2015. postao član SDA, te je iste godine imenovan za premijera FBiH, piše Avaz.

Po završetku fakulteta, Novalić je radio u preduzeću TMD “Gradačac Famos“, gdje je ostao 17 godina, prošavši put od konstruktora do direktora. Narednih 13 godina, sve do 2013, bio je na čelu kompanije TMD “Automobilska industrija“ (“Cimos“ TMD), a prije nego što je imenovan za premijera FBiH u martu 2015. godine, Novalić je bio voditelj tržišta u svojoj firmi “Supfina“.

Na premijerskoj funkciji bio je osam godina, a mandat osvojen na izborima 2022. godine oduzet mu je u februaru 2024, jer je pravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu od četiri godine.

Novalić je, zajedno s članovima svoje porodice, tokom godina osnovao najmanje sedam firmi, a novinarima CIN je rekao da većina njih više ne radi. Bio je suvlasnik firme za proizvodnju alata “Supfina” iz Gradačca, dok su njegove kćerke suvlasnice preduzeća za mašinsku obradu metala “TMD-Mibo” iz Brčkog, a bile su i u vlasničkoj strukturi društva za posredovanje u trgovini mašinama “Termo Metal Resist”. Ta firma je kasnije, kada je otkrivena afera, ekspresno prodata, navodno jer je bila u minusu.

Fadil Novalić bio je vlasnik kompanija “NT-Watt” iz Novog Travnika i “Tool Precision” iz Srebrenika. U Registru poslovnih subjekata njegovo ime do danas se zadržalo samo među osnivačima društva za izvođenje radova u energetici, metalnoj industriji i rudarstvu “Energometal” iz Gradačca.

U imovinskom kartonu, dostavljenom prije godinu dana, Fadil Novalić prijavio je ukupne godišnje prihode za 2022. u iznosu od 161.860 KM, od čega 41.460 KM na osnovu plate i 120.400 KM kao prihod od imovine. Na listi nekretnina koje je naveo su kuća (160 m2), 17.000 m2 zemljišta, poslovni prostor (348 m2) i suvlasništvo u jednoj od kompanija.

Prema podacima do kojih su novinari došli uvidom u zemljišne knjige, Novalić je vlasnik kuće i nekoliko parcela u Gradačcu, ukupne površine oko devet dunuma, poslovne zgrade s dvorištem, a suvlasnik je i zemljišta površine oko 6.900 kvadratnih metara u istom gradu.

Članovi njegove porodice posjeduju tri stana u Sarajevu, površine 103, 72 i 52 kvadrata, dok su kuća s dvorištem (706 kvadratnih metara) i stan (41 kvadratni metar) prodati.

Zanimljivo je da je i zahtjeve da ne ode u zatvor Novalić pokušavao obrazložiti nezavršenim i neodložnim privatnim poslovima koje je dogovorio s firmom “Wagner Automotiv” iz Gradačca. Radi se o firmi čiji je suvlasnik Nurdin Peštalić, Novalićev prijatelj, poslovni partner i član Glavnog odbora SDA, s kojim je u suvlasništvu nad firmom “Energometal”.

U imovinskom kartonu dostavljenom prije godinu dana Fadil Novalić prijavio je ukupne godišnje prihode za 2022. u iznosu od 161.860 KM.

Avaz

Politika

Vladajuća koalicija može donositi sve ODLUKE BEZ OPOZICIJE

SNSD i koalicioni partneri imaju većinu i mogu donositi sve odluke bez opozicije, saopšteno je iz SDS-a.

Iz SDS-a su pozvali vladajuću koaliciju da donesu zakon koji žele da se poštuje na izborima pa da onda pozovu opozicuju da učestvuje na tim izborima.

Iz ove stranke navode da će “i dalje dosljedno raditi u interesu naroda Republike Srpske, boriti se za poštovanje zakona i demokratskih principa”.

Predstavnici političkih partija sa sjedištem u Srpskoj, koje imaju poslanike u parlamentu i odbornike u skupštinama gradova, održali su danas sastanak i istakli da će vladajuća koalicija sutra donijeti odluku o lokalnim izborima, optuživši opoziciju, koja nije došla na sastanak, da ne želi dijalog, već da je lojalna Kristijanu Šmitu i BiH.

Nastavi čitati

Politika

BRANISLAV BORENOVIĆ: Vlast ima sve moguće većine da donosi odluke

Predsjednik PDP-a Branislav Borenović rekao je da vladajuće stranke imaju sve moguće većine da mijenjaju zakone, otkazuju i odlažu izbore.

Borenović je nakon današnje konferencije za novinare predstavnika vladajuće koalicije rekao da im opozicija neće biti alibi.

On smatra da su vladajuće stranke “prve donijele odluku da izađu na raspisane izbore”, ali da prave predstave za narod, saopšteno je iz PDP-a.

Predstavnici političkih partija sa sjedištem u Srpskoj, koje imaju poslanike u parlamentu i odbornike u skupštinama gradova, održali su danas sastanak i istakli da će vladajuća koalicija sutra donijeti odluku o lokalnim izborima, optuživši opoziciju, koja nije došla na sastanak, da ne želi dijalog, već da je lojalna Kristijanu Šmitu i BiH.

Nastavi čitati

Politika

ĐAJIĆ NA SUĐENJU ZELJKOVIĆU! “Nisam vidio da sam kamere platio 280 000 MARAKA”

Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske Vlado Đajić kazao je u banjalučkom Okružnom sudu da je odluku o potrebi nabavke termalnih kamera donio tim ove ustanove, a da mu optuženi Branislav Zeljković nije sugerisao ništa i da sa njim nije o tome pričao.

– Dnevno popijem 30 do 50 kafa i Zeljković je jedan od rijetkih sa kojima nisam popio kafu – kazao je Đajić.

On je bio svjedok Republičkog tužilaštva u predmetu “korona ugovori” protiv Zeljkovića, inače bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske koji je nabavljao kamere.

U ovom slučaju, osim Zeljkovića, optuženi su direktori firmi “Prokontrol” iz Banjaluke Slavko Bojić i “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, te vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković. Optužnicom je obuhvaćen i bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić. Terete ih za zloupotrebe u nabavci medicinske i zaštitne opreme u vrijeme pandemije virus korona čime su oštetili budžet Srpske za više od 1,3 miliona KM.

– Kamere su nabavljene, bile su ispravne i odradile su svoju funkciju. Zahtjev za njihovu nabavku sam diktirao, a sekretarica je kucala. Zahtjev je poslat Institutu za javno zdravstvo koji je po odluci Kriznog štaba i premijera, bio zadužen za nabavke sve opreme u vrijeme pandemije – rekao je Đajić.

Istakao je da sa Zeljkovićem nije razgovarao o kamerama ni prije ni poslije nabavke.

Pojasnio je da je tim UKC –a Srpske donio odluku o nabavci šest stacionarnih i 20 ručnih termalnih kamera.

– Nabavka je bila opravdana u cilju borbe protiv kovida čiji je jedan od simptoma visoka temperatura. Termalne kamere su postavljene na ulaze i mogle da izmjere temperaturu više osoba i odradile su posao, a i dan danas su gore – rekao je Đajić. Republički tužilac Sanja Tadić – Stojisavljević mu je pokazala pedračun firme “ARS Sistemi” za nabavku šest stacionarnih termalnih kamera vrijednih 180.000KM i 20 ručnih vrijednosti 100.000 KM te pitala da li je to vidio.

– Nisam imao vremena da se bavim time, to su sve službe radile- rekao je Đajić.

Tužilac ga je pitala da li je znao da imaju i drugi ponuđači termalnih kamera i da li se bavio time, Đajić je odgovorio da za to nije imao vremena.

Istakao je i da nije kontaktirao sa direktorom firme “ARS Sistemi” Vladimirom Vuletićem i da ne zna kako je on znao koje kamere trebaju UKC-u.

Tužilac je rekla da je u istrazi kazao malo drugačije, odnosno da je moguće da je Vuletić za nabavku čuo od nekog iz tima UKC-a koji je o tome raspravljao. Đajić je potvrdio da je to moguće da je tako, ali da to ne zna i da on ništa Vuletiću nije rekao.

Drugi svjedok tužilaštva Vladimir Mašić rekao je da Institut za javno zdravstvo nije bio spreman da preko noći postane centralni organ za nabavke svih medicinskih sredstava koja su bila neophodna u vrijeme pandemije virusa korona.

Svjedok Mašić, koji je u vrijeme pandemije bio referent za pravne poslove u Institutu, kazao je da mu je koleginica Zora Bilić donijela dokumentaciju o nabavci kamera i da je to samo potpisao.

– Rekla je da to treba hitno da se uradi i tada nisam detaljno ni pregledao o kojim dokumentima se radi i koja je cijena nabavke. Sve sam saznao kada je policija došla u Institut, jer sam tada od kolega ekonomske službe tražio da mi dostave svu dokumentaciju – kazao je Mašić.

Naglasio je da mu je bilo čudno da je ponuda stigla u 9.20 časova, a da se komisija sastala u 10.05 časova i da je odluka o javnoj nabavci donesena u 10.20 časova.

– Bilo mi je čudno, jer je pauza u Institutu od 10 do 10.30 časova. Odgovorno tvrdim da Zeljković nije bio na tom sastanku – rekao je Mašić. Zeljković je svjedoka upitao da li je bio upoznat sa preporukama za korišćenje pauze za vrijeme kovida 19.

-Ne sjećam se tih preporuka – kratko je rekao Mašić, na šta ga je Zeljković podsjetio da su pauzu mogli koristiti u toku dana kada žele, ali da ne idu svi u periodu kao inače.

Zeljkovićev branilac Jadranka Ivanović upitala je Mašića da li je njen klijent Zeljković ikada vršio pritisak na radnike u Institutu i naređivao koliko kojih kamera trebaju nabaviti, a Mašić je rekao da nije.

Nastavi čitati

Aktuelno