Hronika
Još roditelja iz Srpske traži istinu o svojoj djeci: ADVOKAT NAJAVIO PODNOŠENJE TUŽBI

Osim slučaja misteriozne smrti djevojčice Sare na koju je ukazano u dokumentarnom filmu Centara za istraživačko novinarstvo “Gdje je Sara?” sumnjiva je smrt još tri bebe za čiju sudbinu se ne zna.
Advokat Dragan Tolimir za Glas Srpske rekao je da se pojavio veći broj osoba, pored roditelja pomenute Sare.
“Javili su se roditelji čije je dijete trebalo biti u drugom grobnom mjestu, a nije. Na ta dva grobna mjesta zajedno sa Sarom postoje četiri nestala lica. Radi se o dva lica za koja je utvrđeno da nisu tu i neka dva čiji identitet nije poznat. Javilo se 10 do 15 ljudi sa istim problemima” rekao je Tolimir.
Potvrdio je da će podnijeti krivične prijave protiv NN lica, UKC i Gradskog groblja.
“Na to sam ukazivao i podnosio zahtjev direktorima Kliničkog centra, Gradskog groblja i Gradonačelniku Banjaluke da se sastanu sa roditeljima i da ponude rješenje. Oni su na tipičan politički način pristajali na sve, ali nije održan sastanak. Sada sam odlučio da se borim na drugi način, da iskoristim zainteresovanost medija i snimljenog filma i sada su dobili glavobolju koju su zaslužili jer nisu bili konstruktivni” rekao je Tolimir.
Istakao je da roditelji izvlače tri zaključka u ovom slučaju, šta se sve moglo desiti.
“Prvi je da dijete nije umrlo i da je živo te nekome prodano, a drugi da su prodati ostaci, odnosno organi djeteta, a treći da se radi o profesionalnoj grešci i da se zbog toga kriju ostaci djece da se to ne utvrdi”, rekao je Tolimir.
Dodao je da će u ovom slučaju podnijeti tužbu jer se mora dati neka satisfakcija roditeljima te je naglasio da ima dovoljno elemenata da nadležno tužilaštvo sprovede istragu i utvrdi o čemu se radi.
Aleksandra Blagojević i Miloš Kuprešanin bezuspješno traže grob svog djeteta, kćerke Sare, za koju su im tri dana nakon rođenja rekli da je preminula.
Nakon dvije ekshumacije grobova gdje su im rekli da je njihovo dijete sahranjeno DNK analiza utvrdila da nije Sara.
Tragom priče o Sari novinari su utvrdili da ni dijete Nataše Stijak iz Brčkog nije sahranjeno pored Sare, kako su im rekli da jeste.
Podsjećamo, Okružno javno tužilaštvo Banjaluka formiralo je predmet u slučaju nestanka i navodne smrti bebe Sare, novorođenčeta Aleksandre Blagojević i Miloša Kuprešanina iz Banjaluke nakon emitovanja potresnog filma.
Hronika
POGINULA MIS BALKANA (27) U pijanom stanju bježala od policije, istražuju se detalji jezive smrti

Dvadesetsedmogodišnja manekenka i nosilac titule miss Balkana 2022. godine, Guler Erdogan, umrla je dok je bježala od policije.
Beživotno tijelo modela koja je došla u Giresun na praznik Ramazanskog Bajrama, primijetili su i pronašli drugi vozači na priobalnom putu.
27-godišnju manekenku koja je došla u Giresun na odmor , primijetili su drugi vozači vozila dok je nepomično ležala na priobalnom putu Crnog mora u okrugu Hacı Hüseyin. Policijske i medicinske ekipe su upućene na mjesto događaja po obavještenju i konstatovale da je Erdoğan preminula, prenosi Hurriyet.
Navodno je Güler Erdogan preminuo na licu mjesta nakon što ga je udarilo vozilo dok je pješice prelazio Crnomorski obalni put okruga Hacı Hüseyin.
Saznalo se da je mlada manekenka nosila titulu i da je radila u manekenskoj agenciji.
– Guler Erdogan, 27-godišnja Miss Balkana, koja je sa porodicom otišla u Giresun za vrijeme praznika Ramazana, pila je alkohol i zabavljala se sa prijateljima – prenosi Sabah.
Kako se navodi, policija je zaustavila manekenku, nakon čega je navodno ustanovljeno da je u pijanom stanju.
Guler Erdogan pokušala je da se sakrije od njih i poginula je pod točkovima automobila.
Porodica manekenke ne komentariše situaciju, a pratioci izražavaju saučešće na društvenim mrežama.
Policija trenutno istražuje smrt, prenosi Telegraf.
Hronika
I DJECA U KANDŽAMA ZLOČINA! Maloljetnički kriminal u Republici Srpskoj u porastu

U samo mjesec dana djeca su na području Banjaluke i susjednih opština učestvovala u izvršenju teških krivičnih djela.
U skladu sa Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku RS, dijete je svaka osoba koje nije navršila 18 godina života.
Djeca su tako prije mjesec dana opljačkala sudski depozit u kasarni MUP Republike Srpske kod Laktaša i ukrali materijalne dokaze iz sudskih predmeta. Iz policije su saopštili da su svi predmeti pronađeni i vraćeni, te da su identifikovani maloljetni počinioci krivičnog djela koje je okvalifikovano kao teška krađa.
Podsjećanja radi maloljetnici su iz sudskog depoa ukrali oružje i drogu. Prije tri dana u Banjaluci je u jutarnjim časovima izvršena oružana pljačka.
Istragom je utvrđeno da je razbojništvo počinilo dijete, dok mu je saučesnik bio već osuđivani kriminalac. Kakva je veze između ovog dvojca bila i da li je dijete bilo nagovoreno na teško krivično djelo, utvrdiće istraga.
Međutim ono što je najgore u svemu to je da sistem uopšte ne prepoznaje ili ne želi prepoznati sve veći problem maloljetničke delinkvencije. Ovome u prilog ide da stručnjaci u Srpskoj godinama upozoravaju da postoje efikasni načini da se maloljetnici izvuku iz ralja kriminala, ali njihove vapaje nadležni ne žele čuti.
Linker
Umjesto pravovremenih mjera, djeca s desetinama krivičnih djela završavaju u Vaspitno-popravnim domovima u Srpskoj, ali tada je njihova resocijalizacija gotovo nemoguća.
Doktor pedagoških nauka Nebojša Macanović je u emisiji Neispričano na Youtube kanalu Srpskainfo upozorio da se maloljetnici sve češće vrbuju od strane iskusnijih kriminalaca za izvršenje krivičnih djela.
Ujedno je podsjetio da u zakonima odavno postoje ustanove kao što su vaspitni centri, koji bi bili idealni za prevenciju i da djecu u sukobu sa zakonom pravovremeno vratimo na pravi put, ali ovi centri postoje samo na papiru, dok se u praksi to pravda nedostatkom novca. Sistem koji djeluje tek kad problem eskalira ne daje rezultate – pitanje je koliko ćemo još čekati prije nego što shvatimo da prevencija nije trošak, već jedini izlaz.
Macanović je ukazao i na to da dosadašnja iskustva pokazuju da u VP dom dolaze djeca koja su već godinama u kriminalu i gdje je njihova resocijalizacija teška i često neuspješna.
– Jako je teško kod takve djece postići pozitivne efekte, jer nemamo mjere koje prethode Vaspitno popravnom domu. A to su vaspitne ustanove, vaspitni ili disciplinski centri. Imamo taj problem nasilja i maloljetničke delinkvencije i uvijek kažem da kada nešto kritikujem, volim da ponudim nekoliko rješenja- kaže profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) u Banjaluci Nebojša Macanović.
Dodaje kako se gorućem problemu u Republici Srpskoj i sve većem broju maloljetnika u sukobu sa zakonom mora pristupiti sistematski od strane svih, a ne pojedinačno, jer to ne daje nikakve rezultate.
– Mi moramo tu sistematski i istovremeno da djelujemo. Sva nadležna ministarstva, od ministarstva pravde, ministarstva prosvjete, zdravlja i konačno unutrašnjih poslova. Svi moramo djelovati u jednom momentu, a ne parcijalno kao do sada, jer tu nema željenih efekata- kategoričan je Macanović.
U Republici Srpskoj trenutno ne postoji nijedna institucionalna mjera koja prethodi VP domu, što se pravda nedostatkom sredstava.
Macanović podsjeća da imamo mnogo područnih devastiranih škola koje su napuštene i koje bi sa malo ulaganja mogle biti pretvorene u vaspitne centre ili u vaspitne ustanove.
Svi problemi naravno počinju da se uočavaju u školama, a nama su puna usta dječijih prava, dok njihove obaveze zanemarujemo.
Hronika
STRAVIČNA TRAGEDIJA U FRANCUSKOJ! Dječak se ugušio u vrtiću

Nesvakidašnja nesreća dogodila se u jednom francuskom vrtiću kada se dječak star 20 mjeseci ugušio nakon što je pojeo bananu, a njegov otac okrivio je ovu ustanovu za nemar, prenose danas francuski mediji.
Ubrzo nakon što je pojeo bananu, mali Brajan doživio je kardio-respiratorni zastoj, uprkos tome što je osoblje vrtića pokušalo da mu pomogne, a potom i vatrogasci koji su ubrzo stigli na lice mjesta, piše Figaro.
Dječak je hitno prevezen u bolnicu, a potom stavljen u indukovanu komu. Nakon nedjelju dana, uprkos maksimalnim naporima ljekara, on je preminuo.
Prema riječima dječakovog oca Lorana, tragedija je mogla da se izbjegne da osoblje vrtića nije bilo tako nemarno.
“Kada smo upisali dijete u vrtić mislili smo da će tamo biti bezbjedan. Vjerovali smo da će mu pružiti zaštitu i sigurnost. To nije smjelo da se desi”, kazao je on.
Tužilac okruga Val de Marn potvrdio je da nije otvorena istraga o uzrocima smrti dečaka, pošto nema bilo kakvih sumnjivih okolnosti, a njegovi roditelji nisu podnijeli tužbu, prenosi Tanjug.
-
Politika3 dana ago
OBEĆANJE LUDOM RADOVANJE! Dodik opet obećao pomoć poplavljenim Prijedorčanima, JAVOR SE BLAMIRA ZA SVE PARE!
-
Politika2 dana ago
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”
-
Banjaluka3 dana ago
SNSD-ova “GENIJALNA” ideja! Preduzeće za naplatu parkinga u Banjaluci novi način za JOŠ JEDNU PLJAČKU!
-
Politika3 dana ago
CRNADAK O NOVIM SANKCIJAMA “Da li je trojka Dodik-Višković-Stevandić shvatila poruku?”
-
Društvo2 dana ago
PARADOKS KOJI IZAZIVA NEVJERICU! Doktor ima platu 1.930 KM, a POLICAJAC SA SREDNJOM ŠKOLOM 1.878 KM
-
Politika1 dan ago
MIHAJILICA PITA: Gdje je završilo dodatnih 7 miliona KM za garažu UKC-a?
-
Politika3 dana ago
DODIK O MOSKVI “Tamo vidim čiste ulice i nasmijane ljude, U EVROPI TOGA NEMA”
-
Politika2 dana ago
DODIK TRAŽI DA SE SRPSKA uključi u VOJNI SPORAZUM sa Srbijom i Mađarskom