Connect with us

Svijet

GENERALNA SKUPŠTINA UJEDINJENIH NACIJA: Hoće li biti usvajanja rezolucije o Srebrenici?

Generalna skupština Ujedinjenih nacija, gotovo je izvjesno, razmatraće “rezoluciju o genocidu u Srebrenici”, međutim pitanje je da li će biti i dovoljno glasova da se jedna takva rezolucija, koja nije obavezujuća, i usvoji.

Rasprava o rezoluciji trebalo bi da se održi 24. aprila i to u okviru tačke “Sprečavanje oružanih sukoba”, a ako je suditi po pisanju medija, rezoluciju će predložiti Njemačka i Ruanda.

Procedura eventualnog usvajanja rezolucije nije jednostavna. Prema pravilima UN, svaka država članica UN može predložiti tačku dnevnog reda o kojoj će se raspravljati. Kvorum za rad je jedna trećina članica, a za odlučivanje je potrebna jedna polovina, međutim Generalna skupština UN može odrediti da neka rezolucija predstavlja važno pitanje, tačnije zemlja članica može tražiti da se o eventualnoj rezoluciji o Srebrenici odlučuje dvotrećinskom većinom. Taj zahtjev u ovom slučaju neke od zemalja je izvjestan, a kada se on predloži, Generalna skupština UN prostom većinom odlučuje o tome, odnosno da li će za usvajanje biti potrebne dvije trećine ili “samo” polovina glasova. U oba slučaja, pozicija Srbije i Republike Srpske, koje će najviše “pogoditi” eventualno usvajanje rezolucije o Srebrenici, nije sjajna, a o tome je nedavno govorio i Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.

“Taj akt nema obavezujuću pravnu snagu. Moraju da sakupe 2/3 i oni računaju da će da imaju 27 glasova članica EU, zbog toga Srbi moraju imati 14 koji će biti protiv, ne uzdržani, već protiv. Mnogo komplikovano sa minimalnim izgledima, ali naše je da pokažemo želju i borimo se za istinu”, rekao je Vučić.

Ono što će sigurno biti jeste veliki broj uzdržanih glasova, a s obzirom na to da će rezoluciju formalno pravno predložiti Njemačka i Ruanda, koja je preživjela genocid, velika većina “zapadnog svijeta” i islamskih zemalja će je podržati, tako da je za Srbiju i Republiku Srpsku ostalo da “svoje” glasove traže na drugoj strani, odnosno u “manje bitnim” zemljama, koje u ovom slučaju imaju istu težinu glasa.

Vučić je rekao i da nakon usvajanja rezolucije o Srebrenici mogu se očekivati zahtjevi za ratnom odštetom, međutim pravnici sa kojima smo razgovarali kažu da to nije moguće i to iz razloga što takve rezolucije nisu pravno obavezujuće i nemaju snagu kakvu imaju one koje se usvoje na sjednicama Savjeta bezbjednosti UN.

“Rezolucije GS UN nisu pravno obavezujuće i iz njih ne proizlazi obaveza za državu da donosi bilo kakav svoj zakon niti da mijenja sopstveni ustav. Takođe se na osnovu tih rezolucija ne može dosuđivati nikakva odšteta, nikome. Dakle, nema sud pravo da presudom dosudi naknadu štete i da se za takvu svoju odluku pozove na rezoluciju. Ako bi to i učinio, takva presuda bi po žalbi morala biti ukinuta, jer nema uporište u pravu, budući da rezolucija GS UN nije dio pravnog poretka države niti je pravo”, rekao je Milan Blagojević, profesor ustavnog prava.

Iako eventualna rezolucija možda neće imati finansijske posljedice po Srbiju i Republiku Srpsku, s obzirom na njen sadržaj, politička i moralna pa i psihološka težina jedne takve rezolucije biće više nego očigledna.

Podsjećanja radi, još 2015. godine Velika Britanija predložila je u Savjetu bezbjednosti Nacrt rezolucije o Srebrenici, međutim zbog ruskog glasa protiv ta rezolucija nije usvojena. Kasnije je bilo još pokušaja usvajanja i delegiranja rezolucije pred institucije UN, međutim bezuspješno.

Rezolucijom se traži da Srebrenica uđe u udžbenike
Pojedini mediji već su došli u posjed dijela rezolucije o Srebrenici, a kako navode, ključne tačke su da se 11. jul odredi kao međunarodni dan promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici, zatim da se taj datum obilježava u svim državama svake godine. Rezolucijom se traži i da se osudi svako negiranje genocida u Srebrenici te da države članice “očuvaju utvrđene činjenice kroz svoje obrazovne sisteme razvijanjem odgovarajućih programa”. Takođe jedna od tačaka osuđuje djelovanje koje glorifikuje lica koja su osuđena za ratne zločine i protiv čovječnosti i genocida u Srebrenici. Rezolucija naglašava i važnost okončanja procesa pronalaženja i identifikovanja preostalih žrtava genocida u Srebrenici, obezbjeđivanja dostojanstvene sahrane, a od generalnog sekretara UN se traži da osnuje program za informisanje pod nazivom “Genocid u Srebrenici i UN”.

Svijet

SPREMILI ŠEST MILIJARDI DOLARA! Poljaci kupuju još oružja

Južna Koreja i Poljska završile su razgovore o izvozu dodatnih tenkova K2 u Poljsku, saopštila je južnokorejska Agencija za nabavku odbrambenog oružja (DAPA).

Kako je prenijela agencija, taj sporazum predstavlja prvi veliki ugovor o oružju koji će biti potpisan pod novom vladom, prenio je Jonhap.

Poljski ministar odbrane Vladislav Kosiniak-Kamiš i kompanija “Hyundai Rotem”, proizvođač tenkova K2, finalizovali su pregovore i planiraju zvaničnu ceremoniju potpisivanja kojoj će prisustvovati visoki zvaničnici iz obje zemlje, prema navodima DAPA.

Iako detalji ugovora nisu potpuno precizirani, procjenjuje se da će vrijednost ugovora iznositi oko šest milijardi dolara, a obuhvatiće isporuku 180 tenkova K2. Taj ugovor biće najveći pojedinačni izvozni ugovor o oružju za Južnu Koreju do sada, prenose mediji.

Ugovor je dio šireg niza sporazuma koje je Poljska sklopila sa južnokorejskim kompanijama 2022. godine, uključujući nabavku tenkova K2, samohodnih haubica K9 i lakih jurišnih aviona FA-50, kao odgovor na povećanje vojnih izdataka u zemlji usljed rata u Ukrajini.

“Hyundai Rotem” prethodno je potpisao ugovor vrijedan oko 3,3 milijarde dolara za isporuku prve serije od 180 tenkova K2 Poljskoj. Novi sporazum obuhvata dodatnu isporuku 117 jedinica koje će biti proizvedene u Južnoj Koreji, dok će preostalih 63 K2PL biti proizvedeno lokalno, u Poljskoj.

DAPA je naglasila da će uspostavljanje lokalne proizvodnje u Poljskoj povećati mogućnost izvoza tenkova K2 u druge evropske zemlje i šire, u skladu sa planom “ReArm Europe”, koji predviđa nadogradnje prilagođene partnerskim zemljama i lokalnu proizvodnju.

Zvaničnik DAPA Sok Džong Gun rekao je da je drugi ugovor o izvozu tenkova K2 prilika da se potvrdi čvrsta saradnja u industriji oružja između Južne Koreje i Poljske, i obećao je napore da se ojača bezbjednost Evrope kroz taj projekat, prenosi B92.

Nastavi čitati

Svijet

NETANJAHU UŠAO U KIBUC kroz sporedni ulaz, izbjegavao demonstrante!

Više od 630 dana nakon najsmrtonosnijeg napada palestinskog militantnog pokreta Hamas u istoriji Izraela, premijer te zemlje Benjamin Netanjahu prvi put je posjetio kibuc Nir Oz, prenosi Tajms of Izrael.

Žitelji tog kibuca, koji je najteže stradao u Hamasovom napadu u oktobru 2023. godine, dočekali su Netanjahua parolama na kojima su ga nazvali “gospodin napuštenost”.

Dok su vozila iz premijerove pratnje ulazila u kibuc, čuli su se glasovi iz pozadine koji su dovikivali “sramota” i osuđivali su Netanjahua kao “korumpiranog”, onoga koji ih je “napustio” i “ubicu”, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću

Tridesetogodišnji Srbin pretukao je tri vaspitačice u jednom katoličkom vrtiću u Njemačkoj i sve to naočigled djece. Kako navode njemački mediji, tridesetogodišnjak je bio nezadovoljan reakcijom osoblja na tuču između njegovog sina i drugog djeteta.

Vaspitačica zadobila teške povrede
Muškarac je u međuvremenu uhapšen i protiv njega se vodi istraga zbog nanošenja teških tjelesnih povreda.

Oko 10:10 časova, tokom redovnog radnog vremena, muškarac se pojavio u vrtiću i tražio kontakt sa vaspitačicom njegovog četvorogodišnjeg sina. Prema policiji, bio je nezadovoljan načinom na koji je osoblje vrtića reagovalo na tuču između njegovog sina i drugog deteta.

Nakon napada, pobjegao iz vrtića
“Tridesetogodišnjak je iznenada udario dvadesetčetvorogodišnju vaspitaču u lice. Kada je ona pala na zemlju, tridesetogodišnjak je navodno šutnuo” navodi se u saopštenju policije, prenosi Blic.

Dodaju da je nakon toga šakom udario u lice četrdesetčetvorogodišnju vaspitaču, a potom je šutnuo u glavu.

Treća vaspitačica koja je bila prisutna tokom incidenta, pokušala je da pomogne koleginicama, ali je i ona dobila udarce u glavu.

Muškarac je potom pobjegao iz vrtića, ali je kasnije uhapšen u svom stanu.

Troje povrijeđenih osoba je odvezla hitna pomoć u bolnicu, a sve žrtve su u međuvremenu puštene.

Muškarac je sada u pritvoru, a istraga je u toku.

(report24.news)

Nastavi čitati

Aktuelno