Connect with us

Banjaluka

BICIKLISTA SANTIK VIBATEKA PJOTR PEKALA pobjednik je 18. izdanja biciklističke trke “Beograd – Banjaluka”

Biciklista Santik Vibateka Pjotr Pekala pobjednik je 18. izdanja biciklističke trke „Beograd – Banjaluka“ pošto je u posljednjoj etapi od Doboja do Banjaluke odbranio majicu u bojama Republike Srpske, dok je na cilju u Banjaluci najbrži bio Radoslav Fratčak iz Vostera.

Fantastično izdanje trke danas je dobilo veliko finale.

Veliki broj gledalaca od starta u Doboju, duž autoputa „9. januar“, te na cilju u Banjaluci dali su odličan šlagvort za krugove u najvećem gradu Srpske.

Grupa od skoro 150 biciklista kompaktna je stigla u krugove, a na kraju je najviše snage imao Fratčak koji je bio za nijansu brži od Filipa Fortina (Moloja Pušbajkers) i Davidea Toneatija, člana Astane.

Ipak, najviše zadovoljstva imali su momci iz Santik Vibateka koji su odnijeli i timsku pobjedu, a kao pojedinac ovaj put iskočio je Pekala.

Poljski biciklista odradio je fantastičan posao na trećoj etapi, a danas je prilično rutinski sačuvao ukupnu pobjedu.

– Ovo je ostvarenje mog sna. Bilo je fantastično iako je trka bila vrlo teška. Bio sam svjestan da sam blizu cilja nakon jučerašnje pobjede, ali nismo smjeli da se opustimo do samog kraja – rekao je Pekala.

On je pored majice u bojama Srpske kući ponio i plavu jer je dominirao na brdskim ciljevima tokom sve četiri etape.

Pomoćnik ministra za sport Mario Đuran bijelu majicu namijenjenu najboljem mladom vozaču obukao je Jaki Maroltu iz slovenačke Save, dok je crvenu majicu za najboljeg sprintera na grudima odnio Albert Gateman iz ekipe Benoti.

Velike zasluge što je danas bio pravi praznik u Banjaluci idu na račun predsjednika Skupštine grada Banjaluka Ljube Ninkovića.

– Uživao sam tokom krugova koje su biciklisti vozili ulicama našeg grada i još jednom se uvjerio da je ova trka nešto što treba Banjaluci i Republici Srpskoj, kao i jačanju naših veza sa Srbijom. Veliki broj naših sugrađana na cilju govori da je trka jedan od simbola Banjaluke – naglasio je Ninković.

Direktor trke Vladimir Kuvalja srećan je što je prethodnih pet dana proteklo u najboljem redu i naglasio da je ovaj događaj pokazao koliko je veliki.

– Uopšte nije bilo lako organizovati sve na ovakvom nivou, ali smo uspjeli zahvaljujući predanom radu mog tima. Naravno, ništa ne bi bilo moguće bez velike podrške institucija Srbije i Republike Srpske, resornih ministarstava, kao i gradova kroz koje trka prolazi. Srećan sam što iz godine u godinu imamo više opština koje žele da budu domaćini starta i cilja. Već sada se okrećemo planovima za iduće izdanje trke pošto je ovo vrlo kompleksan događaj i, da tako kažem, „živ“ tokom svih 365 dana – naglasio je Kuvalja.

Banjaluka

PROLJEĆNO UREĐENJE GRADA: Pošaljite prijedlog aktivnosti za vašu ulicu i naselje

Sugrađani mogu da dostave prijedloge aktivnosti koje bi se mogle realizovati u njihovom naselju, u okviru akcije „Čisto lice grada“. Sve prijedloge i sugestije mogu uputiti putem elektronske pošte na adresu: blgradcistoglica@banjaluka.rs.ba.

Pod sloganom „Čist grad, duga ljubav“ i ovog proljeća odvija se veliko uređenje našeg grada, a svi sugrađani su pozvani da učestvuju u ovoj velikoj akciji, odnosno da nominuju određene probleme u svom okruženju odnosno ulicama i naseljima, te da ih zajedno rješavamo.

Naime, akcija „Čisto lice grada“ će obuhvatiti sinhronizovane aktivnosti po naseljima na uređenju i održavanju čistoće javnih površina, uređenju, održavanju i zaštiti zelenih površina, sanaciji i postavljanju urbanog mobilijara, odvozu i deponovanju otpada, sanaciji divljih deponija, čišćenju i pranju saobraćajnica, iscrtavanju horizontalne saobraćajne signalizacije, održavanju javne rasvjete, kao i pojačan komunalno-inspekcijski nadzor.

Nastavi čitati

Banjaluka

OTVORENA MANIFESTACIJA „Dani Vlade S. Miloševića 2025“: Prisustvovala i gradski menadžer

Koncertom orkestra Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci sinoć je otvorena manifestacija „Dani Vlade S. Miloševića“ u znak sjećanja na čuvenog kompozitora, etnomuzikologa i pedagoga.

-„Dani Vlade S. Miloševića“ su manifestacija koja traje duže od četvrt vijeka i koja raste zajedno sa našom Akademijom umjetnosti, kao što i Akademija raste sa manifestacijom – poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je prisustvovala otvaranju manifestacije u Banskom dvoru.

Kako je kazala – tokom otvaranja manifestacije – prisutni su imali priliku da slušaju djela našeg velikog stvaraoca, kompozitora, etnomuzikologa.

-Banja Luka je dala velike ljude, naša dužnost je da ih pamtimo i tumačimo njihove poruke – naglasila je Savić – Banjac i pozvala sugrađane da narednih dana ne propuste priliku da posjete bogati program i sadržaje manifestacije.

Naime, tradicionalno, manifestacija počinje 10. aprila na dan rođenja akademika Vlade S. Miloševića i održava se do 16. aprila u našem gradu, na više lokacija.

Organizator ove tradicionalne manifestacije je Akademija umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci u saradnji sa Muzikološkim društvom Republike Srpske, a ulaz na sve sadržaje je besplatan.

Program pogledajte OVDJE.

Nastavi čitati

Banjaluka

BASARA: Zašto Skupština ignoriše DŽENDER AKCIONI PLAN? Odbijen izvještaj Radne grupe bez objašnjenja

-Na maratonskoj trećoj redovnoj sjednici Skupštine Grada, skupštinska većina nije usvojila Izvještaj Radne grupe za praćenje provođenja Lokalnog džender akcionog plana Grada Banja Luka za period od 2022-2025. godine.

Kazala je ovo Ovlašteni potpisnik Odjeljenja za porodicu i demografiju Adriana Basara koja je poručila kako nije bilo nikakvog razloga za neusvajanje ovog izvještaja.

-Razlozi ne postoje prvenstveno jer izvještaj sadrži statističke podatke koji se odnose na 2023. godinu, a razvrstani su prema polu. Dalje, sadrže podatke o tome koliko je Programom dodjele subvencija poslovnim subjektima u Gradu Banjoj Luci potpisano ugovora sa muškarcima, a koliko sa ženama. Podaci govore i o tome koliko je u JZU „Dom zdravlja“ Programom ranog otkrivanja malignih oboljenja i utvrđivanja faktora rizika za masovne nezarazne bolesti za odraslo stanovništvo grada Banja Luka urađeno pregleda za žene, a koliko za muškarce i na šta ti podaci ukazuju – rekla je on.

Pored toga, dodaje i to kako su ti izvještaji obuhvatili podatke koliko je – prema evidenciji JZU „Centra za socijalni rad“ – žena, a koliko muškaraca koji su korisnici osnovnih prava definisanih Zakonom o socijalnoj zaštiti, a koliko iz oblasti proširenih prava, na teritoriji grada Banje Luke.

-Takođe, izvještaj sadrži veoma važne podatke iz evidencije JZU „Centra za socijalni rad“ o nasilju u porodici koliko je žena, a koliko muškaraca koji su žrtve nasilja – dodala je ona.

Istakla je i to kako su podaci tačni i veoma važni jer u okolnostima nasilja, a naročito femicida sa kojim se društvo nažalost sve češće suočava, alarmiraju javnost i nadležne institucije na to da treba hitno da se preduzmu određene preventivne mjere i koraci.

-Kad su u pitanju preventivne mjere, treba napomenuti da je Bosna i Hercegovina među prvima u Evropi ratifikovala Istanbulsku konvenciju, prvi međunarodni dokument koji se specifično bavi prevencijom i zaštitom žena i djevojaka od nasilja i zlostavljanja. Ostaje nejasno zbog čega Skupština grada Banje Luke nije usvojila navedeni izvještaj, a pritom napominjem da odbornici nisu postavili nijedno pitanje niti dali komentar nakon izlaganja navedenog izvještaja, što ukazuje na neinformisanost i nezainteresovanost za navedenu temu – istakla je Basara.

Nastavi čitati

Aktuelno