Banjaluka
AKO PRIHVATE MANDATE, banjalučka Skupština biće jača od Narodne
U slučaju da u Skupštinu grada Banjaluka zaista uđu oni koji će po svemu sudeći dobiti mandat, a što je malo vjerovatno, lokalni parlament, “politički”, po sastavu bio bi jači od Narodne skupštine Republike Srpske.
Ipak, gotovo je sigurno: veliki broj onih koji osvoje mandate neće ih prihvatiti, a u tom slučaju mjesto odbornika dobiće sljedeći na listi, i oni koji nemaju tu političku težinu, barem ne na republičkom nivou.
Recimo, izvjesno je da će čak tri lidera političkih partija osvojiti mandat. Listu Ujedinjene Srpske nosi Nenad Stevandić, predsjednik te stranke, dok listu PDP-a, druge najjače partije u Banjaluci, nosi Branislav Borenović, dok će listu SPS-a nositi Goran Selak, a ako je suditi po sadašnjem sastavu lokalnog parlamenta, izvjesno je da i on osvoji barem jedan mandat.
Osim njih trojice, a po sadašnjem sastavu lokalnog parlamenta, desetak odbornika Skupštine grada Banjaluka doći će iz SNSD-a, između ostalih i Vlado Đajić, aktuelni poslanik u Narodnoj skupštini RS i direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, zatim Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora BiH, ali i Dragan Lukač, bivši ministar unutrašnjih poslova. Mandat ispred ove partije mogli bi osvojiti i Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, kao i Goran Talić, direktor Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju “Dr Miroslav Zotović”.
Kada je riječ o PDP-u, osim Borenovića, a po sadašnjem broju odbornika, još šest kandidata sa ove liste trebalo bi da uđe u lokalni parlament, a to su Mirna Savić Banjac, Tanja Vukomanović i Nebojša Drinić, aktuelni poslanici ove stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Ako se obistine predviđanja, u banjalučki lokalni parlament mogao bi i Igor Radojičić, koji je u dva mandata bio predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, te bivši gradonačelnik Banjaluke.
Mandat u Skupštini grada Banjaluka mogao bi osvojiti i Boran Bosančić, koji nosi kandidatsku listu Demosa, a koji se nalazi na funkciji generalnog sekretara Narodne skupštine Republike Srpske.
Ako bi mjerilo bilo sadašnji broj mandata, u banjalučki lokalni parlament mogao bi i Velibor Stanić, koji je nosilac liste SP-a u Banjaluci i aktuelni komercijalni direktor JP “Šume Republike Srpske”.
“Birači u Banjaluci će biti obmanuti, a nije pogrešno reći ni da će biti samoobmanuti. Veći broj birača je svjestan da većina onih koje će zaokružiti i za koje će glasati neće biti odbornici u gradskoj Skupštini, jer se neće odreći unosnijih i uticajnijih funkcija na kojima se nalaze. Banjalučki advokat Aleksandar Jokić je izrazio javno gnušanje prema tome i predložio da se izmjenama Izbornog zakona predvidi da se oni koji osvoje mandate moraju odreći dotadašnjeg mandata. Dijelim njegovo mišljenje”, rekao je za “Nezavisne novine” novinar Darko Momić.
Podsjećanja radi, političke partije nedavno su predale kandidatske liste za lokalne izbore koji se održavaju 6. oktobra. Do 22. avgusta CIK treba da ovjeri i objavi kandidatske liste, a nedavno su saopštili da je 168 političkih subjekata dostavilo svoje kandidate.
“Putem aplikacije su unesena 26.124 kandidata. Tačan broj dostavljenih kandidatskih lista i kandidata biće poznat nakon njihove obrade”, saopšteno je nedavno iz CIK-a.
Banjaluka
ČISTIJA BANJALUKA: Banjaluka nabavlja 100 novih kontejnera, prvi već postavljeni
Grad Banjaluka u toku 2026. godine nabavlja 100 novih posuda za odlaganje otpada, a prvi kontejneri već su postavljeni na više lokacija u gradu.
Poručila je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za komunalne poslove Suzana Jović.
Kako je navela – riječ je o kontejnerima različitih zapremina – 1,1; 3,2 i 5 m³, kao i većem broju podzemnih kontejnera.
-U proteklom periodu radilo se na što većoj pokrivenosti uslugom prikupljanja otpada na cijeloj teritoriji grada, kako u urbanim tako i u ruralnim područjima. U mnoge ulice gdje ne postoji tehnička mogućnost za ulazak vozila za pražnjenje kontejnera, uveden je sistem prikupljanja otpada „od vrata do vrata“. Sada smo krenuli sa zamjenom dotrajalih kontejnera na području grada sukcesivno, dio po dio, a sve kako bismo unaprijedili kvalitet ove važne komunalne usluge – kazala je Jović.
Podsjetila je da je efikasan sistem sakupljanja otpada od velikog značaja za očuvanje zdravlja ljudi, zaštitu životne sredine i uređeniji izgled našeg grada.
Banjaluka
ODGOVORNI, SPREMNI I SOLIDARNI: Savić-Banjac pozvala mlade da se prijave za civilni rok
Najvažnija poruka civilnog roka jeste da mlade učimo humanosti i solidarnosti, da ih učimo kako da budu korisni članovi zajednice. Empatija i zajedništvo su vrijednosti koje u savremenom vremenu često izostaju, a podjednako je važno da budemo spremni da se snađemo i u težim okolnostima, te da kao društvo znamo da se prilagodimo izazovima.
Poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, ističući kako Banjaluka ima jasnu misiju i viziju da se brzo prilagođava svim promjenama i izazovima.
-Naš zadatak je da pratimo sve nove okolnosti i da se na vrijeme pripremamo. S obzirom na klimatske promjene i sve češće vanredne situacije, važno je da se obučavamo i budemo spremni da reagujemo – navela je Savić – Banjac.
Ovom prilikom je pozvala sve zainteresovane od 18 do 25 godina da se prijave na Javni poziv za civlni rok odnosno za popunu jedinica opšte namjene i povjereničke službe sistema zaštite i spasavanja Grada Banjaluka.
Prijaviti se mogu punoljetna lica sa područja Banjaluke, starosti od 18 do 25 godina, koja žele dobrovoljno da pristupe strukturama sistema zaštite i spasavanja, da podnesu prijavu i postanu dio tima koji će djelovati u slučaju elementarnih nepogoda i drugih vanrednih situacija.
Nakon sprovedene procedure izbora, kandidati će proći organizovanu obuku. Obuka će biti realizovana u julu mjesecu 2026. godine u trajanju od 20 radnih dana, u formi intenzivnog kampa na području Grada Banjaluka, a shodno Planu i programu obuke koji donosi Odsjek za poslove civilne zaštite i Profesionalne eritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice Grada Banjaluka.
Grad će obezbijediti smještaj, hranu, prevoz do kampa u kojem će biti organizovana obuka, neophodnu opremu, kao i osiguranje za sve učesnike.
Rok za podnošenje prijava je 24. jun, a prijave se vrše putem prijavnog obrasca koji se nalazi u prilogu javnog poziva, uz obavezno dostavljanje kopije lične karte i uvjerenja o mjestu prebivališta.
Kako je navedeno u pozivu, prijave se dostavljaju elektronskim putem na adresu Odsjeka za poslove civilne zaštite i Profesionalne teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice: civilna.zastita@banjaluka.rs.ba ili direktno u prostorijama Operativno-komunikativnog centra na adresi: Ulica Vase Pelagića bb.
Javni poziv i prijavni obrazac možete preuzeti OVDJE.
Banjaluka
GRAD DISAO KAO JEDAN: Završen deveti Moto-fest (FOTO)
Završen je deveti Moto-fest. Možemo slobodno reći i najjači do sada. Svake godine ista bina. Svake godine još jača emocija. Hvala vam, publiko, hvala vam bajkeri, hvala vam sugrađani, što je Moto-fest postao mnogo više od festivala.
Ovo su saopštili organizatori devetog Moto-festa, koji je u organizaciji Moto-kluba “Stršljen” u grad na Vrbasu doveo članove više od 800 moto-klubova iz 40 zemalja svijeta, a koji je u subotu uveče, svojim starim hitovima, zatvorila kultna beogradska grupa “Familija”.
“Hvala ekipi iz ‘Familije’ na sjajnoj odjavi ovogodišnjeg festvala. Donijeli ste svoj duh i energiju kakvu samo vi imate u našu Banjaluku, na Moto-fest”, poručili su iz “Stršljena”. Prije “Familije” u subotu su na binu izašli “Parni valjak” i Rambo Amadeus, dok su prvu noć prisutne zabavljali “Psihomodo Pop”, “Zoster” i “Jelusick”, nudeći različitost muzičkih žanrova sa scene.
Inače, ovogodišnje izdanje održano je pod sloganom “Feel the freedom”, kojim je odslikan duh festivala – sloboda, strast prema motorima, muzika i život bez kočnica.
Ipak, tokom festivala skrenuta je pažnja i na bezbjednost saobraćaja, tako što je pokrenuta kampanja “Retro je in” u kojoj je učestvovao Auto-moto savez Republike Srpske (AMS RS), čiji zvaničnici su istakli da su motociklisti izuzetno ranjiva kategorija u saobraćaju, skrenuvši pažnju vozačima automobila da oni nemaju nikakvu zaštitu osim kacige i odjeće.

“Istraživanja pokazuju da motociklisti imaju čak 300 puta veće šanse da zadobiju teške tjelesne povrede u saobraćajnim nesrećama u odnosu na vozače automobila, i zato je ova platforma ključna za apel na svijest svih vozača”, rečeno je iz AMS RS.
Pažnju prolaznika ove godine ponovo je privukao defile hiljade motociklista prošavši rutom koja je, ovaj put, produžena za šest kilometara, pa su tako bajkeri prošli i kroz Starčevicu i Borik, što prethodnih godina nije bilo slučaj.
“Poseban osjećaj je kada vidimo da je naša kolona bajkera svake godine duža, da nam svake godine, koliko god povećali rutu, fali još koji kilometar. Poseban osjećaj je biti dio moto-defilea, biti dio Moto-festa”, istakli su iz “Stršljena”.
Za ljubitelje moto-sporta na parkingu ispred banjalučke “Tržnice” organizovan je i Stunt Show, koji će se, po riječima organizatora, dugo pamtiti.
“Atmosfera u publici ove godine bila je posebna, hvala svima koji ste bili uz ogradu i bodrili naše stantere. Tresli smo se, od adrenalina, od vatre, od buke, od varnica! Bravo momci”, prenijeli su organizatori utiske sa adrenalinske i egzibicione vožnje iz “Stunt arene”. Kako dodaju, bio je to red adrenalina, red straha u publici, a onda gromoglasan aplauz nakon svakog trika.”Da li je ovo ludost, hrabrost ili ljubav? Pomalo od svega. Ali jedno je sigurno – ‘Stunt arena’ je donijela spektakl koji se ne viđa svaki dan”, preciziraju stršljenovci.
Naravno, na početku drugog dana festivala, za djecu i roditelje nezaobilazan je bio Dječiji moto-fest, kada su mlade Banjalučane zabavljali njihovi vršnjaci iz Broda.
Riječ je o maloljetničkom bendu “Arterije”.
“Kastel su osvojili i najmlađi bajkeri. Uz osmijehe, igru i dječju radost mališani su pokazali da je Moto-fest festival za sve generacije. Uživamo u ovoj posebnoj energiji”, javili su organizatori festivala, dodajući da je na Dječijem moto-festu uvijek posebna atmosfera te da je najljepše bilo vidjeti kako zajedno plešu, pjevaju i uživaju mali i veliki bajkeri.
Iz Moto-kluba “Stršljen” skrenuli su pažnju i na ovogodišnji Moto-sajam, na kojem je bilo osamnaest renoniranih proizvođača i gdje su predstavljeni novi modeli motora za 2026. godinu. Sljedeće godine krajem maja biće održano deseto izdanje Moto-festa, a organizatori su već najavili da za jubilej planiraju postaviti dodatne dvije pozornice – ispod i pored tvrđave Kastel.
-
Politika3 dana agoPETROVIĆ I PANDUREVIĆEVA KOŠTALI SDS OVJERE: Zbog neplaćenih kazni prijava odbijena
-
Hronika2 dana agoOBRT U ISTRAZI: Grafite „Ubij balije“ i „VRS“ ispisao maloljetni Bošnjak
-
Svijet2 dana agoKOLONE NA GRANICI SA GRČKOM: Na prelazima čeka čak 65 autobusa, putnici satima zaglavljeni!
-
Hronika3 dana agoIZA REŠETAKA NAREDNIH MJESEC DANA: Osmorici uhapšenih u akciji „Cilj“ određen pritvor
-
Hronika3 dana agoSPRJEČENA LIKVIDACIJA? Zagrebačka policija uhapsila državljanina Srbije
-
Društvo3 dana agoAKO NOSITE JEDNO OD OVIH PREZIMENA: Možda potičete od najmoćnijih srpskih porodica
-
Banjaluka3 dana agoOD ZAPOSTAVLJENOG NASELJA DO UREĐENOG KRAJA: Drinić obišao mještane Ulice Despota Stefana Lazarevića (FOTO)
-
Politika2 dana agoBEZ DOVOLJNE PODRŠKE: Ramo Isak i Igor Crnadak nisu prikupili dovoljno potpisa za izbore
