Connect with us

Svijet

Američka podmornica uplovila u Gvantanamo, NA KUBI I RUSKI BRODOVI

Podmornica američke mornarice uplovila je u zaliv Gvantanamo, dan nakon što je na Kubu stigla flota ruskih ratnih brodova koja bi trebalo da učestvuje u vojnim vježbama na Karibima.

Američka Južna komanda saopštila je da je podmornica na nuklearni pogon, USS Helena, u četvrtak uplovila u vode blizu američke baze na Kubi, samo dan nakon što su ruska fregata, podmornica na nuklearni pogon, naftni tanker i spasilački brod ušli u Havanski zaliv poslije vježbi u Atlantskom okeanu.

Uplovljavanje američke podmornice je dio “rutinske lučke posjete” dok plovi kroz region koji pokriva Južna komanda, saopšteno je iz komande.

Drugi američki brodovi takođe prate i nadziru ruske vježbe, za koje zvaničnici Pentagona kažu da nisu pretnja po SAD.

“To nije iznenađenje. Ranije smo vidjeli te vrste lučkih posjeta. Naravno, ozbiljno ih uzimamo u obzir, ali te vežbe ne predstavljaju prijetnju po SAD”, izjavila je u srijedu portparol Pentagona Sabrina Sing, prenosi Tanjug.

Ruski brodovi stigli su na Kubu manje od dve nedelje nakon što je predsednik SAD Džozef Bajden dozvolio Ukrajini da koristi američko oružje za napade na rusku teritoriju kako bi zaštitila Harkov, drugi po veličini ukrajinski grad.

Svijet

ŠEF NATO-a: Kina treba da snosi posljedice zbog podrške Rusiji

U posljednje vrijeme se vodi stalna rasprava o mogućim sankcijama Kini, rekao je šef NATO Jens Stoltenberg.

Šef NATO-a izjavio je za BBC da Kinatreba da snosi posljedice zbog podržavanja ruskog rata u Ukrajini ako ne promijeni svoje ponašanje. Jens Stoltenberg rekao je da Peking “pokušava da sjedi na dvije stolice” podržavajući ruske ratne napore i istovremeno održavajući odnose s evropskim saveznicima.

“Ovo neće funkcionisati na duge staze”, rekao je Stoltenberg za BBC News tokom posjete Vašingtonu.

Koje su moguće sankcije Kini
U opsežnom intervjuu Stoltenberg je govorio i o nuklearnom oružju i troškovima za odbranu.

Na pitanje o tome što bi članice NATO-a mogle da učine u vezi sa kineskom podrškom Rusiji, Stoltenberg je rekao da se vodi “stalna rasprava” o mogućim sankcijama. On je dodao i da Kina “dijeli mnoge tehnologije, poput mikroelektronike, koje su ključne za Rusiju u izgradnji projektila i oružja koje koristi protiv Ukrajine”. Naveo je da “u nekom trenutku moramo da razmotrimo neku vrstu ekonomskih sankcija ako Kina ne promijeni svoje ponašanje”.

Peking je od prošlog mjeseca već pod nekim sankcijama zbog podrške Rusiji. SAD je najavio ograničenja koja bi bila usmjerena na oko 20 kompanija sa sedištem u Kini i Hong Kongu. Kina je branila svoje poslovanje s Moskvom rekavši da ne prodaje smrtonosno oružje i da “pažljivo rukuje izvozom artikala dvostruke namjene u skladu sa zakonima i propisima”.

“Rusija se sve više usklađuje s autoritarnim liderima”
Stoltenberg je u posjeti Vašingtonu, dok ruski predsjednik Vladimir Putin danas odlazi u Sjevernu Koreju. Prošlog mjeseca je bio u Kini.

“Rusija se trenutno sve više usklađuje s autoritarnim liderima”, rekao je Stoltenberg za BBC navodeći Iran, Peking i Sjevernu Koreju.

Rekao je da je Sjeverna Koreja poslala artiljerijske granate Rusiji, a zauzvrat je Rusija pružila naprednu tehnologiju za sjevernokorejske raketne i nuklearne programe.

“Tako Sjeverna Koreja pomaže Rusiji u vođenju agresivnog rata protiv Ukrajine”, zaključio je glavni sekretar NATO-a.

Vađenje nuklearnog oružja iz skladišta
Stoltenberg je za britanski list Telegraf izjavio da NATO razgovara o razmještanju veće količine nuklearnog oružja, o njegovom izvlačenju iz skladišta i stavljanju u pripravnost s obzirom na sve veću prijetnju Rusije i Kine. On je rekao da članice NATO-a razgovaraju o korištenju transparentnosti u pogledu svog nuklearnog arsenala kao sredstva za odvraćanje.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je kako se čini da su Stoltenbergovi komentari u suprotnosti sa saopštenjem objavljenim na konferenciji održanoj tokom vikenda u Švajcarskoj, u kojem stoji da je bilo kakva prijetnja ili upotreba nuklearnog oružja, kada je Ukrajina u pitanju, nedopustiva.

“Ovo je još jedna eskalacija napetosti”, rekao je Peskov komentarišući izjave glavnog sekretara NATO-a.

Nastavi čitati

Svijet

Brisel ignoriše stvarnost i VOLJU NARODA

Novo rukovodstvo EU zadržaće kurs nastavka sukoba u Ukrajini i suprotstavljanja Rusiji, suprotno volji većine Evropljana, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban, komentarišući ishod neformalnog samita EU u Briselu.

– Oni ignorišu stvarnost, ignorišu ishod evropskih izbora i zanemaruju volju evropskog naroda. Ne treba da budemo naivni, oni će nastaviti da podržavaju migracije i slaće sve više novca i oružja za rat između Rusije i Ukrajine – rekao je Orban na društvenim mrežama.

Mađarski premijer je napomenuo da su poslije izbora za Evropski parlament stranke desne orijentacije ojačale, dok su ljevica i liberali izgubili svoje pozicije.

– Međutim, umjesto da slušaju mišljenje birača, političari iz najveće frakcije u Evropskom parlamentu – Evropske narodne partije – udružili su se sa ljevicom i liberalima – rekao je premijer, koji je prisustvovao samitu u Briselu.

On je rekao da su oni juče postigli dogovor i među sobom podijelili kancelarije za upravljanje EU, prenio je TASS.

– Nećemo podleći tome. Ujedinićemo napore evropske desnice, a borićemo se sa birokratama, koji zagovaraju migracije i rat – naglasio je Orban.

Nastavi čitati

Svijet

FOTOGRAFISANJE JE KOŠTALO ŽIVOTA: Policajku (20) talasi uvukli u more (VIDEO)

U Odesi, 2. juna oko 20.40 sati, dogodila se tragedija kada je policajku Aleksandra Oleščuk (20) prilikom fotografisanja na molu oborio talas i odvukao u more.

Tijelo djevojke je nađeno tri dana nakon nesreće nedaleko od mjesta gdje se dogodila tragedija, prenose ukrajinski mediji.

Aleksandru je veliki talas odvukao u uzburkano more kad je stala na obalu da se fotografiše. Užas je zabilježila kamera.

Nastavi čitati

Aktuelno