Svijet
Američki konzervativci nezadovoljni izborom novog pape! “ON JE PROTIV TRAMPA”
Bivši saradnik predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, Stiv Benon, ocijenio je danas da je novi poglavar Rimokatoličke crkve Lav XIV ”antitrampovski papa”, dok ga je krajnje desničarska aktivistkinja bliska Trampu, Lora Lumer, nazvala ”marksistom”.
On je protiv Trampa, protiv MAGA (Učinimo Ameriku ponovo velikom), on je za otvorene granice i ubijeđeni je marksista poput pape Franje. Katolici ne mogu da očekuju ništa dobro. Još jedna marksistička marioneta u Vatikanu – zaključila je Lumer na društvenim mrežama.
Konzervativna televizija Foks njuz izrazila je zabrinutost da će Lav XIV biti previše ”moderan” i da će se ”udaljiti”, kako je navedeno, od ”pravih” učenja Crkve, prenosi Republika.
Njujork post se fokusirao na brzinu kojom je novi papa izabran, sa samo četiri glasa razlike, dodavši da ”ovaj američki papa nosi progresivnu viziju pape Franje i pomaže mlađim generacijama da ponovo prihvate katoličku vjeru”.
”Novi papa možda ima nešto od starog”
Televizija CBS prikazala je zadovoljstvo američkih katolika novim papom, dok je Njujork tajms istakao da ”novi papa možda ima nešto od starog”.
– Ali uprkos Lavovoj reputaciji, konzervativni bijes koji je potresao katolicizam tokom prethodnog pontifikata nastaviće se i sa ovim prvim američkim papom – naveo je Njujork post.
Sa druge strane, Vašington post navodi da podrška novog pape migrantima može da dovede do nesuglasica sa Bijelom kućom.
– (Lav XIV) stupa na jednu od najmoćnijih platformi na svijetu. I čini se da je spreman da je iskoristi, kao što je to učinio i Franja, čak i ako to znači kritikovanje njegove domovine – zaključio je list.
Finansijski list Volstrit džornal izrazio je nadu da Lav XIV ne dijeli negativno mišljenje pokojnog pape Franje kada je u pitanju slobodno tržište.
Američki kardinal Robert Frensis Prevost izabran je za novog papu u četvrtak, drugog dana konklave u Sikstinskoj kapeli, nakon što je njegov prethodnik, papa Franja, preminuo 21. aprila u 89. godini života
Svijet
NETANJAHU PO STAROM “Izrael će nastaviti da napada Hezbolah i Hamas”
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je na početku nedjeljne sjednice svog kabineta da će izraelska vojska (IDF) nastaviti da napada Hezbolah i Hamas zbog kršenja primirja.
“Nastavljamo bitku sa terorizmom na nekoliko frontova. Ovog vikenda, IDF je napao Liban i nastavićemo da činimo sve što je potrebno da sprečimo Hezbolah da ponovo uspostavi svoj borbeni kapacitet i da nam zapreti”, rekao je Netanjahu, prenosi Tajms of Izrael.
Izraelsko ratno vazduhoplovstvo je u subotu popodne pokrenulo talas vazdušnih napada na mete Hezbolaha širom Libana u kojem su likvidirana dva pripadnika te proiranske militantne grupe na jugu zemlje.
Netanjahu je na početku sednice vlade rekao da Izrael sprovodi sličnu strategiju i u Pojasu Gaze.
“Od primirja Hamas nije prestao da ga krši i mi delujemo u skladu sa tim. Bilo je nekoliko pokušaja da se infiltriraju na našu teritoriju preko Žute linije i naude našim vojnicima. Mi smo to odlučno sprečili, odgovorili smo i naplatili veoma visoku cenu. Mnogi teroristi su eliminisani ili su zarobljeni u tunelima u Rafi”, rekao je Netanjahu.
Netanjahu je odbacio kritike da su važne odluke o Pojasu Gaze donošene preko Vašingtona.
“Sve priče o tome da mi moramo da dobijemo odobrenje od ove ili one strane su jednostavno potpuna laž. Delujemo bez oslanjanja na bilo koga. Što se tiče naših odgovora na pretnje, oni prolaze preko ministra odbrane i na kraju dolaze do mene. Odlučujemo nezavisno od bilo kog spoljnog aktera, kako bi i trebalo da bude”, rekao je Netanjahu i naglasio da je Izrael odgovoran za sopstvenu bezbednost.
Svijet
SVE JE DIGAO NA NOGE! Evropski lideri putuju u SAD zbog TRAMPOVOG PLANA?
Grupa evropskih lidera mogla bi da otputuje u SAD 25. novembra u posljednjem pokušaju da utiče na plan predsjednika Donalda Trampa za Ukrajinu, javio je “Skaj njuz”, pozivajući se na upućene izvore.
Premijer Velike Britanije Kir Starmer obavio je “dobar, kratak, ali produktivan” razgovor sa Trampom, navodi se u izvještaju.
Zvaničnici SAD, Ukrajine, Velike Britanije i EU sastaju se danas u Ženevi radi razgovora o Trampovom mirovnom planu u 28 tačaka.
Američki mediji su prenijeli ranije ove sedmice da je Tramp odobrio plan u 28 tačaka za rješavanje ukrajinskog sukoba.
Plan navodno uključuje smanjenje američke vojne pomoći, zvanično priznanje kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, davanje zvaničnog statusa ruskom jeziku u Ukrajini, smanjenje ukrajinskih oružanih snaga, zabranu raspoređivanja stranih trupa i oružja dugog dometa na ukrajinskom tlu.
Planom je predviđeno da SAD i druge zemlje priznaju Krim i Donbas kao legitimne ruske teritorije.
Svijet
MAKRON NEZADOVOLJAN “Prijedlog mirovnog sporazuma o Ukrajini treba ponovo razmotriti”
Francuski predsjednik Emanuel Makron izjavio je danas da je američki mirovni plan za okončanje rata između Ukrajine i Rusije dobra osnova za rad, ali da ga je potrebno ponovo razmotriti.
– Postoji mirovni plan koji se pojavio, a koji uključuje ideje koje su prilično poznate, bez obzira da li su dijeljene ili ne. Dobar je jer predlaže mir i priznaje važne elemente o pitanjima suvereniteta i bezbjednosnih garancija – rekao je Makron novinarima na sastanku G20 u Južnoafričkoj Republici, prenosi Rojters.
On je kazao da je američki plan “osnova za rad koju je potrebno ponovo razmotriti”, kao što je to urađeno prošlog ljeta, jer plan “prije svega, nije bio dogovoren sa Evropljanima”.
– Ipak, on predviđa mnoge stvari za Evropljane. Zamrznuta sredstva drže Evropljani. Evropska integracija Ukrajine je u rukama Evropljana. Informacije o tome šta NATO radi su u rukama članica NATO-a. Dakle, postoje mnoge stvari koje ne mogu jednostavno biti američki pijredlog, već zahtijevaju šire konsultacije – zaključio je Makron.
Prema američkom planu čiji su detalji procurjeli u javnost, predlaže se povlačenje ukrajinskih trupa iz dijela istočnog Donjeckog regiona koji trenutno kontrolišu, kao i ruska kontrola nad Donjeckom i susjednom Luganskom oblašću, i južnim poluostrvom Krim koje je Rusija anektirala 2014. godine.
Američki nacrt bi, takođe, ograničio ukrajinsku vojsku na 600.000 ljudi, a evropski borbeni avioni bi bili stacionirani u susjednoj Poljskoj.
U dokumentu se navodi i da bi Kijev dobio “pouzdane bezbhednosne garancije” i da se “očekuje” da Rusija neće izvršiti invaziju na svoje susjede, a da se NATO neće dalje širiti.
-
Društvo1 dan agoHOROR NA UKC -u! Cijelu smjenu ostavljena GLADNA I ŽEDNA! Sin pacijentkinje ogorčen na osoblje! (VIDEO)
-
Politika2 dana agoIGOR DODIK ŠIRI UTICAJ? Tiha operacija preuzimanja Auto-Moto Saveza RS uzdrmala sektor, DEMOS gurnut u stranu
-
Politika2 dana agoĐAJIĆEV DILER KORISTAN ZA SISTEM! Đurovići godinama tvrde da je Radinković robijao umjesto Stanislava Čađe
-
Politika1 dan agoJOŠ JEDNA LAŽ REŽIMA! Ništa od povećanja penzija
-
Politika3 dana agoPo kome je Gorica Dodik “osula paljbu”? “SVI ZNAJU KO VAM MUTI VODU”
-
Politika3 dana agoBASARA “Vlado Đajić se godinama slika s djecom s Daunovim sindromom, SRAMOTA!”
-
Politika1 dan agoGORICA DODIK OPTUŽILA OPOZICIJU I VLAST DA RADE PROTIV DODIKOVIH?! Ko su “ONI” i da li su u Srbiji?
-
Politika1 dan agoČOVIĆ TVRDI “BiH može napredovati samo uz TRI ENTITETA”
