Connect with us

Svijet

AMERIKANCI IZNIJELI ZVANIČNE PODATKE! Dosad oko 500.000 stradalih i povrijeđenih vojnika u Ukrajini

Ukupan broj poginulih ili ranjenih ukrajinskih i ruskih vojnika od početka rata u Ukrajini približava se broju od 500.000, izjavili su danas neimenovani američki zvaničnici za Njujork tajms.

Oni navode da je teško procijeniti broj žrtava jer ih Moskva, kako tvrde, umanjuje, dok Kijev odbija da saopšti zvanične podatke.

Američki zvaničnici preciziraju da se broj ruskih vojnih žrtava približava 120.000, uz 170 do 180.000 povređenih vojnika.

Sa druge strane, tvrde da je ubijeno blizu 70.000 ukrajinskih vojnika, kao i da je ranjeno njih 100 do 120.000.

I pored toga što je stradalo više ruskih vojnika, Njujork tajms naglašava da Rusi brojčano nadmašuju Ukrajince na bojnom polju. Ukrajina ima ukupno oko 500.000 vojnika, uključujući aktivne, rezervne i paravojne trupe, dok Rusija ima 1.330.000 vojnika.

Rat u Ukrajini počeo je ruskim napadom 24. februara prošle godine.

Svijet

ENERGETSKA KRIZA NA POMOLU: Evropi prijeti manjak goriva

Evropa bi mogla da se suoči s problemima u snabdijevanju gorivom i gubitkom radnih mjesta ako regulatori ne odobre dogovor Gunvor grupe o preuzimanju međunarodne imovine kompanije Lukoil vrijedan oko 22 milijarde dolara.

Izvršni direktor i većinski vlasnik Torbjorn Tornkvist (Thorbjorn Tornqvist) kaže da bi švedska Gunvor grupa sa sjedištem u Ženevi trebalo da preuzme imovinu Lukoila u Srbiji, Bugarskoj i Rumuniji, mreže benzinskih stanica u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama, kao i naftna i gasna polja na Bliskom istoku, u Centralnoj Aziji i Africi.

Realizacija ovog dogovora zavisi od odobrenja američkih, britanskih i švajcarskih institucija, a vrijeme je ograničeno jer nove američke sankcije protiv Lukoila i Rosnjefta stupaju na snagu 21. novembra, piše SEEbiz.

Tornkvist je u intervjuu za Financial Times upozorio da je ključno produžiti operativne dozvole za Lukoil, jer bi u suprotnom “kapacitet rafinerija mogao biti ozbiljno ugrožen”.

Lukoil rafinerija u Burgasu obezbjeđuje više od dvije trećine goriva u Bugarskoj, dok Petrotel u Rumuniji pokriva oko trećinu prerade nafte u toj zemlji. Prema njegovim riječima, svaki prekid rada direktno bi uticao na energetsku stabilnost regiona.

Istovremeno, švedski milijarder Tornkvist odbacio je nagađanja da Gunvor samo privremeno preuzima imovinu kako bi je Lukoil kasnije povratio, istakavši da će vlasti zahtijevati „potpuni prekid vlasničkih veza“ s ruskom kompanijom.

Istorijske veze Gunvor grupe s Rusijom dodatno komplikuju ovu transakciju. Jedan od suosnivača kompanije bio je saveznik ruskog predsednika Vladimira Putina, Genadij Timčenko, koji je svoj udeo prodao Tornkvistu nakon što je 2014. godine bio obuhvaćen sankcijama.

Gunvor se postepeno povukao iz većine ruskih projekata, ali i dalje postoji reputacioni rizik, navodi Fajnenšl tajms.

Sjedinjene Američke Države su prošlog mjeseca stavile Lukoil i Rosnjeft na listu sankcionisanih subjekata, kao dio napora da se smanje ruski prihodi tokom rata u Ukrajini.

Zbog toga je za finalizaciju transakcije neophodno odobrenje Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) pri američkom Ministarstvu finansija.

Nastavi čitati

Svijet

JEDAN OD NAJVEĆIH SAVEZNIKA OKREĆE LEĐA UKRAJINI: “To je božićni dar za Putina”

Novoizabrani predsjednik Donjeg doma češkog parlamenta Tomio Okamura, koji je lider desničarske stranke Sloboda i direktna demokratija (SPD), naredio je uklanjanje ukrajinske zastave sa zgrade parlamenta, prenio je Radio Prag.

Zastava se na zgradi češkog parlamenta vijorila od početka rata u Ukrajini u februaru 2022. godine, kao simbol solidarnosti sa tom zemljom.

Bivša predsjednica češkog parlamenta Marketa Pekarova Adamova nazvala je taj potez “sramotnim gestom” protiv Ukrajine i vrijednosti koje dijeli Češka, prenosi Tanjug.

Osude zbog Okamurinog poteza
Okamurinu odluku da skine ukrajinsku zastavu osudili su i lideri bivših vladajućih stranaka, među kojima je i Martina Kupku iz Građanske demokratske stranke.

Uz češku i zastavu Evropske unije, na zgradi češkog parlamenta i dalje se vijori izraelska zastava, koja je podignuta u oktobru 2023. godine nakon terorističkih napada palestinske militantne grupe Hamas na jug Izraela.

Lider krajnje desničarske stranke SPD Tomio Okamura izabran je u srijedu uveče na mjesto predsjedavajućeg Donjeg doma češkog parlamenta, što je prvo imenovanje u okviru novoformirane koalicije populističkog političara i milijardera Andreja Babiša sa desničarskim političkim organizacijama.

Češki predsjednik Petr Pavel prihvatio je u Praškom zamku ostavku, koju je podnio kabinet premijera Petra Fijale, i zatražio je od njega da nastavi da obavlja svoje dužnosti dok se ne imenuje nova vlada.

Pavel je zadužio lidera stranke ANO Andreja Babiša da formira novu vladu, a očekuje se da će to biti u koaliciji sa strankom Sloboda i direktna demokratija (SPD) i strankom Motorista.

U videu koji je objavio, vođa desničarske populističke stranke SPD drži merdevine čovjeku koji skida ukrajinsku zastavu sa zgrade češkog parlamenta, prenosi Index.hr.

“Ovo je određeni simbol. Ukrajinska zastava skinuta je sa zgrade češkog Predstavničkog doma po mojoj naredbi, a trebalo je samo nekoliko sekundi”, rekao je predsjednik parlamenta u komentaru za portal iDNES.

Češka razmatra drastično smanjenje isporuke oružja
Češka, jedna od najvjernijih saveznica Ukrajine, razmatra drastično smanjenje isporuke oružja i municije Kijevu nakon što nova vlada preuzme vlast u narednim sedmicama. Ovu je promjenu najavio ključni čelnik buduće vladajuće koalicije, a vijest je prvi objavio Politico.

Filip Turek, predsjednik desničarske populističke stranke Motoristi, koja je ove sedmice potpisala koalicijski sporazum, izjavio je da će njegova zemlja “održavati obaveze prema NATO-u i pridržavati se međunarodnog prava.”

Međutim, dodao je, nova će vlada “prioritizovati diplomatske napore za okončanje rata u Ukrajini i ublažavanje rizika sukoba u Evropi, prebacujući se s vojne pomoći finansirane iz nacionalnog budžetana humanitarnu podršku i fokusirajući se na češke bezbjednosne potrebe.”

Stranka Motoristi, osnovana 2022. godine, na prošlomjesečnim je izborima osvojila šest poslaničkih mjesta i postala ključan partner mandataru Andreju Babišu i njegovoj stranci ANO u formiranju vlade. Turek se spominje kao najizgledniji kandidat za novog ministra inostranih poslova.

Babiš je i ranije izražavao sumnju u veliki program sadašnje vlade za isporuku topovskih granata Ukrajini, ali od izbora je izbjegavao da jasno definiše svoj stav.

Odlazeći ministar inostranih poslova Jan Lipavski oštro je reagovao na najave. “Ograničenje češke vojne pomoći Ukrajini vijest je koja će sigurno donijeti veliku radost ruskim vojnicima na prvoj liniji. Smatrajmo to božićnim darom Babiša Vladimiru Putinu”, poručio je Lipavski.

Prema njegovim riječima, u političkim izjavama nove koalicije “riječ Rusija ne spominje se niti jednom” te se izbjegava “suočavanje s agresijom Kremlja”. “Nova vlada će potkopavati bezbjednost Češke Republike”, zaključio je Lipavski.

Nastavi čitati

Svijet

OPLJAČKAO STAN PA ZASPAO U NJEMU, vlasnica ga tako zatekla

Jedan provalnik je zaspao u stanu u ruskom gradu Blagoveščensku nakon što ga je opljačkao, a vlasnica ga je u takvom stanju zatekla nakon što se vratila kući s posla, saopštilo je Odeljenje Ministarstva unutrašnjih poslova Amurske oblasti.

Stanovnica Blagoveščenska prijavila je policiji da je, po povratku iz noćne smjene, u svom domu zatekla nepoznatog muškarca, prenosi agencija RIA Novosti.

“Ispostavilo se da je provalnik tokom noći ušao u kuću kroz prozor, namjeravajući da izvrši krađu, znajući da vlasnici nisu tu. Osumnjičeni je spakovao televizor i motornu testeru u torbe, ali, pretpostavljajući da će vlasnik biti odsutan duže vrijeme, odlučio je da se odmori i zaspao je. Vlasnica kuće ga je zatekla u takvom stanju kada se vratila s posla”, navodi se u izvještaju, prenosi Tanjug.

Policija je privela osumnjičenog za pokušaj provale u stan.

Riječ je o 45-godišnjem lokalnom stanovniku sa ranijim krivičnim dosijeom za krađu i trgovinu drogom.

Protiv njega je pokrenut krivični postupak, a RIA podsjeća da je za pokušaj krađe počinjen nezakonitim ulaskom u dom predviđena kazna zatvora do šest godina.

Provalniku je, kao preventivna mjera, izrečena pismena obaveza da ne napušta područje i da se prikladno ponaša.

Nastavi čitati

Aktuelno