Connect with us

Politika

AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”

Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić izjavio je danas da problem presude u predmetu “Vijadukt” može biti riješen na nivou Savjeta ministara i da BiH mora da izmiri tu obavezu.
Amidžić je rekao da će BiH preživjeti “Vijadukt”, ali da se ne zna kako će se preživjeti predmet “Mital” u FBiH čiji osnovni dug iznosi 370 miliona evra bez kamata.

-Mi pošaljemo ispred zajedničkim institucija ka Tuzlanskom kantonu tri puta zahtjev da priznaju taj dug i oni kažu da nije njihov dug. Dva puta pošaljemo Vladi FBiH i ona kaže da to nije njihov dug -naveo je Amidžić.

Amidžić je rekao da su on i zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac u vezi sa slučajem “Vijadukt” prvo posebno tretirali Agenciju za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi /BHANSA/ gdje su pronašli modalitet i finansijska sredstva kako bi se obezbijedila likvidnost te agencije da normalno funkcioniše u periodu dok ne dođe do realizacije ove presude.

-Ta odluka je predložena na vanrednoj sjednici Savjeta ministara, za nju smo bili kolega Košarac i ja, a kolege iz FBiH su predložile da se ta odluka ne razmatra i da bude skinuta sa dnevnog reda prethodne sjednice – rekao je Amidžić novinarima u Sarajevu.
On je pojasnio da ovom slučaju strane nisu ni Republika Srpska niti Federacija BiH /FBiH/, već BiH i da ona mora da izmiri tu obavezu.

-Postoji sporazum BiH i Vlade Republike Srpske, ali isto tako postoji već sada pisano odbijanje Vlade FBiH da preuzme svoje obaveze -naveo je Amidžić.

Amidžić je naveo naglasio da je Savjet ministara danas zadužio ministra transporta i komunikacija Edina Fortu da pronađe rješenje za BHANSA-u, te dodao da će on i Košarac podržati tu odluku kada se pojavi pred ministrima.

On je podsjetio da je Fiskalni savjet u vezi sa presudom “Vijadukt” imao sjednicu juče, te da su se na dnevnom redu našle dvije opcije za koje su glasali on i kolege iz Republike Srpske, dok premijer FBiH Nermin Nikšić nije dao saglasnost na ove odluke.

-On /Nikšić/ kaže da su to sredstva FBiH, a pitanje je zašto ih ne koristi? U čemu je problem? Nešto što je moje, moje je i ne pitam nikoga. Ako su sredstva Vlade FBiH i ako su na računu, pozivam Vladu FBiH da koristi ta sredstva, a ako ne može da koristi onda to nisu sredstva Vlade FBiH – rekao je Amidžić i dodao da Nikšić ovim odugovlačenjem štiti interes Republike Srpske.

Amidžić je dodao i da je ministarstvo na čijem je čelu dobilo novo zaduženje da se ide sa novim prijedlogom za “Vijadukt”, navodeći da će se to uraditi, ali da ne zna hoće li ovaj put biti podrške iz FBiH.

-Predložili smo na bazi raspoloživih sredstava kako da izmirimo obavezu po osnovu `Vijadukta` i niko od svoje obaveze ne može da pobjegne – naglasio je Amidžić.
On je podsjetio da je budžet zajedničkih institucija u Predsjedništvu BiH srušio Denis Bećirović, te da je taj njegov potez identičan potezu Nermina Nikšića na sjednici Fiskalnog savjeta.
Amidžić je naglasio da je, u skladu sa zakonom koji reguliše rad BHANSA-e, predviđeno da u slučaju da ona ne može da funkcioniše, onda zajedničke institucije mogu da obezbijede sredstva koja bi bila vraćena u onom trenutku kada bi Evrokontrol odblokirao sredstva prema BHANSA-i.

Govoreći o pojedinim izjavama da se sredstva za “Vijadukt” mogu uzeti sa kapitalnih projekata, Amidžić je rekao da je riječ o čistom populizmu.

-Skinuću sa helikoptera 20 miliona, skinuću sa Sipe, sa OBA-e i skupiću 110 miliona. Ono što treba da znate, je da ti kapitalni projekti su predmet zakona o budžetu koji su usvojeni u prethodnom periodu. Kako vi mislite da neko odlukom može da mijenja zakone koji su prethodno usvojeni? Praktično nesprovodivi i pravno nesprovodivi. To nije pravno moguće – zaključio je Amidžić.

Amidžić je izrazio zadovoljstvo što su usvojene izmjene zakona o PDV-u u vezi sa kupovinom prve nekretnine, što je u korist svih ljudi u Republici Srpskoj, FBiH i Brčko distriktu.

On je dodao da su već vođeni razgovori kada je u pitanju Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje u vezi sa pojedinim podzakonskim aktima za ovaj zakona.
Ministar saobraćaja i veza Edin Forto rekao je da je Amidžić zadužen da predloži rješenje u vezi sa plaćanjem duga “Vijaduktu”, a Predsjedništvo i parlament mogu u to intervenisati.

-U međuvremenu trebamo vid‌jeti iz kojih izvora ćemo raditi finansiranje BHANSA-e dok su blokirani računi. Do utorka trebamo imati oba rješenja po zaduženju Savjeta ministara – rekao je Forto.

Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković rekao je nakon sjednice Savjeta ministara da je formalno počela pljenidba zbog slučaja “Vijadukt”, navodeći da je riječ o zgradi Centralne banke u Mostaru, a najavljeno je da će isto biti sa zgradama u Sarajevu, Banjaluci i još nekim.

Politika

ŠMIT NAMETNUO ODLUKE: RS ostaje bez dijela putarina zbog Viaducta, STIŽU PARE I ZA SKENERE

Visoki predstavnik Kristijan Šmit, kojeg u Republici Srpskoj ne priznaju, upravo je nametnuo dvije odluke, od kojih se jedna odnosi na odblokiranje dijela novca iz putarina, vjerovatno za finansiranje presude u slučaju Viaduct, i za integritet izbornog procesa.

Šmit je odlučio da se dio rezervi za poravnanje od prihoda ostvarenih po osnovu putarina preusmjeri za izmirenje potraživanja Viaducta, a da će se to poravnanje realizovati korištenjem udjela Republike Srpske.

“Javni pravobranilac BiH, Centralna banka BiH i BHANSA moraju odmah preduzeti mjere u cilju obustave izvršnih postupaka protiv finansijskih interesa i imovine BiH, tako da objekti Centralne banke više ne budu u opasnosti i da kontrolori vazdušnog saobraćaja mogu bez brige obavljati svoj izuzetno važan posao”, rekao je Šmit.

Što se tiče izbornog procesa, Šmit je rekao da je Predstavnički dom usvojio Studiju izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija u izborni proces, a da u nacrtu budžeta sredstva za to nisu predviđena.

Podsjećanja radi, Centralna izborna komisija BiH je nedavno utvrdila da je za unapređenje izbornog procesa potrebno nešto više od sto miliona maraka, kojima bi se nabavili skeneri za glasačke listiće i uređaji za identifikaciju birača pomoću otiska prsta.

Šmit je rekao da je ove odluke nametnuo u interesu svih građana BiH.

Govoreći o sredstvima za Viaduct, on je rekao da je važno da dugove izmiruju oni koji ih naprave, te je naglasio da je Željka Cvijanović, tadašnja predsjednica Vlade Srpske, potpisala je ugovor sa Savjetom ministara da će RS isplatiti dug za Viaduct. “Postoji jasno opredjeljenje i obaveza Republike Srpske. Ali nažalost, od tada, 2017, nije isplaćen ni jedan fening. Ja ne mogu prihvatiti da država vraća dugove entiteta. To nije moguće”, naglasio je on.

Kompletan tekst odluke pročitajte na sljedećem LINKU.

Nastavi čitati

Politika

BEZ DOGOVORA OD 2018 GODINE: Na računu od putarina čak 316 miliona KM, KONSENZUSA NI NA VIDIKU

Na podračunu u Centralnoj banci BiH na kojem se skuplja novac od putarina već se nalazi 316,2 miliona KM, a sljedeći pokušaj dogovora o raspodjeli ovog novca biće krajem ovog mjeseca.

Kako je “Nezavisnim” rečeno u Kancelariji predsjedavajućeg Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje Srđana Amidžića, posljednji put ova sredstva u iznosu od 164 miliona KM raspoređena su u julu 2018. godine, i to po odluci po kojoj se vršila raspodjela i u svim prethodnim slučajevima, odnosno Federaciji BiH 59 odsto, Republici Srpskoj 39 odsto i Brčko distriktu dva odsto.

“Nakon zahtjeva iz Federacije BiH da se uradi novi način raspodjele i nekoliko pokušaja da se izmijene koeficijenti, nijedan prijedlog nije imao potrebnu podršku, odnosno konsenzus ministara finansija. Na svakoj sjednici na dnevnom redu nalazi se ova tačka dnevnog reda, kao što će biti i na narednoj, koja je planirana za kraj ovog mjeseca”, rečeno je “Nezavisnim” u Kancelariji predsjedavajućeg Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Inače, pojedinci u Federaciji BiH smatraju da je krajnja potrošnja goriva u Federaciji BiH mnogo veća nego u Republici Srpskoj i da njima treba da pripadne najmanje 70 odsto sredstava od 316 miliona KM. Da podsjetimo, radi se o sredstvima koja predstavljaju deset odsto rezerve od prikupljenih putarina. Od tih 316 miliona KM neraspoređeno je 11,3 miliona KM po osnovu prikupljenih putarina koje iznose 0,10 KM i čak 304,9 miliona KM koji predstavljaju deset odsto rezervi od putarina od 0,25 KM za izgradnju auto-puteva.

Nakon posljednje raspodjele, koja je, kao što smo već naveli, izvršena 2018. godine, podnesene su krivične prijave protiv Vjekoslava Bevande, u to vrijeme ministra finansija i trezora BiH, i Jelke Milićević, u to vrijeme federalnog ministra finansija. Zbog raspodjele koja je izvršena te godine na način da je FBiH pripalo 59 odsto, Republici Srpskoj 39 odsto, a Brčko distriktu dva odsto, Vlada Federacije BiH razmatrala je tu informaciju.

Nakon toga, Fadil Novalić, u to vrijeme premijer Federacije BiH, podnio je krivičnu prijavu protiv Bevande i Milićevićeve, a Tužilaštvo BiH započelo je istragu. Na zahtjev Tužilaštva BiH u 2019. godini o prijavi se izjašnjavao i Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje, koji je Tužilaštvu BiH dostavio informaciju sa sjednice na kojoj su raspoređena sredstva od putarina.

“Toni Kraljević, novi ministar finansija Federacije BiH, od raspodjele sredstava i dogovora o pitanju putarina bježi jer se i on vjerovatno boji krivične prijave koja bi eventualno uslijedila nakon raspodjele 316 miliona KM”, ispričao je izvor “Nezavisnih”.

U Upravi za indirektno oporezivanje BiH rekli su nam da su posljednji put sredstva od prikupljenih putarina u iznosu od 42,7 miliona KM raspoređena 10. jula po ranijoj metodologiji, odnosno 59 odsto Federaciji BiH, 39 odsto Republici Srpskoj i dva odsto Brčko distriktu.

U UIO su za “Nezavisne” rekli da je po osnovu naknade za vođenje depozitnih računa, odnosno podračuna putarina, a u skladu sa Odlukom o utvrđivanju tarife naknada za usluge koje vrši Centralna banka Bosne i Hercegovine, Uprava za indirektno oporezivanje od maja 2021. godine do juna 2025. godine platila 315.418,14 KM.

Što se tiče raspodjele sredstava od putarine, u prethodnom periodu bilo je nekoliko pokušaja da se utvrdi metodologija po kojoj bi se vršila ta raspodjela, međutim, do toga nikada nije došlo. Prijedlozi i izračuni kako da se raspodijele sredstva išli su od toga da to treba raditi po krajnjoj potrošnji, preko toga da dužina puteva treba da bude ključna, a neki su predlagali i da presudan treba da bude broj registrovanih vozila.

Kako nezvanično saznajemo, Republici Srpskoj prihvatljiva je varijanta da se novac raspoređuje po dužini puteva, dok Federacija insistira na tome da to bude po krajnjoj potrošnji. Argument Republike Srpske je da i stanovnici Federacije BiH koriste puteve u Republici Srpskoj, kao što i stanovnici Republike Srpske koriste puteve u Federaciji BiH, te da se zbog toga ne može razmatrati varijanta o krajnjoj potrošnji. S druge strane, u Federaciji BiH glavni argument je da je krajnja potrošnja najbolji način raspodjele, jer se radi o novcu građana Federacije BiH koji treba da ostane u Federaciji BiH.

Nastavi čitati

Politika

AMERIKANCI TRAŽE ZAMJENU ZA DODIKA? Cvijanovićeva u fokusu tajnih razgovora iz Vašingtona!

“Amerikanci će razgovarati, tačnije već razgovaraju sa Željkom Cvijanović o tome da ona, na neki način, zamijeni Milrada Dodika”.

Ovo je večeras saopštio, tokom uključenja uživo u program FTV, poznati novinar iz Vašingtona Ivica Puljić.

On je podsjetio da je Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH, dolazila već dva puta u Ameriku.

“Ona je dolazila već dva puta u SAD i imala odvojene razgovore s ljudima iz američke administracije, koji pokazuju želju da ona bude glavni igrač na srpskoj strani”, kazao je Puljić,

Podsjetimo da se Željka Cvijanović nalazi na američkoj crnoj listi i da je boravila u SAD kada je bila na čelu kolektivnog šefa države BiH.

BN

Nastavi čitati

Aktuelno