Connect with us

Banjaluka

BALABAN RADIĆ “Amandmanima skupštinske većine sredstva za održavanje saobraćajnica umanjena za čak milion i 450 hiljada KM”

-Činjenica da u junu mjesecu razgovaramo o tek usvojenom budžetu za 2025. godinu, a nalazimo se na polovini tekuće godine, govori o tome da radimo u otežanim i gotovo nemogućim uslovima rada. Međutim, mi dajemo sve od sebe da građani Banje Luke to u što manjoj mjeri osjete.

Kazala je ovo u ime Odjeljenja za saobraćaj i puteve Valentina Balaban Radić koja je pojasnila i to da je na Prijedlog budžeta skupštinska većina djelovala sa ukupno 88 amandmana, te da se od toga čak 17 njih odnose na Odjeljenje za saobraćaj i puteve.

-Od tih 17 amandmana, sa njih pet su značajno smanjena sredstva sa budžetskih stavki koje se odnose na tekuće održavanje, kako gradskih saobraćajnica, tako i lokalnih i nekategorisanih puteva. Naša zakonska obaveza jeste da redovnim održavanjem saobraćajnica, kako u ljetnom, tako i u zimskom periodu obezbijedimo nesmetano odvijanje saobraćaja. Na ovakav način, amandmanskim djelovanjem skupštinske većine gdje su nam umanjena značajna sredstva za tekuće održavanje saobraćajnica, dovedeni smo u veoma nezahvalnu situaciju – istakla je ona.

Dodala je i to kako prema usvojenom Budžetu sredstva namijenjena za tekuće održavanje saobraćajnica nisu dovoljna kako bi Odjeljenje ispunilo sve svoje zakonske obaveze.

-Bez obzira na trenutnu situaciju u kojoj se nalazimo, na nama je da pronađemo najbolja rješenja i ispunjavamo svoje obaveze čak i u uslovima kada je to gotovo nemoguće, kao što je slučaj sada – istakla je ona.

Iskoristila je priliku da istakne da je nažalost umanjenje sredstva kroz amandmane postala praksa u posljednjih pet godina.

-Takvim pristupom, skupštinska većina svojim amandmanima umanjuje sredstva sa najvitalnijih budžetskih stavki Odjeljenja za saobraćaj i puteve, a koji se tiču održavanja putne infrastrukture i na taj način znatno otežava rad ovog Odjeljenja, ali i bezbjednost saobraćaja. Usvojenim Budžetom za ovu godinu planirano je ukupno milion i 240 hiljada KM za redovno održavanje, kako gradskih tako i lokalnih i nekategorisanih puteva, što nije dovoljno za realne potrebe održavanja. Amandmanima skupštinske većine stavke budžeta za održavanje saobraćajnica umanjene su za čak milion i 450 hiljada KM – kazala je Balaban – Radić.

Napomenula je da su ta sredstva u prethodnim godinama bila mnogo značajnija.

-Na primjer, budžetom za 2012. godinu za potrebe tekućeg održavanja bilo je predviđeno 3 miliona i 200 hiljada KM, dakle, tri puta više sredstava, a još ako uzmemo u obzir vremensku distancu od 13 godina i inflaciju koja se desila u tom vremenskom periodu, dolazimo do zaključka da su sredstva za održavanje puteva sada četiri puta manja nego što su bila prije 13 godina. Moramo uzeti u obzir i činjenicu da danas imamo izgrađenu znatno veću mrežu saobraćajne infrastrukture nego što je to bilo 2012. godine, a značajno manja sredstva za održavanje, dakle imamo jedan apsurd i disbalans između stvarnih potreba i raspoloživih sredstava – istakla je ona.

Poseban akcent stavila je na zimsku službu, istakavši kako su amandmanima sredstva za ovu namjenu umanjena za čak milion KM.

-Za zimsku službu nam je na raspolaganju ostalo svega 800 hiljada KM. Ovakvim amandmanskim djelovanjem rad zimske službe za sezonu 2025/2026. je gotovo pa onemogućen. Napomenuću i to da je 2019. godine za rad zimske službe bilo izdvojeno 2 miliona KM, što je više nego duplo u odnosu na sada – kazla ja ona.

Istakla je i to da će Odjeljenje u 2025. godine svoje zakonske i redovne obaveze ispunjavati, ali otežano i sporije nego što je to bio plan.

-Ranijih godina postojale su mogućnosti realokacije budžetskih sredstava i rebalansa budžeta čime su se rješavali mnogi slični izazovi. Ako u narednom periodu ne dođe do određenih intervencije u smislu određenih izmjena budžeta odnosno povećanja sredstava na budžetskim stavkama namijenjenim za održavanje saobraćajne infrastrukture, brojne aktivnosti Odjeljenja će biti onemogućene ili ograničene. Ipak, na nama u Odjeljenju jeste da dajemo svoj maksimum kako bi se saobraćaj u gradu odvijao bezbjedno – zaključila je Balaban Radić.

Banjaluka

OD DANAS NOVE LINIJE I TERMINI: Na snazi ljetni red vožnje u javnom prevozu

Iz Odsjeka za javni prevoz podsjećaju građane da će od danas, 15. juna na snazi biti ljetni režim održavanja redova vožnje u javnom prevozu, koji se primjenjuje završetkom školske godine i početkom sezone godišnjih odmora.

Ovaj red vožnje, koji počinje sutra, 15. juna i traje do 31. avgusta, prilagođen je smanjenim prevoznim potrebama tokom ljetnjeg perioda i podrazumijeva samo manje korekcije polazaka na određenim linijama.

Organizacija sistema javnog prevoza putnika funkcioniše sa dva režima održavanja reda vožnje, i to zimskim i ljetnjim, ljetnji red vožnje možete pogledati OVDJE. 

Nastavi čitati

Banjaluka

DRINIĆ SA MJEŠTANIMA JAGARA: Važno je da radimo i rješavamo probleme (FOTO)

Danas sam boravio u Jagarama, gdje sam obišao domaćinstva i razgovarao sa mještanima od vrata do vrata. Zahvalili su na realizovanim projektima, posebno na izgradnji vodovoda.

Napisao je ovo Nebojša Drinić, odbornik u Banjaluci i generalni sekretar PSS-a.

 

 

-Posla ima još mnogo, ali je važno da se kontinuirano radi i rješavaju problemi jedan po jedan. Raduje činjenica da su ljudi nakon više od 30 godina dobili uredno vodosnabdijevanje, što je značajno unaprijedilo uslove života u ovom kraju. Danas Jagare, koje se nadovezuju na Trešnjik, sve više dobijaju turistički potencijal – raste broj vikendica i stambenih objekata, a dio ranije izgrađenih kuća je legalizovan. Nastavljamo sa ulaganjima i razvojem lokalne infrastrukture, s ciljem da ovaj kraj ostane živ, funkcionalan i sve privlačniji za život i razvoj seoskog turizma – zaključio je on.

Sa Drinićem u Jagarama bio je i Igor Maksić, odbornik u Banjaluci.

Nastavi čitati

Banjaluka

POČINJE TROTOART Banjaluka od sutra postaje najveća pozornica pod otvorenim nebom

Pripreme za još jedno izdanje Festivala uličnih zabavljača „TrotoArt“ su u završnoj fazi, a Banjaluka je spremna da već od sutra, 15. juna ponovo postane grad umjetnosti, kreativnosti, dobre energije i nezaboravnih uličnih spektakala.

Pridružite se svečanom otvaranju festivala, koje je zakazano sutra u 18.00 časova ispred Kuće Milanovića, nakon čega će uslijediti veliki defile učesnika kroz grad, obilazak festivalskih punktova, te spektakularan večernji program.

Kako je istakla projekt menadžer Grada Milada Šukalo, pred nama je najveće i najsadržajnije izdanje festivala do sada.

– Sve je spremno za početak još jednog „TrotoArta“. Ove godine festival će trajati sedam dana, a program će biti realizovan na osam lokacija širom grada. Već prve večeri očekuje nas koncert Gradskog tamburaškog orkestra, umjetničke instalacije i animacije na Trgu Krajine, a potom i nastup izuzetnog benda koji nam dolazi iz Velike Britanije. I to je samo početak sedmice ispunjene vrhunskim sadržajima – kazala je Šukalo.

Prema njenim riječima tokom sedam festivalskih dana ulice odnosno do 21. juna, trgovi, parkovi i šetališta grada na Vrbasu biće ispunjeni muzikom, plesom, performansima, umjetničkim instalacijama i brojnim sadržajima za sve generacije, dok će više od 500 domaćih i međunarodnih izvođača stvoriti jedinstvenu atmosferu po kojoj je „TrotoArt“ postao prepoznatljiv daleko izvan granica Banjaluke.

-Pored večernjih programa, tokom čitavog festivala na različitim lokacijama u gradu biće organizovani koncerti, ulični nastupi i kreativne radionice za najmlađe. Pozivam sve naše sugrađane, ali i brojne goste koji će ovih dana boraviti u Banjoj Luci, da budu dio festivala od prvog do posljednjeg dana. Iskoristite svaki dan da uživate, jer vas na ulicama Banje Luke svakog festivalskog dana očekuju novi sadržaji, novi umjetnici i nova iznenađenja. Uvjerena sam da će svako pronaći nešto za sebe – naglasila je projekt menadžer Grada.

Ona je još jednom podsjetila da je „TrotoArt“ danas mnogo više od festivala.

– Za kratko vrijeme postali smo jedna od najprepoznatljivijih manifestacija ovog tipa u regionu. Svake godine bilježimo sve veći broj posjetilaca i turista, a Banja Luka tih dana dobija jednu posebnu energiju i atmosferu koja se ne može doživjeti nigdje drugo. Ponosni smo sšto iz godine u godinu rastemo, a činjenica da će ove godine nastupiti gotovo 500 izvođača najbolje govori o tome koliko je ovaj festival postao značajan i prepoznatljiv – rekla je Šukalo.

Podsjećamo, od ponedjeljka, 15. juna Banjaluka ponovo postaje velika pozornica pod otvorenim nebom, a njene ulice mjesto susreta umjetnosti, stvaralaštva i ljudi iz različitih krajeva svijeta, potvrđujući još jednom status grada festivala, kulture i dobrih događaja.

Nastavi čitati

Aktuelno